Prawo.pl
Minister zdrowia Adama Niedzielski zarządzeniem powołał pełnomocnika do spraw informatyzacji. Został nim Piotr Węcławik, dyrektor Departamentu Innowacji w MZ. Do zadań pełnomocnika należeć będzie inicjowanie działań zmierzających do wdrożenia i optymalizacji procesu zarządzania programami i projektami informatycznymi w systemie ochrony zdrowia.
Katarzyna Redmerska
25.04.2022
Ministerstwo Zdrowia i NFZ pracują nad zasadami finansowania świadczeń dla uchodźców z Ukrainy. Mają one nie różnicować pacjentów ze względu na obywatelstwo. Szpitale dostaną wynagrodzenie za nadwykonania, choć normalnie te, które wykonają więcej świadczeń niż przewiduje ryczałt z NFZ, dostają mniej pieniędzy. Wciąż jednak nie wiadomo, kto zapłaci za tych Ukraińców, którzy w Polsce są tylko przejazdem.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
25.04.2022
Opieka zdrowotna Ukraina
Osoby z niepełnosprawnościami nie mają wielu szczególnych uprawnień wynikających z niepełnosprawności w polskim systemie ochrony zdrowia. Jedynie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą od lipca 2018 roku korzystać z pierwszeństwa w przyjęciu do lekarza, a i tak muszą się upominać o swoje prawo. Pozostałe osoby z orzeczeniem nie mają tylu uprawnień.
Beata Dązbłaż
23.04.2022
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
W ramach postępowań dotyczących dostępu do informacji niejawnych Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego żąda od lekarzy psychiatrów kopii całości dokumentacji pacjentów leczonych psychiatrycznie. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich wykracza to poza granice zakreślone przez prawo. Prosi więc prezesa UODO o informacje co do prowadzonego przez postępowania w takiej sprawie.
Krzysztof Sobczak
22.04.2022
Administracja publiczna Opieka zdrowotna RODO
Do polskiego systemu przyjętych zostało już 1450 lekarzy z zagranicy, a ponad połowa to osoby z Ukrainy. Tyle że w trybie specustawy jedynie sześciu, reszta dostała pozwolenie w trybie warunkowym z powodu pandemii. I teraz muszą oni jeszcze raz starać się o pozwolenie. Wszystko przez to, że Ministerstwo Zdrowia zmienia komunikatem przepisy ustawy.
Jolanta Ojczyk
22.04.2022
Zawody medyczne
Choć od 1 kwietnia lekarz rodzinny nie może kierować na test PCR, to wciąż obowiązuje rozporządzenie nakazujące lekarzom wystawianie na nie skierowań osobom podejrzanym o zakażenie Covid-19. Dualizm prawny, o którym pisaliśmy w Prawo.pl pod koniec marca, trwa już prawie miesiąc. Dopiero w czwartek 21 kwietnia minister zdrowia upublicznił projekt rozporządzenia uchylającego martwe już przepisy.
Jolanta Ojczyk
21.04.2022
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Minister Zdrowia określił nowy zakres czynności kierownictwa resortu. Nowy podział obowiązków uwzględnia obowiązki nowego wiceministra Marcina Martyniaka, który przejmie nadzór nad dwoma departamentami. Przy okazji rozporządzenie przypomina zadania pozostałych członków kierownictwa resortu.
Katarzyna Redmerska
21.04.2022
Projekt nowej siatki płac nie podoba się ani doświadczonym lekarzom, ani rezydentom, czyli lekarzom w trakcie specjalizacji. Zdaniem jednych i drugich podwyżki są zbyt niskie. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy apeluje zaś o zorganizowane wypowiadanie umów, w celu otrzymania podwyżki w odpowiedniej wysokości. A pracodawcy podkreślają, że lekarze nie zarabiają źle.
Jolanta Ojczyk
21.04.2022
Zawody medyczne
Na pierwszym posiedzeniu Komisji Specjalnej Parlamentu Europejskiego do spraw pandemii Covid-19 zostało wybrane prezydium. Poza przewodniczącą - została nią Kathleen Van Brempt z Belgii - powołano czterech wiceprzewodniczących. Wśród nich są Ewa Kopacz i Karol Karski.
Jolanta Ojczyk
20.04.2022
Koronawirus a prawo

Polska rezygnuje ze szczepionek przeciwko Covid-19,

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Polska zawiadomiła Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawia przyjmowania zakontraktowanych szczepionek i wykonywania płatności za nie - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia. I dodał, że nasz kraj skorzystał z klauzuli siły wyższej. Prawnicy uważają, że skoro Polska nie chce już szczepić za darmo, powinna pozwolić się szczepić odpłatnie.
Jolanta Ojczyk
20.04.2022
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Ułatwienie funkcjonariuszom policji właściwego rozpoznania stanu psychicznego osoby zatrzymanej i wdrożenie odpowiedniej procedury służącej zwiększeniu ochrony jej zdrowia i życia w trakcie prowadzonej interwencji - to cel przygotowanej w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich broszury informacyjnej. Została opracowana przez specjalistów z zakresu psychiatrii i medycyny sądowej.
Krzysztof Sobczak
20.04.2022
Policja Opieka zdrowotna
Czy firma sprzedająca suplementy - Natural Pharmaceuticals - reklamując te produkty, mogła wprowadzać konsumentów w błąd? Wykaże to postępowanie. Zarzuty Prezesa UOKiK dotyczą m.in. nietransparentnych informacji o tym, że co rok konsument będzie otrzymywał zapas suplementów. Odpowiedzialność finansową może również ponieść osoba zarządzająca tą firmą
Renata Krupa-Dąbrowska
20.04.2022
Samorządy nie są zadowolone ze sposobu, w jaki rząd ustala wynagrodzenia w służbie zdrowia. Tak wynika dyskusji prowadzonej podczas niedawnego posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W ocenie samorządowców rząd zrobiłby najlepiej, gdyby normowanie wynagrodzeń pracownikom służby zdrowia pozostawił pracodawcom.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
20.04.2022
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Minister zdrowia zapowiedział, że Polska będzie przedłużać paszporty covidowe bezterminowo tym, którzy przyjęli trzecią dawkę szczepienia przeciw Covid-19. Tyle, że jak wskazują eksperci, w naszym kraju certyfikaty nie mają znaczenia, a póki co inne kraje respektują zasady unijne. Paszport jest co do zasady ważny przez 270 dni od ostatniej dawki lub 180 dni od pozytywnego wyniku testu na Covid-19.
Jolanta Ojczyk
19.04.2022
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Od 20 kwietnia osoby, które ukończyły 80 lat, będą mogły przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Będzie to ten sam preparat, który podano im za trzecim razem. Rejestracja na szczepienie ruszyła w nocy z wtorku 19 kwietnia na środę 20 kwietnia.
Jolanta Ojczyk
19.04.2022
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że prowadzone są prace mające umożliwić domom pomocy społecznej zawieranie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług zdrowotnych, a tym samym podwyższenie wynagrodzeń pielęgniarek. Obecnie bowiem te w DPS-ach zarabiają dużo mniej niż koleżanki w szpitalach, a od lipca 2022 roku ta przepaść się pogłębi.
Beata Dązbłaż
19.04.2022
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
W dni wolne od pracy, ale także w nocy, razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka. Listę placówek przyjmujących w nocy od godziny 18 do 8 rano, a także całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy można znaleźć na stronie NFZ, ale też niektórych miejskich portalach.
Jolanta Ojczyk
17.04.2022
Opieka zdrowotna
Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami starają się dla nich o orzeczenie, które pozwala ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, ale także różnego rodzaju dofinansowania. Po ukończeniu 18 lat takie osoby otrzymują rentę socjalną. Problem w tym, że nawet chorzy na nieuleczalne choroby, np. rybią łuskę, zespół Downa, otrzymują orzeczenie na rok lub dwa. Potem znowu trzeba tracić czas na biurokratyczną gehennę.
Beata Dązbłaż
16.04.2022
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Prezydent podpisał nowelizację specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna Ukraina
Doprecyzowanie wielu procedur pomocowych na rzecz uchodźców wojennych zakłada nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którą podpisał prezydent. Przewiduje ona też zmiany w nadawaniu numeru PESEL, uregulowanie kwestii zgody na pobyt ze względów humanitarnych, opieki medycznej, psychologicznej dla uchodźców, uprawienia dla lekarzy i lekarzy dentystów.
Robert Horbaczewski
15.04.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna Ukraina
By wykonywać zawód psychologa będzie trzeba uzyskać wpis na regionalną listę, zostać członkiem samorządu zawodowego i regularnie opłacać składki. Roczne mają nie przekraczać 902 złotych. Zdaniem Forum Związków Zawodowych to za dużo. Forum nie podoba się też kara finansowa za naruszenie przepisów. Projekt jednak popiera, podobnie jak sejmowa Komisja Ustawodawcza i Biuro Analiz Sejmowych.
Jolanta Ojczyk
15.04.2022
Zawody medyczne
Wybrano nowy zarząd Porozumienia Rezydentów. Przewodniczącym ponownie został Mateusz Szulca, a wiceprzewodniczącymi: Agata Dynkiewicz i Sebastian Goncerz. Przed nimi rok pełen pracy w walce o godne warunki pracy – napisały w mediach społecznościowych nowo wybrane władze.
Katarzyna Redmerska
14.04.2022
Zawody medyczne
Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji dwa projekty rozporządzeń, które w praktyce poszerzą dostępność diagnostyki pozwalającej na wykrywanie nowotworów. Z jednej strony wpisuje opiekę nad rodzinami o wysokim ryzyku zachorowania na raka piersi, jajnika, jelita grubego czy macicy, z drugiej wprowadza program badań przesiewowych dla osób w ogóle zagrożonych rakiem jelita grubego.
Katarzyna Redmerska Jolanta Ojczyk
14.04.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W 2022 roku całkowity budżet na refundację leków wzrośnie o 2,8 miliarda złotych. Tak wynika z projektu rozporządzenia o podziale dodatkowych funduszy. Jednak zdaniem ekspertów nie oznacza to, że sytuacja chorych się poprawi. Może być wręcz na odwrót, bo budżet refundacyjny zasilają pieniądze z Funduszu Medycznego, który miał być oddzielnym źródłem finansowania wybranych terapii.
Jolanta Ojczyk
14.04.2022
Finansowanie zdrowia Farmacja
Warszawski sąd uchylił karę porządkową upomnienia nałożoną na pracowników instytucji państwowej, którzy - wbrew zarządzeniu pracodawcy - nie okazali przed rozpoczęciem pracy certyfikatu covidowego, ani nie poddali się testowi antygenowemu. Bo, jak orzekł, polecenie pracodawcy było sprzeczne z przepisami prawa, a takich poleceń pracownicy nie muszą wykonywać.
Grażyna J. Leśniak
14.04.2022
Prawo pracy BHP RODO Koronawirus szczepienia
Narodowy Fundusz Zdrowia powinien skokowo zwiększyć wycenę procedur medycznych, szczególnie w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, gdyż coraz więcej poradni kończy swoją działalność z powodu niskiego finansowania – sugeruje dr Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Józef Kielar
14.04.2022
Finansowanie zdrowia
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu - ta formułka w reklamach leków zniknie za pół roku. W zamian pojawią trzy nowe do wyboru. Zdaniem branży to kosztowne zmiany, które nie są dobrze uzasadnione. Ministerstwo Zdrowia jednak ma inne zdanie.
Jolanta Ojczyk
13.04.2022
Rynek i konsument Farmacja
Ministerstwo Zdrowia od dziś zniosło standardy organizacyjne opieki w izolatoriach. Trafiali tam pacjenci z Covid-19 lub podejrzani o zachorowanie. W izolatoriach mieli zapewnioną opiekę medyczną i posiłki. Jak jednak wskazuje resort, stan epidemiczny w Polsce poprawił się i takie miejsca odosobnienia nie są już potrzebne.
Katarzyna Redmerska Jolanta Ojczyk
12.04.2022
Koronawirus a prawo
Krępowanie osób z zaburzeniami psychicznymi przy użyciu kajdanek jest niedopuszczalne w praktyce psychiatrycznej, a tymczasem polskie przepisy zezwalają policji na stosowanie wobec nich takiego środka przymusu bezpośredniego. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że konieczna jest zmiana ustawy o policji, żeby dostosować ją do europejskich standardów.
Krzysztof Sobczak
12.04.2022
Prawo karne Pacjent Policja
Nie ma już obowiązku izolacji i kwarantanny, a także noszenia maseczek w miejscach publicznych, co przez większość Polaków zostało przyjęte z dużym entuzjazmem. Jednak wprowadzone w rozporządzeniu zmiany nie zwalniają pracodawców z obowiązku dostosowania zasad bezpieczeństwa pracy do panujących aktualnie warunków epidemicznych - pisze Karina Zalewska-Mendak.
Karina Zalewska-Mendak
12.04.2022
BHP Koronawirus a prawo
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego uruchomiło bezpłatne kursy podstawy medycznego języka polskiego. Zgłosiło się już ponad 3 tys. chętnych. Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, po 3 tygodniach i 45 godzinach lekcyjnych będą mogli bez przeszkód podjąć pracę w zawodzie lekarza, ratownika medycznego czy pielęgniarki. A lingwiści i lekarze twierdzą, że to niemożliwe.
Jolanta Ojczyk
12.04.2022
Zawody medyczne Ukraina