Związek Powiatów Polskich ma wątpliwości prawne i organizacyjne, czy wprowadzenie możliwości jazdy bez posiadania dokumentu prawa jazdy przy sobie jest właściwe w zaproponowanym przez rząd terminie.

Od 5 grudnia ma zostać umożliwiona jazda bez prawa jazdy - dokument będzie można mieć w telefonie, nie trzeba będzie go wozić. Obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy zniknie na mocy ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Zobacz też: Prawo jazdy trzeba mieć przy sobie tylko do 4 grudnia>>

Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura ZPP mówił podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, że istnieją poważne obawy, że w związku z niezharmonizowaniem danych pomiędzy Centralną Ewidencją Kierowców i danymi lokalnymi oraz danymi, które są zawarte na dokumentach praw jazdy.

- Będziemy mieli do czynienia, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze, z zatrzymywaniem prawa jazdy przez organy kontroli ruchu drogowego – mówił. A z tym wiąże się z tym odholowanie pojazdu i konieczność wyjaśnienia niezgodności, która zostanie stwierdzona. Skierował prośbę o zmianę terminu wejścia w życie tego rozwiązania.

Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, współprzewodniczący Komisji Wspólnej, zaproponował zwołanie specjalnego zespołu eksperckiego w tej sprawie.