Rząd ma swój projekt ustawy okołobudżetowej

Finanse publiczne Opieka zdrowotna

Rząd zamierza przeznaczyć 3 mld zł w przyszłorocznym budżecie państwa na finansowanie świadczeń gwarantowanych, obejmujących świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu onkologii i psychologii dziecięcej. Pozostałe wydatki, jak deklaruje Ministerstwo Finansów, są zgodne z projektem ustawy budżetowej, nad którym pracuje Sejm, a Komisja Finansów Publicznych ma przedstawić sprawozdanie do 5 stycznia 2024 r.

28.12.2023

1 stycznia wchodzi w życie zakaz sprzedaży energetyków niepełnoletnim

Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia 2024 r. zakazana jest sprzedaż napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. W ustawie zdefiniowano, że jest to napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego "składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie".

28.12.2023

Nałogowy palacz w domu. Wolność wciąż przed prawem do zdrowia

Opieka zdrowotna

Domownicy mają prawne możliwości ochrony swojego zdrowia i życia, jeśli nałogowy palacz odmawia wychodzenia na zewnątrz. W praktyce jednak uzyskanie zakazu palenia dla współdomownika będzie wyzwaniem. W szczególnym przypadku można uznać jego zachowanie za przemoc domową czy znęcanie się. W grę wchodzi także powołanie się na naruszenie dobra osobistego, jakim jest zdrowie. Z kolei na pozasądowej ścieżce bierni palacze mogą wnioskować o założenie Niebieskej Karty.

27.12.2023

W świąteczne dni działa pomoc lekarska, także dentystyczna

Pacjent Opieka zdrowotna

W Święta Bożego Narodzenia, a zaraz potem w Nowy Rok, pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka. Listę placówek przyjmujących w nocy od godziny 18 do 8 rano, a także całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy, można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Publikują je również miejskie portale.

23.12.2023

Zieliński: Opieka koordynowana to krótsze kolejki do specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Większość pacjentów nie wymaga leczenia specjalistycznego, a wiele z tych osób czeka w kolejce tylko po to, żeby dostać receptę na od dawna zażywany lek. Tymczasem ci, którzy naprawdę wymagają pomocy, czekają zbyt długo. Ten mechanizm trzeba odkręcić i opieka koordynowana w tym pomaga. Mamy nowe narzędzia i możemy pacjentowi zapewnić kompleksową opiekę - mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, specjalista medycyny rodzinnej, współwłaściciel poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

22.12.2023

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu już nie działa

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 15 grudnia nie działa Teleplatforma Pierwszego Kontaktu pod numerem telefonu 800 137 200. Uruchomiona przez Ministerstwo Zdrowia pod koniec maja 2021 r. miała odciążyć nocną i świąteczną pomoc lekarską oraz SOR-y. Jednak nie cieszyła się dużą popularnością, często pacjenci o niej po prostu nie wiedzieli.

21.12.2023

CMJ: Rekomendacje w sprawie certyfikatów jakości dla 10 szpitali

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Rada Akredytacyjna przedłożyła rekomendacje w sprawie nowych certyfikatów jakości do Ministerstwa Zdrowia dla 10 szpitali - poinformowało w środę Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Od 1 stycznia 2024 r. będzie można wystąpić o udzielenie akredytacji do ministra zdrowia według nowej ustawy - z tym dniem bowiem wejdzie w życie większość przepisów dotyczących procedury udzielania akredytacji z ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

20.12.2023

Podwyżki wynagrodzeń pochłaniają 69 proc. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wzrost nakładów na ochronę zdrowia w latach 2018-2024 wynosi 100,3 mld zł, a 69 proc. z tej sumy przeznaczono na pokrycie kosztów podwyżek wynagrodzeń - wynika z "Monitora finansowania ochrony zdrowia" przygotowanego przez Federację Przedsiębiorców Polskich (FPP). Jak przypomina FPP, zgodnie z ustaleniami partnerów społecznych z Ministerstwem Zdrowia, koszty tych podwyżek miały stanowić nie więcej niż 50 proc. dodatkowych środków na ochronę zdrowia, aby poprawić też dostępność do świadczeń.

18.12.2023

Aborcja za granicą po wyroku TK - Polska naruszyła przepisy

Pacjent Opieka zdrowotna

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Prawa Człowieka w stosunku do ciężarnej kobiety, której zakazano dostępu do legalnej aborcji, ze względu na reformę polskiej legislacji. Lekarze potwierdzili zespół Downa u płodu w 14. tygodniu. W 2021 r. planowana w szpitalu w Warszawie aborcja została odwołana z powodu reformy legislacyjnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Kobieta udała się do prywatnej kliniki w Holandii.

14.12.2023

Zapisy na badanie w ramach profilaktyki 40 Plus nadal poza e-rejestracją

Pacjent Opieka zdrowotna

Po raz kolejny Ministerstwo Zdrowia przedłuża możliwość zarejestrowania się do programu „Profilaktyka 40 PLUS” poza centralną elektroniczną rejestrację. Miała być wdrożona od lipca, jednak realizatorzy programu potrzebują więcej czasu na dostosowanie swoich systemów teleinformatycznych.

14.12.2023

Izabela Leszczyna ma kierować Ministerstwem Zdrowia

Opieka zdrowotna

Kluczową sprawą w ochronie zdrowia jest mądre, zdecydowane dysponowanie finansami publicznymi - mówił premier Donald Tusk we wtorek w Sejmie, prezentując kandydaturę Izabeli Leszczyny na ministra zdrowia. Podkreślał, że kierowanie Ministerstwem Zdrowia nie jest misją straceńczą.

12.12.2023

Prezes UODO zatwierdził kodeks postępowania dla szpitali

Opieka zdrowotna RODO

Przystąpienie do stosowania kodeksu postępowania wiąże się z licznymi korzyściami. Przede wszystkim podmioty, które będą go stosowały, mogą mieć gwarancję prawidłowości używania określonych rozwiązań zatwierdzonych przez organ nadzoru. Mogą też liczyć na nadzór nad procesami przetwarzania danych osobowych w oparciu o mechanizmy monitorowania opisane w kodeksie.

11.12.2023

Asystent osoby z niepełnosprawnością pomoże jej w przychodni, ale w szpitalu już nie

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Podczas wizyty w przychodni osobę z niepełnosprawnością będzie mógł wesprzeć asystent. Nie będzie jednak mógł udzielić jej wsparcia na terenie szpitala, hospicjum czy zakładu opiekuńczo-leczniczego. Wyklucza to prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami opublikowany kilka dni temu. Osoby z niepełnosprawnością uważają natomiast, że przepisy powinny pozwalać na obecność asystenta w szpitalu, chociażby w minimalnym zakresie.

11.12.2023

SN: Badanie piersi naruszyło godność pacjentki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Lekarski sąd odwoławczy słusznie nie widział potrzeby powołania nowych biegłych do oceny prawidłowości badania piersi przez obwinionego - tym bardziej, że w składzie orzekającym zasiadali sami lekarze, mający wiedzę medyczną – orzekł Sąd Najwyższy. Tym samym potwierdził, że lekarz medycyny pracy nieprawidłowo przeprowadzonym badaniem naruszył godność i intymność pacjentki.

09.12.2023

Na SOR na badania? Szpitale obawiają się oblężenia

Opieka zdrowotna

Kolejki na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) mają być krótsze, bo pacjent, którego życie nie jest zagrożone, trafi do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w tym samym budynku. Szpitale alarmują jednak, że Ministerstwo Zdrowia przerzuca na nie zadania podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze mają bowiem zlecać badania pacjentom odesłanym do punku NiŚOZ w szpitalu. Podkreślają, że wykracza to poza interwencyjną opiekę medyczną. - To zadanie POZ - podkreślają.

05.12.2023

Lekarz POZ nie może wystawić skierowania na densytometrię

Pacjent Opieka zdrowotna

Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej rozszerzyła znacząco możliwości lekarza POZ związane z kierowaniem pacjenta na badania diagnostyczne, np. do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla kardiologa. Pacjenci, zasugerowani tymi większymi uprawnieniami, nie zawsze wiedzą, że nie dotyczą one wszystkich skierowań. Lekarz POZ nie jest uprawniony do wystawienia skierowania na wykonanie badania densytometrycznego, które zostałoby sfinansowane ze środków publicznych.

04.12.2023

Skierowanie na badanie MRI wydaje lekarz specjalista

Pacjent Opieka zdrowotna

Na wszystkie badania diagnostyczne, w których stosuje się promieniowanie jonizujące, konieczne jest posiadanie skierowania. Obowiązkiem pracowni radiologicznej jest żądanie jego przedstawienia. Jest to przepis mający zabezpieczyć pacjentów przed niepotrzebnym narażeniem na promieniowanie jonizujące. Skierowanie jest bezterminowe.

02.12.2023

Jeszcze przez rok szpitale nie będą raportować o zakażeniach Covid-19 do RCB

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szpitale dopiero od 2025 r. będą musiały raportować do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dane o pacjentach z Covid-19 oraz liczbie wykorzystanych łóżek. Pierwotnie miały to robić już od nowego roku, jednak uniemożliwiły to niezakończone prace projektowe nad oprogramowaniem RCB. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że stanie się to z końcem 2024 roku.

23.11.2023

Onkologia i psychiatria dziecięca nie wyjdą szybko z deficytu kadr

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Na 200 miejsc rezydenckich z onkologii klinicznej w jesiennym naborze zakwalifikowało się zaledwie 60 osób. Żaden lekarz nie rozpocznie szkolenia z tej deficytowej specjalizacji w województwie zachodniopomorskim, a najwięcej wolnych miejsc jest na Mazowszu, bo aż 28. Nie zapowiada się szybka poprawa sytuacji kadrowej w psychiatrii dzieci i młodzieży - specjalizację z tej dziedziny rozpocznie zaledwie 38 osób. Problemem nie jest brak chętnych, ale miejsc, w których lekarze mogą się szkolić.

23.11.2023

Restrukturyzacja zadłużonych szpitali poczeka co najmniej do wiosny

Finansowanie oświaty Opieka zdrowotna Zarządzanie

Rosną tak zwane złe długi szpitali. Ich przedstawiciele zapewniają, że szpitale powiatowe są gotowe na reformę, która poprawi ich efektywność ekonomiczną. Zaznaczają jednak, że nie uda się ona bez zmiany systemu wyceny świadczeń. Rozmówcy Prawo.pl szacują też, że nowy plan modernizacji - który jest warunkiem otrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy - ujrzy światło dzienne najwcześniej po wiosennych wyborach samorządowych. Część szpitali powinna bowiem zostać zamknięta.

21.11.2023