Szpitale uniwersyteckie powinny dostawać zamrożone szczepionki

Zarządzanie Koronawirus szczepienia

Szczepionki przeciwko Covid-19 do szpitali węzłowych są dostarczane już rozmrażane, często po kilku godzinach, co opóźnia proces szczepienia. Rozmrożona szczepionka może być przechowywana tylko przez 120 godzin. Potem trzeba ją wyrzucić. Dlatego szpitale uniwersyteckie, które mają odpowiednie zamrażarki, chcą dostawać zamrożone fiolki.

06.01.2021

Szczepimy, ale przez brak procedur, bez pewności, że skutecznie

Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus

Aby szczepionka przeciwko Covid-19 zadziałała, musi być przechowywana i transportowana w określonych warunkach. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, zbyt długi czas przechowywania po rozmrożeniu i rozcieńczeniu - mogą obniżyć jej skuteczność. W USA opracowano szczegółowe procedury. W Polsce ciągle ich brak, choć akcja "szczepimy się" ruszyła już 27 grudnia.

05.01.2021

Nawet krótki brak lekarzy narusza zbiorowe prawa pacjentów

Zawody medyczne Zarządzanie

Masowe rezygnowanie przez lekarzy z brania dodatkowych dyżurów nie zwalania szefów szpitali z odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów. Liczba zatrudnionych lekarzy w łódzkim Centrum Urazowym powinna zapewnić ciągłość świadczeń zdrowotnych. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, potwierdzając wcześniejszą decyzję Rzecznika Praw Pacjentów.

02.01.2021

Pracodawcy: Zasady nakładania kwarantanny muszą być racjonalne

Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus

Wprowadzenie możliwości zwalniania z obowiązku odbycia kwarantanny przez osoby, które przedstawią wyniki badań wskazujące na brak ryzyka epidemicznego i możliwości zarażania innych COVID-19, to propozycja Pracodawców RP. Przedstawili ją ministrowi zdrowia w trosce o racjonalizację zasad nakładania kwarantanny na osoby przyjeżdżające do Polski.

22.12.2020

MZ: Dokumentacja medyczna jeszcze nie musi mieć formy elektronicznej

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Dokumentacja może być prowadzona w postaci papierowej, jeżeli przepis rozporządzenia tak stanowi lub warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej. A zgodnie z przepisami od 8 stycznia 2021 roku formę elektroniczną muszą mieć: skierowania do specjalistów, do szpitala, a także na wybrane badania. Od 25 kwietnia również opisy badań muszą mieć formę cyfrową.

21.12.2020

Specjaliści nieprędko wypiszą bezpłatne leki seniorom

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Przez brak odpowiedniego oprogramowania w przychodniach i szpitalach pacjenci, którzy ukończyli 75 lat, muszą drożej płacić za leki. Za darmo mogą im je przepisać tylko lekarze rodzinni. Przepisy, które takie uprawnienia przyznały także specjalistom, choć obowiązują od lipca, praktycznie są martwe. Ministerstwo Zdrowia nie zrobiło nic, aby wymusić podłączenie wszystkich specjalistów do systemu.

10.12.2020

Aktualne kody odpadów medycznych

Zarządzanie

Czym są odpady medyczne i jakie są ich rodzaje, określa rozporządzenie ministra zdrowia dotyczącego postępowania z odpadami medycznymi w podmiotach leczniczych. W przepisach określono między innymi warunki wstępnego magazynowania w sposób selektywny odpadów medycznych we wszystkich grupach klasyfikacyjnych.

24.10.2020

SA: Niedoszły kierownik zakładu leczniczego bez odszkodowania, bo utracił zaufanie

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zarządzanie

Sąd administracyjny wyeliminował z obrotu prawnego rozstrzygnięcie stwierdzające nieważność postępowania konkursowego na stanowisko kierownika zakładu leczniczego. Tym samym uznano ważność wyboru. Powołanie na to stanowisko nigdy nie nastąpiło, więc zwycięzca konkursu zażądał odszkodowania. Nic jednak nie dostanie, bo zdążył utracić zaufanie.

21.09.2020

WSA: Rada, nie prezydent miasta ocenia sytuację ekonomiczną zakładu opieki zdrowotnej

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Ocena sytuacji ekonomiczno-finansowej publicznego zakładu opieki zdrowotnej należy do zadań organu tworzącego, czyli do rady. Nie mogła ona więc przenieść tej kompetencji na prezydenta miasta. Nawet jeżeli żaden przepis prawa jej tego nie zabraniał. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

15.09.2020

Część szpitali już bez szans na wykonanie kontraktów

Finansowanie zdrowia Zarządzanie Koronawirus

Od 20,3 proc. do 59,4 proc. waha się wartość wykonania przez szpitale ryczałtu za pierwsze półrocze 2020 r. Sytuacja poszczególnych szpitali jest w tym zakresie tak skrajnie różna, że niektóre z placówek bez problemu będą w stanie udzielić wszystkich świadczeń określonych w kontrakcie, inne zaś nie będą już miały możliwości nadrobienia zaległości

14.09.2020

Podmiot leczniczy - szeroka definicja, ale musi udzielać świadczeń medycznych

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Podmiot leczniczy, na gruncie ustawy o działalności leczniczej, zyskał szeroką definicję. Jest nim samodzielny zakład opieki zdrowotnej, przedsiębiorca w rozumieniu ustawy o działalności gospodarczej, a także instytut badawczy czy fundacja. Warunkiem jest aby udzielał świadczeń medycznych.

14.08.2020

Awaria - wpisy do rejestru beneficjentów o dzień dłużej

Rachunkowość Spółki Zarządzanie

Poniedziałek był ostatnim terminem na zgłoszenie informacji o beneficjentach rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Jednak resort finansów poinformował o wydłużeniu czasu przyjmowania tych zgłoszeń do 14 lipca br. Ma to związek z wydłużonym czasem akceptacji zgłoszeń oraz czasowym brakiem dostępu do strony tego rejestru.

13.07.2020

SN: Odpowiedzialność przedsiębiorcy, który nie zgłosił wniosku o upadłość

Prawo cywilne Spółki Zarządzanie

Izba Cywilna Sądu Najwyższego 30 czerwca podejmie uchwałę w sprawie zasad stosowania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub w ramach spółki cywilnej z powodu niezgłoszenia upadłości w terminie. Chociaż wątpliwe jest pokrzywdzenie wierzycieli. Kara ta jest surowa i może obowiązywać nawet 10 lat.

22.06.2020

Sejm uchwalił ustawę o pomocy na ratowanie firm

Prawo gospodarcze Zarządzanie

Możliwość udzielania pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorstw, poprzez zapewnienie im płynności na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji - to cel uchwalonej w czwartek przez Sejm ustawy.

28.05.2020

WSA: Szpital musi chronić personel medyczny przed zakażeniem

Prawo pracy Zawody medyczne Zarządzanie

Szpital jako pracodawca ma obowiązek zastosowania wszelkich dostępnych środków organizacyjnych i technicznych w celu ochrony zdrowia pracowników przed chorobą zakaźną. Dlatego nieuwzględnienie personelu medycznego w grupie osób w stosunku, do której zalecane są szczepienia przeciwko odrze nie wyłącza ich przeprowadzenia. Tak orzekł WSA w Białymstoku.

01.05.2020

Morawiecki: Sport wróci na stadiony stopniowo

Zarządzanie Koronawirus

Od 4 maja udostępnimy boiska na świeżym powietrzu dla maksymalnie sześciu osób - zapowiedział premier w sobotę. Dopuszczalna będzie też gra w tenisa ziemnego na otwartych kortach. W ten sposób zmniejszymy zagrożenie rozprzestrzenianiem się coronawirusa. Piłkarska ekstraklasa wróci 29 maja, natomiast ekstraliga żużlowa od 12 czerwca. Jest to powrót do nowej normalności - dodał Morawiecki.

25.04.2020

WSA: Trzeba mieć dowód, że kandydat wie o terminie posiedzenia komisji konkursowej

Prawo pracy Zawody medyczne Zarządzanie

Dyrektor przychodni zorganizował konkurs na stanowisko swojego zastępcy. Okazało się, że nie wszyscy kandydaci wiedzieli o terminie posiedzenia komisji. WSA w Gliwicach podkreślił, że organ powinien dysponować pisemnym dowodem doręczenia powiadomienia w tej sprawie. Braku tego nie eliminuje późniejsze oświadczenie pracownika przychodni, że zainteresowani zostali powiadomieni ustnie.

30.03.2020

Efektywna praca z domu to wyzwanie

HR Zarządzanie Koronawirus

Dla osób, które do tej pory pracowały wyłącznie w biurze, przestawienie się na pracę z domu może nie być łatwe. Podobne wyzwanie stoi przed zarządzającymi. Eksperci szacują, że około 2,5 miliona Polaków jest zatrudnionych w branżach, które mają taką możliwość i radzą, jak się do tego przygotować.

16.03.2020

Siedem błędów, których powinien wystrzegać się menadżer

Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy Zarządzanie

Niedelegowanie zadań, pochopne decyzje i brak komunikacji w zespole to tylko niektóre z błędów, których powinien unikać menadżer. Od dobrego wymaga się empatii i zrozumienia, ale także konsekwencji i stanowczości. Nieumiejętne kierowanie zespołem może skutkować nieefektywną pracą, zwiększoną rotacją, a finalnie prowadzić nawet do upadku przedsiębiorstwa.

05.02.2020

Rejestr ryzyka – typowe błędy i ich wpływ na zarządzanie jednostką

Samorząd terytorialny Zarządzanie Kontrola zarządcza

Przeglądając standardy kontroli zarządczej, nie znajdziemy wskazanego wprost obowiązku prowadzenia rejestru ryzyka. Ustawodawca zostawił organizację procesu identyfikacji, oceny i analizy oraz reakcji na ryzyko zarządzającemu jednostką - pisze Katarzyna Lenczyk-Woroniecka, dyrektor Wydziału Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

21.01.2020