Przyznanie środków w ramach kolejnego w 2016 r. rozdania dotacji z "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019" umożliwiło realizację inwestycji w 10 gminach regionu. Dofinansowanie mogło wynieść maksymalnie połowę kosztów przedsięwzięć.

Największe dotacje - o wartości ponad miliona zł każda - trafiły do Kielc i Ostrowca Świętokrzyskiego. 

Władze stolicy regionu otrzymały wsparcie na dofinansowanie realizowanego od kilu miesięcy remontu skrzyżowania ulic Piekoszowskiej i Jagiellońskiej. Po zakończeniu inwestycji sygnalizację świetlną zastąpi tam rondo. Bezpieczniejsze będą też przejścia dla pieszych.

"Każde pieniądze, które wpływają do Kielc z zewnątrz, są bardzo mile widziane i to, że rząd dokłada do naszych potrzeb - a to skrzyżowanie jest niezwykle ważne - bardzo cieszy" - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

W listopadzie powinna zakończyć się przebudowa i remont ulicy Chrzanowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Droga zyska kanalizację deszczową i nową nawierzchnię, a wysłużone płyty chodnikowe zastąpi kostka. "To bardzo ważna inwestycja, bo ulica łączy jedne z dwóch głównych dróg w Ostrowcu. Pozwoli udrożnić ruch między górną a dolną częścią miasta i połączy duże osiedla" - mówiła wiceprezydent Ostrowca Marzena Dębniak.

Busko-Zdrój otrzymało dodatkowe środki na rozszerzenie realizacji projektu obejmującego przebudowę kilku miejskich ulic - dotacja wyniosła 800 tys. zł. Jak mówił burmistrz Waldemar Sikora, pozwoli to na przebudowę drogi w sołectwie Mikułowice, bezpośrednio przylegającym do Buska. "Odcinek o długości ok. kilometra był kiedyś częścią drogi krajowej. Przez lata użytkowania został tak zdewastowany, że jego stan techniczny nie pozwalał na normalne użytkowanie" - argumentował. Inwestycja obejmie m.in. odwodnienie drogi, remont przepustów i chodników.

Gmina Pińczów otrzymała ok. 90 tys. zł na przebudowę ulic: Kościuszki, Szkolnej i Nowy Świat w mieście. "To długo wyczekiwany remont, bo to ważne trasy, łączące się w jeden ciąg z drogą wojewódzką. Jest tam duży ruch, także pieszych. W pobliżu znajduje się przedszkole i szkoła" - opisywał burmistrz Włodzimierz Badurak.

Samorządy rozpoczęły inwestycje wcześniej, kiedy było już wiadomo, że otrzymają rządowe wsparcie - aby zdążyć z ich realizacją do końca roku.

Dofinansowanie inwestycji drogowych otrzymały we wtorek także gminy: Strawczyn, Michałów, Sadowie, Połaniec, Tuczępy i Morawica.

W 2016 r. w ramach "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019" przewidziano dla woj. świętokrzyskiego prawie 41 mln zł, co pozwoli na modernizację ok. 131 km dróg lokalnych.

W ramach tegorocznego naboru programu w regionie wpłynęło 81 wniosków - 60 dotyczyło dróg gminnych, a 21 - powiatowych. Po ocenie formalnej odrzucono sześć projektów. Komisja powołana przez wojewodę oceniła 75 zadań, w których wnioskowano o dofinansowanie inwestycji na kwotę ponad 71 mln zł.

Dofinansowaniem objęto 61 zadań - wszystkie według listy rankingowej, co do których inwestorzy wyrazili chęć ich realizacji. 41 projektów obejmowało drogi gminne, a 20 - powiatowe.

Jak poinformowała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, w ramach naboru do programu na 2017 r. wpłynęło 110 wniosków od samorządów. Wstępna lista rankingowa obejmuje 102 zadania, w których gminy i powiaty wnioskują o dofinansowanie inwestycji na kwotę 77,3 mln zł. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł