Jędrzejczak: Deficytu w NFZ nie można zmniejszyć, obniżając składkę zdrowotną

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Należy uznać za mało odpowiedzialne wszelkie pomysły zmierzające do zmniejszania wpływu środków do NFZ. Mam na myśli propozycję zmniejszania składek płaconych przez przedsiębiorców. Sposób ich poboru powinien być zdecydowanie bardziej jednolity. Dziś główny ciężar utrzymania publicznej ochrony zdrowia spoczywa na relatywnie najsłabszych grupach zawodowych i społecznych - uważa dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

15.07.2024

Łatwiej o silne leki przeciwbólowe w zagranicznych akcjach humanitarnych

Opieka zdrowotna

Przewiezienie leków przez granicę nie będzie wymagało pozwolenia GIF, ale ich nabycie będzie już mogło nastąpić wyłącznie za pozwoleniem lub od podmiotów posiadających zezwolenie. To główna zmiana, która została zaproponowana w projekcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw, nad którą pracuje resort zdrowia. Ma on pozwolić - w kontrolowany sposób - na uproszczenie stosowania silnych leków w trakcie akcji humanitarnych.

12.07.2024

Choroby nerek w Polsce są nadal diagnozowane za późno

Pacjent Opieka zdrowotna

Pośród szacunkowej liczby 4,5 mln chorych na nerki w Polsce, zdiagnozowanych jest tylko 5 procent. Ci zaś w większości źle oceniają dostęp do poradni specjalistycznej na swoim terenie i długo czekają na wizytę. Coraz częściej także likwidowane są oddziały nefrologiczne, bo nie są rentowne. Tymczasem poprawy wymaga cały system opieki nad pacjentem z chorobą nerek, która nie jest zdiagnozowana w odpowiednim momencie. To przekłada się potem na problemy z leczeniem.

12.07.2024

Trzy filary reformy dla szpitali, pozostaje dobrowolność - MZ zapowiada zmiany

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Deregulacja, transformacja, odwrócona piramida świadczeń - to elementy reformy szpitalnictwa, nad którymi pracuje Ministerstwo Zdrowia. Jak zapowiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej ministra zdrowia Izabela Leszczyna, najistotniejsze jest to, że przystąpienie do reformy będzie dobrowolne. Zmiany mają jednak przyczynić się do istotnej poprawy funkcjonowania systemu i koordynacji opieki nad pacjentem.

11.07.2024

Jakość w ochronie zdrowia nie ma definicji - resort zapowiada zmiany w ustawie

Opieka zdrowotna

Będzie nowelizacja ustawy o jakości - zapowiada resort zdrowia. Zdaniem ministry zdrowia Izabeli Leszczyny obecna wersja przepisów to biurokracja utrudniająca życie mniejszym podmiotom medycznym, która nie przekłada się na sytuację pacjentów. Zmiany mają być jednak uzgodnione ze środowiskiem. Eksperci zaznaczają, że w ustawie najbardziej brakuje... definicji jakości. To o tyle niebezpieczne, że stwarza duże pole do interpretacji, a podmioty medyczne nie wiedzą, z czego będą rozliczane.

11.07.2024

Jest porozumienie chirurgów z resortem zdrowia w sprawie wycen

Pacjent Opieka zdrowotna

Chirurdzy protestują przeciwko zmianom wycen procedur, które ich zdaniem są zbyt niskie i zagrażają bezpieczeństwu pacjentów. Po rozmowach przedstawicieli Towarzystwa Chirurgów Polskich z resortem zdrowia udało się wypracować kompromisowe rozwiązania. Ustalono, że nowe wyceny świadczeń w chirurgii wejdą w życie w zaplanowanym terminie, powołana zostanie jednak specjalna grupa robocza, która jeszcze raz przyjrzy się stawkom.

10.07.2024

Jesienią kolejne zmiany w Krajowej Sieci Onkologicznej - tym razem dla pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Wiosenna nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej przesunęła terminy kwalifikacji podmiotów i leczenia nowotworów w nowym systemie. Jak zapowiada jednak ministra zdrowia Izabela Leszczyna, już wkrótce planowane są kolejne zmiany, które mają być korzystne dla pacjentów. Eksperci podkreślają, że konieczne jest usprawnienie koordynacji i zmniejszenie kolejek, bo czas odgrywa tu kluczową rolę. A terminy i dostępność wciąż różnią się w zależności od miejsca.

10.07.2024

"Wymagaj jakości" - szpital może otrzymać wyróżnienie w akcji

Pacjent Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Pacjenta i Centrum Monitorowania Jakości wspólnie zainicjowali projekt, który ma ułatwić pacjentom wybór placówki medycznej. "Wymagaj jakości" to wyróżnienie, które ma przyczynić się do poprawy jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych. W programie będą mogły wziąć udział szpitale, które spełnią wstępne kryteria i wyślą odpowiednie zgłoszenie.

09.07.2024

Resort zdrowia pracuje nad refundowaną receptą farmaceutyczną na szczepionki

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Na wtorkowym posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia omówiono stan przygotowań do zbliżającego się sezonu infekcyjnego 2024/2025. Jak zapowiedziała Katarzyna Piotrowska-Radziewicz, dyrektorka Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, w resorcie toczą się prace nad refundowaną receptą farmaceutyczną na szczepionki. Regulacja w tej sprawie prawdopodobnie wejdzie w życie jesienią.

09.07.2024

Leszczyna: Chcemy poprawiać przepisy małymi krokami, nie burząc całego systemu

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Chcę zapewnić wszystkich, zwłaszcza pacjentów: opieka medyczna, świadczenia będą nadal opłacane i finansowane. Co więcej, będziemy pracować nad zwiększeniem dostępności, odwracać piramidę świadczeń. Spotkam się wkrótce z dyrektorami szpitali, by przedstawić im koncepcję dobrowolnego wejścia w proces transformacji leczenia szpitalnego - zapowiada w rozmowie z Prawo.pl ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

09.07.2024

Sztuczna inteligencja może pomóc i pacjentowi, i lekarzowi - ale konieczna kontrola

Pacjent Prawo AI Opieka zdrowotna

Na świecie sztuczna inteligencja coraz częściej pomaga w ocenie zdjęć rentgenowskich i przeprowadzaniu skomplikowanych, niezwykle precyzyjnych operacji. Przykładów jej wykorzystania w ochronie zdrowia jest mnóstwo - a samo Ministerstwo Zdrowia chce wkrótce stworzyć oparte na niej narzędzia. I choć AI niewątpliwie może pomóc zarówno kadrze medycznej, jak i pacjentom, nie należy zapominać o tym, że nigdy nie zastąpi oceny człowieka.

08.07.2024

RPO występuje w sprawie monitoringu w gabinetach lekarskich. Jest odpowiedź MZ

Opieka zdrowotna RODO

Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej poszerzyła uprawnienia kierowników podmiotów leczniczych w zakresie stosowania monitoringu wizyjnego w pomieszczeniach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi pacjentów, którzy uważają, że nowe przepisy nadmiernie ingerują w prawo do prywatności i ochronę danych osobowych pacjentów. Ministerstwo Zdrowia wskazuje jednak, że przepisy służą bezpieczeństwu pacjentów.

06.07.2024

Nie ma autobusu, nie ma leczenia

Pacjent Opieka zdrowotna

Brak możliwości dojazdu do lekarza z powodu braku komunikacji publicznej jest jedną z przyczyn nierównego dostępu Polaków do zdrowia. Zdarza się, że pacjenci onkologiczni nie korzystają z programów lekowych, bo nie mają jak dojechać do placówki medycznej. Eksperci wskazują na światowe badania, z których wynika, że dystans większy niż 80 kilometrów lub godzinę jazdy do ośrodka medycznego opóźnia diagnozę.

06.07.2024

Podawanie osocza również w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej - jest projekt

Opieka zdrowotna

Obecnie świadczeniobiorcy nie mają dostępu do świadczeń scharakteryzowanych procedurami związanymi z podaniem autogenicznego osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej. Brakuje też zdefiniowanych wskazań klinicznych i szczegółowych warunków realizacji tych procedur w ramach świadczeń gwarantowanych. Sytuację ma poprawić zmiana rozporządzenia. Za projekt nowelizacji odpowiada resort zdrowia.

05.07.2024

Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym chcą kompleksowej opieki specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna

Blisko połowa chorujących na stwardnienie rozsiane (SM) chciałaby skorzystać z pomocy psychologicznej oraz konsultacji z innymi specjalistami. To jednak często jest niemożliwe, bo brakuje psychologów na oddziałach neurologicznych. Za mało jest także samych neurologów. I choć coraz więcej pacjentów z SM jest leczonych wysoko skutecznymi lekami w programie, to eksperci podkreślają, że konieczna jest poprawa organizacji opieki nad nimi.

05.07.2024

Więcej uprawnień dla Rzecznika Praw Pacjenta, bez e-recept na część leków

Pacjent Opieka zdrowotna

Resort zdrowia zamierza walczyć z nieuczciwym wykorzystywaniem tzw. receptomatów, nie tylko doraźnie, ale również poprzez zmiany legislacyjne. Jak dowiedział się serwis Prawo.pl, wśród kwestii, nad którymi obecnie pracuje ministerstwo, jest zakaz wystawiania e-recept na leki uzależniające, nie tylko z grupy opioidów. Więcej uprawnień ma również zyskać Rzecznik Praw Pacjenta. - Chciałabym, aby miał kompetencje analogiczne do prezesa UOKiK - zapowiada ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

04.07.2024

Zmiany w finansowaniu Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich weszły w życie

Pacjent Opieka zdrowotna

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia określił warunki zawierania i realizacji umów na świadczenia ambulatoryjne chorób rzadkich. W zarządzeniu m.in. zmodyfikowano opis i zakres kompleksowej oceny genetycznej w przypadku występowania rzadkiego zespołu genetycznego oraz wprowadzono dodatkowe finansowanie dla porad konsultacyjnych. Zarządzenie weszło w życie 2 lipca br.

03.07.2024

Problemów na SOR-ach nie rozwiąże sama ustawa

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie uda się poprawić sytuacji związanej z dostępnością zespołów ratownictwa medycznego, jeśli nie będziemy patrzeć na nie systemowo - uważają eksperci, oceniając ostatni projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (SOR). Podobnie kształtuje się problem z przepełnionymi Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi. Nie wystarczy stworzyć ich więcej, jeśli wciąż będą na nie trafiać pacjenci, których powinni przyjąć specjaliści w poradniach.

03.07.2024

Samodzielność ratowników medycznych pod znakiem zapytania

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że ratownicy medyczni nie mogą samodzielnie podawać leków pacjentowi podczas triażu lub po nim, ale jeszcze przed kontaktem z lekarzem na szpitalnym oddziale ratunkowym. Środowisko ratowników upomina się o samodzielność w tym obszarze. Inaczej nie będą mogli samodzielnie prowadzić np. resuscytacji i wykonywać innych czynności zawodowych, do których uprawniają ich przepisy.

02.07.2024

1 lipca wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych

Pacjent Opieka zdrowotna

1 lipca wchodzi w życie zaktualizowana lista leków refundowanych. Do wykazu dodano 31 nowych terapii, wśród nich 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, w tym 6 w chorobach rzadkich. Status "polskiego leku" nadano kolejnym 143 lekom. Na lipcowej liście uwzględniono również wejście w życie bezpłatnego programu leczenia niepłodności metodą in vitro.

01.07.2024