Dr Kluczewska: Warto, by nieletni sprawca korzystał z pomocy obrońcy

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Jeśli sprawa dotyczy nieletniego sprawcy, celowe jest, aby dbać o udzielenie mu wsparcia i zapewnienie mu resocjalizacji. Tymczasem nowe przepisy nie są optymalne do realizacji tych celów. Jako praktyk uważam, że szczególnie problematyczna jest ograniczona uznaniowość sędziego przy wymierzaniu środka poprawczego - wskazuje adwokat dr Aleksandra Kluczewska.

12.01.2023

Dr Czarnecki: Pokrzywdzony w sprawach nieletnich powinien być stroną postępowania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Pozycja pokrzywdzonego w przepisach ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich uległa pewnym zmianom względem poprzedniego stanu prawnego. Przepisy wymagają jednak modyfikacji, a ponadto organy stosujące prawo powinny zwracać uwagę na osobę pokrzywdzonego - wskazuje dr Paweł Czarnecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, społeczny kurator sądowy w sprawach nieletnich.

06.01.2023

SA: Kult zmarłych nakazuje odmówić ekshumacji

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Ekshumacja nie może być dokonana jedynie z powodu wygody dojazdu na cmentarz - orzekł Sąd Apelacyjny, oddalając powództwo o ochronę kultu zmarłych. - Pozwani wnukowie i prawnukowie nie wyrażając zgody na ekshumację swoich dziadków i pradziadków nie działali bezprawnie. Zajętego przez nich stanowiska nie można ocenić jako sprzecznego z zasadami współżycia społecznego - dodał sąd.

03.01.2023

Alimenciarz "bez" spadku, lepsza ochrona małoletnich spadkobierców - coraz bliżej zmian w prawie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Tuż przed świętami rząd przyjął projekt zmian w prawie spadkowym, który ma ograniczyć krąg spadkobierców i m.in. rozszerzyć podstawy niegodności dziedziczenia o sytuacje uporczywego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy lub obowiązku pieczy. Co więcej, małoletni ma być lepiej chroniony przed dziedziczeniem długów.

02.01.2023

Wzajemne znęcanie się nie podlega karze, ale karcenie fizyczne jest przestępstwem

Prawo karne Prawo rodzinne

Przemoc domowa wiąże się z nadużywaniem znaczącej przewagi. Jednak nie podlega karze, bo nie jest przestępstwem wzajemne znęcanie się małżonków. Natomiast zachowanie agresywne może wyczerpywać jednostkowo znamiona przestępstw znieważania bądź naruszania nietykalności fizycznej. Nie jest też karane werbalne karcenie dzieci w celach wychowawczych, a także, gdy pokrzywdzony godzi się na naruszenie jego praw.

02.01.2023

Niechciane dziecko łatwiej zostawić w oknie życia, ale dla jego dobra lepiej - w szpitalu

Prawo rodzinne Opieka zdrowotna

Okna życia z założenia mają ratować niemowlęta, którymi rodzice nie chcą lub nie mogą się zająć. Choć cel jest szczytny, sytuacja prawna takiego dziecka już na początku jest mocno utrudniona, a ewentualna szansa na adopcję przesunięta nawet o kilka miesięcy. Dlatego dla dziecka zdecydowanie lepszą alternatywą jest pozostawienie go szpitalu, choć wymaga to od matki większego zaangażowania.

31.12.2022

Wysłuchanie dziecka łatwe nie jest, ale pomaga w orzekaniu w sporach rodziców

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Gdy sąd prowadzi postępowanie dotyczące dziecka, może chcieć spotkać się z nim osobiście i je wysłuchać. Wysłuchanie ma pozwolić na ustalenie spostrzeżeń dziecka, jego życzeń. Przykładowo, czy chce wyjechać z jednym z rodziców na wiele miesięcy z kraju, czy chce brać udział w zajęciach dodatkowych, do której szkoły chce uczęszczać. Czyli w kwestiach co do których jego rodzice, często skonfliktowani, nie potrafią się porozumieć.

26.12.2022

SO: Obawy rychłej śmierci nie było, testament ustny - nieważny

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sądy dwóch instancji nie dały wiary w istnienie testamentu ustnego zmarłego. Dlatego że w dniu jego sporządzenia nie zachodziła przesłanka obawy rychłej śmierci, gdyż nie miało miejsca wyraźnie odczuwalne pogorszenie stanu zdrowia spadkodawcy. A co więcej, wątpliwości sądu wzbudziły podpisy trzech świadków, wielokrotnie skazanych prawomocnymi wyrokami sądów za popełnione przestępstwa o dużej wadze.

24.12.2022

Postępowania spadkowe mają być szybsze

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Skrócenie postępowań spadkowych i zwiększenie bezpieczeństwa prawnego spadkobierców - to cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji Kodeksu cywilnego. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, które go przygotowało, dostosowuje on prawo spadkowe do faktycznych relacji rodzinnych. Nie będzie już potrzeby długotrwałego poszukiwania dalekich krewnych osoby zmarłej, którzy często nawet nie zdawali sobie sprawy z jej śmierci.

20.12.2022

Premier: Będziemy pracować nad wdrożeniem alimentów natychmiastowych

Prawo rodzinne

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak w ubiegłym tygodniu wystąpił do premiera z prośbą o jak najszybsze wprowadzenie w życie przepisów o alimentach natychmiastowych. Premier odpowiedział, że rząd zamierza wdrażać kolejne uszczelnienia w całym tym procesie, po to, by w sytuacji głównie matek nie dochodziło do tego, że alimenty nie są płacone, że ktoś unika alimentów.

19.12.2022

Konkubinat nie uprawnia do zmiany nazwiska - spór w prawie i orzecznictwie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W polskim prawie brakuje regulacji normującej status osób pozostających w nieformalnym związku partnerskim. W tej sytuacji część sędziów uważa, że pojęcie życia rodzinnego, uznawane w krajowej praktyce za ważny powód zmiany nazwiska, obejmuje również osoby pozostające w związku konkubenckim, w tym osób tej samej płci. Ale wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego nie dają ku temu podstaw.

10.12.2022

Prawnik nie może trzymać wiedzy tylko dla siebie, musi przekazywać ją dalej

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Współczesny prawnik nie tylko musi być na bieżąco ze zmianami w prawie, ale też powinien informować o nich swoich klientów. Dotyczy to również prawników firmowych, których rolą jest dbanie o zgodność działalności ich pracodawcy z przepisami prawa. W ten sposób prawnik in-house zmniejsza ryzyko prawne dla spółki, ale i kadry zarządzającej. Prawnikom wewnętrznym z pomocą przychodzi Legal Alert.

08.12.2022

TSUE: Pozasądowe rozwody mają być uznawane w państwach Unii

Prawo rodzinne Prawo europejskie

Dokument rozwodowy sporządzony przez urzędnika stanu cywilnego w państwie członkowskim, który zawiera porozumienie w sprawie rozwodu zawarte przez małżonków i potwierdzone przez nich przed tym urzędnikiem zgodnie z uregulowaniami tego państwa, stanowi „orzeczenie” w rozumieniu rozporządzenia Bruksela II bis - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

16.11.2022

SN: Odmowa nakazania powrotu uprowadzonego dziecka do kraju

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Gdy w państwie, do którego dziecko ma wrócić, wydane zostały orzeczenia normujące sytuację małoletniego, przedmiotem oceny sądu rozpoznającego wniosek konwencyjny o nakazanie powrotu dziecka jest wyłącznie zapewnienie ochrony dziecka. Sąd nie bada natomiast słuszności orzeczeń sądów państwa obcego - orzekł SN w jednej ze spraw o wydanie uprowadzonego dziecka.

08.11.2022

"Kocia łapa" nie wystarczy, trwałość małżeństwa podstawą

Prawo rodzinne Prawo pracy

Rząd białych domków, psy biegające po wypielęgnowanych ogródkach, co najmniej dwójka dzieci i szczęśliwi "zaobrączkowani" rodzice - rząd niezmiennie pokazuje, że ten sielankowy obrazek jest mu bliższy niż pary żyjące nieformalnie. Tym razem kryterium stanu cywilnego zamierza wprowadzić przy wspieraniu bezrobotnych ze zmarginalizowanych terenów, wskazuje przy tym szczególnie na kobiety.

05.11.2022

W pieczy zastępczej coraz lepiej, wkrótce nowe przepisy

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Sytuacja dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, poprawia się, natomiast tempo zmian jest niewystarczające. Dlatego rząd duże nadzieje wiąże z kolejną nowelizacją ustawy, która ma być poświęcona profilaktyce rodzinnej. Wejdzie ona w życie z początkiem lutego i wprowadzi m.in. urlopy dla rodziców zastępczych oraz teleinformatyczny rejestr pieczy zastępczej.

05.11.2022

NSA oddalił skargę mężczyzn, którzy chcieli zalegalizować swoje małżeństwo

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Konstytucja nie przesądza o niemożliwości prawnego uregulowania związków osób tej samej płci - wynika z uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA zaznaczył przy tym jednocześnie, że nie istnieje przepis, który nakazywałby polskiemu ustawodawcy instytucjonalizowanie związków jednopłciowych, a obowiązujące ustawy za małżeństwo uznają związek kobiety i mężczyzny.

03.11.2022

Polacy za prawnym zakazem stosowania kar fizycznych wobec dzieci

Prawo karne Prawo rodzinne

Według najnowszego badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę aż 60 proc. badanych zetknęło się z sytuacją krzywdzenia dziecka. Znaczna część świadków pozostała wobec tych zachowań bierna. Przeważająca część badanych osób, bo aż 70 proc., opowiedziała się za prawnym zakazem stosowania kar fizycznych. Połowa z nich (50 proc.) zakaz uznała za słuszny, ale aż 43 proc. uważa, że klaps to metoda dyscyplinowania dzieci, która nie powinna być prawnie zabroniona.

03.11.2022

Pochówek partnera i dziedziczenie po nim tylko dla zapobiegliwych

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Najbliższy krewny to nie zawsze najbliższa osoba, ale przepisy są w tej kwestii konsekwentne - zarówno te dotyczące dziedziczenia, jak i decydowania o pochówku. Nieśmiałe, bo dość konserwatywne, próby zmian w tym zakresie na razie utknęły na etapie uzgodnień, więc jeszcze przez dłuższy czas uczestnicy związków nieformalnych, aby uniknąć problemów, powinni odwiedzić notariusza.

31.10.2022

Państwo nie uzna związków jednopłciowych, ale w końcu chce wydać dokumenty ich dzieciom

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Polskie władze muszą respektować prawa dzieci urodzonych za granicą w tęczowych rodzinach - tj. mających w akcie urodzenia wpisanych rodziców tej samej płci. Nakazuje to m.in. uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Trwają prace nad przepisami, które mają uczynić zadość tym wymaganiom, bez uznania związków jednopłciowych.

29.10.2022