Jak pokazują badania opinii publicznej przeprowadzone we wrześniu br. przez Civitta Polska, niemal co drugi Polak obawia się, że w aptekach może zabraknąć leków, których potrzebuje, zaś ponad połowa znalazła się już takiej sytuacji. Badania pokazały ponadto, że na polskim rynku powinny przeważać leki krajowych producentów. 64 proc. ankietowanych uważa, że rodzimych leków powinno być na polskim rynku najwięcej. W opinii specjalistów, posiadanie dobrze funkcjonującego przemysłu farmaceutycznego na terenie własnego kraju to podstawa bezpieczeństwa, tylko wtedy jest gwarancja, że nie zabraknie leków obywatelom, nawet w obliczu światowego kryzysu. Podobnie uważają organizacje pacjenckie.

Zapewnienie ciągłości leków to podstawa

Dziewięć organizacji:

  1. Polski Związek Niewidomych, Fundacja Światło dla Życia,
  2. Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny,
  3. Zjednoczenie na Rzecz Osób Żyjących z HIV/AIDS ”Pozytywni w Tęczy”,
  4. Retina AMD Polska,
  5. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków,
  6. Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera,
  7. Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”,
  8. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym Na Przewlekłą Białaczkę Szpikową,
  9. Fundacja dla Przejrzystości i Przewidywalności Decyzji Administracyjnych

wystosowało list do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie dostępności leków. Organizacje podkreślają rolę gwarancji dostępności leków, szczepionek, środków ochronnych czy wyrobów medycznych dla zagwarantowania ciągłości terapii dla pacjentów przewlekle chorych, jak i ich bezpieczeństwa lekowego. Sygnatariusze listu zwracają uwagę na dwa lata pandemii COVID-19 na świecie, które pokazały jak istotne jest zapewnienie pacjentom ciągłości dostępu do leków czy szczepionek.

Organizacje pacjentów: potrzebne są natychmiastowe i efektywne działania 

Jak wskazują w apelu organizacje pacjentów, minister zdrowia w swoich działaniach wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska pacjentów. - Mamy nadzieję na otwartość resortu zdrowia również w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa lekowego. Zważywszy jednak, że udział leków produkowanych lokalnie na polskim rynku spada, potrzebne są natychmiastowe i efektywne działania, aby zahamować ten niekorzystny trend – piszą pacjenci. Przedstawiciele organizacji pacjentów deklarują pełną gotowość do ścisłej współpracy z ministrem zdrowia, celem wypracowania rozwiązania zapewniającego przedstawione w apelu cele.