RPO pyta resort zdrowia o monitoring kolejnej fali Covid-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zauważa, że narasta społeczne zaniepokojenie związane z zachorowaniami na COVID-19. Niepokój ten pogłębiają docierające do opinii publicznej informacje mediów w krajach europejskich, a także z polskich miast. W Poznaniu poziomy stężeń wirusa w ściekach są podobne do tych z końca grudnia 2021 r., gdy notowano powyżej 10 tys. przypadków dziennie.

21.07.2022

Dużo postępowań karnych wobec lekarzy, do sądów trafia niewiele

Prokuratura Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Rząd nie zmienia kursu na karanie lekarzy. Wyższa będzie minimalna kara wolnościowa, która skazanemu lekarzowi umożliwia zamianę więzienia na nieodpłatne prace społeczne. Ustawodawca wykonał co prawda gest w stronę lekarzy: sąd nie będzie musiał orzekać zakazu wykonywania zawodu w przypadku kary wolnościowej. To jednak lekarzy nie satysfakcjonuje, bo domagają się procedury no-fault.

20.07.2022

Wycena świadczeń nie zadowala przychodni, a części pieniędzy nie dostaną wcale

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Pewna część pieniędzy na podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) przepadnie, bo Narodowy Fundusz Zdrowia ulokował je w świadczeniach, których przychodnie obecnie nie wykonują, związanych z COVID-19. To jednak tylko czubek góry lodowej. Lekarze zwracają uwagę, że wycena świadczeń dla POZ nie uwzględnia - w odróżnieniu od innych świadczeń - inflacji w 2023 r.

19.07.2022

Lekarz rodzinny zleci nowe badania, ale nie wszystkim, bo ograniczają go limity

Opieka zdrowotna

Lista dostępnych w POZ badań od 1 lipca br. jest dłuższa. Lekarz rodzinny może zlecić pacjentowi nie tylko np. wykonanie usg jamy brzusznej, czy sprawdzenie poziomu TSH, ale także poziom kwasu foliowego, witaminy B12, a także wykonać diagnostykę w kierunku Helicobacter Pylori. Tyle że nowe badania są ściśle limitowane.

18.07.2022

Sąd: Poczucie ciężkiej choroby nie przesądza o prawie do renty

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Subiektywna ocena zdolności do pracy i poczucie ciężkiej choroby, nie stanowią wystarczającej podstawy ustalenia niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową i przyznania renty. Kluczowe znaczenie w tym zakresie ma opinia biegłych, którą sąd jest związany. Nie może on bowiem dokonać ustaleń, które byłyby z nią sprzeczne - uznał Sąd Okręgowy w Suwałkach.

16.07.2022

Produkty lecznicze finansowane ze zbiórek publicznych ponownie bez VAT

VAT Opieka zdrowotna Farmacja

Przywrócony został zerowy VAT dla produktów leczniczych finansowanych ze zbiórek publicznych rozpoczętych w trakcie stanu epidemii. Stawka 0 proc. VAT dla takich leków będzie mogła być stosowana wstecznie, czyli już od 17 maja 2022 r. Dla zbiórek rozpoczętych po odwołaniu stanu epidemii – a więc po 16 maja 2022 r. – obowiązują wcześniejsze zasady opodatkowania, tj. stawka proc.

15.07.2022

Jak długo ważne jest skierowanie do poradni specjalistycznej?

Opieka zdrowotna

Skierowanie do specjalisty wystawione przez lekarza jest ważne, dopóki istnieje przyczyna i cel jego wystawienia, czyli dopóki mówić można o względach medycznych uzasadniających udzielenie specjalistycznego świadczenia zdrowotnego. W praktyce więc jest ważne do czasu realizacji świadczenia.

15.07.2022

Rośnie liczba zakażonych, ale rząd nie decyduje się na zmianę polityki covidowej

Pacjent Opieka zdrowotna

Na razie nie ma decyzji o zmianie polityki testowania lub otwierania oddziałów covidowych - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jednocześnie rząd spodziewa się, że w najbliższym czasie liczba zakażeń koronawirusem będzie systematycznie rosła. W wakacje, w szczycie, zachorowań będzie mniej więcej 7 tys. dziennie - wynika z rządowych prognoz.

13.07.2022

Wykluczeni z godnego umierania - opieka hospicjum tylko dla wybranych

Pacjent Opieka zdrowotna

Pod opieką hospicjum można umrzeć tylko na kilka chorób wskazanych w rozporządzeniu. Dla pozostałych pacjentów ratunkiem jest działalność organizacji pozarządowych. Jednak ich zasięg jest ograniczony, a kondycja finansowa się pogarsza ze względu na niską wycenę świadczeń i topniejące wpływy z 1 proc. podatku. Rzecznik Praw Obywatelskich rekomenduje zmiany systemowe.

13.07.2022

Dwa tysiące zgód na podjęcie pracy dla medyków spoza UE

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Osobą, która otrzymała dwutysięczną zgodę na pracę w ochronie zdrowia w Polsce, jest lekarka z Ukrainy specjalizująca się w leczeniu chorób wewnętrznych. Zgodnie z regulacjami przyjętymi w końcu 2020 r. lekarze spoza Unii Europejskiej są zatrudniani w sposób uproszczony. Ubiegający się o pracę medyk nie musi nostryfikować dyplomu i odbywać stażu.

12.07.2022

Jest projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji psychoterapia uzależnień

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Przekazany do konsultacji projekt dotyczy wdrażania reformy opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Ma na celu usunięcie nieścisłości, doprecyzowanie przepisów, uwzględnienie postulatów ekspertów. Wynika również z wejścia w życie zmienionych przepisów w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, które wprowadziło nową specjalizację w dziedzinie psychoterapii uzależnień.

12.07.2022

Karetka nie zabrała pacjentki, rzecznik wniósł pierwszą skargę do SN

Pacjent Opieka zdrowotna

Sprawa, w której po raz pierwszy interweniuje w ten sposób Rzecznik Praw Pacjenta, dotyczy pacjentki, która ze względu na zagrożenie życia wezwała karetkę pogotowia. Mimo istniejących ku temu wskazań, pacjentka nie została przetransportowana do szpitala i w ciężkim stanie pozostała pod opieką domowników. Sąd nie zasądził na jej rzecz zadośćuczynienia, odszkodowania ani renty.

12.07.2022

Lekarze na urlopach to nowa siła wyższa – kontrowersyjne zamknięcie oddziału

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Planowanie lekarskich urlopów to kwestia zarządzania, nawet w sytuacji nasilających się latem braków kadrowych.Tymczasem oddział pediatryczny szpitala we Włodawie będzie zamknięty przez cały lipiec, ze względu m.in. na urlopy lekarzy specjalistów. Dyrekcja placówki tłumaczyła wniosek o zawieszenie działalności "siłą wyższą", a wojewoda taką argumentację przyjął.

12.07.2022

Resort zdrowia zapowiada więcej pieniędzy na profilaktykę raka piersi

Pacjent Opieka zdrowotna

Program badań profilaktycznych raka piersi w grupie ryzyka w dotychczasowej formule finansowanej z Narodowej Strategii Onkologicznej będzie działał maksymalnie po przedłużeniu do 31 sierpnia 2022 r. Będzie nowy program - finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia - wyjaśniał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

11.07.2022

Pielęgniarki DPS-ów na wyższe pensje jeszcze poczekają

Opieka zdrowotna

Nie wszystkie pielęgniarki pracujące w domach pomocy społecznej dostaną wyższe pensje. To, czy zostaną objęte podwyżkami minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia, ma zależeć od tego, czy DPS zdecyduje się na wpis do rejestru podmiotów leczniczych, a nie jest to oczywiste. W dodatku rząd planuje przyjąć odpowiednie przepisy dopiero w czwartym kwartale tego roku.

11.07.2022

Czwarta dawka szczepionki Covid-19 na razie zalecana seniorom, ale to może się zmienić

Pacjent Opieka zdrowotna

Zalecenia stosowania czwartej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 mają dotyczyć całej populacji. Takie są nieoficjalne informacje, o których mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Na razie jest ona przeznaczona dla seniorów i osób o upośledzonej odporności. Stosuje się ją po upływie 150 dni od podania trzeciej dawki (tzw. boostera).

08.07.2022

Uchodźca z Ukrainy czeka na orzeczenie o niepełnosprawności tyle co Polak

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do minister rodziny i polityki społecznej zwraca uwagę na dodatkowe trudności w uzyskaniu polskiego orzeczenia o niepełnosprawności przez uchodźców z Ukrainy. O problemie tym mówią także samorządy. Tymczasem powiatowe zespoły orzecznicze nie odnotowują lawinowego wzrostu liczby wniosków uchodźców o orzeczenia, a ich wydawanie idzie coraz lepiej.

06.07.2022

Po pandemii NFZ ma nadwyżkę, a dług zdrowotny rośnie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zamykają się kolejne poradnie specjalistyczne i oddziały szpitalne, co tylko potęguje problemy z dostępem pacjentów do świadczeń. O 2 mln mniej osób skorzystało z leczenia w szpitalu, a 1,5 mln mniej ze świadczeń specjalistycznych w porównaniu do czasu sprzed pandemii – wynika ze sprawozdania z działalności NFZ w 2021 r., do którego dotarło Prawo.pl. Jednocześnie budżet Funduszu jest w dobrej kondycji.

06.07.2022

O założenie plomby za publiczne pieniądze będzie coraz trudniej

Opieka zdrowotna

Topnieje liczba gabinetów stomatologicznych, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Tylko w ciągu dwóch ostatnich lat ubyło ponad 11 proc. świadczeniodawców. Problemem jest zbyt niska wycena świadczeń. Widać to na przykładzie plomb z amalgamatu. Ministerstwo Zdrowia ma ambitne plany i chce przestać finansować wypełnienia z tego materiału, ale nie proponuje odpowiednio wysokiej ceny usuwania trujących substancji.

05.07.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski