Ryczałt od przychodów dla nauczycieli nie zawsze korzystny

Szkoła i uczeń PIT Szkolnictwo wyższe Polski Ład

Polski Ład dał nauczycielom prawo do rozliczania się w formie ryczałtu od przychodów według 8,5 proc. stawki. Wcześniej podatek wynosił 17 proc. Z preferencji nie skorzystają jednak wszyscy, którzy świadczą usługi w zakresie edukacji. Ryczałt będzie wyjątkowo niekorzystny zwłaszcza dla tych, którzy zatrudniają pracowników lub generują wysokie koszty uzyskania przychodów – a o te, po ostatnich podwyżkach prądu, nie jest trudno.

07.02.2022

Czarnek: najpóźniej 28 lutego wracamy do nauki stacjonarnej

Szkoła i uczeń

Najpóźniej 28 lutego wszyscy wracamy po feriach do nauki stacjonarnej po to, żeby ją kontynuować do końca roku – powiedział we wtorek w PR24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że analizuje sytuację i będzie dążyć do tego, aby skrócić okres nauki zdalnej, przynajmniej w tych pięciu województwach, które rozpoczęły ferie wcześniej i już te ferie się skończyły.

01.02.2022

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje szkołom zajęcia o prawie

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Resort sprawiedliwości ogłasza, że od 15 lutego br. rusza kolejna odsłona zajęć online dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zapisać można się przez formularz na stronie ministerstwa. Tematy będą różne - od tych, dotyczących zawodów prawniczych do poruszających kwestię cyberprzemocy czy dziedziczenia.

28.01.2022

Nauczycielka historii: Nie można uczniom mówić, jak mają myśleć

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Na lekcji na temat katastrofy smoleńskiej świetnie sprawdzi się debata oksfordzka. Jedna drużyna będzie uzasadniała, że to największa katastrofa od II wojny, a druga, że nie. Każdy, kto z takiej lekcji wyjdzie, wyrobi sobie własne zdanie. Nie wyobrażam sobie, że w XXI w szkole mamy narzucić młodemu człowiekowi taki, a nie inny sposób myślenia.

22.01.2022

MEiN promuje w szkołach profilaktykę chorób zakaźnych

Szkoła i uczeń Koronawirus

Ministerstwo Edukacji i Nauki chce zachęcić szkoły i placówki do wzmocnienia działań profilaktycznych chorób zakaźnych w tym COVID-19 i w tym celu przekazało do szkół i placówek zestaw materiałów informacyjnych dotyczących profilaktyki. W materiałach znalazły się m.in. odnośniki do scenariuszy zajęć dla różnych grup wiekowych oraz plakaty dotyczące szczepień.

19.01.2022

Unijny projekt pozwoli na wsparcie studentów z autyzmem

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Wsparcie w procesie komunikacji z pracownikami uczelni, oferowane studentom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu - to cel ogólnopolskiego projektu „Asystent studenta z ASD”, realizowanego w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), który jest finansowany z Funduszy Europejskich i wpisuje się w założenia rządowego programu Dostępność Plus.

19.01.2022

Zaczynają się ferie, w różnych krajach różne restrykcje dla dzieci

Szkoła i uczeń Koronawirus

Od poniedziałku zaczynają się ferie, przed wybraniem się z dziećmi na europejskie stoki warto sprawdzić czy wystarczy negatywny test, czy konieczne są np. szczepienia. Podstawą w wielu krajach jest wiek dziecka. I tak we Francji, Austrii i Czechach najmłodszych - do 12. roku życia jeszcze nie dotyczą obostrzenia, po przekroczeniu tej granicy wieku sytuacja jest już inna. We Włoszech jeśli dziecko ukończyło 12 lat jest objęte obostrzeniami dla dorosłych.

16.01.2022

Za mało pieniędzy na zwalczanie dyskryminacji - uważa RPO

Finanse publiczne Szkoła i uczeń Administracja publiczna

Rzecznik Praw Obywatelskich wytyka pełnomocnik rządu minimalistyczne podejście do Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania. Swoje uwagi przekazuje minister Annie Schmidt zalecając zwiększenie funduszy oraz bardziej radykalne poprawianie prawa. W tym kodeksu karnego i przywrócenie obowiązku prowadzenia edukacji antydyskryminacyjnej przez wszystkie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe.

10.01.2022

RPO: Dlaczego rząd nie walczy z patotreścią w internecie?

Szkoła i uczeń Nowe technologie

Patologia w sieci jest coraz poważniejszym problemem, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy najmłodsi nadal spędzają większość dnia przed komputerami, a do tego zjawisko patostreamingu nasila się w Polsce w skali nieznanej gdzie indziej - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o działania rządu w tym zakresie. Niepokoją go też tzw. "wjazdy" na zdalne lekcje w celu ich udaremnienia.

07.01.2022

Niepubliczne kształcenie ustawiczne tylko po wpisie do ewidencji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego mogą być zakładane przez osoby prawne i osoby fizyczne. Przepisy zakładają, że do prowadzenia takiej działalności konieczne jest uzyskanie wpisu do ewidencji. Podmioty te mogą się też starać o uzyskanie akredytacji, która stanowi potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia ustawicznego.

20.12.2021

Jest rozporządzenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Szkoła i uczeń Ubezpieczenia społeczne

Rada Ministrów podjęła decyzję o przyznaniu rodzicom uczniów do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas nauki zdalnej od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. Poinformowała o tym w czwartek Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, a rozporządzenie w tej sprawie nie zostało ogłoszone w piątek w Dzienniku Ustaw.

17.12.2021

Brak przewagi głosów w konkursie na dyrektora, to jeszcze nie koniec Lex Czarnek

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister edukacji i nauki zapowiedział, że projekt noweli zwiększającej uprawnienia kuratora zostanie zmieniony - obiecał wycofać się ze zmian dotyczących zwiększenia do pięciu liczby głosów kuratora oświaty w konkursie na dyrektora szkoły. Autopoprawki na razie nie ma, a projekt Sejm ma procedować już we wtorek. Jednak inne pomysły ministra w projekcie zostały.

13.12.2021

Olsztyn. Miasto tropi martwe dusze w szkołach policealnych

Finanse samorządów Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Szukając oszczędności w budżecie, miasto Olsztyn rozpoczęło kontrole w szkołach policealnych. Kontrole dają zaskakujące wyniki: na dziesięć skontrolowanych placówek tylko w jednej liczba uczniów była zgodna z liczbą deklarowaną przez szkołę. W innej szkole dyrektorem, nauczycielem i zarazem uczniem była ta sama osoba.

12.12.2021

Można być Świętym Mikołajem, ale nie obowiązkowo - akcja charytatywna tylko dla chętnych

Szkoła i uczeń Prawo pracy

Firmy przed świętami chętnie angażują się w akcje charytatywne – to dobry sposób, by komuś pomóc, a przy okazji promować swoją markę np. w mediach społecznościowych. Takie inicjatywy nie mogą jednak odbywać się kosztem pracowników, nie można na nich wymuszać wpłacania pieniędzy. Podobnie szkoła nie może zmuszać uczniów do działań charytatywnych.

11.12.2021

Prof. Janas-Kozik: Prawie tysiąc nowych specjalistów pomoże reformować psychiatrię najmłodszych

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Reforma psychiatrii dzieci i młodzieży ma charakter ewolucyjny i zmierza w kierunku opieki środowiskowej. W kraju działa już ponad 300 poradni psychologiczno-terapeutycznych, do których dzieci i młodzież nie muszą mieć skierowania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.

08.12.2021

Dyrektor szkoły pod presją kuratora - we wtorek I czytanie projektu w Sejmie

Szkoła i uczeń

Sejmowe komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej we wtorek 14 grudnia rozpoczną pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Według nowych przepisów, jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia. Projekt zdecydowanie wzmacnia rolę kuratora oświaty.

07.12.2021

Mediacja szkołom może pomóc - podstawą edukacja, także rodziców

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Spory, konflikty w szkołach są na porządku dziennym. W ich skutecznym rozwiązaniu może pomóc mediacja, pod warunkiem edukowania nauczycieli, dyrekcji, uczniów i samych rodziców. Jej plusem jest to, że pozwala na wypracowanie rozwiązania, które zadowala wszystkie strony. A praca u podstaw, czyli z dziećmi i młodzieżą, może w przyszłości zmniejszyć obciążenie sądów.

03.12.2021

Epidemiczne dylematy dyrektorów - trudno o oddzielne lekcje dla zaszczepionych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Edukacji i Nauki sugeruje, że można dzielić uczniów z jednej klasy z powodu COVID-19. Ci, którzy nie są w izolacji ani w kwarantannie, będą mogli przyjść do szkoły na stacjonarne zajęcia. Nieco wcześniej Ministerstwo Zdrowia zalecało wysyłanie na kwarantannę całych klas, w których wystąpiła u ucznia choroba. Ale dla dyrektorów szkół to też duży problem organizacyjny.

01.12.2021

Opinia o zdalnym nauczaniu nie może być blankietowa - w takim przypadku dyrektor może decydować sam

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

Przeważająca większość szkół pracuje stacjonarnie, co bynajmniej nie oznacza, że COVID-19 omija je szerokim łukiem. Pojawiają się sygnały, że w utrzymaniu tych statystyk pomagają wyśrubowane kryteria, od których spełnienia uzależnia się pozytywną opinię. Niezależnie od warunków faktycznie panujących w danej szkole. W procesie opiniowania nie bierze udziału kurator.

30.11.2021

Szkoła wychowa do prawdy i dobra, a kurator zakazuje oglądania Dziadów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Czym jest edukacja klasyczna? Najkrócej rzecz ujmując, jest to edukacja, która stawia na wychowanie do dobra, do piękna i, co najważniejsze, do prawdy. I chyba nie musimy sobie wyjaśniać i dodatkowo jeszcze argumentować, że jest to niezwykle ważne dzisiaj, w czasach, kiedy piękno jest zdeformowane, jak choćby tam w Krakowie, gdzie zamiast "Dziadów" powstaje dziadostwo - mówił minister Przemysław Czarnek.

24.11.2021
Prawo.pl