Prawo.pl
Mam wrażenie, że w ostatnim czasie samorządowe kolegia odwoławcze zostały jakby zapomniane - celebrują jubileusze (np. przypadającą w ubiegłym roku 30 rocznicę ich powołania), jednak czynią to często w wąskim gronie - pisze dr hab. Grzegorz Krawiec, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. I twierdzi, że konieczne są zmiany, które umożliwią SKO właściwe pełnienie funkcji.
Grzegorz Krawiec
08.10.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Poprawa dostępności usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy oraz rozwój tej formy wsparcia to cel programu rozwoju rodzinnych domów pomocy. Od przyszłego roku w jego ramach gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie związane z tworzeniem nowych domów oraz o dofinansowanie kosztów ponoszonych przez gminy w związku z kierowaniem osób do tych placówek.
Grażyna J. Leśniak
07.10.2021
Pomoc społeczna
Obecnie można podważyć ważność pozwolenia na budowę tylko w ciągu 5 lat, a następnie przez 30 lat wolno wystąpić jedynie o stwierdzenie, że zostało wydane z naruszeniem prawa. Ale nawet jeżeli do tego faktycznie doszło, to i tak pozostanie ono w obrocie prawnym. Skarżący będzie mógł ubiegać się co najwyżej o odszkodowanie. Pozwolenia ponad 30-letnie są już nie do ruszenia.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.10.2021
Administracja publiczna Budownictwo

Senat: Korupcja jako przestępstwo urzędnicze karane surowiej

Prawo karne Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Senackie Komisje - Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji pracowały w środę nad ustawą zmieniającą kodeks karny. Nowelizacja poszerza katalog przestępstw, których popełnienie przez burmistrzów, prezydentów miast czy parlamentarzystów będzie grozić surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych - w przypadku recydywy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.10.2021
Prawo karne Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Według rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Henrika Saugmandsgaarda Oe w ściśle określonych warunkach państwo członkowskie Unii Europejskiej może wprowadzić kontrole na swoich granicach, które są wewnętrznymi granicami strefy Schengen, na dłużej niż sześć miesięcy. Zdaniem Rzecznika nie można tego robić wielokrotnie.
Krzysztof Sobczak
06.10.2021
Administracja publiczna Prawo europejskie
Wykonawcy powinni mieć świadomość tego, że z podwyższeniem wynagrodzenia umownego nie wiąże się obowiązek podwyższenia kwoty zabezpieczenia należytego wykonania umowy, a zatem ich roszczenia finansowe wobec zamawiających nie mogą być uzależniane od podwyższenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy – wyjaśniają Joanna Boroń i Marcin Barczyk,
Joanna Boroń Marcin Barczyk
06.10.2021
Zamówienia publiczne Rynek Finanse
Nowa ustawa o cmentarzach ma uregulować kwestię dochowywania zmarłych w sytuacji, gdy ktoś już pochowany w grobowcu umarł na chorobę zakaźną – potrzebna będzie na to zgoda Sanepidu. Jednak przepis jest mało precyzyjny i może wydłużyć procedury związane z organizacją pogrzebu oraz – w niektórych przypadkach – uniemożliwić pochowanie krewnego w rodzinnym grobowcu.
Monika Sewastianowicz
06.10.2021
Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Wojewodowie mają przejąć stacje ratownictwa medycznego - lepiej być nie musi

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Mimo podpisanego porozumienia z ministrem w niektórych województwach ratownicy wypowiedzieli umowy, brakuje obsad karetek. Tak jest m.in. na Mazowszu, w Wielkopolsce i województwie kujawsko-pomorskim. Minister problem w kilku województwach chce rozwiązać przez pełne upaństwowienie ratownictwa, czyli podporządkowanie rządowi. To może się jednak nie udać.
Jolanta Ojczyk
06.10.2021
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii z podpisem prezydenta

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zawiera m.in. rozwiązanie, które pozwoli Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa przekazywać grunty rolne z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa pod OZE w trybie bezprzetargowym m.in. spółkom Skarbu Państwa. Nowe prawo ma pobudzić sektor odnawialnych źródeł w Polsce.
Krzysztof Sobczak
05.10.2021
Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

WSA: Do scalenia i wymiany gruntów rolnych też trzeba dwojga

Prawo cywilne Kodeks postępowania administracyjnego
Instytucja scalania gruntów nie służy korygowaniu błędnych wpisów w ewidencji gruntów, nie zastępuje też innych procedur, których koszt wdrożenia obciąża właściciela nieruchomości. Uczestników postępowania scaleniowego musi być również co najmniej dwóch. Tak orzekł w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Marek Sondej
05.10.2021
Prawo cywilne Kodeks postępowania administracyjnego
W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiły się założenia projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Ma on wdrożyć unijną dyrektywę w tej sprawie. Mają one gwarantować bezpieczeństwo sygnalistom zgłaszającym nieprawidłowości zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. Organem publicznym do przyjmowania zgłoszeń ma zostać rzecznik praw obywatelskich.
Jolanta Ojczyk
04.10.2021
Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Compliance
Jeżeli dla danego terenu nie uchwalono planu miejscowego, o przeznaczeniu nieruchomości decydują wpisy w ewidencji gruntów i budynków. Działka ma zatem charakter rolny, choćby była położona na terenie miasta, jak też od wielu lat nie była wykorzystywana do produkcji rolnej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
04.10.2021
Administracja publiczna Nieruchomości

Prof. Dowgier: Opodatkowanie nieruchomości - stabilność prawa nie zawsze jest jego zaletą

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Rachunkowość Doradca podatkowy
System opodatkowania nieruchomości w Polsce – osadzony na trzech świadczeniach: podatku od nieruchomości, rolnym oraz leśnym – jest już bardzo archaiczny, ale nie widać zainteresowania ustawodawcy w jego przebudowie. W konsekwencji przestarzałe przepisy generują masę problemów interpretacyjnych – pisze prof. Rafał Dowgier z Uniwersytetu w Białymstoku.
Rafał Dowgier
02.10.2021
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Rachunkowość Doradca podatkowy
Sejm w piątek wieczorem nie przyjął sprawozdania z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2020 roku. Zgodnie z informacją, NIK przeprowadziła łącznie 2007 kontroli jednostkowych w 1629 podmiotach i skierowała do organów ścigania 55 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw lub wykroczeń, zaś w stosunku do 73 osób zawiadomienia do rzeczników dyscypliny finansów publicznych.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.10.2021
W piątek po południu w "Dzienniku Ustaw" ukazało się rozporządzenie prezydenta z dnia 1 października b.r. w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego wprowadzonego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.
Krzysztof Sobczak Monika Sewastianowicz Renata Krupa-Dąbrowska
01.10.2021
Administracja publiczna
W środku nocy Sejm w czwartek, 30 września, przedłużył o 60 dni stan wyjątkowy. Powodem wniosku Prezydenta RP było utrzymujące się zagrożenie na terenach przygranicznych. Nowym elementem - według Biura Bezpieczeństwa Narodowego są niebezpieczne, prowokacyjne zachowania białoruskich służb względem polskich żołnierzy i funkcjonariuszy. Posłowie nie dowiedzieli się jednak, co osiągnięto w czasie 30 dni stanu wyjątkowego i jakie są plany na te kolejne 60 dni.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.10.2021
Administracja publiczna
Chcemy od podstaw obudować uczelnię jednolitym narzędziem, które obejmie administrowanie studentem i pracownikiem, czyli wszystkie działania związane z prowadzeniem kształcenia studenta. A poza tym cała administracja, wszystkie materiały dydaktyczne muszą być pomieszczone na tej platformie, np. sylabusy - mówi  ​Andrzej Sasuła, kanclerz Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej
Beata Igielska
01.10.2021
Prawo AI Szkolnictwo wyższe
Dokładnie 30 września o północy mija czas na wzięcie udziału w spisie powszechnym - brak entuzjazmu do podawania państwu kolejnych szczegółowych informacji na swój temat może mieć opłakane skutki. A obywatele do rozmów z rachmistrzami i do wypełniania oświadczeń w internecie wcale się nie garną.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
30.09.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że rząd przekazał do Europejskiego...
Agnieszka Matłacz
30.09.2021
Administracja publiczna Prawo europejskie
Zobowiązany powinien odmówić udostępnienia informacji publicznej, którą zainteresowany posiada. Wówczas kwestia dostępu do informacji będzie bezprzedmiotowa - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim. Takie żądanie nie zmierza bowiem do uzyskania pewnych wiadomości, lecz ewentualnego potwierdzenia wiadomości znanych już wnioskującemu.
Marek Sondej
30.09.2021
Samorząd terytorialny RODO

WSA: Swoboda w ustalaniu diet dla radnych ma swoje granice

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Swoboda rady gminy w określaniu zasad przyznawania diet nie jest nieograniczona. Trzeba pamiętać, że jest to ekwiwalent utraconych korzyści, jakich radny nie uzyskuje w związku z wykonywaniem mandatu. Ponadto kwota diety nie może przekroczyć limitu określonego w ustawie i rozporządzeniu Rady Ministrów. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Dorian Lesner
29.09.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Asystenci rodziny chcą dostawać dodatek za pracę w terenie, tak jak pracownicy socjalni. Obecnie to 400 zł miesięcznie wypłacane z budżetu państwa. Zdaniem rządu, kształtowanie ich sytuacji finansowej oraz ścieżki zawodowej zależy od uznaniowych decyzji organów zatrudniających asystenta rodzinny, czyli samorządów. W opinii prawników, ustawa nie przewiduje dla asystentów żadnych dodatkowych uprawnień, takich jak dla pracowników socjalnych.
Grażyna J. Leśniak
29.09.2021
Prawo cywilne Pomoc społeczna Prawo pracy
Rada Ministrów przyjęła we wtorek Trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2022-2024, przedłożony przez Szefa Służby Cywilnej. Rząd zdecydował, że limit takich mianowań wyniesie w 2022 r. – 245 osób, w 2023 r. – 275 osób, a w 2024 r. – 300 osób.
Grażyna J. Leśniak
28.09.2021
Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

KE zatwierdza mapę pomocy regionalnej w Polsce na lata 2022-2027

Administracja publiczna Finanse Prawo europejskie
Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, mapę przyznawania pomocy regionalnej w Polsce na okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2027 r. Umożliwiają one państwom członkowskim wspieranie najmniej uprzywilejowanych regionów europejskich w zmniejszaniu dystansu pod względem dobrobytu gospodarczego, dochodów i bezrobocia.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.09.2021
Administracja publiczna Finanse Prawo europejskie
Niepubliczna placówka oświatowa, której wypłacono zaniżoną dotację, może domagać się jej wypłaty po upływie roku budżetowego. Innymi słowy, wypłata dotacji po zamknięciu roku budżetowego nie może mieć miejsca, albowiem jednostka samorządu terytorialnego traci upoważnienie do jej wypłaty. Zobowiązanie należy uznać za definitywne niewykonane - pisze radca prawny Robert Gałęski,
Robert Gałęski
28.09.2021
Samorząd terytorialny

Starostowie iluzorycznie nadzorują prywatne lasy

Samorząd terytorialny Środowisko
Nadzór starostów nad lasami prywatnymi jest niewystarczający i sprawowany w sposób nieprawidłowy - wytknęła Najwyższa Izba Kontroli. Przyznaje to ministerstwo środowiska, które przy okazji nowelizacji ustawy o lasach chce wprowadzić rekomendacje NIK. Zdaniem starostów, problem rozbija się o finanse, bo starosta nadzoruje lasy niepaństwowe, ale podatek leśny wpływa do gmin.
Robert Horbaczewski
28.09.2021
Samorząd terytorialny Środowisko

Podczas festynów KGW zaszczepiło się ponad 22,5 tys. osób

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Do 23 września w ramach festynów organizowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, przeciwko Covid-19 zaszczepiło się ponad 22,5 tys. osób - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Liczba ta może się zwiększyć, bo ostatnie tego typu akcje potrwają do czwartku. Łącznie do ARiMR wpłynęło blisko 3500 wniosków o dofinansowanie.
Robert Horbaczewski
27.09.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Obowiązujące przepisy pozwalają zarządcy drogi na działanie w sytuacji, gdy drzewa rosnące na przyległych do pasa drogowego działkach zwisają nad drogą i powodują niebezpieczeństwo. Nie ma więc potrzeby nakładania dodatkowych kar administracyjnych na właścicieli nieruchomości zadrzewionych wokół dróg publicznych – uważa Ministerstwo Infrastruktury.
Robert Horbaczewski
27.09.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Lampiony szczęścia są coraz większym problemem. Powodują zaśmiecanie plaż, są niebezpieczne dla zwierząt i stwarzają zagrożenie pożarowe oraz lotnicze. Polskie prawo w ogóle nie reguluje ich używania. W tym roku we własnym zakresie problem próbowały uregulować władze Władysławowa. Ministerstwa klimatu i środowiska oraz infrastruktury uważają, że takiej potrzeby nie ma.
Robert Horbaczewski
25.09.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wnieśli do Sejmu projekt zmian w regulaminie Izby, który zakłada m.in. głosowanie wniosku o przedłużeniu stanu nadzwyczajnego zwykłą większością głosów. Obecnie wymagana jest do tego wiekszość bezwględna. Nie byłoby też podczas debaty w tej sprawie możliwe składanie wniosków o odroczenie czy zamknięcie posiedzenia.
Krzysztof Sobczak
24.09.2021
Administracja publiczna