Po rozwodzie trzy miesiące szansy na zmianę nazwiska, ale nie można przymuszać

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Administracja publiczna

W terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego rozwiedziony małżonek może zdecydować się na złożenie oświadczenia o powrocie do nazwiska, które nosił przed ślubem. Oświadczenie składa się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem. Drugi małżonek nie może go tego przymusić albo mu tego zabronić.

11.06.2023

Od gorącej miłości do oszustwa matrymonialnego droga niedaleka

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne

Zbliżają się urlopy i czas gorących, szybkich znajomości. Wakacyjne relacje jednak mogą być kosztowne, zwłaszcza, gdy jedna ze stron zaangażuje się emocjonalnie i oczekuje stałego związku. Nie trudno wykorzystać to oczekiwanie, nie tylko zresztą w porze letniej, bo przez cały rok grasują oszuści obu płci. Ich zamiarem jest doprowadzenie ofiary do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

10.06.2023

Projekt kompleksowo regulujący ochronę dzieci trafił do Sejmu

Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne

Projekt ustawy o ochronie małoletnich został złożony w Sejmie 12 maja, właśnie został mu nadany numer druku. Istnieje szansa, że posłowie zajmą się nim na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Projekt zakłada wdrożenie systemu analizy poważnych przypadków krzywdzenia dzieci, szczegółowe uregulowanie warunków wysłuchań w sprawach cywilnych, wzmocnienie reprezentacji małoletniego przed sądem oraz nałożenie szerszego obowiązku wprowadzania standardów ochrony małoletnich.

02.06.2023

Wdowa nie płaci PIT od sprzedaży spadkowego samochodu

Prawo rodzinne PIT Podatek od spadków i darowizn

Po śmierci małżonka wdowa nie nabywa ponownie udziałów w samochodzie, który wcześniej należał do wspólnego majątku małżeńskiego. Może więc sprzedać auto bez podatku po upływie pół roku od nabycia do majątku wspólnego. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w niedawnej interpretacji.

30.05.2023

Pies dla byłej żony, kot dla byłego męża. Trudne dzielenie zwierząt po rozwodzie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Przy dzieleniu majątku po rozwodzie często do podziału są też zwierzęta, ale nie są one „zwykłym” składnikiem majątku. Na to, komu zostanie przyznany pies czy kot wpływa także fakt większego przywiązania zwierzęcia do któregoś z małżonków, to, kto w czasie trwania małżeństwa sprawował faktyczną opiekę nad zwierzęciem – karmił je, zabierał na wizyty u weterynarza, wyprowadzał na spacery oraz kto po rozwodzie może zapewnić zwierzęciu lepszą opiekę.

27.05.2023

Będą wyższe progi w podatku od spadków i darowizn

Prawo rodzinne Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Wzrosną progi zwolnień, jakie obowiązują w podatku od spadków i darowizn; w górę idą także progi w skali podatkowej obowiązującej w tym podatku – wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów opublikowanego w czwartek na stronach RCL. Nowe progi będą wynosić 11 095 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 22 189 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny.

25.05.2023

Wysłuchanie dziecka według specjalnych zasad, także w sądzie rodzinnym

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Zmiany w k.p.c.

Kompleksowe uregulowanie instytucji wysłuchania małoletniego w sprawach rodzinnych i stworzenie regulacji pozwalających z jednej strony poznać zdanie dziecka, a z drugiej przyczynić się do zminimalizowania stresu związanego z wizytą w sądzie - to jeden z celów projektu zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zakłada on m.in. przeprowadzanie procedury tylko raz, w specjalnym pomieszczeniu i bez osób postronnych.

25.05.2023

Można już zarejestrować fundację rodzinną

Prawo rodzinne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dziś wchodzą w życie długo wyczekiwane przez biznes przepisy umożliwiające zakładanie fundacji rodzinnej, która ma przede wszystkim rozwiązać większość problemów związanych z sukcesją w przedsiębiorstwach. Eksperci generalnie pozytywnie oceniają nowe prawo, podkreślając zwłaszcza, że było ono wyjątkowo solidnie konsultowane. Zaznaczają jednak, że nie będzie ono panaceum dla każdej firmy.

22.05.2023

Kierownik USC: Ingeruję w stan cywilny dziecka i łamię prawa człowieka

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Przy wystawianiu aktu urodzenia, gdy ojciec jest nieznany, łamię prawa dziecka, prawa rodzica, prawa obywatelskie, a matka nie ma możliwości odwołania się od mojej decyzji. Przepis nakazujący wpisanie fikcyjnego imienia jest niezgodny z dzisiejszymi standardami prawa, ale trzeba go stosować. Sprawa komplikuje się, gdy Polki rodzą dzieci za granicą i przywożą akta, aby wpisać dziecko do polskiego rejestru - mówi Sławomir Wojciechowski, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Nowej Soli.

20.05.2023

Żona-Polka raczej nie odzyska po rozwodzie utraconych zarobków

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Polskie prawo nie przewiduje możliwości zasądzenia na rzecz małżonka kwot mających stanowić substytut wynagrodzenia za pracę, którego ten małżonek nie uzyskał, ponieważ osobiście zajmował się domem i rodziną, zamiast pracować zawodowo. Nawet gdy druga strona zajęta była wyłącznie zarabianiem pieniędzy. Głośny ostatnio przykład hiszpański trudno zastosować na naszym gruncie.

20.05.2023

Wyjazd do innego miasta jak emigracja do Chin – dziurawy system ochrony dzieci wymaga zmian

Prawo karne Prawo rodzinne

Biurokracja, przeciążenie sędziów i kuratorów pracą, szwankująca komunikacja, ale też naciski na sędziów i przedmiotowe traktowanie dzieci – to proszenie się o kolejne tragedie dotyczące dzieci, jak ta, do której doszło niedawno w Częstochowie. Politycy mówią o konieczności podwyższenia kar, ale rząd zapowiada też inne zmiany. Te jednak – jak wskazują prawnicy – muszą mieć charakter kompleksowy.

17.05.2023

Rząd proponuje przepisy ułatwiające kontrolę rodzicielską w internecie

Prawo rodzinne Prawo AI

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt przewiduje rozwiązania, które mają ułatwić dostęp do narzędzi kontroli rodzicielskiej, dla rodziców małoletnich użytkowników w internecie. Funkcjonować będzie bezpłatny, skuteczny i prosty w obsłudze mechanizm dobrowolnego blokowania dostępu do treści pornograficznych.

16.05.2023

Samotny rodzic może odzyskać podatek za poprzednie lata, nawet gdy był w nieformalnym związku

Prawo rodzinne PIT Doradca podatkowy

Samotna matka nie traci prawa do preferencyjnego rozliczenia, jeśli mieszka z konkubentem, który nie jest ojcem dziecka. Co więcej, skarbówka zgadza się, że rodzic żyjący w nieformalnym związku może skorygować zeznanie za poprzednie lata i odzyskać podatek nadpłacony, jeśli nie skorzystał wtedy z ulgi. Według ekspertów, przepisy wymagają zmian, gdyż prowadzą do różnego traktowania osób w podobnej sytuacji.

13.05.2023

SN: Ksiądz spóźniony - małżeństwo jest ważne, ślubu nie trzeba powtarzać

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Niezależnie od tego, czy dopełnione zostały wszystkie wymagania kodeksu rodzinnego, małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu a kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzi akt małżeństwa.

11.05.2023

Niepewna przyszłość zadośćuczynienia dla bliskich osób w stanach wegetatywnych

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Prawo rodzinne

Rzecznik Praw Pacjenta wycofał z Sądu Najwyższego wniosek o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego dotyczącego przyznawania zadośćuczynienia rodzinie poszkodowanego w stanie wegetatywnym. Zwrócił się także do SN o wycofanie wniosku dotyczącego konstytucyjności przepisów, które weszły w życie w 2021 r. Nie wiadomo jednak, jaką decyzję podejmą sędziowie - a to, zdaniem prawników, negatywnie wpływa na zasadę pewności prawa.

09.05.2023

Senat wzywa do ujednolicenia rejestracji urodzin i zgonów w Europie

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Łatwiejsza rejestracja małżeństwa, zgonu i urodzin obywateli Unii Europejskiej jest koniecznością – uważają polscy senatorowie. Obecnie każde państwo członkowskie ma w tym zakresie inny system. Dlatego Senat przygotował projekt uchwały, skierowany do europarlamentarzystów i rządu, aby podjęli inicjatywę ujednolicenia i odformalizowania 27 systemów rejestracji stanu cywilnego.

09.05.2023

MSWiA: Trzeba skończyć z wpisywaniem fikcyjnego ojca w akcie urodzenia

Prawo rodzinne Administracja publiczna

W akcie urodzenia dziecka matka może wpisać fikcyjne dane jego ojca, ale rubryka „ojciec” nie może pozostać pusta. Kiedyś miało to zapewnić dzieciom pozamałżeńskim równy status, dziś jednak to często przeszkadza w korzystaniu z pełni praw obywatelskich, np. przy transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka w związku osób jednej płci. Rząd zapowiada zmianę tego przepisu.

08.05.2023

NIK o rodzinach zastępczych - zbyt mało i ze zbyt małym wsparciem

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne

Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej przebiega bardzo wolno - w ciągu 9 lat udział dzieci przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej wzrósł zaledwie o 4 pp. Głównym problemem jest brak kandydatów do pełnienia tej funkcji, co wynika z niedostatecznego wsparcia państwa dla istniejących rodzin zastępczych. Potrzeba zmian, żeby sytuacja miała szansę się poprawić.

13.04.2023

Oboje rodzice mogą odbierać dzieci ze szkoły, także po rozwodzie

Prawo rodzinne Zarządzanie oświatą

Co do zasady każde z rodziców może odbierać dziecko ze szkoły i mieć wgląd w jego oceny. Nie ma znaczenia, czy jedno z rodziców poinformowało szkołę lub przedszkole, by tego nie robiła, chyba że jako podstawę wskazało orzeczenie sądu ograniczające władzę rodzicielską. W takiej sytuacji odpowiedni dokument należy dostarczyć do placówki oświatowej.

05.04.2023

Dziecko w rozwodzie na straconej pozycji - pomocny byłby jego osobisty pełnomocnik

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Polskie rozwody często przypominają batalie, w których wszystkie chwyty są dozwolone, a dzieci stają się w nich kartą przetargową do uzyskania korzystniejszych warunków lub narzędziem do odegrania się na znienawidzonym, już prawie byłym mężu lub żonie. Stąd postulat, by nad interesem dziecka czuwał jego osobisty pełnomocnik. Wątpliwości jednak mają sędziowie, choć traumę dzieci dostrzegają.

18.03.2023