NFZ ogłasza koniec pandemii. Od kwietnia bez szpitali tymczasowych i dodatków covidowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Do 31 marca 2022 roku świadczenia covidowe będą rozliczane i finansowane na dotychczasowych zasadach. Po tej dacie już na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w ramach obowiązującej umowy. Skończą się też dodatki covidowe - poinformował w Narodowy Fundusz Zdrowia. Prawo.pl ustaliło też, że nie będzie już szpitali tymczasowych.

02.03.2022

Narodowy Fundusz Zdrowia ma nową wiceprezes

Zarządzanie

Na stanowisko zastępcy prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw operacyjnych, wybrana została Małgorzata Dziedziak. Powołanie na stanowisko odebrała z rąk ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

02.03.2022

Recepty dla Ukraińców - nie dla każdego refundowane. Rząd pracuje nad zmianą przepisów

Opieka zdrowotna Farmacja Ukraina

Apteka ogólnodostępna może realizować receptę wystawionych w krajach spoza Unii Europejskiej, o ile ma ona wszystkie niezbędne elementy, np. postać i ilość leku. Taka recepta jest jednak pełnopłatna. Nie przysługuje na nią jakakolwiek refundacja. By dostać receptę, trzeba zadzwonić pod numer 800 137 200, to infolinia w języku ukraińskim. Ta też jednak nie będzie refundowana. Rząd pracuje nad zmianą przepisów.

02.03.2022

Opatrunki dla Ukrainy można zbierać, leki wysyła rząd i Polska Misja Medyczna

Opieka zdrowotna Farmacja Ukraina

Ministerstwo Zdrowia apeluje o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków, dla walczącej Ukrainy. Tym ma się zająć Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Tyle że szczegółów ciągle brak, coraz więcej Ukraińców prosi o środki medyczne, a Polacy je zbierają i potem nie wiedzą, co z nimi zrobić. W efekcie są przewożone przez granicę nielegalnie. W ten sposób łatwo też je uszkodzić.

02.03.2022

Świadczenia medyczne dla Ukraińców. NFZ wyjaśnia zasady ich udzielania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Ukraina

Ukraińcom, którzy przekroczyli naszą granicę od 24 lutego i zgłoszą się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala, należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, i zapewnia, że rozliczy udzielone im świadczenia. Lekarze rodzinni już deklarują przyjęcie pacjentów. W nocy i weekendy działa też infolinia medyczna w języku ukraińskim pod numerem 800 137 200.

01.03.2022

Obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dotyczy nie tylko medyków, ale i innych pracowników

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 1 marca pracownicy w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i aptekach oraz studenci kierunków medycznych mają być skutecznie zaszczepieni przeciwko Covid-19. Według Ministerstwa Zdrowia mają obowiązek złożenia oświadczenia o tym, że poddali się szczepieniu przeciwko Covid-19. Według prawników nie mają ku temu podstaw prawnych.

01.03.2022

Mimo braku ustawy działa już rozporządzenie o obowiązku szczepień w ochronie zdrowia

Zawody medyczne

Już od dziś stosowana jest nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, która przewiduje jest obowiązek szczepień dla osób pracujących w ochronie zdrowia, ale też aptek i studentów kierunków związanych z medycyną. Skutecznie zaszczepić się musieli się do 1 marca 2022 roku, choć zabrakło ustawowych przepisów.

01.03.2022

Tlen dla Ukrainy dostarczany będzie przez polski korytarz tranzytowy

Opieka zdrowotna

W ukraińskich szpitalach zaczyna brakować tlenu. Skutki mogą być katastrofalne – nie chodzi tylko o pomoc rannym w rosyjskich odstrzałach, ale także przewlekle chorym i pacjentom z COVID-19. Jak światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – zapasy tlenu mogą się skończyć w ciągu 24 godzin. Tlen nie dociera m.in. do Kijowa.

28.02.2022

UOKiK na tropie porozumienia antykonkurencyjnego na rynku farmaceutycznym

Rynek i konsument Farmacja Ochrona konkurencji

Wymiana informacji pomiędzy hurtowniami farmaceutycznymi mogła ograniczać konkurencję na rynku i skutkować wyższymi cenami dla konsumentów w aptekach, ponieważ poprzez specjalistyczne narzędzia informatyczne hurtownie mogły mieć dostęp do informacji o cenach, rabatach i marżach swoich konkurentów. Sprawę bada UOKiK, a za antykonkurencyjne praktyki firmom grożą kary do 10 proc. rocznego obrotu.

28.02.2022

Ukraińcy, w tym ranni, znajdą pomoc w polskich szpitalach

Opieka zdrowotna Ukraina

120 placówek szpitalnych jest przygotowanych na ewentualne przyjęcie poszkodowanych Ukraińców, którzy ucierpieli wskutek agresji rosyjskiej. Ponadto został przygotowany przez rząd specjalny pociąg sanitarny do transportu rannych. – Polska służba zdrowia udzieli pomocy medycznej każdemu z uchodźców, który będzie jej potrzebował – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

28.02.2022

Rząd znosi od poniedziałku obostrzenia, ale nie wszystkie

Koronawirus

Od 28 lutego znoszona jest większość restrykcji dla przedsiębiorców. Właściwie zostają tylko te ograniczenia, które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem tego kryterium ograniczania transmisji wirusa. Pozostaje: izolacja dla zarażonych, kwarantanna dla domowników i przyjeżdżających do Polski oraz maseczki w przestrzeniach zamkniętych.

28.02.2022

Samorząd lekarski o sytuacji na Ukrainie

Zawody medyczne

Jako środowisko lekarskie ze szczególną troską myślimy o wszystkich ofiarach konfliktu zbrojnego, których życie i zdrowie narażone są na wielkie niebezpieczeństwo, ogrom cierpień fizycznych i psychicznych - pisze w swoim stanowisku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich. I wyraża solidarność z mieszkańcami tego kraju, którzy doświadczają ataku militarnego zasługującego na zdecydowane potępienie.

26.02.2022

Ukraińcy, jak inni cudzoziemcy, mogą w Polsce starać się o orzeczenie o niepełnosprawności

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Ukraina

Cudzoziemiec mieszkający w Polsce może wyrobić orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu na podstawie tych samych przepisów, które obowiązują każdego Polaka. Nie będzie jednak mógł otrzymać orzeczenia do ulg i uprawnień. Jeszcze więcej problemów będą mieli bezpaństwowcy oraz cudzoziemcy bez numeru PESEL lub ci, którzy zrzekli się obywatelstwa dobrowolnie.

26.02.2022

Ministerstwo Zdrowia zamierza zmarnować miliardy na geriatrię

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Cztery miliardy złotych z Funduszu Medycznego w ciągu 8 lat ma zostać wydanych na oddziały geriatryczne i opiekę długoterminową, a w tym roku blisko 700 mln zł. Tyle że zdaniem ekspertów to będą zmarnowane pieniądze, które spowodują, że starsze osoby zostaną zamknięte w szpitalach, zamiast otrzymać potrzebne wsparcie blisko domu.

25.02.2022

Fiasko programu Profilaktyka 40 plus. Będą zmiany?

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zaledwie 358 tys. Polaków wykonało dotąd badania z programu Profilaktyka 40 plus. To niewiele spośród ok. 20 mln uprawnionych osób. Dlatego Ministerstwo Zdrowia ma zbadać, dlaczego tak się dzieje i wprowadzić modyfikacje. Eksperci nie mają wątpliwości, że to efekt zbyt małej liczby punktów pobrań, braku informacji o programie, kontaktu z lekarzem. A farmaceuci chcą, by do programu zostały włączone apteki.

24.02.2022

MZ: W Polsce zmarło ponad 110 tys. osób z COVID-19, w tym 304 lekarzy i 257 pielęgniarek

Zawody medyczne Koronawirus

W Polsce zmarło dotąd ponad 110 tys. osób z COVID-19. Wśród nich było 304 lekarzy i 257 pielęgniarek. Wśród potwierdzonych od początku epidemii w Polsce ponad 5,5 mln przypadków zakażenia SARS-CoV-2, 108 938 dotyczy pielęgniarek, 45 705 lekarzy, a 19 789 fizjoterapeutów – wynika z najnowszych danych Ministerstwo Zdrowia.

23.02.2022

Ustawy wciąż nie ma, ale rzecznik pacjentów tworzy już rejestr zdarzeń niepożądanych

Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Pacjenta na podstawie wpływających do niego skarg rozpoczął rejestrowanie zdarzeń niepożądanych, choć przepisy prawa jeszcze go do tego nie zobowiązują. Uznał bowiem, że działania w tym zakresie powinny zostać podjęte bez czekania na przyjęcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej. W styczniu odnotował 125 takich zdarzeń. Zdaniem prawników to krok w dobrym kierunku, o ile pójdą za nim działania naprawcze.

23.02.2022

Za pobyt w sanatorium będzie trzeba zapłacić więcej

Pacjent Opieka zdrowotna

Z powodu inflacji o 5 proc. wzrośnie opłata za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium, którą ponoszą pacjenci. Przykładowo za jeden dzień pobytu w sezonie wysokim, od maja do września, w pokoju jednoosobowym opłata wzrośnie z 38,9 zł do 40,9 zł. Tak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego.

22.02.2022

Sejmowa Komisja Zdrowia za rządowym projektem ustawy o wyrobach medycznych

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Farmacja

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała w środę rządowy projekt ustawy o wyrobach medycznych, którego celem jest dostosowanie polskiego prawa do unijnych rozwiązań w tym zakresie. Do projektu wprowadzono kilkanaście poprawek o charakterze legislacyjnym.

22.02.2022

Stanowisko resortu zdrowia o obowiązkowych szczepieniach wprowadza chaos prawny

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Pracownicy w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i aptekach mają obowiązek złożenia oświadczenia o tym, że poddali się szczepieniu przeciwko Covid-19. Jego brak, zdaniem Ministerstwa Zdrowia, uzasadnia przesunięcie na inne stanowisko pracy, a także rozwiązanie umowy o pracę z niezaszczepionym pracownikiem. Prawnicy nie do końca zgadzają się z tym poglądem.

21.02.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski