Kariatydy Czytelnictwa za 2022 wręczone

Wydarzenia

Fundacja Powszechnego Czytania po raz drugi przyznała Kariatydy Czytelnictwa. To wyróżnienie i wyraz wdzięczności dla ludzi, instytucji i firm, które działają na rzecz upowszechniania czytania i w znaczący sposób wspierają projekty fundacji. W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się też wydawnictwo Wolters Kluwer.

17.09.2022

Będzie nota dyplomatyczna w sprawie reparacji wojennych

Administracja publiczna Wydarzenia

Rząd przygotowuje notę dyplomatyczną w sprawie reparacji dla Polski za II wojnę światową. Jednak nieprawdziwe z międzynarodowo-prawnego punktu widzenia jest twierdzenie, że sprawa reparacji wojennych jest nadal otwarta zarówno prawnie, jak i politycznie. Tak uważa prof. Jerzy Kranz. Nieprawdą - zdaniem profesora - jest twierdzenie, że Niemcy mieli rzekomo zapłacić wielu innym państwom za straty wojenne.

09.09.2022

Błażej Stankowski w zarządzie Wolters Kluwer

Wydarzenia

Błażej Stankowski, dyrektor IT w Wolters Kluwer Polska, dołączył do zarządu. Brał udział m.in. w tworzeniu nowej platformy programu LEX. Wspierał nas w budowaniu i rozwoju Prawo.pl.

06.09.2022

Przywołówki dyngusowe i krzyżoki - wielkanocne zwyczaje zabezpieczone na krajowej liście

Administracja publiczna Wydarzenia

Wielkanocne kroszonki, batikowe pisanki, krzyżoki, przywołówki dyngusowe czy turki to jedynie kilka z ponad 57 obrzędów i tradycji, które wpisane zostały na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pochodzące z całego kraju obyczaje, zwyczaje i przekazy, które od dziesiątek pokoleń kultywowane zostały ocalone przed zapomnieniem dzięki tej liście.

09.04.2022

Minister sportu za izolacją Rosji na forum międzynarodowym

Wydarzenia

Odebranie praw do organizacji wydarzeń sportowych organizowanych na terytorium Federacji Rosyjskiej i podobne działania izolujące administrację rosyjską byłyby wyraźnym sygnałem stanowczego sprzeciwu Unii Europejskiej wobec działań władz rosyjskich - napisał w środę minister sportu Kamil Bortniczuk do swoich odpowiedników w UE.

23.02.2022

Gadomski przechodzi z Ministerstwa Zdrowia do Agencji Badań Medycznych

Wydarzenia Zarządzanie

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował pod koniec stycznia na Twitterze, że Gadomski kończy swoją misję, pozostawiając istotne efekty swojej pracy. Sławomir Gadomski był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia od 2018 roku. Teraz będzie będzie wiceprezesem w Agencji Badań Medycznych.

01.02.2022

Senat powołał komisję nadzwyczajną do spraw Pegasusa

Wydarzenia

W środę za powołaniem komisji do spraw Pegasusa opowiedzieli się wszyscy senatorowie opozycji oraz Jan Maria Jackowski z PiS. 45 senatorów PiS zagłosowało przeciwko, bo Senat nie ma żadnych uprawnień śledczych, nie posiada komisji do spraw służb specjalnych. Zgodnie jednak z regulaminem Senat może powoływać komisje nadzwyczajne.

12.01.2022

Rising Stars 2021 - znamy już wschodzące gwiazdy rynku prawniczego

Wydarzenia

We wtorek poznaliśmy zwycięzców dziesiątej, jubileuszowej, edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra. Na podium tym razem stanęli adwokaci. Pierwsze miejsce zajął Grzegorz Kukowka z kancelarii Dentons, drugie Katarzyna Lejman z LSW, a trzecie Joanna Kuc z Greenberg Traurig. Znamy 10 laureatów nagrody głównej i 5 - nagród specjalnych.

23.11.2021

Unia Europejska ma być strefą wolności dla osób LGBTIQ

Wydarzenia Prawo unijne

Rezolucję, zgodnie z którą cała Unia Europejska jest strefą wolności dla osób LGBTIQ, przyjął Parlament Europejski. Powstała z inicjatywy Intergrupy Parlamentu Europejskiego ds. praw osób LGBTI. Przywołuje najważniejsze dokumenty przyjęte w ostatnim czasie przez unijne instytucje i wskazuje na konsekwencje finansowe, które spotkały Polskę w związku z tak zwanymi uchwałami anty-LGBT.

11.03.2021

Lubelscy adwokaci wybrali nowego dziekana

Wydarzenia

Bartosz Przeciechowski został nowym dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie. Wyboru dziekana oraz organów rady dokonano podczas Zgromadzenia Izby Adwokackiej, które obradowało w trybie hybrydowym.

22.02.2021

Maszeruj albo nie - dualizm prawny utrudnia interpretację, ale Marsz Niepodległości jest zakazany

Prawo karne Samorząd terytorialny Wydarzenia Koronawirus

Zgodnie z rozporządzeniem covidowym Marsz Niepodległości jest zakazany. Mimo że prawo chroni zgromadzenia, w pandemii nie może spotykać się więcej niż 5 osób. Na nic też zdadzą się ewentualne próby wykreowania spontaniczności wydarzenia, bo Marsz Niepodległości jest cykliczny, a informacje o nim od dawna krążą w mediach i sieci.

10.11.2020

Zaprzysiężenie nowego rządu - we wtorek, ale tylko osób zdrowych

Wydarzenia

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że dokona zmian w składzie Rady Ministrów we wtorek o godzinie 14.00 - oświadczył rzecznik prezydenta. Nominacje zostały odwołane w poniedziałek na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego w związku z zachorowaniem na koronawirusa Przemysława Czarnka, który miał zostać ministrem edukacji i nauki.

05.10.2020

Publikacje o prawie autorskim wyróżnione w konkursie Magazynu Literackiego Książki

Prawo cywilne Wydarzenia

Książka „Ilustrowane prawo autorskie” prof. Ryszarda Markiewicza z Uniwersytetu Jagiellońskiego została wyróżniona w najnowszej edycji konkursu Magazynu Literackiego Książki. Natomiast tytuł książki stycznia 2020 r. otrzymała w tym konkursie publikacja „Rozrywki XXI wieku a prawo własności intelektualnej” prof. Katarzyny Grzybczyk z Uniwersytetu Śląskiego.

06.02.2020

Polska zorganizuje konferencję na temat ochrony wolności religijnych

Administracja publiczna Wydarzenia

Promocja wolności religijnych oraz ochrona osób prześladowanych z powodów religijnych - mają być tematem zaplanowanej w dniach 14-16 lipca 2020 roku międzynarodowej konferencji, którą Polska zorganizuje we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

06.02.2020

Wybory 2019. Zmiana kandydata w ostatniej chwili

Wydarzenia

Komitet Obrony Demokracji wniósł o podjęcie rozstrzygnięcia nadzorczego, poprzez uznanie za bezskuteczne zgłoszenia kandydata Komitetu Wyborczego PiS Marka Komorowskiego w okręgu nr 59. Zmiana ta nastąpiła w związku ze skreśleniem nazwiska kandydata na senatora Kornela Morawieckiego wskutek jego śmierci.

11.10.2019

Do sieci wyciekły dane 5 milionów Bułgarów

Wydarzenia RODO

Hackerzy włamali się do jednego z serwerów bułgarskiego ministerstwa finansów i pobrali dane 5 milionów obywateli. Do mediów przesłali 1,1 miliona nazwisk wraz z numerami identyfikacyjnymi, deklaracjami podatkowymi czy informacjami o składkach zdrowotnych. Rząd Bułgarii potwierdza, że to dane z publicznych baz.

17.07.2019

Adam Gawęda nowym wiceministrem energii

Środowisko Wydarzenia

W poniedziałek Adam Gawęda, senator PiS, został powołany na wiceministra energii odpowiedzialnego m.in. górnictwo i innowacyjne technologie. Zastąpił Grzegorza Tobiszewskiego, ktory został posłem Parlamentu Europejskiego.

15.07.2019

Gowin: W konstytucji są luki, które trzeba uregulować

Wydarzenia

Nie tylko relacje Polski z Unią Europejską powinny być jednoznacznie dookreślona w konstytucji, ale także rozdział kompetencji między premierem a prezydentem. Tak uważa wicepremier Jarosław Gowin. W piątek 3 maja przedstawi swoją propozycję zmian.

01.05.2019
1  2  3  4  5    34