Aplikacja komornicza 2019: więcej zadań, wyższa opłata

Strefa aplikanta Dla studenta

Kompleksowe poznanie zasad etyki, praktyki u patrona i zajęcia organizowane przez radę komorniczą - to główne zadania aplikanta komorniczego. Opublikowano rozporządzenie, które ma uregulować zasady odbywania aplikacji komorniczej. Ma obowiązywać osoby, które rozpoczną zajęcia 1 stycznia 2019 r.

28.12.2018

W 2019 roku związki zawodowe nie tylko dla etatowych pracowników

Prawo pracy

Od 1 stycznia 2019 roku każdy, kto wykonuje pracę zarobkową, będzie miał prawo do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. Związkowcem będzie mógł więc zostać i samozatrudniony, i zleceniobiorca. Zmienią się też uprawnienia zakładowej organizacji związkowej i pojawią się nowe narzędzia prawne do sprawdzania liczebności związku.

28.12.2018

Ustawa, która pomoże w ściąganiu alimentów, opublikowana

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo pracy

Ustawa, która ma poprawić ściągalność alimentów należnych dzieciom oraz długów alimenciarzy, wejdzie w życie 11 stycznia 2019 roku. Umożliwi m.in. szybszy przepływ informacji o dłużnikach alimentacyjnych pomiędzy służbami i instytucjami, a komornikami sądowymi - wszystko po to, żeby komornik mógł łatwiej ustalić, czy dłużnik alimentacyjny pracuje.

27.12.2018

Jak przejść na mały ZUS – krok po kroku

Ubezpieczenia społeczne Finanse

Przedsiębiorcy chcący opłacać niższe składki od początku 2019 roku, mają siedem dni na zawiadomienie ZUS-u o zmianie tytułu ubezpieczenia. To oznacza, że prowadzący działalność, muszą złożyć zgłoszenie do 8 stycznia.

27.12.2018

Pensja żony i dziecka będzie kosztem przedsiębiorcy

CIT PIT

Korzystne zmiany czekają na przedsiębiorców, którzy zatrudniają w swoich firmach małżonków i małoletnie dzieci. Wynagrodzenie członków rodziny będzie mogło być kosztem uzyskania przychodu. Łatwiej też będzie rozliczyć stratę podatkową. Nowe zasady wejdą w życie już 1 stycznia 2019 roku.

27.12.2018

Zmiany w ustawie o KRS czekają na publikację

Spółki

Podpisana już przez prezydenta ustawa o Krajowym Rejestrze Zadłużonych wprowadza też ważne zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Mają one zacząć obowiązywać dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw.

26.12.2018

Od 2019 r. zmiany w dowozie dzieci do szkół

Kadry w oświacie

Przepis dotyczący dowozu niepełnosprawnych dzieci do szkół od 1 stycznia 2019 r. będzie bardziej elastyczny. Gminy nie będą dzięki temu musiały tłumaczyć się z finansowania realizacji tego zadania. Zmienią się także zasady finansowania stypendiów - biedniejsze gminy będą mogły dostać wyższą dotację na ten cel.

24.12.2018

Prawo jazdy kat. B już także na motocykl trójkołowy

Administracja publiczna

Kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B od 22 grudnia br. mogą już także prowadzić trójkołowym motocykle. Jednak uprawnienie takie będzie przysługiwało tylko kierowcom, którzy od co najmniej trzech lat mają prawo jazdy takiej kategorii.

23.12.2018

W 2019 roku ważne zmiany w prowadzeniu akt osobowych pracowników

Prawo pracy

Od 1 stycznia 2019 roku akta osobowe nowo zatrudnianych pracowników będą składać się z czterech części, a nie jak dotychczas - trzech. W ciągu 12 miesięcy do nowych warunków przechowywania trzeba dostosować wszystkie teczki pracowników.

22.12.2018

Prezydent podpisał nowelizację, która wdraża e-skierowania

Opieka zdrowotna

Za dwa lata pacjenci będą otrzymywać skierowania w wersji elektronicznej. Nie będą już musieli w ciągu 14 dni dostarczać do placówki oryginału. Nowelizację, która wprowadza zmiany, 20 grudnia podpisał prezydent.

21.12.2018

Pilotażowy program termomodernizacji budynków jednorodzinnych z podpisem prezydenta

Samorząd terytorialny Domowe finanse Budownictwo

Prezydent podpisał ustawę, która pozwoli na wdrożenie pilotażowego programu dofinansowania ocieplenia domów jednorodzinnych należących do osób ubogich energetycznie i wymianę lub likwidację pieców niespełniających standardów emisyjnych. Zadaniem gminy będzie planowanie i realizacja termomodernizacji oraz wymiany pieców.

21.12.2018

W 2019 roku zmiany w wypłacie wynagrodzeń. Trudniej będzie dostać pensję do ręki

Domowe finanse Prawo pracy

Od 1 stycznia 2019 roku nie będzie już potrzebna zgoda pracownika na przelew pensji na konto. Bezgotówkowa forma wypłaty wynagrodzenia będzie zasadą, ale pracownicy, którzy nie mają konta w banku lub po prostu chcą dostawać pieniądze do ręki, wciąż będą mieć taką możliwość. Do nowych regulacji trzeba dostosować firmowe regulaminy.

21.12.2018

Obniżając podatek dla firm, ustawodawca zapomniał o podatnikach PIT

CIT PIT

Od stycznia 2019 roku zacznie obowiązywać nowa, niższa, bo 9-proc. stawka CIT. Jej wprowadzenie zlikwiduje obowiązujący obecnie 15-proc. podatek. Przepisy nie będą też tak restrykcyjne, jak wcześniej planowano. Obniżka pomija jednak działających w podobnych warunkach podatników PIT.

21.12.2018

Będą przepisy wzmacniające bezpieczeństwo finansowe samorządów

Finanse publiczne Finanse samorządów

Wzmocnienie mechanizmów prawnych służących zwiększeniu bezpieczeństwa finansowego samorządów i umożliwienie restrukturyzacji długu oraz doprecyzowanie przepisów dotyczących zadłużania i regulacji w zakresie postępowań naprawczych zakłada ustawa, którą poparł Senat.

20.12.2018

Dane dłużników trafią do specjalnego rejestru

Prawo gospodarcze

Informacje o osobach fizycznych, osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niebędących osobami prawnymi wobec których są albo były prowadzone postępowania upadłościowe lub restrukturyzacyjne, ale także alimentacyjne trafią do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Przewiduje to podpisana właśnie przez prezydenta ustawa.

20.12.2018

Ustawa podpisana, wyższe stawki VAT zostają

Finanse publiczne VAT

Prezydent podpisał we wtorek nowelizację wydłużającą obowiązywania stawek VAT w wysokości 23 proc. i 8 proc. Według pierwotnych przepisów podwyższone stawki, wprowadzone od 2011 roku, miały obowiązywać do końca 2018 roku.

20.12.2018