Za mało pieniędzy na zwalczanie dyskryminacji - uważa RPO

Finanse publiczne Szkoła i uczeń Administracja publiczna

Rzecznik Praw Obywatelskich wytyka pełnomocnik rządu minimalistyczne podejście do Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania. Swoje uwagi przekazuje minister Annie Schmidt zalecając zwiększenie funduszy oraz bardziej radykalne poprawianie prawa. W tym kodeksu karnego i przywrócenie obowiązku prowadzenia edukacji antydyskryminacyjnej przez wszystkie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe.

10.01.2022

RPO: Dlaczego rząd nie walczy z patotreścią w internecie?

Szkoła i uczeń Nowe technologie

Patologia w sieci jest coraz poważniejszym problemem, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy najmłodsi nadal spędzają większość dnia przed komputerami, a do tego zjawisko patostreamingu nasila się w Polsce w skali nieznanej gdzie indziej - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o działania rządu w tym zakresie. Niepokoją go też tzw. "wjazdy" na zdalne lekcje w celu ich udaremnienia.

07.01.2022

Niepubliczne kształcenie ustawiczne tylko po wpisie do ewidencji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego mogą być zakładane przez osoby prawne i osoby fizyczne. Przepisy zakładają, że do prowadzenia takiej działalności konieczne jest uzyskanie wpisu do ewidencji. Podmioty te mogą się też starać o uzyskanie akredytacji, która stanowi potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia ustawicznego.

20.12.2021

Jest rozporządzenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Szkoła i uczeń Ubezpieczenia społeczne

Rada Ministrów podjęła decyzję o przyznaniu rodzicom uczniów do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas nauki zdalnej od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. Poinformowała o tym w czwartek Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, a rozporządzenie w tej sprawie nie zostało ogłoszone w piątek w Dzienniku Ustaw.

17.12.2021

Brak przewagi głosów w konkursie na dyrektora, to jeszcze nie koniec Lex Czarnek

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister edukacji i nauki zapowiedział, że projekt noweli zwiększającej uprawnienia kuratora zostanie zmieniony - obiecał wycofać się ze zmian dotyczących zwiększenia do pięciu liczby głosów kuratora oświaty w konkursie na dyrektora szkoły. Autopoprawki na razie nie ma, a projekt Sejm ma procedować już we wtorek. Jednak inne pomysły ministra w projekcie zostały.

13.12.2021

Olsztyn. Miasto tropi martwe dusze w szkołach policealnych

Finanse samorządów Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Szukając oszczędności w budżecie, miasto Olsztyn rozpoczęło kontrole w szkołach policealnych. Kontrole dają zaskakujące wyniki: na dziesięć skontrolowanych placówek tylko w jednej liczba uczniów była zgodna z liczbą deklarowaną przez szkołę. W innej szkole dyrektorem, nauczycielem i zarazem uczniem była ta sama osoba.

12.12.2021

Można być Świętym Mikołajem, ale nie obowiązkowo - akcja charytatywna tylko dla chętnych

Szkoła i uczeń Prawo pracy

Firmy przed świętami chętnie angażują się w akcje charytatywne – to dobry sposób, by komuś pomóc, a przy okazji promować swoją markę np. w mediach społecznościowych. Takie inicjatywy nie mogą jednak odbywać się kosztem pracowników, nie można na nich wymuszać wpłacania pieniędzy. Podobnie szkoła nie może zmuszać uczniów do działań charytatywnych.

11.12.2021

Prof. Janas-Kozik: Prawie tysiąc nowych specjalistów pomoże reformować psychiatrię najmłodszych

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Reforma psychiatrii dzieci i młodzieży ma charakter ewolucyjny i zmierza w kierunku opieki środowiskowej. W kraju działa już ponad 300 poradni psychologiczno-terapeutycznych, do których dzieci i młodzież nie muszą mieć skierowania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.

08.12.2021

Dyrektor szkoły pod presją kuratora - we wtorek I czytanie projektu w Sejmie

Szkoła i uczeń

Sejmowe komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej we wtorek 14 grudnia rozpoczną pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Według nowych przepisów, jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia. Projekt zdecydowanie wzmacnia rolę kuratora oświaty.

07.12.2021

Mediacja szkołom może pomóc - podstawą edukacja, także rodziców

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Spory, konflikty w szkołach są na porządku dziennym. W ich skutecznym rozwiązaniu może pomóc mediacja, pod warunkiem edukowania nauczycieli, dyrekcji, uczniów i samych rodziców. Jej plusem jest to, że pozwala na wypracowanie rozwiązania, które zadowala wszystkie strony. A praca u podstaw, czyli z dziećmi i młodzieżą, może w przyszłości zmniejszyć obciążenie sądów.

03.12.2021

Epidemiczne dylematy dyrektorów - trudno o oddzielne lekcje dla zaszczepionych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Edukacji i Nauki sugeruje, że można dzielić uczniów z jednej klasy z powodu COVID-19. Ci, którzy nie są w izolacji ani w kwarantannie, będą mogli przyjść do szkoły na stacjonarne zajęcia. Nieco wcześniej Ministerstwo Zdrowia zalecało wysyłanie na kwarantannę całych klas, w których wystąpiła u ucznia choroba. Ale dla dyrektorów szkół to też duży problem organizacyjny.

01.12.2021

Opinia o zdalnym nauczaniu nie może być blankietowa - w takim przypadku dyrektor może decydować sam

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

Przeważająca większość szkół pracuje stacjonarnie, co bynajmniej nie oznacza, że COVID-19 omija je szerokim łukiem. Pojawiają się sygnały, że w utrzymaniu tych statystyk pomagają wyśrubowane kryteria, od których spełnienia uzależnia się pozytywną opinię. Niezależnie od warunków faktycznie panujących w danej szkole. W procesie opiniowania nie bierze udziału kurator.

30.11.2021

Szkoła wychowa do prawdy i dobra, a kurator zakazuje oglądania Dziadów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Czym jest edukacja klasyczna? Najkrócej rzecz ujmując, jest to edukacja, która stawia na wychowanie do dobra, do piękna i, co najważniejsze, do prawdy. I chyba nie musimy sobie wyjaśniać i dodatkowo jeszcze argumentować, że jest to niezwykle ważne dzisiaj, w czasach, kiedy piękno jest zdeformowane, jak choćby tam w Krakowie, gdzie zamiast "Dziadów" powstaje dziadostwo - mówił minister Przemysław Czarnek.

24.11.2021

Prawo wciąż popularnym kierunkiem studiów

Prawnicy Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Najpopularniejsze kierunki studiów na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów to: informatyka (36 026), psychologia (35 264), zarządzanie (29 272), kierunek lekarski (21 620 – z wyłączeniem danych z uczelni nadzorowanych przez Ministra Zdrowia) i prawo (20 541).

16.11.2021

Uczelnie inwestują w innowacyjne kierunki

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Śledzenie, jakie nowe kierunki powołują uczelnie, pozwala zorientować się w rozwoju rynku pracy - szkoły wyższe celują w zawody przyszłości. W tym roku akademickim interesujące kierunki to na przykład radiogenomika, produkcja audiowizualna, mapping. Coś dla siebie znajdą zarówno dziennikarze, jak i medycy.

15.11.2021

Dr Piotr Kroll: Nowy przedmiot wykładnią jedynej, słusznej historii

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Odsuwamy się od nowoczesnego nauczania, cofamy się do czasów, gdy nauczyciel miał być przekaźnikiem jedynej słusznej interpretacji dziejów. Nie rokuje dobrze skład zespołu ekspertów powołanych do stworzenia podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość - mówi dr Piotr Kroll, pełnomocnik dziekana do spraw specjalizacji nauczycielskiej na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

11.11.2021

RPO: Religia to nie ekwiwalent etyki, a zmiany wymagają dyskusji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Fundamentalna zmiana dotychczasowej organizacji lekcji religii może budzić wątpliwości pod kątem poszanowania praw obywatelskich i propozycje należy poddać pod konsultacje społeczne - uważa rzecznik praw obywatelskich. Po zmianie należałoby zaś dołożyć starań, aby przekazywana wiedza miała charakter pluralistyczny i była prezentowana w sposób obiektywny i dopuszczający krytyczną dyskusję.

09.11.2021

Czarnek: Młodzież musi wiedzieć, jakie procesy historyczne doprowadziły nas do dzisiejszej sytuacji

Szkoła i uczeń

To ma być przedmiot, który będzie dotyczył drugiej połowy XX w. i początku XXI – mówił minister Przemysław Czarnek o lekcjach historii i teraźniejszości. Wcześniej uspokajał, że uczniowie nie będą spędzać więcej czasu w szkołach - po prostu nowy przedmiot zastąpi treści nauczane na innych przedmiotach - np. część starożytności i średniowiecza.

05.11.2021
Prawo.pl