Dr Kawecki: Łatwiej dostosować studia do rynku pracy

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą RODO
Ustawa 2.0 ma wiele zalet, należy do nich elastyczność kadrowa oraz to, że uczelnia ma swobodę w zmianie 30 proc. zakresu merytorycznego kierunku studiów. Nie musi uzyskiwać na to żadnych pozwoleń, co oznacza, że może sprawniej reagować na potrzeby rynku - ocenia dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Monika Sewastianowicz
04.11.2019
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą RODO
Przedstawiony przez cudzoziemkę dyplom był równoważny z dyplomem ukończenia szkoły pomaturalnej. Dlatego też nie było podstaw do przyznania jej ograniczonego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki, które udzielane jest na czas odbycia stażu adaptacyjnego lub kształcenia podyplomowego. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
03.11.2019
Prawo pracy Zawody medyczne
Trzem absolwentkom Akademii Marynarki Wojennej wstrzymano nominacje oficerskie. Wszystko dlatego,...
Patrycja Rojek-Socha
31.10.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Resort nauki ogłosił listę uczelni badawczych, które będą flagowymi ośrodkami akademickimi w Polsce, z czym wiąże się wyższe dofinansowanie. Wyłoniono je w konkursie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB). Na liście znalazło się dziesięć szkół wyższych.
Monika Sewastianowicz
30.10.2019
Szkolnictwo wyższe

Niepubliczne uczelnie bez szans na kształcenie nauczycieli

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Studia pedagogiczne wkrótce tylko na publicznej uczelni? To efekt zmian wprowadzonych przez Ustawę 2.0, która wymusiła, by uczelnie niepubliczne i słabsze państwowe, chcące kształcić nauczycieli - szukały partnerów wśród publicznych uniwersytetów. Problem w tym, że te podmioty ze sobą konkurują i takie umowy są rzadkością.
Monika Sewastianowicz
30.10.2019
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosi w środę listę 10 uczelni badawczych, wyłonionych w konkursie Inicjatywa Doskonałości. Zwiększenie dla nich subwencji o 10 proc. ma pomóc w poprawie jakości badań naukowych i dydaktyki oraz zwiększyć szanse w konkurencji międzynarodowej.
Agnieszka Matłacz
29.10.2019
Szkolnictwo wyższe
Przeszliśmy bardzo trudną drogę, z zakrętami, ale z każdego z tych zakrętów wyciągnęliśmy wnioski - podkreślali uczestnicy zorganizowanej w poniedziałek konferencji poświęconej Transformacji Akademickiego Szkolnictwa Wyższego w Polsce w okresie 30-lecia 1989-2019. I chwalili obowiązującą od niedawna Ustawę 2.0.
Monika Sewastianowicz
28.10.2019
Trwa druga edycja konkursu Tax Everest. Są to Akademickie Mistrzostwa Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego. Na nagrody mają szanse autorzy prac, które będą obronione w okresie od 1 października 2018 roku do 31 października 2019 roku. Termin zgłoszeń upływa 3 listopada.
Krzysztof Koślicki
28.10.2019
Ordynacja Podatki i opłaty lokalne
Projekt Ustawy 2.0 powstał z poszanowaniem kultury i techniki legislacji, niestety na etapie prac w parlamencie wprowadzono niekorzystne poprawki, których nie przedyskutowano ze stroną społeczną - mówi prezes Fundacji Rektorów Polskich prof. Jerzy Woźnicki. Jego zdaniem przez to część przepisów wymaga szybkiej zmiany.
Monika Sewastianowicz
28.10.2019
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Kolejki do dziekanatów, biur obsługi studenta i ogólny chaos w placówkach szkolnictwa wyższego - tak wyglądał początek roku akademickiego. I to mimo że - jak pokazują badania Niezależnego Zrzeszenia Studentów - duża część społeczności akademickiej korzysta z udogodnień oferowanych przez uczelnie. Najwyraźniej są one niezbyt skuteczne.
Prawo.pl
25.10.2019
Pozytywny wynik z egzaminu notarialnego uzyskały 282 osoby, co stanowi ok. połowy zdających. Jest to wynik wyższy od zeszłorocznego, kiedy to egzamin zdało ok. 34 proc. przystępujących do egzaminu - informuje resort sprawiedliwości. Osoby, które zdały egzamin, mogą również złożyć do Ministra Sprawiedliwości wniosek o powołanie na stanowisko notariusza.
Monika Sewastianowicz
25.10.2019
Na skutek zmian w prawie o szkolnictwie wyższym niektóre uczelnie postanowiły radykalnie zmienić swoje statuty. Takie uczelnie staną się korporacjami, gdzie będzie się produkować naukę. Zapomniano o tym, że uniwersytety mają kształtować człowieczeństwo: w studentach i w kadrze naukowej - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.
Aleksandra Partyk
23.10.2019
Szkolnictwo wyższe
W Warszawie mają się spotkać się wybitni eksperci i przedstawić rekomendacje dotyczące listy uczelni, które w latch 2020-2026 będą miały zwiększoną subwencje. Chodzi o maksymalnie 10 placówek, które mogą konkurować z europejskimi uczelniami w rankingach światowych.
Patrycja Rojek-Socha
19.10.2019
Szkolnictwo wyższe
Za obszar nauki, innowacji, technologii odpowiadać będzie Porozumienie - mówił w czwartek Jarosław Gowin. Zapewnił, że chce, by uczelnie były wolne od nacisków politycznych. Uczelnie są i będą autonomiczne - mówił.
Monika Sewastianowicz
17.10.2019
Szkolnictwo wyższe
Tak się składa, że do mojej kancelarii trafiło w ostatnich latach kilku młodych, utalentowanych prawników. Michał Zacharski został w ubiegłym roku zwycięzcą konkursu "Rising Stars - Prawnicy Liderzy Jutra", a w tegorocznej edycji też zgłaszam mocną kandydaturę - mówi adwokat Jacek Dubois.
Krzysztof Sobczak
16.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wielkim wyzwaniem dla nas wszystkich będzie przyspieszenie tego, co w zdecydowanie niedostatecznym stopniu udało się mnie samemu i nam wszystkim osiągnąć w ostatnich czterech latach: chodzi o przyspieszenie tempa wzrostu nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe - mówił Jarosław Gowin.
Monika Sewastianowicz
15.10.2019

Dziś dzień edukacji narodowej

Zarządzanie oświatą
W poniedziałek przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
Krzysztof Sobczak
14.10.2019
Zarządzanie oświatą
Były rektor Uniwersytetu Gdańskiego ostatecznie wygrał proces w sprawie oskarżeń ze strony prawicowych mediów o współpracę z SB. Oświadczenie z przeprosinami za fałszywe informacje składane przez dziennikarza powinno uwzględniać sposób i rozmiary naruszenia dobra osobistego, tak by nie zawierało nadmiernej represji i było zwięzłe - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.10.2019
Prawo cywilne Szkolnictwo wyższe
Państwo powinno objąć dofinansowaniem studia dzienne także na uczelniach niepublicznych – stwierdził wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. I poinformował, że w jego resorcie jest projekt w tej sprawie, który po wyborach chce skierować do prac legislacyjnych.
Krzysztof Sobczak
10.10.2019
Szkolnictwo wyższe
Strategie przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu i systemy wsparcia dla pokrzywdzonych studentek i studentów powinny działać na każdej uczelni w Polsce - uważa rzecznik praw obywatelskich. I podkreśla, że nie chodzi tylko o ograniczanie takich przypadków, ale także o tworzenie odpowiedniej kultury organizacyjnej.
Krzysztof Sobczak
08.10.2019
Prawo karne Szkolnictwo wyższe
Nie każde wniesienie aktu oskarżenia przeciwko aplikantowi powoduje utratę nieskazitelnego charakteru i rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu radcy prawnego - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny i uchylił decyzję ministra sprawiedliwości, która naruszała prawo.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.10.2019
Prawnicy Strefa aplikanta
Wicepremier Piotr Gliński, jako przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, powołał w poniedziałek Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem, która ma być organem opiniodawczo-doradczym tego Komitetu. Wicepremier deklaruje merytoryczną współpracę organów rządowych z nową instytucją.
Krzysztof Sobczak
07.10.2019
Administracja publiczna
Wyczynowi sportowcy, którzy chcą łączyć karierę sportową ze studiami, mogą liczyć na wsparcie resortu - poinformował w piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Minister ogłosił program Narodowa Reprezentacja Akademicka, który ma objąć około 500 osób i dysponować rocznym budżetem w wysokości 10 mln złotych.
Krzysztof Sobczak
05.10.2019
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Prawo i Sprawiedliwość mówi w swoim programie o potrzebie wypracowania "Paktu dla humanistyki polskiej". - Dalsza reforma systemu nauki jest konieczna, bo Konstytucja dla Nauki przewiduje rozwiązania ewolucyjne - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Agnieszka Matłacz
04.10.2019
Szkolnictwo wyższe
Otoczenie podatkowe ulega głębokim zmianom. Projekt BEPS przyczynił się do wprowadzenia zróżnicowanych zmian legislacyjnych. Wspomnieć wystarczy choćby szczególny reżim opodatkowania spółek kontrolowanych, ceny transferowe, nowe zasady limitowania kosztów finansowania dłużnego lub kosztów niektórych świadczeń niematerialnych czy raportowanie schematów podatkowych
Marcin Jamroży
04.10.2019

Pracownia Liderów Prawa zaprasza na kolejną edycję programu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe
Udział w zajęciach prowadzonych przez cenionych wykładowców, praktyków i trenerów, warsztaty prowadzone przez prawników z najlepszych kancelarii oraz menedżerów z największych polskich firm, a także treningi umiejętności autoprezentacji, wystąpień publicznych, zarządzania projektami
Krzysztof Sobczak
03.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe
Przez trzy lata przygotowaliśmy uczelnie do głębokiego przeobrażenia, jakim jest Konstytucja dla Nauki. Reforma ta z całą pewnością doprowadzi do podniesienia pozycji Polski w rankingach, ale dopiero w perspektywie najbliższych kilku lat - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Agnieszka Matłacz
03.10.2019
Szkolnictwo wyższe
W szkołach doktorskich, które jako nowe instytucje pojawiły się od 1 października na polskich uczelniach, będzie o około 40 proc. mniej doktorantów niż do tej pory. - Ale doktorów wykształcą co najmniej tylu, ile kształcono dotychczas na studiach doktoranckich - zapowiada minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Krzysztof Sobczak
01.10.2019
Szkolnictwo wyższe
1 października to początek roku akademickiego. Pierwszy rok studiów stacjonarnych rozpocznie około 300 tys studentów na studiach stacjonarnych i około 130 tys. na studiach niestacjonarnych. Na uczelniach pojawią się szkoły doktorskie - to efekt zmian wprowadzonych przez Konstytucję dla Nauki.
Agnieszka Matłacz
01.10.2019
Dla studenta
Najnowsza interpretacja potwierdza, że autorskie, 50-proc. koszty uzyskania przychodów mogą być stosowane do całego wynagrodzenia nauczycieli akademickich. Skarbówka uważa, że całość obowiązków wykonywanych przez wykładowcę stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze. Zdaniem ekspertów, to ważne, ale kontrowersyjne stanowisko.
Krzysztof Koślicki
01.10.2019
PIT Szkolnictwo wyższe
Prawo.pl