Pielęgniarka – niepożądany zawód z przyszłością

Zawody medyczne

​Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu przyjmuje rokrocznie na dzienne studia pielęgniarskie niemal 140 osób i tyle też je kończy. Taką liczbę pielęgniarek od zaraz jest w stanie zatrudnić jeden szpital w regionie, więc w kontekście potrzeb placówek medycznych Dolnego Śląska to kropla w morzu. Tymczasem średnia wieku pielęgniarki w regionie to 55+.

14.05.2022

Jest nowy, młody prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Zawody medyczne

W Naczelnej Izbie Lekarskiej nastąpiła pokoleniowa zmiana. Nowym prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej został dotychczasowy prezes warszawskiej izby Łukasz Jankowski, który kandydował z programem pod hasłem „Samorząd przyszłości”. Zastąpi on Andrzeja Matyję, prezesa NRL od 2018 roku.

13.05.2022

Ministerstwo Zdrowia wdroży elektroniczny podpis dla pacjenta

Nowe technologie Opieka zdrowotna

Resort zdrowia pracuje nad wdrożeniem i upowszechnieniem elektronicznych oświadczeń pacjenta poprzez wprowadzenie podpisu biometrycznego, który umożliwi zastąpienie dokumentów papierowych dokumentami w formie elektronicznej. Ma to sprawić, że znikną papierowe zgody pacjenta na zabieg medyczny, ale także na udostępnienie elektronicznej dokumentacji.

13.05.2022

Psycholodzy apelują o przyspieszenie prac nad ich ustawą

Zawody medyczne

Środowisko psychologów wystosowało do prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i premiera Mateusza Morawieckiego petycję w sprawie intensyfikacji prac nad projektem ustawy o zawodzie psychologa. Czekają na nią od 2006 roku. W petycji podkreślają, że ustawa jest konieczna, by skutecznie pomagać w obecnej sytuacji kryzysowej wywołanej wojną.

12.05.2022

Powstanie agencja do centralnego zarządzania szpitalami

Finansowanie zdrowia

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia będzie oceniać plan rozwojowy szpitali o kategorii A i B. Jeśli coś wzbudzi jego wątpliwości i zaopiniuje coś negatywnie, to w tym zakresie NFZ będzie mógł placówce wypowiedzieć umowę. Taką zmianę przewiduje najnowsza wersja projektu ustawy, czyli najlepszych w systemie. O wszystkim ma decydować projektowana Agencja Rozwoju Szpitali.

12.05.2022

GIS ostrzega przed niebezpiecznymi tuszami do tatuaży

W związku z pojawiającymi się informacjami w sprawie niebezpiecznych tuszy do tatuaży lub makijażu permanentnego, Główny Inspektorat Sanitarny wydał oświadczenie. Nawiązuje ono do prawnych wymagań co do składu barwników, które zostały określone w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. A także przypomina o informowaniu osób poddawanych zabiegowi o zagrożeniach umieszczonych w instrukcji

12.05.2022

Minister zdrowia powołał nowy zespół do spraw regulacji zasad pracy studentów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne

Do końca maja w Ministerstwie Zdrowia ma pracować nowy zespół do spraw regulacji zasad pracy studentów. Ma działać tylko do 1 czerwca. Poprzedni zespół funkcjonował od grudnia 2021 roku do marca br. Nowy zespół ma określić zasady udziału studentów w udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz w innych czynnościach o charakterze techniczno-administracyjnym.

11.05.2022

Łukasz Szumowski został krajowym reprezentantem w POLCRIN

Agencja Badań Medycznych poinformowała o powołaniu nowego Krajowego Reprezentanta w ramach jednostki POLCRIN – krajowej sieci ośrodków prowadzących badania kliniczne produktów leczniczych i wyrobów medycznych, która jest częścią Europejskiej Sieci Infrastruktur Badań Klinicznych. Został nim prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii im. kardynała Stefana Wyszyńskiego – Państwowego Instytutu Badawczego.

11.05.2022

Nowa przewodnicząca Porozumienia Chirurgów „Skalpel”

Zawody medyczne

Renata Florek-Szymańska, na co dzień starszy asystent Oddziału Chirurgii Naczyń w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy al. Kraśnickiej w Lublinie, została wybrana nową przewodniczącą Porozumienia Chirurgów Skalpel. Do jej zadań będzie należało m.in. przekształcenia stowarzyszenia w organizację non-profit.

11.05.2022

Fałszywy powrót do normalności - stan epidemii zmieni się w stan zagrożenia

Koronawirus

Od 16 maja stan epidemii zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Z tego powodu część ułatwień, niewielka, zniknie. Nie będzie już można np. odliczyć darowizny na walkę z Covid-19, skończy się też zwolnienie z podatku minimalnego od przychodów z budynków. Wiele "pandemicznych" rozwiązań jednak pozostanie, choć zdaniem ekspertów powinny być zniesione. Więcej informacji - w majowym Legal Alercie.

11.05.2022

Test na Covid-19 w szpitalu już tylko wyjątkowo

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szpitale w większości stosują się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i od 1 kwietnia br. nie wykonują testów na Covid-19 przyjmowanym pacjentom, choć zdarzają się wyjątki. Zasadniczo jednak testy wykonywane są tylko u osób z objawami klinicznymi, bo nie są już oddzielnie wyceniane.

10.05.2022

Projekt ustawy o restrukturyzacji szpitali zmienia się - część uwag uwzględniona

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia w Rządowym Centrum Legislacji opublikowało uwagi do projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Są ich tysiące! Swoje uwagi zgłosiły nie tylko samorządy oraz organizacje branżowe, ale nawet Związek Banków Polskich czy Związek Pracodawców Polska Miedź. W efekcie resort wyodrębnił te najważniejsze, które uwzględnił. Jest ich tylko 16.

09.05.2022

Program e-stetoskop i monitorowanie pacjentów z Covid-19

Nowe technologie Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia dotyczący pilotażu wykorzystania elektronicznych stetoskopów przez pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Poszerzona została m.in. grupa świadczeniobiorców o osoby, które przechorowały, ale nadal wymagają opieki i diagnostyki. Pulsoksymetry będą nadal tylko dla zarażonych.

09.05.2022

Minister zapowiada poprawiony projekt ustawy o efektywności szpitali

Zarządzanie

Uwzględniono wiele uwag zgłoszonych do projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. I zapowiedział, że zaktualizowany projekt ustawy wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji oraz raport z konsultacji i opiniowania zostanie przekazany do kolejnych uzgodnień w poniedziałek 9 maja.

09.05.2022

E-rejestracja w publicznej ochronie zdrowia ma usprawnić dostęp do lekarzy

Pacjent Opieka zdrowotna

Jak ustaliło Prawo.pl, Ministerstwo Zdrowia i Centrum e-Zdrowia są na finiszu prac nad wdrożeniem pilotażu e-rejestracji. Ma ona ułatwić umawianie wizyt do specjalistów, a w przyszłości też planowanych hospitalizacji. Jednak wiele szczegółów zdecyduje, czy dostęp do lekarzy poprawi się. Np. to, czy projektowany system będzie umiał dzielić zarejestrowane przypadki na bardzo pilne, pilne i stabilne.

09.05.2022

Rządowa agencja chce danych o wynagrodzeniach personelu ochrony zdrowia

Finansowanie zdrowia RODO

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wymaga od wszystkich świadczeniodawców mających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia przesłania danych o wynagrodzeniach zatrudnionych w nim osób. Zdaniem pracodawców robi to bezprawnie wobec podmiotów, których jedynie część przychodów pochodzi z NFZ. W pewnych sytuacjach łatwo też ustalić, o czyje pensje chodzi.

06.05.2022

L4 z teleporad pod lupą ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje zwolnienia lekarskie wystawiane za pośrednictwem teleporad. Do lekarzy rozsyłane są pisma z prośbą wyjaśnienia nieprawidłowości w wystawianiu L4 w trakcie pandemii Covid-19. Za nieprawidłowe wystawienie e-ZLA, lekarze mogą zostać pozbawieni prawa do orzekania o zasiłku chorobowym ZUS. Lekarze są zaskoczeni i zniesmaczeni działaniem ZUS.

05.05.2022

SOR dłużej bez lądowiska i kierownika po medycynie ratunkowej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szpitalne oddziały ratunkowe od 1 lipca 2022 roku powinny mieć lądowisko i kierownika lekarza po medycynie ratunkowej. Okazuje się jednak, że 44 z 241 oddziałów nie zdążyły wybudować miejsca dla helikopterów lub mają problemy z zapewnieniem specjalistów. Dlatego minister zdrowia nowelizuje rozporządzenie w sprawie SOR i wydłuża terminy na dostosowanie się do nowych wymogów.

05.05.2022

Nowa ustawa dla diagnostów laboratoryjnych bliska uchwalenia

Prawo gospodarcze Zawody medyczne

Wkrótce na Komitecie Stałym Rady Ministrów ma stanąć projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej. Jeśli zostanie uchwalony, zastąpi obowiązującą od ponad 20 lat ustawę o zawodzie diagnosty laboratoryjnego. I będzie wiadomo, kto może być kierownikiem laboratorium, a diagności zyskają sześć dni urlopu szkoleniowego. Przede wszystkim jednak dostaną prawo do bycia partnerem w spółce.

05.05.2022

Prawcodawcy RP: AOTMiT nie ma prawa żądać informacji o wynagrodzeniach

Zawody medyczne

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rozpoczęła proces cyklicznego gromadzenia informacji o wynagrodzeniach osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych posiadających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W opinii Pracodawców RP, Agencja nie ma podstawy prawnej żądać tego typu danych.

04.05.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski