Ocieplenie domu da ulgę w PIT
Nawet 53 tys. zł będzie można odliczyć od dochodu (przychodu) w ramach nowej ulgi podatkowej na termomodernizację domu. Prezydent podpisał w czwartek nowelizację przepisów.
Nawet 53 tys. zł będzie można odliczyć od dochodu (przychodu) w ramach nowej ulgi podatkowej na termomodernizację domu. Prezydent podpisał w czwartek nowelizację przepisów.
Dyrektorzy szkół nie będą musieli przygotowywać regulaminów oceny pracy nauczycieli ani wskaźników odnoszących się do poziomu spełniania kryteriów oceny. Wprowadzony niedawno obowiązek wycofuje poprawka Senatu do nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Fizjoterapeuci będą mogli wykonywać zawód w ramach indywidualnych i grupowych praktyk zawodowych. 28 listopada br. prezydent podpisał nowelizację ustawy o działalności leczniczej.
Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych od 1 lipca 2019 r., a ostatni pracodawcy zostaną objęci nowymi przepisami na początku 2021 roku.
Od stycznia 2019 roku podmioty powiązane będą miały obowiązek składania nowych informacji o cenach transferowych. Druki TP-R zastąpią formularze PIT/TP i CIT/TP. Ministerstwo Finansów liczy w związku z tym na uszczelnienie i uproszczenie systemu podatkowego.
Od stycznia 2019 roku diametralnie zmienią się zasady rozliczeń wydatków związanych z samochodami wykorzystywanymi w działalności gospodarczej. Trudniej będzie odliczyć w PIT ich całość. Stracą również ci, którzy będą chcieli sprzedać pojazd.
W projekcie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych wprowadzono spore zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dzięki nim pełnomocnicy będą mogli składać sprawozdania finansowe w systemie teleinformatycznym.
Od niedzieli 25 listopada każdy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może powołać zarządcę sukcesyjnego. Dzięki temu po śmierci przedsiębiorcy firma nie przestanie działać. Taki tymczasowy sukcesor będzie miał jednak sporo na głowie.
Senat przyjął w piątek późnym wieczorem bez poprawek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczącą powrotu do pełnienia urzędu sędziów SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia. Nowela trafi teraz do prezydenta.
Już w 2019 roku wspólnicy będą mogli zdalnie podejmować uchwały. Gdy ostatni członek zarządu spółki zechce złożyć rezygnację, będzie musiał zwołać zgromadzenie wspólników. Ważność umowy zawartej przez osobę bez umocowania lub z jego przekroczeniem będzie wymagała potwierdzenia.
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wyłączy możliwość rozszerzonej wykonalności tytułu egzekucyjnego w odniesieniu do byłych wspólników wszystkich spółek osobowych.
Senat uchwalił ustawę, która podwyższa minimalne sumy gwarancyjne obowiązkowych komunikacyjnych ubezpieczeń OC o 4,2 proc. W przypadku szkód na osobie oznacza to wzrost z 5 mln do 5,2 mln euro....
Większa władza dla Komisji Nadzoru Finansowego i paraliż rynku prywatnych obligacji. To skutki uchwalonej w piątek wieczorem przez Senat bez poprawek ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.
Senat przyjął w piątek bez poprawek przepisy nowelizujące ustawę o KAS. Duża część regulacji dotyczy jej funkcjonowania i organizacji. Zmianie ulegną jednak także zasady wszczynania kontroli i dostępu organów podatkowych do informacji o rachunkach bankowych.
Senat bez poprawek poparł w piątek ustawę dot. sprzedaży produktów przez rolników. Nowe przepisy pozwolą rolnikom na zwiększenie przychodów poprzez sprzedaż żywności np. do restauracji.
Ustawę, która umożliwia funkcjonowanie fizjoterapeutów wykonujących zawód w ramach działalności gospodarczej nie tylko jako podmiot leczniczy, ale również jako indywidualna lub grupowa praktyka fizjoterapeutyczna 21 listopada Senat przyjął bez poprawek. Na tę nowelizację czeka ok. 30 tys. fizjoterapeutów.
25 listopada wejdą w życie przepisy, które pozwolą firmom na dalsze działanie, mimo śmierci właściciela. To zmiana bardzo istotna także z punktu widzenia pracowników, bo daje szansę na bezpieczną kontynuację zatrudnienia.
W czwartek pierwsze umowy terminowe automatycznie przekształciły się w umowy na czas nieokreślony. Dzień wcześniej, 21 listopada 2018 roku upłynęły bowiem pierwsze 33-miesięczne limity zatrudnienia dla umów na czas określony, trwających w dniu 22 lutego 2016 roku.
Już od stycznia 2019 roku płatnicy podatku u źródła będą mieli nowe obowiązki. Zmiany dotkną rozliczeń rezydentów i nierezydentów. Chodzi o opłaty za usługi, odsetki, licencje i dywidendy. Nowy system obejmie ok. 75 proc. wypłacanych kwot.
Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska zostaną uszczuplone o wydziały monitoringu środowiska i laboratoria. Zostaną one przeniesione na szczebel centralny. Inspekcja będzie mogła też tworzyć grupy interwencyjno-wyjazdowe i do zadań specjalnych.