Szczepienia Ukraińców idą opornie, grozi nam epidemia odry

Opieka zdrowotna Ukraina

Eksperci alarmują, że Polska utraciła odporność zbiorową przeciwko odrze. Bardziej optymistyczne w tym zakresie jest Ministerstwo Zdrowia, bo jeszcze nie notuje istotnie zwiększonej zapadalności na choroby zakaźne. Wobec obecnego kryzysu humanitarnego związanego z wojną w Ukrainie, to jednak kwestia tygodni. Na blisko 500 tys. dzieci z Ukrainy zaszczepiliśmy dopiero około 3600.

30.04.2022

W zatrudnianiu personelu pomocniczego bez zmian, choć pacjenta obsłuży starsza salowa

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Nie wiadomo, jak Ministerstwo Zdrowia zamierza uregulować problemy związane z zatrudnieniem personelu niemedycznego, ani czy zamierza podjąć jakiekolwiek działania w zakresie outsourcingu w służbie zdrowia. Wiceminister Piotr Bromber choć miał o tym dyskutować z posłami, zadeklarował jedynie, że sanitariusz i salowa z 3-letnim doświadczeniem będą mogli być zatrudnieni na stanowisku starszy sanitariusz i starsza salowa.

29.04.2022

Kwitnie nielegalny handel lekami, a służby nie reagują

Prawo karne Farmacja

W czasie pandemii w internecie nastąpił wysyp stron oferujących wystawienie w pięć minut recepty na dowolny lek, także psychotrop. Takie działania, co do zasady, nie są zabronione czy ograniczone, ale farmaceuci mówią wprost: to legalny dostęp do narkotyków. Co więcej, są też e-sklepy oferujące bez recepty leki na receptę. Choć taka działalność jest nielegalna i karalna, brakuje szybkiej i skutecznej interwencji odpowiednich służb.

28.04.2022

Nowy pomysł ministra - teraz medycyna pracy ma odpowiadać za profilaktykę

BHP Opieka zdrowotna

Pomysł ogłoszony przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, by profilaktykę zdrowotną połączyć z medycyną pracy, nie jest ani nowy, ani zły. Problem w tym, że ważne jest, aby badaniami pozwalającymi na wczesne wykrywanie np. nowotworów objąć wszystkich, a nie tylko pracowników. Za takie badania nie może też płacić pracodawca.

27.04.2022

Podwyżki w ochronie zdrowia uderzą w prywatne przychodnie i ich pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Skutki finansowe planowanych od 1 lipca 2022 roku podwyżek dla pracowników dotkną sektor usług medycznych realizujący świadczenia na zasadach rynkowych. To oznacza, że one będą musiały zapłacić więcej pracownikom, ale nie dostaną z tego tytułu dodatkowych środków z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego rynek komercyjny apeluje o wyłączenie podmiotów prywatnych z obowiązkowych podwyżek.

26.04.2022

Bez zmian we władzach w związku producentów leków

Farmacja

W tym roku wygasła kadencja zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków. Rada Nadzorcza Związku przedłużyła ją na kolejne dwa lata. Prezesem pozostaje Krzysztof Kopeć, a funkcje wiceprezesów sprawować nadal będą Katarzyna Dubno, Barbara Misiewicz-Jagielak i Grzegorz Rychwalski.

25.04.2022

Nowy pełnomocnik do spraw informatyzacji w Ministerstwie Zdrowia

Minister zdrowia Adama Niedzielski zarządzeniem powołał pełnomocnika do spraw informatyzacji. Został nim Piotr Węcławik, dyrektor Departamentu Innowacji w MZ. Do zadań pełnomocnika należeć będzie inicjowanie działań zmierzających do wdrożenia i optymalizacji procesu zarządzania programami i projektami informatycznymi w systemie ochrony zdrowia.

25.04.2022

NFZ nie zapłaci szpitalom za leczenie wszystkich Ukraińców

Opieka zdrowotna Ukraina

Ministerstwo Zdrowia i NFZ pracują nad zasadami finansowania świadczeń dla uchodźców z Ukrainy. Mają one nie różnicować pacjentów ze względu na obywatelstwo. Szpitale dostaną wynagrodzenie za nadwykonania, choć normalnie te, które wykonają więcej świadczeń niż przewiduje ryczałt z NFZ, dostają mniej pieniędzy. Wciąż jednak nie wiadomo, kto zapłaci za tych Ukraińców, którzy w Polsce są tylko przejazdem.

25.04.2022

Niepełnosprawni mają przywileje, ale wciąż muszą o nie walczyć

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Osoby z niepełnosprawnościami nie mają wielu szczególnych uprawnień wynikających z niepełnosprawności w polskim systemie ochrony zdrowia. Jedynie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą od lipca 2018 roku korzystać z pierwszeństwa w przyjęciu do lekarza, a i tak muszą się upominać o swoje prawo. Pozostałe osoby z orzeczeniem nie mają tylu uprawnień.

23.04.2022

Lekarze spoza Unii nie garną się do pracy w Polsce. Zniechęcają przepisy

Zawody medyczne

Do polskiego systemu przyjętych zostało już 1450 lekarzy z zagranicy, a ponad połowa to osoby z Ukrainy. Tyle że w trybie specustawy jedynie sześciu, reszta dostała pozwolenie w trybie warunkowym z powodu pandemii. I teraz muszą oni jeszcze raz starać się o pozwolenie. Wszystko przez to, że Ministerstwo Zdrowia zmienia komunikatem przepisy ustawy.

22.04.2022

Minister zdrowia w końcu znosi standardy opieki nad pacjentem z Covid-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Choć od 1 kwietnia lekarz rodzinny nie może kierować na test PCR, to wciąż obowiązuje rozporządzenie nakazujące lekarzom wystawianie na nie skierowań osobom podejrzanym o zakażenie Covid-19. Dualizm prawny, o którym pisaliśmy w Prawo.pl pod koniec marca, trwa już prawie miesiąc. Dopiero w czwartek 21 kwietnia minister zdrowia upublicznił projekt rozporządzenia uchylającego martwe już przepisy.

21.04.2022

Nowy podział obowiązków w Ministerstwie Zdrowia

Minister Zdrowia określił nowy zakres czynności kierownictwa resortu. Nowy podział obowiązków uwzględnia obowiązki nowego wiceministra Marcina Martyniaka, który przejmie nadzór nad dwoma departamentami. Przy okazji rozporządzenie przypomina zadania pozostałych członków kierownictwa resortu.

21.04.2022

Podwyżki w ochronie zdrowia – zarzewie konfliktu z lekarzami

Zawody medyczne

Projekt nowej siatki płac nie podoba się ani doświadczonym lekarzom, ani rezydentom, czyli lekarzom w trakcie specjalizacji. Zdaniem jednych i drugich podwyżki są zbyt niskie. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy apeluje zaś o zorganizowane wypowiadanie umów, w celu otrzymania podwyżki w odpowiedniej wysokości. A pracodawcy podkreślają, że lekarze nie zarabiają źle.

21.04.2022

Polska rezygnuje ze szczepionek przeciwko Covid-19,

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Polska zawiadomiła Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawia przyjmowania zakontraktowanych szczepionek i wykonywania płatności za nie - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia. I dodał, że nasz kraj skorzystał z klauzuli siły wyższej. Prawnicy uważają, że skoro Polska nie chce już szczepić za darmo, powinna pozwolić się szczepić odpłatnie.

20.04.2022

Samorządy: Przestańcie nam regulować wynagrodzenia w służbie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Samorządy nie są zadowolone ze sposobu, w jaki rząd ustala wynagrodzenia w służbie zdrowia. Tak wynika dyskusji prowadzonej podczas niedawnego posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W ocenie samorządowców rząd zrobiłby najlepiej, gdyby normowanie wynagrodzeń pracownikom służby zdrowia pozostawił pracodawcom.

20.04.2022

W Polsce paszporty covidowe będą bezterminowe, w innych krajach niekoniecznie

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Minister zdrowia zapowiedział, że Polska będzie przedłużać paszporty covidowe bezterminowo tym, którzy przyjęli trzecią dawkę szczepienia przeciw Covid-19. Tyle, że jak wskazują eksperci, w naszym kraju certyfikaty nie mają znaczenia, a póki co inne kraje respektują zasady unijne. Paszport jest co do zasady ważny przez 270 dni od ostatniej dawki lub 180 dni od pozytywnego wyniku testu na Covid-19.

19.04.2022

Od środy czwarta dawka szczepionki przeciwko Covid-19 dla osób starszych

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 20 kwietnia osoby, które ukończyły 80 lat, będą mogły przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Będzie to ten sam preparat, który podano im za trzecim razem. Rejestracja na szczepienie ruszyła w nocy z wtorku 19 kwietnia na środę 20 kwietnia.

19.04.2022

W domach pomocy społecznej brakuje pielęgniarek, a tam podwyżek nie widać

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że prowadzone są prace mające umożliwić domom pomocy społecznej zawieranie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług zdrowotnych, a tym samym podwyższenie wynagrodzeń pielęgniarek. Obecnie bowiem te w DPS-ach zarabiają dużo mniej niż koleżanki w szpitalach, a od lipca 2022 roku ta przepaść się pogłębi.

19.04.2022

Gdzie po pomoc, gdy Covid-19 lub inna choroba dopadnie w święta

Opieka zdrowotna

W dni wolne od pracy, ale także w nocy, razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka. Listę placówek przyjmujących w nocy od godziny 18 do 8 rano, a także całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy można znaleźć na stronie NFZ, ale też niektórych miejskich portalach.

17.04.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski