W aptekach może zabraknąć paracetamolu i ibupromu

Opieka zdrowotna Farmacja

Indyjskie zakłady farmaceutyczne, z których polscy producenci importują paracetamol i ibuprom, zaprzestały pracy z powodu epidemii koronawirusa. Nad aptekami zawisło więc widmo braków leków, a polskie firmy apelują o jak najszybsze wprowadzenie przez rząd zachęt ekonomiczno-prawnych do uruchomienia produkcji substancji czynnych w Polsce.

07.04.2020

Polska nie będzie ograniczać eksportu leków

Farmacja Prawo unijne

Polska znosi ograniczenia na eksport leków - wynika z nieoficjalnych informacji z Brukseli, gdzie trwają rozmowy w tej sprawie przedstawicieli polskiego rządu z komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. Wprowadzone przez Polskę ograniczenia dotyczyły m.in. ochraniaczy, czepków medycznych, masek i niektórych leków.

03.04.2020

W aptekach nie ma kto dyżurować, bo personel w kwarantannie lub opiekuje się dziećmi

Pacjent Zawody medyczne Farmacja Koronawirus

Farmaceuci zarażają się koronawirusem i udają się na kwarantannę. W tym czasie nie ma komu zastąpić ich w pełnieniu nocnych dyżurów. Donosy na niedziałające apteki trafiają do prokuratury i inspekcji farmaceutycznej. Ta ostatnia jednak podchodzi z wyrozumiałością do przepracowanych aptekarzy.

02.04.2020

Pacjent dostanie receptę także od farmaceuty

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

W czasie epidemii koronawirusa chory będzie mógł zgłosić się po receptę również do aptekarza. Taką zmianę wprowadza uchwalony przez Sejm pakiet antykryzysowy. Jednak farmaceuci otrzymli prawo przepisywania leków tylko ze 100 proc. odpłatnością. Bez możliwości refundacji.

31.03.2020

NFZ zwiększa finansowanie szpitali

Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus

Narodowy Fundusz Zdrowia przekazuje ponad 1,4 miliarda złotych z funduszu zapasowego na pierwszorazowe wizyty pacjentów w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej oraz dla placówek, które są w sieci szpitali. Adam Niedzielski, prezes NFZ podpisał zarządzenie w sprawie zmiany planu finansowego na 2020 r.

17.03.2020

Problemy z dostępem do leków możliwe z powodu epidemii koronawirusa

Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus

Na razie są jeszcze dostępne leki w aptekach. Eksperci szacują jednak, że kłopot z nabyciem farmaceutyków, jakie przyjmują pacjenci w chorobach przewlekłych, nowotworach, problemach hormonalnych - może się pojawić za jakiś czas, bo wiele półproduktów do farmaceutyków pochodzi z Chin. A tamtejsze fabryki nie pracują.

11.03.2020

Rząd zapewnia, że w razie epidemii leków nie zabraknie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

W zamian za obietnicę ministra zdrowia proceduralnego wsparcie zwiększenia produkcji leków w Polsce, sektor farmaceutyczny zobowiązał się do priorytetowego traktowania polskiego rynku i zaopatrywania go w pierwszej kolejności. Na razie pacjenci nie odnotowują problemów z dostępnością do farmaceutyków.

06.03.2020

O podaniu choremu leku w szpitalu decyduje NFZ

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja

Placówki medyczne są w klinczu. Z jednej strony muszą zapewnić pacjentom leki i ciągłość terapii. A z drugiej strony menedżerowie sami nie mogą decydować o polityce lekowej, bo NFZ steruje nią, wydając nieustannie nowe zarządzenia. Obawiają się jeszcze większej ingerencji Funduszu

03.03.2020

MZ: Aptek nie ubywa, a pacjenci mają cały czas dostęp do leków

Pacjent Farmacja

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia liczba zamykanych aptek spada, a wprowadzone ponad dwa lata temu przepisy „apteka dla aptekarza” nie doprowadziły do tego, że ludność na terenach wiejskich straciła dostęp do placówek farmaceutycznych.

02.03.2020

Prof. Kohutek: Aptekarze bezprawnie ograniczają konkurencję

Farmacja

Samorząd aptekarski myli się, twierdząc, że apteka która podpisuje umowę franczyzy nie daje rękojmi należytego prowadzenia apteki. Takie stanowisko prowadzi do zredukowania poziomu konkurencji między aptekami na obszarze cen czy dostępności leków dla pacjentów - uważa dr hab. Konrad Kohutek, profesor Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego

20.02.2020

Po zmianie prawa co miesiąc z mapy Polski znika 60 aptek

Małe i średnie firmy Finansowanie zdrowia Farmacja

W ubiegłym roku ubyło w Polsce 533 aptek. Wszystko przez zakaz koncentracji placówek farmaceutycznych obowiązujący od 2017 r. Być może trend ten zmienią wydane w ostatnim czasie wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał za niegodne za prawem działania inspekcji farmaceutycznej, odmawiającej wydania zezwolenia na prowadzenie apteki.

19.02.2020

Siedem wyroków o zakazie koncentracji aptek, ale spór trwa

Farmacja

Naczelny Sąd Administracyjny wydał siedem orzeczeń kwestionujących działania inspekcji farmaceutycznej, która odmawiała zezwolenia na prowadzenie połączonych aptek. Samorząd aptekarski uważa jednak, że te wyroki nie wpływają na zakaz koncentracji placówek farmaceutycznych do 1 proc. w regionie.

07.02.2020

Badania kliniczne mają być łatwiejsze, ale lepiej nadzorowane

Finansowanie zdrowia Farmacja

Pacjent biorący udział w badaniu klinicznym będzie miał podwójną ochronę finansową, a firmy farmaceutyczne jako sponsorzy zapłacą mniejsze składki na ubezpieczenie. Nowe przepisy mają wesprzeć też niekomercyjne badania kliniczne, które są finansowane z pieniędzy publicznych.

31.01.2020

Najpierw podatek cukrowy, potem opodatkowanie suplementów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Farmacja

Dobrze, że suplementy diety znalazły się na tę chwilę poza projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów - twierdzi dr Joanna Uchańska, partner w kancelarii Chałas i Wspólnicy. I dodaje, że nieuzasadnione byłoby traktowanie suplementów diety na równi z wyrobami alkoholowymi i napojami słodzonymi.

23.01.2020

Jest szansa na uratowanie leków po wygaśnięciu zezwolenia aptecznego  

Farmacja

Wbrew prezentowanemu w mediach stanowisku inspekcji farmaceutycznej, wygaśnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej nie zawsze powoduje konieczność utylizacji leków pozostałych w aptece. Zgoda na zbycie leków do hurtowni może zostać wydana także na rzecz osoby, która nie posiada już ważnego zezwolenia aptecznego.

22.01.2020

Trudno się pozbyć zużytych strzykawek

Samorząd terytorialny Farmacja

Po zmianie prawa o gospodarce odpadami osoba, która chce się pozbyć zużytych strzykawek lub penów po insulinie, często skazana jest na żmudną pielgrzymkę po mieście. Przyjmowania tego rodzaju odpadów odmawiają zarówno apteki, jak i gminne punkty selektywnej zbiórki odpadów. Te ostatnie niesłusznie.

18.01.2020

Przemysł farmaceutyczny czeka na wyspecjalizowane sądy patentowe

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Farmacja

Powołanie wyspecjalizowanych sądów zajmujących się patentami w przemyśle farmaceutycznym zakłada przyjęta przez Sejm zmiana Kodeksu postępowania cywilnego. Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego zabiegał o to od wielu lat, ponieważ ułatwiłoby to krajowym firmom patentowanie własnych innowacji oraz obronę w przypadku pomówień o naruszenie patentów.

13.01.2020

E-recepta już obowiązuje, ale będą jeszcze papierowe

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja

Od 8 stycznia wystawianie recepty w wersji elektronicznej jest obowiązkowe, ale nie wszystkie placówki będą w stanie to robić. Tylko 61,5 procent z nich jest podłączonych do systemu, jednak zdaniem Ministerstwa Zdrowia pacjenci nie powinni mieć problemów, bo nadal będzie można wystawiać także druki w wersji papierowej.

08.01.2020

Wiele nowości na styczniowej liście leków refundowanych 

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Na obowiązującej od początku styczna 2020 roku liście leków refundowanych znajdą się nowe leki dla chorych z rakiem piersi, płuca oraz z chłoniakami. Od stycznia będą refundowane także nowe leki dla chorych na depresję, diabetyków oraz poszerzona zostanie terapia dla dzieci z astmą i pokrzywką. 

31.12.2019