FPP: Pacjenci nie skorzystali z dodatkowych 7 miliardów złotych ze składek

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Polski Ład wygenerował co prawda dodatkowe 7 mld zł rocznie wpływów do NFZ z tytułu składki zdrowotnej, jednak pieniądze te nie zostały wykorzystane na leczenie pacjentów, lecz dzięki nim budżet państwa zaoszczędził na dotacjach - zauważa Federacja Przedsiębiorców Polskich. Według FPP obiecywanych efektów nie przyniosła również ustawa o 7 proc. PKB na zdrowie.

09.03.2023

Szczepienia na HPV tylko w poradni POZ, bez udziału szkół

Pacjent Opieka zdrowotna

W najbliższych dniach Ministerstwo Zdrowia ogłosi przetarg na zakup szczepionek przeciwko HPV. Na razie nie wiadomo, jakimi preparatami chce szczepić dzieci, ani ile szczepionek zamówi. Wiadomo, że szczepienia mają się odbywać wyłącznie w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, a kwalifikować do nich będzie lekarz. Nie ma planów zaangażowania farmaceutów ani szczepień w szkołach.   

09.03.2023

Wielkopolska dołącza do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej w województwie wielkopolskim w środę zainaugurował minister zdrowia Adam Niedzielski. Diagnostyka oraz leczenie pacjentów w ramach pilotażu KSK obejmuje nielimitowane świadczenia, opiera się na współpracy lekarzy POZ z placówkami AOS i szpitalami. Pilotaż dotyczy także województw: mazowieckie, dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie i śląskie.

08.03.2023

Nawet 50 mln zł z NFZ może trafić do Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej

Pacjent Opieka zdrowotna

Sejmowa Komisja Zdrowia podniosła maksymalną kwotę z 20 milionów do 50 milionów złotych, którą minister zdrowia może przeznaczyć na zasilenie Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Pieniądze będą pochodzić z funduszu zapasowego NFZ. Dzięki nim samorządy mają sfinansować świadczenia fizjoterapeuty, wsparcie dietetyczne oraz psychologiczne dla dzieci podczas półkolonii.

08.03.2023

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu kolejny projekt zaostrzający prawo do aborcji

Prawo karne Opieka zdrowotna

Wniesiony pod koniec grudnia do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz innych ustaw, przewidywał kary za m.in. informowanie o możliwości przerwania ciąży. Złożyła go jako projekt obywatelski, poparty około 150 tys. podpisów, Fundacja Życie i Rodzina. We wtorek Sejm odrzucił go w pierwszym czytaniu.

07.03.2023

Minister jeszcze decyduje o programach specjalizacji, lekarz ma wybierać "w ciemno"

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W sytuacji, gdy trwa nabór na specjalizacje, a ich programy nie są jeszcze znane, lekarz ma trzy wyjścia: zaryzykować wybór, zrezygnować lub wybrać tę specjalizację, której program został już zaakceptowany. W mało klarownej sytuacji znaleźli się lekarze, którzy składali wnioski w wiosennym naborze. Zwłaszcza, że minister zdrowia część z programów znacząco zmodyfikował, na przykład skracając o rok.

07.03.2023

Nowe usługi w e-zdrowiu już w tym roku

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

E-Krew, e-Hemofilia i e-Poltransplant – pilotaże tych nowych usług Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić jeszcze w 2023 roku. Uruchamianie nowych funkcjonalności e-zdrowia ma pozwolić na przełamanie bariery w dostępie do świadczeń zdrowotnych. Tworzy jednak też nowe, dla wykluczonych cyfrowo - z Internetowego Konta Pacjenta korzysta obecnie zaledwie 22 proc. seniorów.

06.03.2023

Opłata za zaświadczenie lekarskie zależy od jego celu

Pacjent Opieka zdrowotna

To, czy pacjent będzie musiał zapłacić za zaświadczenie lekarskie, czy też otrzyma je nieodpłatnie uzależnione jest od celu, do którego to zaświadczenie jest mu potrzebne. Warto też wiedzieć, że nie każde zaświadczenie lekarz musi nam wystawić. - Jakie zaświadczenia lekarskie lekarz POZ jest zobowiązany wystawiać bezpłatnie, a za które może pobierać opłatę? – redakcję Prawo.pl zapytała o to Czytelniczka.

05.03.2023

Otyłość - mnóstwo chorych, a lekarzy specjalistów brak

Pacjent Opieka zdrowotna

Chorzy na otyłość to największa grupa pacjentów w Polsce. Tymczasem uczelnie medyczne nie kształcą specjalistów obesitologii, czyli leczenia otyłości. Środowisko medyczne od lat apeluje o zmiany. Na razie bezskutecznie. Polska nie refunduje też żadnego z dostępnych preparatów stosowanych w leczeniu otyłości, zarejestrowanych w Unii Europejskiej. 4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości.

04.03.2023

Ministerstwo Zdrowia wydłużyło terminy w naborach inwestycyjnych

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Po awarii Platformy Obsługi Wniosków Inwestycyjnych wydłużone zostają wszystkie terminy związane ze składaniem wniosków - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Platforma umożliwia m.in. uzyskanie informacji o naborach prowadzonych przez resort zdrowia, sprawdzenie informacji o złożonych wnioskach, ich statusie i zawarcie umowy na realizację projektu.

03.03.2023

Opieka paliatywna nad dzieckiem powinna uwzględniać wsparcie dla rodziny

Pacjent Opieka zdrowotna

Nie ma oddzielnie wycenionej opieki stacjonarnej w hospicjach dla dzieci i dorosłych. Tymczasem opieka nad ciężko chorymi dziećmi stawia inne wyzwania niż nad dorosłymi. W przypadku takiej opieki, wsparcie powinna dostać także rodzina terminalnie chorego dziecka – wówczas przepisy byłyby zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.

03.03.2023

NIK wykryła podwójne finansowanie świadczeń zdrowotnych

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Opieka zdrowotna

Za te same świadczenia udzielone 80 osobom zapłaciły i NFZ, i władze województwa. W jednej z kontrolowanych placówek zdrowotnych podwójne finansowanie dotyczyło ponad 63 proc. pacjentów korzystających z programu rehabilitacyjno-edukacyjnego. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, by skutecznie wyeliminować takie praktyki, konieczna jest zmiana przepisów.

02.03.2023

Zakaz sprzedaży napojów energetyzujących dzieciom? Eksperci od zdrowia są za

Pacjent Opieka zdrowotna

Nazwa "napoje energetyzujące" wprowadza w błąd, gdyż są one złudnym źródłem energii. Ich spożywanie to sposób na załatwienie problemów emocjonalnych chemicznie. W dodatku powikłania sercowo-naczyniowe należą do najczęściej występujących wśród spożywających energetyki. Dlatego eksperci - lekarze, dietetycy, psychoterapeuci - popierają pomysł wprowadzenia zakazu ich sprzedaży osobom do 18 roku życia i w szkołach. 

02.03.2023

Biedne gminy nie szczepią przeciwko HPV - ma to zmienić powszechny program

Samorząd terytorialny Pacjent Opieka zdrowotna

Dzieci nie mają równego dostępu do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV – wynika z kwerendy Prawo.pl. Duże miasta wydają na nie miliony złotych, a im mniejsza gmina, tym trudniej o pieniądze. W dodatku szczepionka jest dostępna w różnym zakresie. Na przykład nie wszędzie gminne programy obejmują chłopców. Szanse dzieci na profilaktykę w tym zakresie ma wkrótce wyrównać powszechny program zapowiedziany przez Ministerstwo Zdrowia.

01.03.2023

Skóbel: Zasady podwyżek w ochronie zdrowia zarzewiem konfliktów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Od 1 lipca tego roku podmioty lecznicze zmierzą się z koniecznością podwyższenia wynagrodzeń dla pracowników. Mechanizm ustalania pensji zasadniczych w ochronie zdrowia jest jednak z założenia wadliwy. I tak, jak dzieje się to obecnie, będzie źródłem konfliktów – twierdzi Bernadeta Skóbel radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich.

28.02.2023

W czerwcu ruszą darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat otrzymają dostęp do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że powszechny, dobrowolny i darmowy program szczepień rozpocznie się 1 czerwca tego roku. Dodał, że podpisał już obwieszczenie w tej sprawie.

27.02.2023

Lekarz zapyta cierpiącego pacjenta, jak bardzo go boli

Pacjent Opieka zdrowotna

Przychodnie będą miały obowiązek prowadzenia terapii bólu, u wszystkich pacjentów, którzy na niego cierpią. Lekarze będą obowiązkowo dokonywać oceny natężenia bólu i jego wpływu na jakość życia chorego. Na dostosowanie się do nowych przepisów wprowadzających jednolity standard postępowania z cierpiącym pacjentem podmioty lecznicze dostały pół roku.

24.02.2023

Konkurs rozstrzygnięty - szpitale dostaną pieniądze na sprzęt medyczny i modernizacje

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Do rozdysponowania było nieco ponad 520 mln zł, a złożone wnioski opiewały na kwotę ponad 1,1 mld zł. Pieniądze otrzymają 33 szpitale, a trzydziestu z nich przyznane kwoty pozwolą na sfinansowanie inwestycji w całości - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Szpitale przeznaczą je na zakup sprzętu medycznego i wyposażenia oraz modernizację infrastruktury.

23.02.2023

Prywatny sektor medyczny łapie zadyszkę w pocovidowych realiach

Pacjent Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Kolejki do specjalistów wydłużają się również w prywatnych placówkach ochrony zdrowia. Z dodatkowych ubezpieczeń korzysta coraz więcej pacjentów, którzy nie mogą doczekać się świadczeń w ramach NFZ. Dlatego większość towarzystw ubezpieczeniowych skupia się obecnie na maksymalnym skróceniu czasu oczekiwania na wizyty i badania. Zmienia się także oferta, która jest rozszerzana o profilaktykę i ubezpieczenia szpitalne.

22.02.2023

Dr Lewandowska: Psychiatrię środowiskową dla dzieci budujemy od podstaw

Pacjent Opieka zdrowotna

Trzeba uczciwie powiedzieć, że do tej pory psychiatrii środowiskowej dla dzieci i młodzieży generalnie nie było. Co prawda mówimy o reformie, ale ja mam poczucie, że dopiero od podstaw budujemy pewną strukturę – mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Wskazuje też na potrzebę koordynacji działań podejmowanych przez różne instytucje.

21.02.2023