Psychologowie z Ukrainy będą mogli pomagać w Polsce

Opieka zdrowotna Ukraina

Psychologowie z Ukrainy będą mogli do 24 sierpnia 2023 roku, czyli przez 18 miesięcy od 24 lutego, świadczyć usługi obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Polski, w tym udzielać świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień. Taką możliwość przewiduje nowelizacja specustawy, którą uchwalił Sejm.

08.04.2022

Hurtownie farmaceutyczne pomogą RARS w wysyłaniu leków do Ukrainy

Farmacja Ukraina

Do tej pory zgodnie z poleceniem Ministra Zdrowia to Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych koordynowała zbieranie i przekazywanie leków dla Ukrainy i to mimo podstaw prawnych. Z ich braku wsparcia nie mogły oferować inne podmioty. To się zmieni za sprawą uchwalonej przez Sejm w nocy z czwartku na piątek nowelizacji specustawy. RARS zyska prawo do zbierania i wysyłania leków do Ukrainy, ale także zlecenia zadania hurtowniom farmaceutycznym.

08.04.2022

Pieniądze na podwyżki nie dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Proponowana przez rząd podwyżka minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia nie obejmie pracowników administracyjnych, informatyków, elektryków i pozostałego personelu pomocniczego. Dyrektorzy szpitali zwracają uwagę, że tak nie może być, bo bez nich system nie jest w stanie funkcjonować. Z powodu inflacji i braku podwyżek wycen świadczeń, szpitalom będzie trudno znaleźć pieniądze na podwyższenie pensji.

08.04.2022

Marcin Martyniak nowym wiceministrem zdrowia

Na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia w miejsce Sławomira Gadomskiego został powołany dr Marcin Martyniak. Nowy wiceminister wcześniej był szefem gabinetu politycznego Adama Niedzielskiego. Ukończył zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim.

07.04.2022

Szpitale tymczasowe teraz dla uchodźców z Ukrainy

W części ze zlikwidowanych z dniem 1 kwietnia szpitali tymczasowych planuje się przygotowanie miejsc zakwaterowania dla wojennych uchodźców z Ukrainy. W niektórych takich placówkach mają powstać także m.in. nowe centra rehabilitacji, ośrodki onkologiczne i pulmonologiczne.

06.04.2022

Koniec rehabilitacji pocovidowej. Lekarze już nie mogą wystawiać skierowań

Koronawirus

Lekarze i eksperci są w szoku. Narodowy Fundusz Zdrowia z polecenia ministra zdrowia z dnia na dzień likwiduje rehabilitację pocovidową. Zgodnie z komunikatem Funduszu z 4 kwietnia lekarze skierowania do uzdrowisk mogli wystawiać do... 4 kwietnia! Co gorsza, realizacja już wystawionych skierowań musi się zakończyć do 30 czerwca.

06.04.2022

Miliardy złotych z Unii na nowoczesne terapie lekowe

Finansowanie zdrowia Farmacja

Budżet Funduszy Europejskich na Rzecz Nowoczesnej Gospodarki wynosi blisko 36 mld zł w latach 2021-2027. By skorzystać z programu trzeba mieć projekt kwalifikujący się do Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. W tym roku polska lista KIS została poszerzona o syntezę substancji czynnych i rozwój leków równoważnych, czyli generycznych. To daje szansę, że do polskich firm farmaceutycznych trafi więcej funduszy niż w latach 2014-2021.

05.04.2022

Szpitale potrzebują i dodatek na maseczki, i inflacyjny. NFZ zabiera im ten pierwszy

Finansowanie zdrowia

Podmioty ochrony zdrowia protestują przeciwko pozbawieniu ich dodatku na koszty środków ochrony: maseczki, rękawiczki jednorazowe, fartuchy czy płyny do dezynfekcji. Narodowy Fundusz Zdrowia trzyprocentowy dodatek doliczy ostatni raz do faktur za marzec 2022 roku. Za to podwyższy wartości umów o 4,5 proc. z tytułu inflacji. Przedstawiciele branży podkreślają, że inflacja wynosi 8,5 proc., a dodatek inflacyjny niektórzy zobaczą dopiero za dwa miesiące.

05.04.2022

Zmiana pokoleniowa w okręgowych izbach lekarskich

Zawody medyczne

Prezesem Okręgowej Rady Lekarskiej w Bydgoszczy został dr Szymon Suwała, endokrynolog, który rok temu zdał egzamin specjalizacyjny. Szefem samorządu lekarzy w Szczecinie po raz pierwszy został Michał Bulsa, członek OIL raptem od 2018 roku. W Warszawie po raz drugi na czteroletnią kadencję prezesa wybrano Łukasza Jankowskiego, członka Izby raptem od 2014 roku. To oznacza, że młodzi coraz chętniej i skuteczniej działają w samorządzie medyków.

04.04.2022

Potrzebne specjalistyczne ośrodki dla dorosłych z autyzmem

Opieka zdrowotna

Przedstawiciele Porozumienia Autyzm-Polska zrzeszającego 30 organizacji domagają się utworzenia specjalistycznych ośrodków wsparcia dla dorosłych z najcięższymi przypadkami autyzmu. W opinii organizacji, takich placówek powinno być 15-20 w każdym województwie. Trwa właśnie kampania pod hasłem „Autyzm. Nie możemy czekać”, która będzie miała miejsce przez cały kwiecień – miesiąc Świadomości Autyzmu.

04.04.2022

Grożą nam krztusiec i odra, a konkretów w sprawie szczepień Ukraińców brak

Opieka zdrowotna Ukraina

Wzrost zakażeń krztuścem groził nam już przed pandemią. Za sprawą obostrzeń zagrożenie zmniejszyło się, ale teraz znowu powraca, bo wyszczepialność na Ukrainie jest niższa niż w Polsce. Podczas gdy w naszym kraju jest już ponad 2 miliony uchodźców, a ponad 100 tys. rozpoczęło naukę w szkołach - planowane zasady szczepień są wciąż mało precyzyjne.

04.04.2022

Szułdrzyński: Polska służba zdrowia po pandemii zdewastowana materialnie i psychologicznie

Opieka zdrowotna Ukraina

Polska służba zdrowia zdewastowana po dwóch latach pandemii musi stawić czoła kolejnemu wielkiemu wyzwaniu: zaopiekowania się milionami nowych pacjentów z Ukrainy - mówi dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA. Ocenia, że w obliczu kryzysu humanitarnego pracownikom służby zdrowia łatwiej jest wykrzesać z siebie motywację, ale wszystko ma swoje granice.

03.04.2022

Covid-19 w odwrocie, ale teleporady medyczne zostają

Opieka zdrowotna

Za sprawą pandemii koronawirusa lekarze zaczęli udzielać porad i konsultacji zdalnie. Wielu pacjentów zastanawia się, czy znikną też teleporady, skoro zlikwidowano obowiązek noszenia maseczek i powszechne, bezpłatne testowanie oraz zamknięto oddziały covidowe. Ministerstwo Zdrowia zapewnia jednak, że zdalne porady zostaną, choć brakuje standardów dla tych udzielanych przez specjalistów.

02.04.2022

MZ proponuje nowe stawki najniższego wynagrodzenia w służbie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Planowane od lipca 2022 r. podwyżki najniższego wynagrodzenia zasadniczego wyniosą dla lekarzy specjalistów I - 2009 zł (wzrost z 6201 zł do 8210 zł), a dla lekarzy specjalistów II - 1441 zł (wzrost z 6769 zł do 8210 zł). Takie propozycje zawiera skierowany w piątek do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

01.04.2022

Koniec testowania na Covid-19 - w aptekach, przychodniach i szpitalach

Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nie tylko koniec pandemii, ale też Covid-19. Od 1 kwietnia nie ma już powszechnego, bezpłatnego testowania w aptekach i punktach wymazowych. Zniknęła już możliwość rejestracji na test online. Nie zaleca się też testowania pacjentów z gorączką lub objawami górnych dróg oddechowych. Lekarz rodzinny nie zleci testu PCR, a w szpitalach będą tylko dla pacjentów z klinicznymi objawami.

01.04.2022

To początek końca reformy psychiatrii dziecięcej - NFZ dobija ośrodki środowiskowe

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia wezwał blisko 100 ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży do zwrotu pieniędzy za niewykonanie świadczeń w latach 2020-2021. Chodzi o kwoty rzędu 200 tysięcy złotych od każdego. Niektórym też wypowiada umowy. Nie widzi, że w czasie pandemii szkoły były zamknięte, a młodym osobom, które miały próby samobójcze, walczącym z lękami i depresją, nie da się pomóc zdalnie.

01.04.2022

Jedno rozporządzenie znosi izolację, drugie każe na nią kierować. Lekarze chcą uchylenia

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od 1 kwietnia walka z pandemią przestaje być priorytetem. Nie będą już finansowane testy i oddziały covidowe. Wcześniej zniesiono obowiązek izolacji. Wciąż jednak obowiązuje rozporządzenie o standardach opieki nad pacjentem covidowym, które nakazuje lekarzom rodzinnym kierować pacjentów na testy PCR i do izolacji. Ministerstwo dopiero pracuje nad jego zmianą, lekarze apelują o szybkie uchylenie.

31.03.2022

Do szpitala, sanatorium i DPS już bez testu na Covid-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od 28 marca szpitale nie mają prawa żądać od pacjentów negatywnego testu w kierunku Covid-19. To oznacza, że nie mogą uzależnić przyjęcia od jego okazania. Szpital może wykonać test w trakcie hospitalizacji. Tyle że z powodu zmian w finansowaniu testów nie będzie mu się to opłacało. To samo dotyczy też sanatoriów i domów pomocy społecznej.

31.03.2022

NFZ już nie zapłaci placówkom medycznym za maseczki i płyny do dezynfekcji

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie już dofinansowywał kosztów środków ochrony: maseczek, rękawiczek jednorazowych, fartuchów czy płynów do dezynfekcji. Trzyprocentowy dodatek doliczy tylko do faktur za marzec 2022 roku, a podmioty medyczne ostatni raz otrzymają go do końca kwietnia. Dotychczas z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 wypłacono z tego tytułu ponad 3,5 miliarda złotych.

30.03.2022

W hotelu Marriott wszyscy powinni nosić maseczki. Nawet, gdy śpią, jedzą i piją

Koronawirus

Najnowsze rozporządzenie o ograniczeniach w związku z pandemią wprowadziło od poniedziałku obowiązek noszenia maseczek w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza. To oznacza, że w każdym budynku, w którym jest przychodnia, gabinet lekarski czy stomatologiczny, np. w galerii Arkadia czy hotelu Marriott, każdy musi zakrywać usta i nos.

29.03.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski