Propozycja branży: ukraiński personel w polskich aptekach

Zawody medyczne

Organizacje pracodawców branży farmaceutyczno-aptekarskiej zaapelowały o przygotowanie rozwiązań, które ułatwiłyby zatrudnienie obywateli Ukrainy w sektorze aptecznym w tzw. systemie uproszczonym. To niebezpieczny precedens – uważa spora grupa polskich farmaceutów. Jednak taki system obowiązuje wobec lekarzy.

14.03.2022

Przez wojnę zabraknie nam pediatrów, ginekologów i chirurgów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Ukraina

Do Polski z Ukrainy trafiają głównie matki z dziećmi. Wiele z nich wymaga hospitalizacji lub ma choroby przewlekłe. Polska powinna też się spodziewać wielu zranionych przez działania wojenne. Nasz system ochrony zdrowia nie jest jednak przygotowany na tysiące nowych pacjentów. Brakuje lekarzy, ale i łóżek, zwłaszcza pediatrycznych. Potrzebujemy wsparcia z Unii i USA.

14.03.2022

Specustawa zapewnia bezpłatną opiekę zdrowotną dla uchodźców z Ukrainy

Opieka zdrowotna Ukraina

Uchodźcy z Ukrainy będą uprawnieni do opieki medycznej obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim przysługuje on osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Nie będą mieli prawa do leczenia i rehabilitacji uzdrowiskowej. Przewiduje to uchwalona ostatecznie w sobotę przez Sejm ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

12.03.2022

Lekarze i pielęgniarki z Ukrainy będą mogli pracować w podmiotach z kontraktem z NFZ

Zawody medyczne Ukraina

Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przewiduje on też uproszczone przepisy dla lekarzy i pielęgniarek spoza Unii. Zgodnie z nimi każdy, kto uzyskał prawo do wykonywania zawodu w trybie uproszczonym, może podjąć pracę w każdym podmiocie wykonującym świadczenia dla obywateli Ukrainy, a zatem mającym umowę z NFZ.

11.03.2022

Minister zdrowia powołał zespół do spraw pomocy medycznej dla Ukrainy

Opieka zdrowotna Zarządzanie Ukraina

Adam Niedzielski, minister zdrowia, powołał zespół do spraw pomocy medycznej dla Ukrainy. Do jego zadań ma należeć m.in. monitorowanie przedsięwzięć dotyczących zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych na rzecz osób dotkniętych skutkami konfliktu i wymiana informacjami z podmiotami ochrony zdrowia. Pracami zespołu pokieruje wiceminister Waldemar Kraska (na zdjęciu).

11.03.2022

Uchodźców z Ukrainy coraz więcej, a pomoc medyczna dla nich wciąż prowizoryczna

Ukraina

W Polsce przebywa już blisko półtora miliona uciekinierów z ogarniętej wojną Ukrainy, w tym wielu chorych i rannych. Tymczasem wciąż nie ma zorganizowanego systemu opieki medycznej nad tymi przebywającymi na dworcach w Warszawie czy w centrach pobytu. Na przebadanie czekają i dzieci, i dorośli. Specustawa, nad którą prace kończy parlament, zapewni uchodźcom w dalszej perspektywie prawo do bezpłatnej opieki, ale wyrobienie PESEL-u, który jest do tego konieczny, nie będzie łatwe.

11.03.2022

W Ukrainie stanie polski szpital polowy - potrzebne wsparcie finansowe

Ukraina

Stowarzyszenie humanitarne Polska Misja Medyczna chce zorganizować szpital polowy dla tych, którzy zdecydowali się pozostać w objętej wojną Ukrainie. Z PMM współpracę w tej sprawie rozpoczęła Fundacja Ziko dla Zdrowia. Zarząd fundacji przeznaczył na ten cel 200 tysięcy złotych. Inni mogą wpłacać na konto.

10.03.2022

NFZ skontroluje dostępność leczenia uchodźców z Ukrainy

Zarządzanie

Narodowy Fundusz Zdrowia powołał zespół, który zajmie się sprawdzaniem udzielania świadczeń zdrowotnych dla uchodźców z Ukrainy. Co ciekawe, nowo powołany organ wcześniej miał zajmować się prawidłowością działań przy osobach podejrzanych o zakażenie lub zakażonych SARS-CoV-2. Od teraz ma nową nazwę i nowe zadania.

09.03.2022

Płyn Lugola zaszkodzi zamiast pomóc

Farmacja

W aptekach brakuje płynu Lugola. W internecie, np. na Allegro osiąga coraz wyższe ceny. Po rosyjskiej inwazji Rosji na Ukrainę i doniesieniach o zajęciu przez Rosjan elektrowni w Czarnobylu, płyn zaczął znikać z polskich aptek. Jednak jego stosowanie nie ma żadnych podstaw medycznych, a wręcz przeciwnie, może szkodzić – ostrzegają eksperci, w tym Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne.

09.03.2022

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu leczy już uchodźców z Ukrainy

Opieka zdrowotna Ukraina

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest jednym z ośrodków wyznaczonych przez rząd do zaopatrzenia medycznego ofiar wojny. Do placówki trafili już pierwsi pacjenci - to dzieci walczące z nowotworami. Na razie więc nie są to ranni, ale widząc bestialskie ataki rosyjskiego wojska na zwykłych ludzi, trzeba się liczyć z tym, że to tylko kwestia czasu - mówi rektor prof. Piotr Ponikowski.

09.03.2022

W 2022 roku ryczałt dla szpitali na nowych zasadach

Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu w 2022 roku dla 583 szpitali z sieci. Za jego sprawą zniknie współczynnik korygujący w związku z osiągnięciem określonego poziomu realizacji świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

09.03.2022

Będzie nowy wzór prawa do wykonywania zawodu farmaceuty

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia ma w planach zmianę wzoru prawa wykonywania zawodu farmaceuty. Został opublikowany projekt noweli rozporządzenia w tej sprawie. Obowiązek posiadania nowego dokumentu „prawo wykonywania zawodu” obejmie około 36 tys. farmaceutów.

09.03.2022

Rząd musi zafundować lekarzom z Ukrainy naukę języka polskiego

Zawody medyczne Ukraina

W Polsce już pracuje 600 lekarzy z Ukrainy, ale będzie mogło więcej. Ich pomoc jest bardzo potrzebna, bo nasz system ochrony zdrowia już od lat boryka się z niedoborem medyków, a pacjentów przybędzie. Ale specustawa dotycząca legalizacji w Polsce obywateli z Ukrainy nie rozwiązuje dobrze wszystkich problemów. Z jednej strony zwalnia ich z obowiązku znajomości języka polskiego, z drugiej nie zobowiązuje do jego nauki.

09.03.2022

Ministerstwo Zdrowia nie spieszy się ze szczepieniem Ukraińców

Opieka zdrowotna Ukraina

W Polsce przebywa już ponad milion obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, głównie kobiet i dzieci. W Sejmie toczą się prace nad specustawą, która pozwoli m.in. na zalegalizowanie ich pobytu w naszym kraju. Problem w tym, że projekt nie zawiera specjalnych przepisów, które by pozwoliły przyspieszyć szczepienia wśród przybyłych. 

08.03.2022

PFRON i Fundusz Solidarnościowy także dla obywateli Ukrainy z niepełnosprawnością

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

W poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Tak jak pisaliśmy w Prawo.pl, zakłada on, że środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także Funduszu Solidarnościowego, będą mogły być przeznaczone na pomoc dla obywateli Ukrainy z niepełnosprawnością, którzy legalnie będą przebywać w Polsce po 24 lutego br. Z PFRON ma być 130 milionów złotych.

07.03.2022

Portal medyczny pomaga uchodźcom z Ukrainy

Opieka zdrowotna Ukraina

Powstał specjalny portal internetowy dla osób, które potrzebują konsultacji lekarskiej, przerwały leczenie na Ukrainie, którym kończą się leki. W razie konieczności chory otrzyma tą drogą także skierowanie do szpitala. Na stronie mogą się ogłaszać zarówno lekarze oferujący darmową pomoc, jak i osoby uciekające z Ukrainy.

07.03.2022

RPD: Trzeba udzielać pomocy medycznej dzieciom bez dokumentów

Opieka zdrowotna Ukraina

Z ogromnym niepokojem odnotowuję doniesienia dotyczące tragicznej sytuacji, w jakiej znalazły się dzieci z ukraińskich hospicjów i szpitali. Już dziś wiemy, że tysiące dzieci przekraczających polską granicę z Ukrainą może potrzebować pilnej pomocy medycznej, w tym opieki hospicyjnej i paliatywnej - napisał Rzecznik Praw Dzieca. I zaapelował do ministra zdrowia, aby ciężko chore dzieci jak najszybciej ewakuować z kraju ogarniętego wojną.

05.03.2022

Będzie problem z refundowanymi receptami dla Ukraińców

Opieka zdrowotna Ukraina

Ukraińcy mają być uprawnieni do opieki medycznej obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim przysługuje ona osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. A to oznacza, że z dokumentacji medycznej musi wynikać, że jest zasadność przepisania leku. Gdy NFZ zarzuci jej brak, lekarzowi grozi zwrot kwoty refundacji.

04.03.2022

Nadrabiamy zaległości w chorobach rzadkich

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rok 2022 jest przełomowy dla leczenia chorób rzadkich w Polsce - mówią eksperci. To w nim ma się rozpocząć realizacja przyjętego w ubiegłym roku Planu dla Chorób Rzadkich i programów lekowych dla niektórych chorych, ostatnio m.in. na mukowiscydozę. I choć Plan został przyjęty po 12 latach prac nad nim, jego realizacja przewidziana jest tylko do 2023 r. Dlatego już teraz należy myśleć o jego kontynuacji.

03.03.2022

Medycy organizują dla obywateli Ukrainy kursy z ratownictwa

Ukraina

Obywatele Ukrainy, planujący powrót do ogarniętego wojną kraju, mogą skorzystać z darmowych szkoleń, z zakresu podstaw ratownictwa taktycznego, które prowadzi grupa Medycy dla Ukrainy Szczecin. Zajęcia mają charakter praktyczny, a uczestnicy prosto ze szkolenia wybierają się bezpośrednio na front.

03.03.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski