W szpitalach brakuje tlenu, a do jego transportu - cystern

Opieka zdrowotna Zarządzanie

W szpitalach i karetkach zaczyna brakować tlenu medycznego. Przez Covid-19 zapotrzebowanie na ten cenny gaz wzrosło ponad dwukrotnie. Opozycja apeluje do PKN Orlen, by spółka zwiększyła jego produkcję. Firmy zapewniają jednak, że są w stanie wyprodukować go nawet czterokrotnie więcej niż przed pandemią. Problem w tym, że tlen trzeba dostarczyć do szpitali w butlach lub cysternach. A tych brakuje.

06.04.2021

Rząd zablokował Profil Zaufany oraz portal dla lekarzy i pacjentów, bo szczepi osoby 40 plus

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od wczoraj są problemy z funkcjonowaniem Profilu Zaufanego i portalu pacjentgov.pl oraz aplikacji gabinet.gov.pl. Wszystko dlatego, że rząd po cichu uruchomił rejestrację na szczepienia przeciwko Covid-19 dla osób między 40. a 60. rokiem życia. W efekcie utrudnił życie pacjentom, pracę lekarzom i farmaceutom, a także możliwość korzystania z kont bankowych.

02.04.2021

Są nowe zasady zgłaszania danych o pacjentach covidowych

Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus

W Polsce potrzebny jest centralny system zarządzania ruchem pacjentów oraz szpitali i regionalni koordynatorzy – twierdzą zgodnie szpitale i lekarze. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia wprowadza jedynie drobne korekty do rejestru łóżek covidowych, które nie ułatwią skutecznej walki z pandemią. I zobowiązuje szpitale do raportowania szczegółowych danych o pacjentach covidowych,

01.04.2021

Nie ma centralnej ewidencji łóżek szpitalnych. Karetki kursują po całej Polsce

Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus

W województwie lubelskim każdy może sprawdzić, gdzie są wolne miejsca w szpitalach. Podobne, ale mniej doskonałe, systemy działają w łódzkim, mazowieckim i śląskim. Pozostałe województwa mogą korzystać z Centralnej Ewidencji Łóżek. Ta jednak dotyczy tylko łóżek covidowych i jest niepełna. Gdyby rozszerzyć ją o wszystkie oddziały, skończyłyby się telefony z pytaniami o wolne łóżko dla pacjenta w karetce.

23.03.2021

Centrum e-Zdrowia ma nowego dyrektora

Zarządzanie

Doszło do zmiany dyrektora Centrum e-Zdrowia. Agnieszkę Kister, która do tej pory pełniła tę funkcję, zastąpił Jarosław Kieszek z Departamentu Innowacji Ministerstwa Zdrowia. Zdecydowało inne spojrzenie na dalszy rozwój Centrum e-Zdrowia - mówi o odejściu Kister, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

18.03.2021

Job crafting - nie zmieniaj pracy, zaprojektuj ją!

Prawo pracy HR Zarządzanie

Rok 2020 nieźle dał się we znaki pracownikom i pracodawcom. W niełatwym czasie dobrze jest sięgać po proste, sprawdzone rozwiązania. Za takie śmiało uznać można job crafting – choć w Polsce jest to stosunkowo nowy trend, sama jego idea nie jest nowością. Całkiem możliwe, że „craftujesz” już od dawna. Warto sięgnąć do genezy tego zjawiska, popartego solidnym zapleczem badań empirycznych

16.02.2021

Ochrona zdrowia pracowników po pandemii - konieczne zmiany

HR Zarządzanie

Prof. Covid okazał się być bardzo skutecznym nauczycielem. Dzięki niemu oczywiste dla teoretyków od lat rozwiązania zaczęły być szeroko wykorzystywane w praktyce. Przykładem może być stosowanie pracy zdalnej. Pandemia zmieniła też postawy pracowników, którzy zauważyli, że dbałość o zdrowie to nie leczenie, ale przede wszystkim zapobieganie - pisze prof. SGH dr hab. Tomasz Rostkowski.

13.02.2021

SN odpowie, czy spółdzielnia za zarządzanie może obciążyć VAT-em

VAT Prawo gospodarcze Zarządzanie

VAT nie może być doliczony do opłat wnoszonych na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, jeśli wewnętrzne przepisy spółdzielni regulujące ustalanie wysokości wymiaru opłat pobieranych od osób, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali użytkowych, takiej możliwości nie przewiduje - uważają sędziowie sądu okręgowego. Czy jest to słuszny pogląd zdecyduje Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

03.02.2021

Transformacja cyfrowa polskich firm medycznych przyspiesza w czasie pandemii

Prawo AI Opieka zdrowotna Zarządzanie

Aż 67 proc. firm z sektora medycznego przyznaje, że pandemia COVID-19 wpłynęła na zmianę strategii cyfrowego rozwoju. A 73 proc. polskich firm na większą skalę niż dotychczas zaczęło korzystać głównie z chmury i telemedycyny. Rozwiązania te ułatwiają przechowywane dokumentacji zgodnie z prawem i kontakt z pacjentem.

02.02.2021

Samorządy: Rząd chce przejąć powiatowe szpitale, a swoimi źle zarządza

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Podlegające ministrowi zdrowia instytuty badawcze borykają się z podobnymi problemami jak inne podmioty lecznicze prowadzące szpitale, czyli mają zbyt niskie przychody w stosunku do kosztów działalności operacyjnej, są także bardzo zadłużone - wynika z analizy Związku Powiatów Polskich, przygotowanej w związku z zapowiedzią centralizacji szpitali.

27.01.2021

Punkty szczepień nie dostaną zwrotu za dowóz na szczepienie

Finansowanie zdrowia Zarządzanie Koronawirus szczepienia

Narodowy Fundusz Zdrowia zmienił wykaz świadczeń świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nie będzie już płacił punktom szczepień za dowiezienie pacjenta na zabieg, bo transport zorganizują samorządy. Ta usługa wraz ze szczepieniem była wyceniona na 68,15 zł. Za samo szczepienie Fundusz płaci 61,24 zł.

22.01.2021

Do końca lutego ma być koncepcja zarządzania szpitalami

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Do końca lutego mają zostać opracowane założenia reformy szpitalnictwa, a do 31 maja ma powstać projekt ustawy – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Nie podał szczegółów, ale wcześniej przedstawiciele resortu mówili o centralizacji, przekazaniu marszałkom województw, albo przejęciu przez Skarb Państwa.

21.01.2021

Przychodnie powinny najpierw szczepić lekarzy, pielęgniarki i farmaceutów, a potem osoby starsze

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie Koronawirus szczepienia

Lekarze zgodnie skrytykowali zapowiedź rządu wydłużenia procesu szczepień personelu medycznego. Ich zdaniem nie należy rozpoczynać etapu pierwszego bez podania przynajmniej pierwszej dawki osobom z grupy „zero”. Rząd nie wycofał się ze swojej decyzji, ale prawo pozwala, aby przychodnie najpierw zaszczepiły swój personel, a dopiero potem osoby starsze.

20.01.2021

Jędrzejczak: Zarządzanie szpitalami przez wojewodów byłoby błędem

Administracja publiczna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Do przeprowadzenia udanej reformy ochrony zdrowia potrzebne są minimum trzy warunki: czas na jej przygotowanie i wprowadzenie, duże pieniądze oraz przedyskutowane wcześniej porozumienie społeczne i polityczne. Tryb prac zaproponowany obecnie przez Ministerstwo Zdrowia dotyczący kolejnej reformy systemowej nie zapewnia spełnienia żadnego z nich – twierdzi dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

20.01.2021

NSA: Dyrektora szpitala nie można odwołać za jego plecami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Zarządzanie Kodeks postępowania administracyjnego

Do postępowania poprzedzającego wydanie uchwały o odwołaniu dyrektora szpitala nie znajdują zastosowania przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Nie zmienia to jednak faktu, że zarząd powiatu powinien zapewnić dyrektorowi możliwość wypowiedzenia się na każdym etapie. Jeśli władze samorządowe tego zaniechały, to trzeba stwierdzić nieważność uchwały.

18.01.2021

Powiaty przeciwne centralizacji szpitali

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie

System ochrony zdrowia niewątpliwie wymaga naprawy. Jednak podporzadkowanie wszystkiego rządowi nie jest właściwą drogą, a przygotowanie jakiejkolwiek dużej reformy systemowej nie może odbywać się z pominięciem przedstawicieli samorządów powiatowych oraz samych podmiotów leczniczych - stwierdza Związek Powiatów Polskich.

14.01.2021

E-skierowania mogą poprawić dostęp do szpitali i specjalistów

Zawody medyczne Zarządzanie

Od piątku 8 stycznia ochronę zdrowia, publiczną i prywatną, czeka rewolucja. Od tego dnia lekarze będą musieli wystawiać elektroniczne skierowanie do specjalistów i szpitali. Każde będzie odnotowane w systemie. Zdaniem ekspertów i lekarzy cyfryzacja powinna poprawić transparentność dostępu do świadczeń medycznych.

08.01.2021

E-skierowania do szpitala i specjalisty - odpowiedzi na najczęstsze pytania

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od piątku 8 stycznia 2021 roku większość lekarzy przestanie wypisywać papierowe skierowania. Obowiązkowe będą bowiem te elektronicznie. Będą działać na podobnej zasadzie jak e-recepta. By zapisać się do szpitala czy specjalisty będzie trzeba podać czterocyfrowy kod ze skierowania i numer PESEL.

07.01.2021