Organizacje pacjentów chcą debaty o Krajowej Sieci Onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Syntetyczny raport końcowy z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) nie potwierdza skuteczności rozwiązań zastosowanych w sieci i nie przemawia za wprowadzeniem KSO na terenie całego kraju - uważają organizacje pacjenckie, które od dawna domagały się upublicznienia całościowego raportu z pilotażu KSO. Syntetyczny raport końcowy w ostatnich dniach opublikowało Ministerstwo Zdrowia.

13.02.2023

Zakaz sprzedaży energetyków dzieciom i w szkołach - projekt w Sejmie

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym zakazujący sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia, a także na terenie szkół. Nie wolno będzie też wyświetlać reklam energetyków w telewizji w godzinach 6 od 22. Kara za złamanie zakazu może wnieść nawet 500 tys. zł.

12.02.2023

Groźny dla dzieci wirus RSV będzie pod większą kontrolą

Pacjent Opieka zdrowotna

Po wykryciu ogniska epidemicznego wirusa RSV na oddziale, szpital będzie mógł zakazać odwiedzin. Wirus ten zostanie bowiem objęty przepisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Ponadto Ministerstwo Zdrowia doprecyzowuje przepisy dotyczące zgłaszania do Sanepidu pozytywnych wyników szybkich testów antygenowych wykrywających grypę i wirusa RSV.

11.02.2023

Pacjenci zgłaszają Rzecznikowi Praw Pacjenta problemy z kartą DiLO

Pacjent Opieka zdrowotna

Zgłoszenia do Biura Rzecznika Praw Pacjenta dotyczyły odmowy lekarza wystawienia karty DiLO - diagnostyki i leczenia onkologicznego -na prośbę pacjenta, czy odsyłania pacjentów do innych podmiotów po wystawienie karty. Organizacje pacjenckie zwracają zaś uwagę, że obecnie obok tych formalnych problemów, największy stanowi terminowość diagnostyki.

06.02.2023

Klauzula sumienia i do widzenia - lekarz przed prawem do aborcji się obroni

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Klauzula sumienia chroni lekarza przed sytuacją, gdy musiałby wykonać aborcję, mimo że jest sprzeczna z jego poglądami. Przepisy miały też chronić kobiety i umożliwić im terminację ciąży wtedy, gdy są ku temu legalne przesłanki. Tyle że to tylko teoria, bo o ile klauzula ma się dobrze, o tyle prawa pacjentek już nie do końca.

04.02.2023

2,5 mld zł z Funduszu Medycznego dla szpitali onkologicznych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zapewnienie bezpieczeństwa i troska o zdrowie wszystkich Polaków to priorytety dla rządu. Na samą Narodową Strategię Onkologiczną na lata 2020-2030 przeznaczymy 5,1 mld zł - powiedział w piątek w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki. I zapowiedział konkurs dla szpitali onkologicznych, które otrzymają aż 2,5 mld zł dofinansowania z Funduszu Medycznego.

03.02.2023

Wychowawca w ośrodkach dla młodzieży coraz częściej zastępuje pielęgniarkę

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Młodzieżowe ośrodki socjoterapii (MOS) i młodzieżowe ośrodki wychowawcze (MOW) nie zatrudniają pielęgniarek, chociaż ich wychowankowie mają przepisywane leki, w tym psychotropowe, które powinni brać o stałych porach, w tym w nocy. Leki podają więc pedagodzy na podstawie wewnętrznych regulaminów placówek. Problem się nasila, bo zapotrzebowanie na MOS-y jest coraz większe i od coraz wcześniejszych lat dziecka.

03.02.2023

Pakulski: Poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia to zadanie ministra

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Celem ministra zdrowia powinno być zaplanowanie i przeprowadzenie kompleksowych zmian systemu ochrony zdrowia. Zdecydowanie popieram ideę połączenia zdrowia i spraw społecznych, rozwój zasobów opieki ambulatoryjnej i długoterminowej oraz gruntowną modernizację szpitalnictwa w zakresie infrastruktury i funkcji – uważa Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

03.02.2023

Wystartowała loteria, która ma zachęcić do korzystania z programu "Profilaktyka 40 Plus"

Pacjent Opieka zdrowotna

Pula nagród w loterii to 3,5 mln zł, a jeden los można otrzymać za samo wypełnienie ankiety przez Internetowe Konto Pacjenta. Ministerstwo Zdrowia uruchamiając loterię chce zachęcić do wzięcia udziału programie badań "Profilaktyka 40 Plus". Dotychczas bowiem z 20 mln uprawnionych do skorzystania z darmowego pakietu badań skorzystało niewiele ponad 1,5 mln osób.

01.02.2023

W kolejce po życie pacjent onkologiczny czeka coraz dłużej

Pacjent Opieka zdrowotna

W leczeniu onkologicznym spłacamy pandemiczny dług. Przybyło pacjentów, którzy zgłaszają się w bardziej zaawansowanych stadiach choroby, a z danych NFZ wynika, że czas oczekiwania na leczenie wydłużył się. Wyniki niepokoją też w województwach, w których realizowany jest pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Ministerstwo Zdrowia mówi o sukcesie tego projektu. Jednak potwierdzających to twardych danych nie udostępnia. 

01.02.2023

Skierowanie na fizjoterapię trzeba zarejestrować

Pacjent Opieka zdrowotna

Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne, wyjątkowo, trzeba zarejestrować w zakładzie rehabilitacji w ciągu 30 dni od wystawienia. Łatwo się pomylić, bo inne skierowania do lekarzy specjalistów nie mają tego ograniczenia. W dodatku niekiedy lokalne systemy umożliwiają rejestrację skierowań po terminie, a o tym, że zabieg się nie odbędzie, pacjent jest informowany w ostatniej chwili.

31.01.2023

ZUS: W 2022 r. 27 mln zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy 

Prawo pracy Opieka zdrowotna

27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni absencji zarejestrował w ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej. W porównaniu z 2021 r. liczba dni absencji chorobowej z tytułu choroby własnej ubezpieczonych w ZUS spadła o 0,4 proc.

31.01.2023

Jędrzejczak: Polska musi zbudować nowy system ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jest wiele przesłanek wskazujących na to, że obecny system opieki medycznej w Polsce nie nadaje się już do kolejnych korekt oraz poprawek i dlatego trzeba zbudować go od podstaw. W dzisiejszych realiach bowiem żaden z uczestników systemu nie czuje się komfortowo. Ani pacjenci, ani personel, ani nawet większość organów prowadzących placówki. Mówi o tym dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

31.01.2023

RPO pyta o możliwość kontroli podlaskich szpitali, które odmówiły aborcji

Pacjent Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do prezesa NFZ o wskazanie, czy są podstawy do przeprowadzenia kontroli realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie ginekologii i położnictwa przez świadczeniodawców z województwa podlaskiego. Powodem jest odmowa w szpitalach tego województwa wykonania aborcji u 14-letniej dziewczynki z niepełnosprawnością intelektualną, zgwałconej przez wujka.

30.01.2023

Co piąty szpital w Polsce ma ponad 70 lat i nie jest energooszczędny

Opieka zdrowotna

Przez ostatnie osiem lat w niektórych szpitalach zużycie energii zredukowano do 50 proc. - wynika z raportu „Zielone szpitale”, opracowanego przez UN Global Compact Network Poland. Wciąż jednak problemem wielu placówek są duże zużycie energii energii, do czego dochodzi obciążenie w postaci łańcucha dostaw dla szpitalnej gastronomi, i brak odpowiedniej gospodarki odpadami medycznymi

28.01.2023

RPO pyta o zastosowanie siły wobec dziecka w spektrum autyzmu

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Dziecko w spektrum autyzmu zostało w szkole położone twarzą do podłogi i przytrzymane za ręce trzymane z tyłu. Doznało obrażeń. Sprawa trafiła do policji, która umorzyła dochodzenie prowadzone w sprawie. Złożono zażalenie, a Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Kuratorium Oświaty i Policję o wyjaśnienia.

28.01.2023

TK otworzył aborcyjną puszkę Pandory - przepisy z luką, więc praktycznie martwe

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Mijają dwa lata od publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wyłączył jedną z przesłanek legalnej aborcji. Już wtedy prawnicy alarmowali, że będą problemy - w tym ze stosowaniem dwóch pozostałych przesłanek. Prezydent obiecywał nową ustawę - nic z tego nie wyszło. Kobiety trafiają do aborcyjnego podziemia lub szukają pomocy za granicą. Lekarze zasłaniają się wyrokiem, choć w ocenie prawników, w wielu przypadkach mają podstawy, by legalnie wykonać zabieg.

27.01.2023

Anna Kupiecka: Bez oceny pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej działamy po omacku

Pacjent Opieka zdrowotna

Nie mamy danych z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej, dlatego - chociaż sieć jest absolutnie potrzebna - obawiam się, czy nie będzie to kolejny eksperyment na pacjentach, z którego dopiero po kilku latach będziemy wyciągać wnioski – mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Anna Kupiecka, prezeska Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

27.01.2023

Profilaktyka chorób zawodowych szczególnie ważna w profesjach deficytowych

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Aż 27 profesji znalazło się na liście deficytowych w najnowszym Barometrze Zawodów – prognozach rynkowych na 2023 rok. Jak poważnym wyzwaniem jest dbanie o zdrowie pracowników, pokazują dane ZUS (5 mln L4 w III kwartale 2022 r.) i rosnący współczynnik zapadalności na choroby zawodowe – skok z 11,5 na 15,9 przypadków na 100 tys. pracujących.

25.01.2023

Nowy projekt ustawy o modernizacji szpitali na etapie wpisu do prac rządu

Opieka zdrowotna

Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa fundamentalnie się zmienił. - To jest praktycznie inne rozwiązanie funkcjonujące pod tym samym tytułem – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. O tym, że nowe rozwiązanie zakłada powstanie funduszu restrukturyzacji, który będzie pomagał jednostkom w najtrudniejszej sytuacji finansowej, pisaliśmy w Prawo.pl już we wrześniu ubiegłego roku.

25.01.2023