NAGRANIE WEBINARU Elektroniczna rejestracja centralna w praktyce
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Do końca maja czas na dołączenie do Centralnej e-Rejestracji, by dostać pieniądze z NFZ

Wszystkie ośrodki, które realizują świadczenia finansowane przez NFZ w zakresie kardiologii, badań profilaktycznych: mammografii i testów HPV HR/cytologii, są zobowiązane do integracji z Centralną e-Rejestracją (CeR) – przypomina Ministerstwo Zdrowia. Na uporanie się z nowymi obowiązkami mają czas do końca maja. Jeśli tego nie zrobią, NFZ może wstrzymać im płatności.

lekarz laptop
Źródło: iStock

Ustawa z dnia 26 września 2025 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw nakłada na przychodnie i szpitale nowe obowiązki. Ministerstwo Zdrowia w komunikacie przypomina, że każdy ośrodek, który realizuje świadczenia finansowane przez NFZ w zakresie kardiologii, badań profilaktycznych: mammografii i testów HPV HR/cytologii (etap podstawowy), jest zobowiązany do integracji z Centralną e-Rejestracją (CeR).

Świadczeniodawcy są zobowiązani do:

  • przekazywania danych dotyczących umówionych wizyt z systemu gabinetowego do systemu centralnego, tj. Centralnej e-Rejestracji i ich aktualizacji, 
  • umożliwienia pacjentom umawiania przez IKP i mojeIKP w zakresie świadczeń gwarantowanych.

Ustawa weszła w życie ustawy w styczniu br. Do końca maja ośrodki mają czas, żeby wywiązać się z obowiązku przekazania harmonogramów (wolnych i umówionych terminów wizyt) do Centralnej e-Rejestracji. Od lipca wchodzi obowiązek umawiania wszystkich wizyt przez system oraz bieżącej (w czasie rzeczywistym) synchronizacji danych pomiędzy systemem gabinetowym i systemem Centralnej e-Rejestracji.

Oznacza to, że od 1 lipca 2026 r. każdy świadczeniodawca musi mieć aktywny każdy MUŚ w zakresach objętych CeR (MUŚ to miejsce udzielania świadczeń albo komórka organizacyjna w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą). Musi również przekazywać każdą umówioną wizytę do Centralnej e-Rejestracji przed udzieleniem świadczenia lub najpóźniej w dniu jego realizacji. Wyjątki stanowią wizyty nagłe oraz problemy techniczne po stronie systemowej. Powinien też umawiać pacjentów zgodnie z zasadami CeR określonymi w ustawie o świadczeniach, m.in.:

  • zgodnie z datą/godziną zgłoszenia się przez pacjenta (dotyczy to zarówno zgłoszenia się pacjentów w placówce, jaki przez IKP/mojeIKP),
  • w przypadku braku wolnych terminów wizyty w okresie najbliższych 40 dni - umawiać pacjentów do poczekalni (o ile pacjent wyrazi zgodę),
  • dane w systemie centralnym w każdym momencie muszą być zgodne z danymi w systemie gabinetowym placówki.

Zablokowane pieniądze

MZ przypomina, że nowe obowiązki wiążą się z nowymi zasadami płatności za świadczenia. Zapowiada jednocześnie, że ośrodki, które nie wywiążą się z tych obowiązków, mogą nie otrzymać pieniędzy. Od 1 czerwca 2026 roku NFZ wstrzyma płatności w przypadku nieprzekazania do 31 maja 2026 harmonogramów do CeR. Od 1 lipca NFZ będzie płacił wyłącznie za świadczenia przekazane do CeR zgodnie z jej zasadami.

Celem wprowadzenia centralnego systemu jest umożliwienie samodzielnego zarządzania wizytami przez pacjentów, zmniejszenie liczby nieodwołanych wizyt, zapewnienie dostępu do informacji o dostępności świadczeń w czasie rzeczywistym oraz w dłuższej perspektywie, skrócenie czasu oczekiwania na świadczenie medyczne.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów LEX jest zależny od posiadanych licencji.

 

Polecamy książki prawnicze o tematyce zdrowotnej