Uczelnie publiczne, i samorządy będą wyłączone spod przepisów, które umożliwiają czasowe ograniczanie pensji w budżetówce - zakłada rządowa autopoprawka do projektu tzw. Tarczy 4, która ma wprowadzić dodatkowe narzędzia zapobiegania kryzysowi związanemu z epidemią.
Monika Sewastianowicz
27.05.2020
Kadry w oświacie Szkolnictwo wyższe
Do końca roku akademickiego uczelnie będą pracować zdalnie - przypomina wiceminister nauki Anna Budzanowska w liście do rektorów. Dodaje jednak, że część zajęć może odbywać się na miejscu - chodzi m.in. o uczelnie artystyczne albo prowadzące zajęcia w laboratorium.
Monika Sewastianowicz
27.05.2020
Szkolnictwo wyższe
Recenzje, umowy i raporty z realizacji zadań finansowanych ze środków na naukę stanowią tajemnicę przedsiębiorstw. Oznacza to wpisanie ich w politykę państwa o szczególnym znaczeniu dla postępu cywilizacyjnego, rozwoju gospodarczego i kulturalnego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.05.2020
Szkolnictwo wyższe Ochrona konkurencji
MEN zmienił harmonogramy matur, co trzeba uwzględnić w terminach rekrutacji na wyższe uczelnie. Uczelnia publiczna może dokonać zmiany zasad przyjmowania na studia rozpoczynające się w roku akademickim 2020/2021 laureatów oraz finalistów olimpiad stopnia centralnego, a także laureatów konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich.
Monika Sewastianowicz
22.05.2020
Szkolnictwo wyższe
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało rozporządzenie, które ogranicza funkcjonowanie uczelni artystycznych do 30 września. Większość zajęć nadal prowadzona będzie zdalnie, choć część można będzie organizować na uczelni. Decyzję podejmował będzie rektor.
Monika Sewastianowicz
21.05.2020
Większość uczelni będzie pracować zdalnie do końca tego roku akademickiego. Studenci częściowo wrócą na zajęcia praktyczne - na uczelniach artystycznych oraz tam, gdzie wymaga tego organizacja laboratoriów. Póki co zajęcia zawieszone są do końca maja.
Monika Sewastianowicz
20.05.2020
Szkolnictwo wyższe
Procedury nadawania stopni naukowych i tytułu ze względu na jego przedmiot - nie da się ująć bezwzględnie w ramy czystego postępowania administracyjnego z pełnią praw procesowych strony. Nie można zakwestionować opinii recenzenta, jeżeli ta opinia spełnia wymagania przewidziane prawem - wyjaśnia prof. Jan Tarno, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w stanie spoczynku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Zajęcia seminaryjne prowadzone są na obszarze izby notarialnej, w formie konwersatoriów, seminariów i ćwiczeń, przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających obustronną komunikację na odległość między prowadzącym a uczestnikami - czytamy w opublikowanym 19 maja br. rozporządzeniu ministra sprawiedliwości w sprawie organizacji i przebiegu aplikacji notarialnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.05.2020
Prawnicy Strefa aplikanta
Uniwersytet Opolski i Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa osiągnęły porozumienie i dojdzie do konsolidacji obu uczelni. PMWSZ wraz z istniejącym Wydziałem Lekarskim UO będzie funkcjonować jako Collegium Medicum. Koncepcja konsolidacji została po raz pierwszy ogłoszona w styczniu 2015 r. uchwałami senatów obu uczelni.
Monika Sewastianowicz
19.05.2020
Szkolnictwo wyższe
Po 25 maja działalność uczelni będzie nadal ograniczona, choć zmieni się zakres tych ograniczeń – zapowiedziało we wtorek ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. I poinformowało o planowanym wydaniu rozporządzenia określającego zasady działania na okres do 30 września br.
Krzysztof Sobczak
19.05.2020
Szkolnictwo wyższe
W związku z obowiązującymi wciąż ograniczeniami wynikającymi z epidemii koronawirusa, nie trzeba osobiście przedłużać ważności legitymacji. Legitymacje studenckie i legitymacje służbowe nauczycieli akademickich są ważne, bez konieczności potwierdzania ich ważności - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Krzysztof Sobczak
19.05.2020
Szkolnictwo wyższe
Resort sprawiedliwości chce obniżyć opłaty za egzaminy wstępne na aplikacje. Według rzecznika praw obywatelskich to krok w dobrą stronę, choć wciąż krok za mały. Według RPO nie należy się obawiać, że doprowadzi to do obniżenia dochodów Skarbu Państwa, bo niższe opłaty to większa liczba chętnych.
Monika Sewastianowicz
15.05.2020
Strefa aplikanta Dla studenta
Studia na uczelniach artystycznych w znacznej mierze opierają się na kształceniu indywidualnym w relacji mistrz-uczeń - stwierdza resort kultury w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, które pozwoli na prowadzenie niektórych zajęć na tych uczelniach w formie stacjonarnej.
Monika Sewastianowicz
14.05.2020
Szkolnictwo wyższe
Wprowadzenie zdalnych egzaminów na uczelniach wyższych, doprecyzowanie aktów ślubowania studenta w wersji elektronicznej i przechowywanie prac dyplomowych w bazie – to rozwiązania wprowadzone nowelizacją rozporządzenia w sprawie studiów.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.05.2020
Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Studenci na Erasmusie nie stracą stypendiów, jeżeli zajęcia na zagranicznych uczelniach kończą, siedząc na kanapie w domu rodzinnym. Zapewnia o tym resort nauki w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji. Nie podaje jednak szczegółów, na temat liczby studentów, którzy nadal przebywają za granicą.
Monika Sewastianowicz
13.05.2020
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Możliwe jest stopniowe przywracanie przez uczelnie działalności domów studenckich i bibliotek uczelnianych - informuje resort nauki. Przedstawia też rekomendacje dla uczelnianych bibliotek i dla akademików - działania mają zostać dostosowane do sytuacji, w jakiej znajduje się dana uczelnia.
Monika Sewastianowicz
12.05.2020
Dla studenta
Część uczelni już rozpoczęła internetową rejestrację kandydatów na studia w przyszłym roku akademickim, ale inne jeszcze z tym zwlekają. Większość zapewnia, że z rekrutacją wyrobi się do rozpoczęcia roku akademickiego, choć wszystko zależeć będzie od tego, kiedy odbędą się matury.
Monika Sewastianowicz
12.05.2020
Szkolnictwo wyższe
Umów należy dotrzymywać, jednak nieprzewidywana zmiana okoliczności, do której doszło po zawarciu umowy, uprawnia do żądania jej zmiany - tłumaczy dr hab. Marcin Lemkowski, adwokat, partner, praktyka postępowań sądowych i arbitrażowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Zastosowanie w takiej sytuacji znajdzie klauzula rebus sic stantibus.
Marcin Lemkowski
11.05.2020
Do wynagrodzenia wypłacanego pracownikom naukowym podczas urlopu dla poratowania zdrowia nie można zastosować 50-proc. kosztów uzyskania przychodu. Pracownik naukowy nie wykonuje swoich obowiązków, a zatem nie wykonuje działalności twórczej o indywidualnym charakterze podczas takiego urlopu. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
07.05.2020
PIT
Politechnika Wrocławska otwiera nowe kierunki: lotnictwo i kosmonautyka oraz odnawialne źródła energii. Od piątku, 15 maja, rusza rejestracja chętnych do studiowania na tej uczelni. Rekrutacja - mimo epidemii koronawirusa - ma się odbywać normalnie.
Monika Sewastianowicz
07.05.2020
Dla studenta
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju od 6 maja przyjmuje wnioski przedsiębiorców i naukowców w konkursie Szybka Ścieżka „Koronawirusy. Projekty zgłoszone w obu inicjatywach mają prowadzić do opracowania rozwiązań służących walce z epidemią koronawirusa.
Monika Sewastianowicz
06.05.2020
Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Konieczne będzie posiadanie wyłącznie obywatelstwa polskiego przez asesorów sędziowskich i prokuratorskich, inaczej nie otrzymają oni stanowisk, a stypendia im przydzielone w czasie kształcenia będą musieli zwrócić - zakłada nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. To uzupełnienie przepisów, które dotyczą już sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Z systemu Ośrodka Kształcenia na Odległość PW (OKNO) wyciekły dane nawet 5 tysięcy osób. Chodzi nie tylko o loginy i hasła, ale też PESEL, numery i serie dowodów osobistych, a czasem również imiona rodziców. O wycieku Politechnika zawiadomiła policję, a studentom radzi zastrzeżenie danych i wymianę dokumentów.
Monika Sewastianowicz
05.05.2020
Szkolnictwo wyższe RODO
W finale 10. edycji Konkursu IP Challenge poświęconego prawu własności intelektualnej zmierzą się studenci Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Finał polega na przygotowaniu pism procesowych i ścieraniu się na argumenty w symulacji sprawy sądowej.
Monika Sewastianowicz
05.05.2020
Dla studenta

Wiceminister: Egzaminy adwokackie i radcowskie pod koniec czerwca

Prawnicy Strefa aplikanta Koronawirus a prawo
Egzaminy adwokackie i radcowskie mogą się odbyć pod koniec czerwca - zapowiada nieoficjalnie wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. I dodaje, że w ciągu kilku dni ministerstwo ma przekazać oficjalny termin. Pierwotnie egzaminy prawnicze - adwokackie i radcowskie - miały się odbyć od 24 do 27 marca br.
Krzysztof Sobczak
04.05.2020
Prawnicy Strefa aplikanta Koronawirus a prawo
Na Politechnice Warszawskiej mogło dojść do poważnego wycieku danych osobowych - może on dotyczyć nawet ponad 5 tysięcy osób. Sprawą, w tym ustaleniem źródła potencjalnego ujawnienia danych, zajmuje się Inspektor Ochrony Danych ze służbami Politechniki.
Monika Sewastianowicz
04.05.2020
RODO
Nie wszystkie zmiany dla szkolnictwa wyższego, które zawierają kolejne tarcze antykryzysowe, mają związek z epidemią. Część noweli koryguje nieścisłości - eliminuje się m.in. trudno wytłumaczalne ograniczenie co do czasu opublikowania (dotąd dopiero od 2019 r.) artykułów uwzględnianych do minimalnego dorobku kandydata do stopnia doktora habilitowanego - wskazuje prof. Hubert Izdebski.
Hubert Izdebski
04.05.2020
Szkolnictwo wyższe
Szkolnictwo wyższe dostosowało się do pracy online odnośnie awansów naukowych. Pandemia nie spowolniła znacząco prac Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów oraz Rady Doskonałości Naukowej. Po okresie zawieszenia w marcu, dzięki nowym umocowaniom prawnym, obydwa ciała pracują zdalnie bez większych kłopotów.
Beata Igielska
01.05.2020
Szkolnictwo wyższe
Uchwalona w czwartek tzw. tarcza antykryzysowa 3 wydłuży okres przejściowy, w którym do doktoratów i habilitacji stosuje się zasady sprzed wejścia w życie Ustawy 2.0. Dotyczy to m.in. zaliczania do dorobku artykułów i monografii - stosowane będą dotychczasowe zasady. Dłużej będą mogły trwać również wszczęte już postępowania o nadanie tytułu profesora.
Monika Sewastianowicz
30.04.2020
Dla studenta
W czasie, gdy biblioteki i uczelnie są zamknięte lub ich działalność mocno ograniczona, dostęp do publikacji naukowych jest utrudniony. Nie oznacza to jednak, że student, aplikant, czy pracownik naukowy nie będzie mógł dotrzeć do interesujących go monografii. Kluczem jest dostęp do internetu i dostępnych tam baz danych.
Aleksandra Partyk
29.04.2020
Szkolnictwo wyższe
Prawo.pl