Prawo.pl
Rozumienie pojęcia zajęcia gruntów na prowadzenie działalności stanowi od lat jeden z najważniejszych obszarów spornych na gruncie podatku od nieruchomości. W ostatnim czasie NSA wydał orzeczenie, które powinno stanowić wyznacznik w zakresie tego, jakie okoliczności sprawy pozwalają na stwierdzenie, iż grunt jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej.
Adam Kałążny
30.11.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Minister finansów rozesłał pismo, w którym domaga się od jednostek administracji publicznej zablokowania wydatków m.in. na wynagrodzenia osobowe, dodatkowe uposażenia i nagrody roczne. Czyni to jednak niezgodnie z prawem. Wypłata świadczeń wynika z ustaw i nie można ich blokować ani pismem, ani rozporządzeniem. Pieniądze mają być przeznaczone na walkę z koronawirusem.
Krzysztof Koślicki
30.11.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna

WSA: Organ odwoławczy nie może unikać wydania rozstrzygnięcia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Z przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego wynika, iż w sprawach skomplikowanych organ powinien wydać decyzję w terminie do dwóch miesięcy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze przez ponad rok nie wydało decyzji w sprawie, więc bezczynność organu przy załatwianiu sprawy była rażąca - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Aleksandra Partyk
30.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Od 5 grudnia znika obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Tymczasem Związek Powiatów Polskich obawia się, że z powodu niezharmonizowania danych w systemach informatycznych z danymi, które są zawarte na prawach jazdy, zwłaszcza osób starszych, możliwe będzie zatrzymanie dokumentu przez organy kontroli ruchu, jeśli kierowca nie będzie miał go przy sobie.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.11.2020
Samorząd terytorialny Prawo AI
Senacki projekt ma usunąć problem luki, w wyniku której samorządy tracą na zwolnieniach z podatków od nieruchomości gruntów zajętych na działalność kolejową. Senatorowie zdecydowali w piątek o wniesieniu projektu do procedowania w Sejmie. Za podjęciem uchwały o wniesieniu go do Sejmu opowiedziało się 52 senatorów, 45 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.11.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Polska konsekwentnie stoi na stanowisku, że regulacje unijne muszą być zgodne z traktatami i decyzjami podjętymi na forum Rady Europejskiej oraz gwarantować pewność prawną. Aktualny projekt rozporządzenia nie gwarantuje tej pewności - napisał Mateusz Morawiecki do Ursuli von der Leyen. Zamiar zawetowania budżetu UE zapowiedział też w rozmowie z kanclerz Niemiec.
Krzysztof Sobczak
27.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
PPK to dla samorządów wyzwanie finansowe i organizacyjne. Szczególnie przy dziurawych budżetach. Dodatkowo mało jest czasu, żeby uniknąć zastosowania ustawy o zamówieniach publicznych - muszą podpisać umowy do końca roku. A to niełatwe, bo COVID utrudnia konsultacje – wiele osób pracuje zdalnie, jest w izolacji. Z nowym obowiązkiem wiążą się też koszty systemów kadrowo-płacowych i dodatkowych etatów.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Kubicka-Żach
27.11.2020
Samorząd terytorialny PPK
Mechanizm praworządności poprzez arbitralność może doprowadzić do rozpadu Unii Europejskiej. To złe rozwiązanie, prawo wtórne nie może omijać prawa pierwotnego - stwierdził w czwartek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Węgier Victorem Orbanem. - I potwierdził, że nie zawaha się użyć weta "dla dobra całej UE".
Krzysztof Sobczak
26.11.2020
Prawo europejskie
Trzy gminy - Gogolin, Trzcianka i Rawicz – podpisały umowy na realizację projektów, w ramach których powstaną centra usług społecznych. Projekty są wśród wybranych do dofinansowania w konkursie resortu polityki społecznej. Mają być w nich dostępne usługi społeczne z różnych systemów: pomocy społecznej, polityki rodzinnej, promocji i ochrony zdrowia, kultury, edukacji publicznej, polityki prorodzinnej.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.11.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Ustawa o Funduszu Medycznym już obowiązuje

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Od 26 listopada 2020 roku obowiązuje ustawy o Funduszu Medycznym. Rocznie ma on dysponować kwotą 4 miliardy złotych. Z tych pieniędzy ma być finansowany m.in. dostęp do innowacyjnych technologii lekowych w chorobach rzadkich i onkologii, a także modernizacja infrastruktury medycznej oraz profilaktyka.
Katarzyna Nowosielska Katarzyna Redmerska Jolanta Ojczyk
26.11.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Spółka Centralny Port Komunikacyjny skonstruowała dokumenty przetargowe w sposób zobowiązujący wykonawcę do uwzględnienia w cenie oferty ryzyk, których nie da się przewidzieć na etapie sporządzania oferty. Wynikają one w dużej mierze z niedookreślenia przedmiotu zamówienia – pisze Anna Oleksiewicz, prezes zarządu ZOPI, adwokat i wspólnik kancelarii Hoogells.
Anna Oleksiewicz
26.11.2020
Zamówienia publiczne
Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzywa rząd do poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby wetowania budżetu Unii Europejskiej" - takiej treści uchwałę przegłosowano w środę. W głosowaniu wzięło udział 97 senatorów - uchwałę poparło 49 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Krzysztof Sobczak
25.11.2020
Prawo europejskie
Senacki projekt miał usunąć problem luki, w wyniku której samorządy tracą na zwolnieniach z podatków od nieruchomości gruntów zajętych na działalność kolejową. Według Ministerstwa Infrastruktury mógłby doprowadzić do obciążenia publicznych spółek kolejowych wysokimi opłatami, nie popiera więc propozycji. Samorządy chcą porozumienia i zaprzestania ich „okradania w majestacie prawa”.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.11.2020
Finanse publiczne Finanse samorządów
W czasie pandemii i konieczności pracy zdalnej oraz nauczania online, jeszcze bardziej istotny staje się dostęp do internetu. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy mniej zurbanizowanych terenów. W zapobieganiu wykluczeniu cyfrowemu dużą rolę mogą odegrać władze samorządowe jako zarządcy dróg, umieszczając w pasach drogowych kanały technologiczne,
Katarzyna Kubicka-Żach
25.11.2020
Samorząd terytorialny Prawo AI
Rozstrzygnięcie drugiego naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ma nastąpić do końca przyszłego tygodnia - poinformował samorządowców Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Samorządy czekają na wyniki analizy wniosków w ramach programu, który łącznie w skali całego kraju obejmuje 6 miliardów złotych.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.11.2020
Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Państwa, które mają wątpliwości w odniesieniu do mechanizmu praworządności, mogą zgłosić zastrzeżenia do Trybunału Sprawiedliwości UE - proponuje szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jej zdaniem skierowanie tych przepisów do TSUE byłoby lepsze niż blokowanie całego pakietu finansowego "kosztem milionów Europejczyków, którzy oczekują pilnej pomocy".
Krzysztof Sobczak
25.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Warszawska uchwała śmieciowa zaskarżona przez prokuraturę

Samorząd terytorialny Środowisko Prokuratura
Prokuratura Okręgowa domaga się stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miasta Warszawy w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wystąpiła również z wnioskiem o wstrzymanie wykonania tej uchwały. Stołeczny ratusz nie zgadza się z oceną prokuratora. W czwartek odbędzie się dodatkowa sesja rady, która ma zająć się zastrzeżeniami, które wcześniej zgłosiła do uchwały regionalna izba obrachunkowa.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.11.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Prokuratura
Resort klimatu pracuje nad poszerzeniem programu „Czyste powietrze” na budynki wielorodzinne. Tymczasem wciąż nie ma odpowiedzi na apel gmin, które alarmowały, że obowiązek wydawania zaświadczeń o dochodach mieszkańców może sparaliżować urzędy, bo nie mają wglądu do danych niezbędnych do weryfikacji. Mimo wyższych dotacji, nie wzrasta też zainteresowanie programem.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.11.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Nowelizacja Prawa zamówień publicznych ułatwi wykonywanie pracy zdalnej, bo wprowadza zapewnienie komunikacji elektronicznej między zamawiającym i wykonawcą także w procedurach krajowych. Dlatego zamawiający powinni wyposażyć się w komercyjne platformy zapewniające elektronizację i zainteresować się dodatkowym rozszerzeniem modułów funkcjonalnych o element planowania i realizowania zamówień
Jarosław Rokicki
25.11.2020
Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Szkodliwym mitem jest twierdzenie, że placówki publiczne mogą, a wręcz mają obowiązek działać niczym perpetuum mobile, to znaczy można więcej od nich otrzymać, niż się zainwestowało. Ten upowszechniany przez lata niebezpieczny mit jest praprzyczyną krytycznej sytuacji w systemie opieki zdrowotnej – twierdzi dr Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Józef Kielar
25.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Zasady sprawiedliwości społecznej powinny w równej mierze dotyczyć szeregowych urzędników i wiceministrów – uważa Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. I wytyka, że zmiany w ustawie o służbie cywilnej spowodują wzrost pensji podsekretarzy stanu, mimo że rząd zamroził płace w administracji. Przyznaje jednak, że są oni wynagradzani nieadekwatnie.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.11.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak minister finansów i samorządy zarządzały długiem publicznym. Wyniki kontroli pokazują, że sektor finansów publicznych generalnie racjonalnie zaciągał i terminowo spłacał dług publiczny. Wyjątkiem była część szpitali. Dużym problemem są natomiast stosowane w Polsce dwie metody obliczania długu publicznego.
Agnieszka Matłacz
24.11.2020
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia
Niewłaściwy strój albo tło, a w nim osoby niekompletnie ubrane mogą odwrócić uwagę od najważniejszego nawet służbowego spotkania online. Pracodawcy opracowują więc zarządzenia dotyczące organizowania pracy zdalnej w domu i udziału w wideokonferencjach. Zdaniem ekspertów, takie wskazówki są wskazane, ale instrukcja nie może godzić w dobra osobiste pracowników.
Grażyna J. Leśniak
24.11.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Dyrektorka Centrum Pomocy Rodzinie nie naruszyła przepisów o RODO, ani polskiej ustawy wykorzystując dokumentację tego ośrodka w celu odpowiedzi na prywatny akt oskarżenia obejmujący zarzut zniesławienia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W tym wypadku nie obowiązuje tajemnica zawodowa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.11.2020
Administracja publiczna RODO
W stanie epidemii większa część prac związanych z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego może być realizowana w formie pracy zdalnej. Jednak to wyzwanie pod względem organizacyjnym dla pracowników i osób zarządzających zespołami. W komórce zamówień publicznych powinien być „łącznik” pracujący stacjonarnie.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.11.2020
Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Niepokojące jest ograniczenie praw mieszkańców domów pomocy społecznej – alarmuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka w raporcie. Z badania przeprowadzonego przez organizację wynika, że konieczne jest dalsze wsparcie, szczególnie finansowe i rzeczowe dla dps oraz wzmocnienie ochrony ich mieszkańców. Istotne jest też zagwarantowanie łatwego dostępu do testów na COVID.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.11.2020
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Nie ma żadnych podstaw, by utożsamiać cywilnoprawną konstrukcję „odszkodowania” z publicznoprawną „refundacją”. Refundacja to pojęcie właściwe ustawie o finansach publicznych. Podobnie jak dotacja, refundacja także jest formą wsparcia finansowego, ale możliwą do uzyskania dopiero po okazaniu odpowiednich dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów - zwraca uwagę radca prawny Robert Gałęski.
Robert Gałęski
23.11.2020
Komendant straży miejskiej nie musi udostępnić wniosków nagrodowych oraz uzasadnień, dlaczego je przyznał. Takie uzasadnienie, niezależnie od jego formy, wpisuje się w sferę uznaniową, dyskrecjonalną. To zaś wyklucza weryfikację w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Dorian Lesner
23.11.2020
Samorząd terytorialny Prawo pracy
Ministerstwo Rozwoju ma dobrą wiadomość dla inwestorów. Nowe zaostrzone wymagania odnośnie oszczędności energii nie będą stosowane do wniosków o pozwolenie na budowę złożonych do 30 grudnia 2020 roku. Uwzględniać je trzeba w projektach składanych od 31 grudnia. To oznacza, że inwestorzy nie będą musieli poprawiać projektów złożonych w 2019 roku,
Jolanta Ojczyk
23.11.2020
Administracja publiczna Budownictwo

Po decyzjach urzędników z czasów COVID-19 nie pozostanie ślad

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Telekonferencje i videokonferencje organów administracji publicznej nie są nagrywane. Nie ma protokołów i stenogramów. Nie wiadomo, kto konkretnie i jaką decyzję podjął, komu i jakie wydał polecenie służbowe, i czy miał do tego prawo. Zdaniem ekspertów, to unikanie odpowiedzialności i bezprawne działanie, które pozbawia obywateli dostępu do informacji, która powinna być publiczna.
Grażyna J. Leśniak
23.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo