- W najbliższy wtorek przedstawimy cały katalog nowych działań, które będą miały właśnie charakter profrekwencyjny, a który będziemy realizować zarówno na poziomie rządu, jak i samorządu – cytuje słowa Dworczyka Radio Zet, przypominając, że jednym z rodzajów takich zachęt mogą być organizowane przez samorządy loterie.

Czytaj: Szpital na Narodowym będzie w gotowości na 4. falę COVID-19>>

Ważną zachętą certyfikat covidowy 

Dodał, że ważną zachętą do szczepienia się może stać się certyfikat covidowy, nazywamy też paszportem covidowym, który ma obowiązywać w Unii Europejskiej od 1 lipca. 

- Myślę, że wielu osobom, które planują wyjazdy zagraniczne np. na wakacje, certyfikat covidowy pomoże w szybkim załatwieniu wyjazdowych formalności, więc być może, dla części osób to będzie dodatkowy argument za tym, żeby jak najszybciej zaszczepić się - ocenił Dworczyk.

 

Potwierdził też, że certyfikat covidowy zawierał będzie nie tylko informację o szczepieniu, w tym o rodzaju szczepionki, ale w przypadku braku szczepienia będzie tam informacja o aktualnym negatywnym teście na Covid-19 lub o przebytej chorobie. - Dzięki temu nie będziemy musieli odbywać kwarantanny i będziemy mogli łatwiej i szybciej udowodnić, że jesteśmy bezpieczni dla innych – wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.