Pacjent na psychoterapię „na NFZ” czeka nawet dwa lata

Pacjent Opieka zdrowotna

W stanie zagrożenia epidemicznego, który wciąż obowiązuje, nie jest potrzebne skierowanie na wizytę do psychologa finansowaną przez NFZ. Nie oznacza to jednak, że świadczenie to jest dostępne. Na wizytę do psychologa, a w szczególności na rozpoczęcie refundowanej terapii, trzeba zwykle czekać o wiele dłużej, niż pokazują statystyki samego Funduszu. W praktyce są to nawet dwa lata.

18.04.2023

W ustawie o jakości nie chodzi o dobro pacjenta

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia to oblężona twierdza, z której minister Adam Niedzielski forsuje kontrowersyjne przepisy nie licząc się z tymi, których dotyczą. Mydli przy tym oczy opinii publicznej opowieściami o złych lekarzach i dobrym ministrze, który walczy o dobro pacjentów. Resortowy pomysł na rejestr zdarzeń niepożądanych tej narracji nie uwiarygadnia. Bez przekonania do niego medyków, system nie zadziała, a opór jest ogromny. I nie da się go wytłumaczyć „korporacyjnymi interesami”.

17.04.2023

Ruszyły e-skierowania na piątą dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

1,7 mln osób w nocy z piątku na sobotę otrzymało skierowania na piątą dawkę szczepienia przeciw COVID-19. Warunkiem przyjęcia piątej dawki jest ukończenie co najmniej 60 lat. Zakwalifikowano do niej także osoby z upośledzoną odpornością lub zatrudnione w ośrodkach medycznych, których pracownicy są szczególnie narażeni na zakażenie COVID-19.

15.04.2023

Nie będzie kar, gdy pacjent nie odwoła wizyty w poradni

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia nie planuje wprowadzać opłat ani innych kar w przypadku, gdy pacjent nie odwoła wizyty u lekarza i termin przepada. Kary finansowe w takich wypadkach stosują niektóre kraje skandynawskie, żeby zwiększać społeczną odpowiedzialność. Nieodwołanie wizyty to przecież dłuższe kolejki i późne leczenie innych pacjentów. Polski resort zdrowia stawia na kampanie edukacyjne.

15.04.2023

Ustawa o jakości w zdrowiu idzie do kosza - Sejm nie odrzucił senackiego weta

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Podczas piątkowych głosowań w Sejmie zabrakło jednego głosu, aby odrzucić senackie weto do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Flagowa ustawa obecnego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia została więc odrzucona. Zastrzeżenia Senatu dotyczyły konstytucyjności przepisów. Opozycja krytykowała z kolei między innymi "wrzutkę" do ustawy o przekazaniu z NFZ 50 mln zł na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu.

14.04.2023

Resort nie pokazał listy schorzeń uprawniających do orzeczenia o niepełnosprawności na stałe

Pomoc społeczna Pacjent Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Posłowie nie zapoznali się w piątek z listą schorzeń, które uprawniałyby do otrzymania bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności. Były oczekiwania, że przygotowywana od miesięcy lista zostanie przedstawiona na posiedzeniu Komisji Zdrowia. Wiceminister rodziny Paweł Wdówik poinformował jednak, że co prawda lista jest gotowa, ale sam otrzymał ją dzień wcześniej, czyli w czwartek, i nie jest gotowy odnieść się do przygotowanego przez ekspertów materiału.

14.04.2023

Psychiatrów dziecięcych jak na lekarstwo - zaledwie kilku na województwo

Pacjent Opieka zdrowotna

Są województwa, w których pracuje mniej niż dziesięciu psychiatrów dzieci i młodzieży, na przykład w województwie opolskim zaledwie sześciu. Ministerstwo Zdrowia zauważa, że problemy kadrowe są obecnie główną barierą w dostępie do opieki psychiatrycznej dla tej grupy osób. Lekarzy brakuje – potwierdzają eksperci - ale w publicznym systemie. W prywatnym, czyli za pieniądze, młody pacjent do specjalisty dostanie się już kolejnego dnia.  

14.04.2023

Kwalifikacja w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej do końca marca 2024 r.

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pierwsza kwalifikacja na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej w Krajowej Sieci Onkologicznej - SOLO I, SOLO II i SOLO III - zostanie przeprowadzona przez Narodowy Fundusz Zdrowia do 31 marca 2024 roku - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację poselską.

11.04.2023

Dostęp do lekarza poza kolejnością nie oznacza, że nie trzeba czekać

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci uprawnieni do świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych bez kolejki często odchodzą z kwitkiem. Okazuje się, że pracownicy rejestracji nie znają przepisów i odsyłają takiego pacjenta bezpośrednio do lekarza, aby ten podjął decyzję. Z drugiej strony sami pacjenci też nie zawsze właściwie rozumieją to uprawnienie, żądając natychmiastowej usługi np. w przychodni.

11.04.2023

Prawnicy: Możliwy konflikt interesów ośrodków w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ośrodki niższego szczebla w strukturach Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) zasadniczo podlegać będą ośrodkom wyższego szczebla, gdyż będą przez nie nadzorowane i monitorowane. W toku prac nad ustawą eksperci podnosili, że równolegle podmioty te będą konkurować w konkursach organizowanych przez NFZ, a to może powodować konflikt interesów.

10.04.2023

Będą rekompensaty dla poszkodowanych podczas badań klinicznych

Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna

Będzie można uzyskać rekompensatę za szkody poniesione na zdrowiu w wyniku udziału w badaniu klinicznym lub śmierć bliskiej osoby, która uczestniczyła w takiej eksperymentalnej terapii. Ustawa o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi ustanawia Funduszu Kompensacyjny, który będzie zasilany przez sponsorów badań klinicznych. Więcej na ten temat piszemy w Legal Alert.

07.04.2023

ChatGPT zda egzamin medyczny, ale przełomu w leczeniu nie przyniesie

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Sukces ChatGPT, który radzi sobie z egzaminami medycznymi, nie zrewolucjonizuje leczenia. Medycyna potrzebuje bowiem wyspecjalizowanych algorytmów trenowanych na zbiorach danych stricte zdrowotnych lub medycznych. Chaty oparte na analizie języka, jak ChatGPT, teoretycznie mogą być natomiast przydatne w formułowaniu zaleceń dla pacjenta na podstawie krótkich wskazówek lekarza.

06.04.2023

Wycena świadczeń w ochronie zdrowia nie nadąża za inflacją

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Szpitale liczą na korektę nie tylko stawek, ale i metodologii wyceny świadczeń przed lipcem tego roku. Nowa wycena ma umożliwić sfinansowanie rosnących płac minimalnych w ochronie zdrowia i kosztów działalności szpitali. Te napędzane inflacją rosną jednak na tyle szybko, że trwająca miesiące wycena, w lipcu może już być nieadekwatna.

05.04.2023

Uczelnia o. Rydzyka chce otworzyć kierunek lekarski

Dla studenta Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu złożyła dokumenty do Ministerstwa Edukacji i Nauki, które są potrzebne do otwarcia kierunku lekarskiego. O. Tadeusz Rydzyk, rektor i założyciel tej uczelni chciałby, aby przyszli lekarze kształcili się na nowo otwartym kierunku już od października tego roku.

04.04.2023

Szpitale mają odrabiać covidowy dług w ekspresowym tempie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szpitale, które w ubiegłym roku ze względu na epidemię nie wykonały ustalonej liczby świadczeń, będą mogły otrzymać dodatkowe pieniądze. Pozwolą im one utrzymać obecną wysokość umowy ryczałtowej i uchronić się przed spiralą zdrowotnego zadłużenia. Zaciągnięty dług zdrowotny szpitale będą musiały spłacić jednak bardzo szybko, bo już do końca 2023 r. Dla części z nich to niewykonalne.

04.04.2023

Samorząd lekarski przeciwko stosowaniu homeopatii

Opieka zdrowotna Farmacja

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po raz kolejny zwróciło się do lekarzy i lekarzy dentystów z apelem o powstrzymanie się od stosowania tych metod leczenia. - Ze względu na ciągły brak naukowych dowodów potwierdzających skuteczność leczenia środkami homeopatycznymi - czytamy w ogłoszonym pod koniec marca stanowisku. Jest w nim też mowa o niekorzystnym działaniu prawa o produktach leczniczych.

03.04.2023

Kosikowski: Problemy psychiczne lekarza to temat tabu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie odstajemy, niestety, od krajów zachodnich, jeśli chodzi o problemy ze zdrowiem psychicznym lekarzy i wypalenie zawodowe. U nas istnieje obawa, że skala problemu jest jeszcze większa, bo mamy bardziej niż na Zachodzie rozbudowaną biurokrację i niedomagający system publiczny – mówi w rozmowie z Prawo.pl lek. Jakub Kosikowski, p.o. rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej.

01.04.2023

SN: Trzy lata zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych przez lekarza

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Każde zachowanie lekarza podważające zaufanie do wykonywanego zawodu podlega ocenie etycznej, nie tylko udzielanie świadczeń medycznych, ale także sprawowanie funkcji kierowniczej – orzekł Sąd Najwyższy. I zgodził się z rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej, że obwiniony uchybił przede wszystkim godności lekarza, jako osoba wykonująca zawód zaufania publicznego, żądając nieuprawnionego wynagrodzenia za wykonanie zabiegu.

30.03.2023

Dr Gawrońska: Automatyzacja w szpitalach to więcej czasu dla pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Niektóre szpitale już teraz skanują kody kreskowe, co automatyzuje określone czynności w zarządzaniu przepływem wyrobów medycznych. Badania wykazały, że oprócz poprawy bezpieczeństwa pacjenta, wpływa to na ograniczanie biurokracji, np. czas rejestracji podania wyrobu medycznego pacjentowi przez pielęgniarkę skraca się nawet o 84 minuty - zauważa dr Anna Gawrońska z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.

29.03.2023

Minister przewiduje permanentny problem z personelem medycznym

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Jeżeli patrzymy na cały system opieki zdrowotnej w Polsce i w różnych krajach europejskich, to widzimy, że te systemy opieki zdrowotnej będą miały permanentny problem z personelem medycznym - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodał, że w Polsce nawet znaczne zwiększenie kształcenia kadr medycznych w najbliższych latach nie zlikwiduje tego problemu.

28.03.2023