Od 1 lipca medycy nie będą musieli szczepić się przeciwko Covid-19

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Z chwilą odwołania stanu zagrożenia epidemicznego zniknie obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla osób wykonujących zawód medyczny, farmaceutów i studentów kierunków medycznych. Od początku kontrowersyjna była możliwość egzekwowania tego prawa. Według Ministerstwa Zdrowia istniał obowiązek złożenia oświadczenia o poddaniu się szczepieniu przeciwko Covid-19.

13.05.2023

RPO interweniuje w sprawie ujawnienia danych pacjenta OIOM

Prawo cywilne Pacjent

Z doniesień prasowych dotyczących możliwych nieprawidłowości w działaniach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego wynika, że doszło prawdopodobnie  do ujawnienia danych osobowych osób, których sprawa dotyczy. Ujawniono zwłaszcza dane pacjenta przebywającego na oddziale intensywnej terapii (OIOM) - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

12.05.2023

Testy combo wciąż w użyciu – NFZ nie ma zgłoszeń o braku ich skuteczności

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Jak dotąd Narodowy Fundusz Zdrowia nie otrzymał zgłoszeń dotyczących braku skuteczności tak zwanych testów combo. Wprowadzone w szczycie sezonu zachorowań testy wykrywające wirusy grypy, Sars-Cov-2 i RSV są wciąż finansowane ze środków publicznych. Zrobiło się o nich głośno, gdy specjaliści z Rady Przejrzystości AOTMiT uznali je za nie dość czułe.

12.05.2023

Rejestr zdarzeń niepożądanych - na razie tylko jako wewnętrzny system szpitala

Prawo karne Zawody medyczne

Nowy projekt ustawy dotyczący jakości w ochronie zdrowia będzie zakładał monitorowanie zdarzeń niepożądanych ograniczone do wewnętrznego systemu, na przykład szpitala. Takie zapewnienia otrzymali ze strony przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia uczestnicy środowego Forum dla Bezpieczeństwa i Jakości Pacjenta, zorganizowanego przez Naczelną Izbę Lekarską.

10.05.2023

Salowe i sanitariusze upominają się o godną płacę i normy zatrudnienia

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pracownicy niemedyczni domagają się uregulowania norm zatrudnienia. Uważają, że obecnie istnieje ciche przyzwolenie na omijanie przepisów o pensji minimalnej w ochronie zdrowia. Zarządzający szpitalami zmieniają nazwę stanowiska pracownika z "salowej" na "sprzątaczkę", aby uniknąć podniesienia wynagrodzenia. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia odpowiada, że poprawę sytuacji tej grupy pracowników wymusi ustawa o jakości.

10.05.2023

Pielęgniarki planują protest, minister zdrowia przypomina o planowanych podwyżkach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od 1 lipca kolejna tura podwyżek dla całego środowiska medycznego - zapowiadział minister zdrowia Adam Niedzielski odnosząc się do planowanego na 23 maja protestu pielęgniarek. Według przedstawionych przez niego szacunków w ujęciu półrocznym chodzi o co najmniej 3-4 miliardy złotych. Dodał, że takie podwyżki są "szczodrym" rozwiązaniem.

09.05.2023

TK: Zasady obowiązkowych szczepień niezgodne z konstytucją, bo ogłoszone w komunikacie

Opieka zdrowotna

Wymagalność obowiązkowych szczepień ochronnych i liczba dawek poszczególnych obowiązkowych szczepień ochronnych, które określone są w Programie Szczepień Ochronnych na dany rok, ogłaszanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego w formie komunikatu, a nie przez ministra właściwego do spraw zdrowia, w drodze rozporządzenia, są niezgodne z konstytucją - stwierdził Trybunał Konstytucyjny.

09.05.2023

Niepewna przyszłość zadośćuczynienia dla bliskich osób w stanach wegetatywnych

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Prawo rodzinne

Rzecznik Praw Pacjenta wycofał z Sądu Najwyższego wniosek o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego dotyczącego przyznawania zadośćuczynienia rodzinie poszkodowanego w stanie wegetatywnym. Zwrócił się także do SN o wycofanie wniosku dotyczącego konstytucyjności przepisów, które weszły w życie w 2021 r. Nie wiadomo jednak, jaką decyzję podejmą sędziowie - a to, zdaniem prawników, negatywnie wpływa na zasadę pewności prawa.

09.05.2023

E-konsylia mają skrócić kolejki do lekarzy specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

E-konsylium to rozwiązanie telemedyczne, które umożliwia pacjentom szerszy dostęp do specjalistów z dużych ośrodków. Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek ogłosiło pilotażowy program, w którym weźmie udział 48 szpitali, 80 podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Ma zostać przeszkolonych 700 pracowników medycznych. E-konsylia już wcześniej wprowadziły niektóre placówki, które samodzielnie pozyskały na to środki.

08.05.2023

Poradnie odchodzą od udzielania teleporad psychologicznych

Pacjent

Teleporady psychologiczne na początku pandemii stanowiły nawet ponad 50 proc. udzielanych świadczeń w tym zakresie. Na początku tego roku już tylko 10 proc. I chociaż prawo wciąż daje taką możliwość, to w praktyce ciężko z niej skorzystać, gdyż pierwsza wizyta i tak musi być osobista. A na tę poczekamy.

08.05.2023

Otyłość - miliony chorych bez choćby jednego leku refundowanego

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Leków wspierających redukcję masy ciała jest w Polsce zarejestrowanych kilka. Jednak części pacjentów nie stać na to, aby z nich skorzystać. Żaden z leków rekomendowanych do leczenia choroby otyłości nie jest bowiem refundowany. Jednocześnie popyt na nie rośnie. Szukają ich nie tylko chorzy, ale także chcący "zgubić kilka kilogramów", a receptę można uzyskać łatwo on-line. 

06.05.2023

Dopiero po interwencji RPP szpital wyznaczył termin kontroli oka dziecka

Pacjent Opieka zdrowotna

Szpital jest zobowiązany - w jak w najkrótszym czasie - pomóc dziecku i nie wyznaczać zbyt odległych terminów kontroli po urazie oka. Opiekun dziecka nie może być postawiony w sytuacji, w której jest zmuszony do samodzielnego poszukiwania pomocy w innej placówce medycznej, korzystając z wyszukiwarki NFZ - wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta, który interweniował w sprawie dziecka, któremu szpital zlecił kontrolę, ale nie wyznaczył jej terminu.

05.05.2023

Proceder sprzedaży e-recept się nie skończy - potrzebne są kontrole

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Lekarz, który hurtowo wystawia e-recepty na leki psychotropowe, będzie robić to dalej. W propozycjach Ministerstwa Zdrowia, które mają ukrócić proceder przepisywania leków za opłatą, bez badania pacjenta, nie ma słowa o kontroli tych praktyk. Takich lekarzy już teraz można łatwo "wyłapać" dzięki danym zbieranym w systemie teleinformatycznym. Resort zdrowia ma do tych danych dostęp - wystarczy, że je odpowiednio wykorzysta.

05.05.2023

Centrum e-Zdrowia: trudności z zapisem i odczytem e-skierowań

Pacjent Zawody medyczne

Występują trudności z zapisem i odczytem e-skierowań. Trwają prace nad usunięciem problemu. Za utrudnienia przepraszamy – podało w czwartek Centrum e-Zdrowia na Twitterze. E-skierowanie wystawiane jest do szpitala, do lekarza specjalisty, na zabieg, badanie i do sanatorium.

04.05.2023

Szpitale wciąż ograniczają odwiedziny, pacjenci się skarżą

Pacjent Opieka zdrowotna

Odwiedziny w szpitalach nie powinny być ograniczane poniżej dwóch godzin. Jednak nawet dziś, blisko rok po odwołaniu epidemii, pacjenci spotykają się z zakazami. Ostateczna decyzja co do odwiedzin biskich należy bowiem do kierownika podmiotu leczniczego. W tym roku Rzecznik Praw Pacjenta odnotował 311 naruszeń praw pacjenta w tym względzie. W ubiegłym roku było ich ponad 6 tys.

04.05.2023

Tożsamość zwłok nieznana? Trzeba wezwać Milicję Obywatelską

Zawody medyczne

Blisko 33 lata po rozwiązaniu Milicji Obywatelskiej formacja ta jest wciąż wymieniana w obowiązujących, niezmienianych od kilkudziesięciu lat, aktach prawnych. Jednym z nich jest rozporządzenie w sprawie stwierdzania zgonu. Zgodnie z nim, jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że przyczyną śmierci było przestępstwo lub samobójstwo, albo nie można ustalić tożsamości zwłok, należy niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub najbliższy organ Milicji Obywatelskiej.

03.05.2023

Obowiązkowe maseczki w szpitalach tylko do końca czerwca

Koronawirus

Tylko do 30 czerwca obowiązkowe jest noszenie maseczek w szpitalach, przychodniach i innych placówkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza. Nie ma już obowiązku noszenia maseczek w aptekach. Z kolei z dniem 1 lipca zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia zostaje odwołany stan zagrożenie epidemicznego.

02.05.2023

Minister zdrowia pisze do Pfizera w sprawie gruntownej zmiany kontraktów szczepionkowych

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Sytuacja epidemiczna w krajach Unii Europejskiej ustabilizowała się, a mimo to Pfizer nadal planuje dostarczyć do Europy setki milionów szczepionek. Jest to całkowicie bezcelowe z punktu widzenia zdrowia publicznego, ponieważ większość z nich ulegnie zniszczeniu ze względu na ograniczony okres przydatności do użycia i ograniczony popyt - zauważa w liście do Pfizera minister zdrowia Adam Niedzielski.

02.05.2023

Pacjent nie może sprzeciwić się dostępowi do jego danych medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Prawo nie przewiduje instytucji sprzeciwu pacjenta wobec dostępu do jego dokumentacji medycznej. Część danych pacjenta w elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) jest udostępniona automatycznie personelowi medycznemu. W pozostałych przypadkach to zawsze pacjent sam decyduje. Tyle tylko, że system udzielania zgód przez IKP często nie jest znany ani pacjentom, ani lekarzom.

02.05.2023

Niefrasobliwy kuracjusz dopłaci do pobytu w sanatorium

Pacjent Opieka zdrowotna

Kuracjusz, który zrezygnuje z pobytu w sanatorium przed końcem turnusu, zapłaci za niewykorzystane dni z własnej kieszeni, według cennika. Sanatoria w regulaminach zabezpieczają się w ten sposób przed niefrasobliwymi pacjentami, których pobyt finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. „Gapowe” płaci też kuracjusz, który spóźni się na turnus.

29.04.2023