Prawo.pl
Wdrożenie rozwiązań umowy brexitowej, które powinny obowiązywać od nowego roku, to między innymi cel nowelizacji przepisów dotyczących pobytu w Polsce obywateli UE i członków ich rodzin. Reguluje też kwestie pobytowe obywateli Wielkiej Brytanii i ustala nowe uprawnienia Straży Granicznej.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie Brexit
Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczący obiegu akt między organami administracji publicznej został odrzucony przez posłów. Komisja ds. petycji uznała, że zmiana miała ograniczyć zbędny obieg akt. W ocenie strony rządowej obniżyłaby ona przejrzystość przepisów.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2020
Administracja publiczna
Na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli doszło do porozumienia przywódców unijnych w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy. Teraz przywódcy będą rozmawiać o celach klimatycznych UE.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2020
Finanse publiczne Prawo europejskie

Watchdog: Media zależne od władzy osłabiają media prywatne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Media należące lub zależne od władzy osłabiają konkurencyjne i niezależne media prywatne – uważa Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która od dawna bada wydawanie gazet przez samorządy. W kontekście przejęcia przez Orlen wydawcy gazet lokalnych organizacja podkreśla, że zasada wolności środków społecznego przekazu wyklucza istnienie jakichkolwiek mediów prawnie podporządkowanych władzy.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, dotyczącej opiniowania inwestycji w ochronie zdrowia. Miały one głównie charakter redakcyjny. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
Krzysztof Sobczak
10.12.2020
Budownictwo Finansowanie zdrowia
Rada Ministrów ustanowiła pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Został nim Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Decyzje w sprawie realizacji tego przedsięwzięcia rząd ma podjąć na posiedzeniu zaplanowanym na wtorek.
Jolanta Ojczyk
10.12.2020
Koronawirus a prawo
Jest szansa na poprawę sytuacji prawnej dzieci, których rodzice są tej samej płci – w sprawie odmowy wpisania do polskich akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka w związku jednopłciowym wypowie się Trybunał Sprawiedliwości UE. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie skierował tam pytanie prejudycjalne na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie
Organizatorzy wydarzeń są zobowiązani do zapewnienia uczestnikom bezpieczeństwa. Nie zawsze wiedzą, jak to zrobić. O tym jak zapewnić pierwszą pomoc przedszpitalną, niezależnie od tego, czy event odbywa się w przestrzeni otwartej czy w zamkniętym budynku, odpowie ekspert podczas webinarium online Akcji Masz Głos.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2020
Samorząd terytorialny

Samorządy będą miały więcej czasu na uchwalenie budżetów w 2021 roku

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Wyjątkowo do 31 marca 2021 roku, a nie do 31 stycznia, samorządy będą mogły uchwalić swoje budżety. Sejm przyjął poprawki Senatu, przygotowane wspólnie przez resort administracji i stronę samorządową.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2020
Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo

Rozwód w USC – szybszy, ulga dla sądów, ale nie bez problemów

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Bezkonfliktowe rozwody przeprowadzane przez notariuszy lub kierowników urzędów stanu cywilnego uprościłyby procedury i ułatwiły życie wielu obywatelom. Odciążyłyby też sądy. Wiążą się jednak z nimi pytania - o dzieci, konieczność stawiennictwa małżonków czy właściwość miejscową. A z tym w przypadku USC wiąże się kwestia kosztów i wiecznie niedofinansowanych zadań zlecanych samorządom.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2020
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Polska i Węgry wstępnie zaakceptowały propozycję Niemiec w sprawie budżetu Unii Europejskiej i powiązanego z nim mechanizmu praworządności - wynika z nieoficjalnych informacji. Niemiecka prezydencja konsultuje teraz to uzgodnienie z państwami oczekującymi twardego stanowiska w tym zakresie, czyli m.in. z Holandią i kilkoma innymi sceptycznymi krajami członkowskimi.
Krzysztof Sobczak
09.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Lekarze: Mimo trudności leczymy, ale chcemy zmian

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Lekarze leczą mimo wszystko, ale nie godzą się na skandaliczny sposób traktowania. Domagają się szacunku, godnych warunków pracy, autentycznego a nie pozorowanego dialogu ze środowiskiem w kwestii walki z pandemią, a długofalowo – zmian w ochronie zdrowia. Takie stanowisko zaprezentowało w środę Porozumienie Organizacji Lekarskich.
Krzysztof Sobczak
09.12.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Do 29 grudnia br. marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła czas na ponowne zgłaszanie kandydatów na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejm już dwukrotnie odrzucił kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, a funkcję tę pełni nadal Adam Bodnar, mimo zakończenia 9 września kadencji. Podstawowym problemem jest unikanie zgłoszenia swojej kandydatury przez PiS.
Krzysztof Sobczak
09.12.2020
Wymiar sprawiedliwości
Mój rząd stara się znaleźć sposób na odblokowanie weta Polski i Węgier w sprawie unijnego budżetu i jednocześnie zachowanie mechanizmu praworządności - powiedziała w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel. Tymczasem premierzy Polski i Węgier podtrzymują swój zamiar zgłoszenia weta. Sprawa ma być rozpatrywana podczas zaczynającego się w czwartek szczytu UE.
Krzysztof Sobczak
09.12.2020
Prawo europejskie
Konieczne jest narzędzie, które umożliwi wykluczanie radnych z obrad, z ważnych powodów i po przegłosowaniu przez radę – uważa Marcin Gołaszewski. Jeśli radny podczas sesji online rozbierze się przed kamerą, to mamy to przez kilka godzin oglądać? A jak zbadać, czy nie jest pijany? Zmiana realiów w czasie COVID powoduje, że nie ma możliwości kontroli nad zachowaniem radnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.12.2020
Samorząd terytorialny
Ministerstwo finansów chce od 1 stycznia 2021 r. przenieść wszystkich pracowników i funkcjonariuszy komórek informatycznych KAS do Centrum Informatyki Resortu Finansów. W efekcie ok. 1500 pracowników i urzędników korpusu służby cywilnej utraci swój obecny status. Zdaniem związkowców, nie można członków służby cywilnej przenieść jako części zakładu pracy do innego pracodawcy
Grażyna J. Leśniak
09.12.2020
Administracja publiczna Prawo pracy
Po zaplanowanym na czwartek i piątek szczycie Unii Europejskiej dotyczącym budżetu może być potrzebne kolejne spotkanie przywódców państw - przewiduje Mateusz Morawiecki. Szefowie polskiego i węgierskiego rządu potwierdzili zamiar zawetowania budżetu i funduszu pomocowego, jeśli pozostałe państwa nie zgodzą się na rezygnację z zasady "pieniądze za praworządność".
Krzysztof Sobczak
08.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Rozdzielono pieniądze w ramach „tarczy samorządowej” - Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Łącznie to 12 miliardów złotych bezzwrotnego wsparcia dla samorządów. Pośrednim celem jest działanie na rzecz przedsiębiorców, którzy będą mogli tworzyć nowe miejsca pracy. W ramach funduszy gminy popegeerowskie otrzymają wsparcie w wysokości 250 mln zł.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.12.2020
Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Rząd chce zwiększyć wsparcie dla pracodawców prowadzących zakłady aktywności zawodowej, którzy w związku z COVID-19 zmagają się ze spadkiem przychodów z działalności gospodarczej oraz przestojami. Takie zapisy znalazły się w projekcie ustawy, którą przyjęła Rada Ministrów.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.12.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Rząd podjął we wtorek decyzję o przekazaniu z rezerwy budżetowej pieniędzy na rekompensaty dla firm i instytucji, które w kwietniu i maju tego roku sfinansowały wydatki na planowane przez rząd, ale nie zorganizowane korespondencyjne głosowanie w wyborach prezydenckich. Środki te wydawane były przed uchwaleniem odpowiedniej ustawy, a w końcu z planu zrezygnowano.
Krzysztof Sobczak
08.12.2020
Administracja publiczna Wybory
Stare dowody osobiste powinny być wydane najpóźniej 3 sierpnia 2021 r., aby traciły ważności najpóźniej 3 sierpnia 2031 r. W projekcie ustawy poprawić trzeba jednak przepisy przejściowe, a także dotyczące fotografii, jak również skonkretyzować, ile odcisków palców ma być w dokumencie oraz określić daty składania wniosków o wymianę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.12.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Samorządy alarmują, że wzrost transferów z budżetu państwa ogranicza ich możliwości inwestycyjne. Z badań wychodzi, że ten wzrost w ostatnich latach to wynik dotacyjnych programów krajowych. W Konstytucji nie ma zapisu o ograniczonym stosowaniu dotacji celowych – jak w Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego – ale jest zasada samodzielności samorządów,
Katarzyna Kubicka-Żach
08.12.2020
Finanse publiczne Finanse samorządów

Kornecka: Tarcza prawna ułatwi załatwianie urzędowych spraw

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze
Jednym z ważniejszych projektów jest cyfryzacja procesu budowlanego. Pandemia pokazała, że elektronizacja to właściwa droga, która może ułatwić załatwianie spraw bez wychodzenia z domu – mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. I dodaje, że celem jest też uproszczenie i elektronizacja innych postępowań administracyjnych. Na tym skupi się projekt zwany tarczą prawną.
Jolanta Ojczyk
08.12.2020
Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze
Skarga na przewlekłość postępowania ma zapewnić prawo do uzyskania skutecznej ochrony prawnej na drodze sądowej w rozsądnym czasie. Składa się ją do sądu, przed którym toczy się postępowanie. Podlega stałej opłacie w wysokości 200 zł. Jej rozpoznanie nie może wykraczać poza kontrolę sprawności postępowania sądowego.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.12.2020
Administracja publiczna
W ramach tak zwanej policji sesyjnej przewodniczący rady ma uprawnienie dopuszczania radnych do głosu. Kiedy natomiast zaczynają podczas sesji wrzeszczeć, obrażać innych, czy mówić wulgaryzmy, przewodniczący może odebrać im głos, wyłączając mikrofon. Prawo nie dopuszcza jednak wykluczenia z obrad. Nie można też takich zapisów zawrzeć w statucie jednostki samorządu.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.12.2020
Samorząd terytorialny
Uproszczenie i elektronizacja  postępowań administracyjnych - taki jest cel tarczy prawnej, nad którą pracuje Anna Kornecka, wiceminister rozwoju. Chce też, aby przepisy zmieniały się w jakiejś określonej sekwencji czasowej, np. dwa razy w roku, by nie zaskakiwać przedsiębiorców. Eksperci nie mają wątpliwości, że to krok w dobrym kierunku, choć liczą na więcej. Obawiają się jednak, że inne resorty nie zgodzą się na rozwiązania korzystne dla biznesu.
Jolanta Ojczyk
07.12.2020
Prawo gospodarcze
Dożywotni pobyt w domu pomocy społecznej jest najgorszym rozwiązaniem dla osoby niepełnosprawnej, której zmarli rodzice lub opiekunowie. Rodzinny dom lub mieszkanie jest bowiem ostoją ich bezpieczeństwa - uważa Iwona Hartwich z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i podkomisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych, posłanka Koalicji Obywatelskiej.
Józef Kielar
06.12.2020
Pomoc społeczna

Od soboty bez mandatu za brak dokumentów w aucie

Administracja publiczna Policja Prawo AI
W sobotę 5 grudnia br. wchodzą w życie przepisy, które dotyczą wszystkich kierowców. Nowością jest aplikacja, która umożliwia umieszczenie prawa jazdy w telefonie. A więc możemy jeździć bez dokumentów, tyle że trzeba pamiętać numer PESEL. Przedstawiamy jednak pięć pułapek, w które można wpaść, nie znając nowych przepisów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.12.2020
Administracja publiczna Policja Prawo AI

Strażnik graniczny sprawdzi z kim sypia cudzoziemiec

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie
W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rząd przygotował zmiany w ustawie o wjeździe obywateli UE na terytorium Polski. Nowe przepisy pozwalają weryfikować status tych obywateli i zmieniać dokumenty potwierdzające prawo pobytu i prawo do pracy, a także relacje małżeńskie z Polakami. Wielka Brytania opuszcza Wspólnotę już 1 stycznia 2021 r. i wtedy nowe regulacje wejdą w życie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.12.2020
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie
​Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości nie musi negatywnie wpływać na jej potencjał komercyjny. Biznesowy sukces inwestycji można osiągnąć w takim przypadku poprzez uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - piszą Mirosław Narolski i Julia Janik z kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci.
Julia Janik Mirosław Narolski
05.12.2020
Administracja publiczna Budownictwo