Rola samorządu terytorialnego i jego zadania były wśród tematów ogólnopolskiej konferencji naukowej ,,Samorząd terytorialny – dawniej i dziś” zorganizowanej w formule online przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Portal Prawo.pl objął konferencję patronatem medialnym.
Uczestnicy konferencji podkreślali, że dostęp do szerokopasmowego internetu jest szansą na poprawę warunków życia mieszkańców mniejszych miejscowości. W czasie pandemii, kiedy dzieci uczą się w domach online, a wiele osób pracuje zdalnie, na mniej zurbanizowanych terenach, gdzie brak dostępu do sieci, wykluczenie cyfrowe bardziej niż zazwyczaj utrudnia funkcjonowanie.
Inwestycje w rozbudowę sieci szerokopasmowych
Inwestycje mające na celu rozbudowę sieci szerokopasmowych są w większości prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych i w mniejszym stopniu przez samorządy. Paulina Zadykowicz z Uniwersytetu w Białymstoku podkreślała podczas konferencji znaczenie inwestycji światłowodowych. – Są one szansą na rozwój sieci i dostęp do szerokopasmowego internetu, ze względu na dostępność sieci – mówiła.
Wśród ważnych aspektów tych inwestycji jest dopuszczalność umiejscawiania sieci światłowodowej w granicy pasa drogowego. Przepisy regulujące kwestię rozbudowy sieci stanowią, że podstawowym sposobem, jak sieć rozbudowywać i gdzie umieszczać okablowanie są pasy drogowe dróg publicznych. Jak wyjaśniła, w praktyce ze światłowodów korzysta się przede wszystkim w celu transmitowania sygnałów telewizyjnych, telefonicznych i internetowych o dużych prędkościach. Sieci światłowodowe mogą być lokalizowane w różnych miejscach, ale zgodnie z rozwiązaniami tzw. mega ustawy (ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych), rozwój sieci szerokopasmowego internetu powinien odbywać się w dużej mierze w obrębie pasa drogowego drogi publicznej.
Lepiej, gdy kanał technologiczny już jest
Jak podkreślała Paulina Zadykowicz, na umieszczanie instalacji kablowej ma duży wpływ to, czy kanał technologiczny znajduje się już w obrębie pasa drogowego, czy nie. Jeśli nie, przedsiębiorca telekomunikacyjny musi wybudować kanał technologiczny we własnym zakresie. Duża prostsza – i zachęcająca firmy – jest sytuacja, gdy kanał już istnieje. Wtedy najważniejsze dla firmy jest uzyskanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, by umieścić okablowanie w kanale. - Kiedy kanału technologicznego nie ma, przyszły inwestor musi uzyskać wiele decyzji administracyjnych w celu zrealizowania inwestycji. Pierwszym krokiem jest uzyskanie zezwolenia na lokalizację urządzeń infrastruktury technicznej w pasie drogowym, decyzja może być odmowna – mówiła.
Ze statystyk wynika, że kanały technologiczne są w większości lokalizowane w pasach drogowych w granicach dróg krajowych. – To mniej więcej 5 proc. wszystkich dróg, które są w ramach dróg publicznych – podkreśla Paulina Zadykowicz. Jak dodaje, nie ma instrumentów prawnych, które „zmuszałyby” zarządców drogi do lokalizacji kanału technologicznego poza drogami krajowymi. Na takich drogach kanał może powstać, jeśli w ciągu 60 dni od dnia umieszczenia informacji publicznej o planowanej budowie czy przebudowie drogi, zgłosi się podmiot zainteresowany budową kanału technologicznego.
Zwolnienie przedsiębiorcy z opłaty za zajęcie pasa drogowego zależy od tego, czy kanał był zbudowany przez zarządcę drogi, czy nie. Opłaty za umieszczanie urządzeń technicznych w pasie drogowym ponoszą przedsiębiorcy, którzy sami instalują tam kanały.
Zobacz też: Gminy według własnych zasad ustalają stawki za zajęcie pasa drogowego - wojewodowie unieważniają uchwały>>
Władze samorządowe powinny ułatwiać inwestycje w szerokopasmowy internet
W miastach i aglomeracjach nie ma na ogół problemów z dostępem do szerokopasmowego internetu. Problem taki mają mniejsze miejscowości. W XXI wieku, kiedy nie wyobrażamy sobie życia bez dostępu do internetu, wśród wniosków de lege ferenda Paulina Zadykowicz wymienia ustalenie przez ustawodawcę mechanizmów skłaniających zarządców dróg - władze samorządowe do umieszczania w pasach drogowych kanałów technologicznych, co zachęci przedsiębiorców telekomunikacyjnych do podejmowania inwestycji w mniejszych miejscowościach.
Również wysokie stawki opłat za zajęcie pasa drogowego mogą „odstraszać” przedsiębiorców telekomunikacyjnych od podejmowania inwestycji w mniejszych miejscowościach.
Rola samorządu to zaspokajanie potrzeb mieszkańców – najlepiej wie, czego chcą
Jak mówiła podczas konferencji ,,Samorząd terytorialny – dawniej i dziś” dr hab. Joanna Smarż, prof. UTH, dziekan Wydziału Prawa I Administracji, celem istnienia samorządu jest realizacja zadań o charakterze lokalnym, które sprawniej i efektywniej mogą być wykonywane przez lokalne władze. Bo to im łatwiej jest diagnozować potrzeby mieszkańców, z którymi się w bliższym kontakcie.
Zwróciła też uwagę na inną funkcję samorządu – związaną ze społeczeństwem obywatelskim, a także na to, że samodzielność samorządu jest ograniczona nadzorem organów państwa, które może wkraczać w działanie samorządu w przypadkach określonych ustawami.
Jak jednak podkreśliła, zapewnienie odpowiednich środków finansowych samorządom jest konieczne, tu ważna jest rola państwa. - Ostatnio powraca temat, że te środki są za małe – zaznacza prof. Smarż.
Podczas konferencji podjęto również m.in. temat wykluczenia transportowego, powiatowego rzecznika ochrony konsumentów, ochrony danych osobowych w pracy zdalnej w administracji, działalności gospodarczej gmin czy zarządzania w samorządach.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.