RPO: W sądzie udogodnienia także dla osób głuchych i z ADHD

Niepelnosprawność

Nie wszystkie potrzeby różnych grup osób z niepełnosprawnościami uwzględniono w dwóch projektach Ministerstwa Sprawiedliwości – zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. W szczególności chodzi o osoby głuche i z ADHD. Rzecznik zwraca także uwagę, że projektowane zmiany powinny również dotyczyć osób, które nie posiadają prawnie orzeczonej niepełnosprawności, a mają widoczne szczególne potrzeby.

12.03.2024

Pacjenci onkologiczni przed terapią bezpłatnie zamrożą gamety

Pacjent Finansowanie zdrowia

Pacjenci przed podjęciem terapii onkologicznej nie zawsze są informowani o tym, że w konsekwencji mogą mieć problemy z płodnością. Obecnie nie mają możliwości w ramach publicznego systemu zabezpieczenia swoich gamet na przyszłość, gdy będą chcieli zostać rodzicami. Ma się to zmienić z wejściem w życie programu finasowania z budżetu państwa procedury in vitro.

12.03.2024

Ratownik medyczny wykona USG? Naczelna Rada Lekarska jest przeciwna

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Przyznanie ratownikom medycznym, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny, uprawnienia do wykonywania badań USG u pacjenta w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego budzi wątpliwości prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. W związku z tym NRL negatywnie zaopiniowała w tym zakresie projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych.

11.03.2024

Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 znów zostanie zasilony

Finansowanie zdrowia Farmacja Koronawirus

Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 pokrywa wydatki poza ustawą budżetową, co jest niezgodne z konstytucją, a opinia publiczna ma ograniczone możliwości ich kontroli. Rząd nie przedstawił do tej pory planów ani deklaracji jego wygaszania. W dodatku znów zostanie zasilony obligacjami Banku Gospodarstwa Krajowego.

11.03.2024

Profilaktyka RSV dla wszystkich niemowląt - program jest gotowy

Pacjent Farmacja

Profilaktyką RSV powinny zostać objęte wszystkie niemowlęta do 1. roku życia, a nie tylko wcześniaki, dzieci z istotnymi wadami serca i dysplazją oskrzelowo-płucną. Podawany dzieciom lek – miałby być jedno, a nie pięcio-dawkowy - zakłada program przygotowany przez ekspertów. Konieczne jest jednak zatwierdzenie go przez Ministerstwo Zdrowia i w dalszej kolejności – aktualizacja wykazu leków refundowanych.

09.03.2024

Ratownicy medyczni bez samorządu i pracy. Zapłaci państwo?

Zawody medyczne

Do przeprowadzenia wyboru delegatów na pierwszy zjazd ratownicy medyczni potrzebują spisu, ale nie mają uprawnień, by zbierać dane osobowe. Ofiarami trwającego kilka miesięcy bałaganu są absolwenci, którym do zatrudnienia potrzebne jest prawo wykonywania zawodu wydawane przez samorząd. Tego jednak nie ma. Za źle przeprowadzony proces legislacyjny i w efekcie brak zatrudnienia - mogą skarżyć państwo.

08.03.2024

Raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej w końcu opublikowany

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport końcowy po przeprowadzonym pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Upominały się o to wielokrotnie organizacje pacjenckie. Termin publikacji był przesuwany. Ostatecznie miał być opublikowany do końca sierpnia ubiegłego roku. Jednak opinia publiczna nie mogła się z nim zapoznać w całości, wbrew terminom wynikającym z przepisów.

07.03.2024

Test na HIV u lekarza podstawowej opieki? Rośnie liczba zakażonych

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

O jedną piątą wzrosło zapotrzebowanie na leczenie zakażenia wirusem HIV, a eksperci prognozują, że zakażonych będzie przybywać. Potrzebne są zmiany. Dostęp do samodzielnych testów powinien być bezpłatny, a testy na HIV u pacjenta powinni móc wykonać lekarze podstawowej opieki. W dodatku obecnie prawa do bezpłatnego testu nie mają niepełnoletni, a w wyniku chaotycznych zmian prawa, problem z dostępem do leczenia mają nieubezpieczeni.

07.03.2024

MZ: Najczęstszym nowotworem złośliwym kobiet jest rak piersi

Pacjent Opieka zdrowotna

Program profilaktyczny, w ramach którego dostępne są bezpłatne badania mammograficzne, skierowany jest do kobiet w wieku od 45 do 74 lat. Muszą one spełnić jedno z kryteriów: w ciągu ostatnich 2 lat nie miały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej, zakończyły okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) lub zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu.

06.03.2024

Projekty dotyczące aborcji mają być procedowane w Sejmie 11 kwietnia

Pacjent

W Sejmie są już trzy projekty poselskie dotyczące aborcji: Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Projekty Lewicy i KO zakładają legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży. Projekt Trzeciej Drogi - podobnie jak projekty Lewicy i KO - przywraca przesłankę zezwalającą na aborcję, usuniętą z ustawy po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

05.03.2024

Zamiast porodówek oddziały geriatryczne - demografia wymusza reformę

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Demografia wymusza przestawienie opieki zdrowotnej na potrzeby seniorów. Łóżek dla schorowanych starszych osób brakuje już teraz. Jednocześnie odziały położnicze świecą pustkami i przynoszą milionowe straty. Lokalne władze boją się jednak zmian. Na likwidację oddziału nie ma szans przed wyborami. To działania wbrew logice, ekonomii i przepisom, które teoretycznie powinny wymuszać dostosowanie szpitali do warunków dyktowanych przez demografię.

05.03.2024

Więcej o nadwadze i telemedycynie na kursach online medycyny rodzinnej

Zawody medyczne

Interniści i pediatrzy, którzy muszą ukończyć kurs medycyny rodzinnej, aby od 2025 r. kontynuować pracę w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, w tym roku będą mogli to zrobić tylko online. Kurs będzie skrócony i dużo tańszy dla lekarzy. Wprowadzono wcześniej nieuwzględniane w kursie elementy wiedzy dotyczące np. postępowania w nadwadze i otyłości, wybranych problemów stomatologicznych i telemedycyny. Niektórzy lekarze muszą ukończyć taki kurs do końca tego roku.

04.03.2024

Infolinia Rzecznika Praw Pacjenta czynna całodobowo

Pacjent

Całodobowa infolinia 800 190 590 umożliwia szybkie wsparcie w sytuacjach krytycznych. Od 1 marca 2024 roku jest czynna całodobowo tj. przez 24 godziny we wszystkie dni tygodnia, w tym święta i dni wolne ustawowo od pracy. Działania interwencyjne podejmowane są w sprawach wymagających niezwłocznego działania, zwłaszcza zagrażających życiu i zdrowiu, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia kobiet w ciąży, osób starszych, niepełnosprawnych czy dzieci, jak również, wskazujące na wysokie zagrożenie naruszenia praw pacjenta.

03.03.2024

Prawo do zmiany. Kobiety za antykoncepcję rocznie płacą 600 mln złotych

Farmacja

Wartość rynku antykoncepcji hormonalnej w 2023 r. wyniosła 593 mln złotych, z czego połowę wydały na ten cel kobiety do 35. roku życia - wynika z danych PEX przekazanych Prawo.pl. Kwota maksymalna przewidziana w poselskim projekcie Trzeciej Drogi, czyli 500 mln zł, mogłaby pokryć koszty bezpłatnej antykoncepcji dla kobiet do 25. roku życia i rozszerzonej refundacji dla starszych - szacuje ekspert.

02.03.2024

Lekarz weterynarii zawodem zaufania publicznego

Zawody medyczne

Lekarz weterynarii jest zawodem zaufania publicznego, zrzeszonym w ramach samorządu lekarsko-weterynaryjnego i podlegającym odpowiedzialności zawodowej przed sądami lekarsko-weterynaryjnymi. Usługi świadczone przez lekarzy weterynarii mają znaczenie nie tylko dla ochrony zdrowia zwierząt, ale również dla bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego, w tym również zawierającej środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego, a co się z tym bezpośrednio wiąże – dla ochrony zdrowia publicznego.

29.02.2024

Kwalifikacje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej

Pacjent

To pacjent wybiera lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a lekarz taki musi spełniać wymogi określone w przepisach. W Polsce definicja lekarza POZ wynika z dwóch różnych ustaw. Ustawodawca definiuje lekarza POZ przez pryzmat jego kwalifikacji. Niektórzy lekarze pracujący w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej muszą w tym roku odbyć kurs medycyny rodzinnej, aby kontynuować pracę w POZ.

29.02.2024

Osoba z niepełnosprawnością w sądzie porozumie się metodami alternatywnymi

Niepelnosprawność

Sąd ma obowiązek wysłuchać osobę z niepełnosprawnością podczas procedury ustalania dla niej kuratora. Będzie musiał uwzględnić jej indywidualne potrzeby, także wtedy, gdy porozumiewa się pozawerbalnie za pomocą alternatywnych metod komunikacji. Rozwiązania są konieczne, bo obecnie brak komunikacji prowadzi do ubezwłasnowolnienia osoby. Przepisy będą jednak martwe bez przygotowania osób biorących udział w procedurze.

29.02.2024

MZ: konsultant krajowy w dziedzinie psychoterapii wybrany nieprawidłowo

Pacjent Opieka zdrowotna

We wtorek wieczorem na liście konsultantów krajowych Ministerstwa Zdrowia w rubryce dotyczącej konsultanta w dziedzinie psychoterapii widniało nazwisko prof. dra hab. Wiesława Cubały. Miał zastąpić na tej funkcji Renatę Mizerską, prezes Polskiej Rady Psychoterapii. Jednak już w środę resort zdrowia ogłosił, że powołanie było nieprawidłowe, a kandydat zostanie wyłoniony z udziałem zainteresowanych środowisk.

28.02.2024

E-papierosy. Większe uprawnienia szefa biura substancji chemicznych

Prezes Biura do spraw Substancji Chemicznych, które podlega pod Ministerstwo Zdrowia, ma mieć większe uprawnienia podczas procedury dopuszczania do sprzedaży innowatorskich wyrobów tytoniowych. To jedno z nielicznych założeń do projektu ustawy, które zostały opublikowane w wykazie prac legislacyjnych rządu.

28.02.2024

Konferencja: Zdarzenia niepożądane pozostają w szarej strefie

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Zdarzenia niepożądane w polskim systemie ochrony zdrowia nie są raportowane przede wszystkim z obawy przed karą. Tymczasem tylko niektóre z nich wynikają z naruszeń czy lekceważenia procedur. Najczęściej za błąd człowieka odpowiada system, a jego analiza pozwoliłaby na obniżenie ryzyka pomyłki w przyszłości – mówili uczestnicy środowej konferencji pt. "Human Factors dla poprawy efektywności opieki zdrowotnej".

28.02.2024