Do piątku można zgłaszać kandydatów do zespołu analizującego przypadki śmierci dzieci

Prawo rodzinne

Do 24 listopada można zgłaszać kandydatów na członków Zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. O jego powołanie od wielu lat apelowała m.in. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, a zmiany znalazły się w nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - tzw. ustawie Kamilka. Kadencja ekspertów trwa 4 lata.

20.11.2023

Adwokatka Monika Horna-Cieślak kandydatką na Rzeczniczkę Praw Dziecka

Prawo rodzinne

Adwokatka Monika Horna-Cieślak, specjalizująca się i zajmująca się prawami dzieci, współautorka głośnej ustawy Kamilka, czyli nowelizacji zwiększającej ochronę dziecka przed przemocą, przewodnicząca Sekcji Praw Dziecka przy warszawskim ORA, zwyciężczyni konkursu „Rising Stars – Liderzy Jutra 2019” jest kandydatką na Rzeczniczkę Praw Dziecka. Inicjatorami zgłoszenia jej kandydatury są dzieci, młodzież i osoby młode. A rekomenduje i popiera ją prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.

17.11.2023

Plan ochrony dzieci przed przestępczością seksualną będzie ogłoszony najpóźniej 22 listopada

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne

Blisko cztery tygodnie mija od momentu, gdy Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępczości Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Osób Małoletnich na lata 2023–2026. Prace nad nim trwały wiele miesięcy, podstawa do niego znalazła się w tzw. ustawie Kamilka. Nadal próżno go jednak szukać w Monitorze Polskim. Jak poinformowało nas CIR, zostanie ogłoszony najpóźniej 22 listopada br.

14.11.2023

Dr Grzegorz Wrona kandydatem społecznym na Rzecznika Praw Dziecka

Prawo rodzinne

14 grudnia br. wygasa kadencja obecnego Rzecznika Praw Dziecka. Sejm już niebawem będzie decydować, kto obejmie ten urząd na kolejne pięć lat. Organizacje społeczne wskazały swojego kandydata - dra Grzegorza Wronę, certyfikowanego specjalistę i superwizora z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, członka Rady Programowej Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw.

13.11.2023

Rząd szykuje Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024–2030

Prawo rodzinne

W poniedziałek rząd podjął uchwałę, której celem jest ustanowienie Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024–2030. W programie zaplanowano m.in. zwiększenie działań profilaktycznych oraz lepszą dostępność i skuteczność ochrony osób, które doświadczają takiej przemocy.

30.10.2023

Żelazny fundusz na alimenty wycina innych wierzycieli

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Z kwoty uzyskanej z egzekucji dłużnika, w pierwszej kolejności mają być zaspokojone nie tylko należności alimentacyjne wymagalne, ale też przyszłe - w wysokości stanowiącej równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę za okres roku. Sędziowie podkreślają, że narusza to Konstytucję, bo uderza m.in. w równość wierzycieli. Tzw. fundusz żelazny może być także wykorzystywany do ucieczki przed egzekucją.

27.10.2023

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: 79 proc. polskich dzieci doświadczyło przemocy

Prawo karne Prawo rodzinne

79 proc. dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. Była to najczęściej przemoc ze strony swoich rówieśników - 66 proc. i bliskiej osoby dorosłej - 32 proc. 26 proc. badanych doświadczyło również wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego – wynika z najnowszego raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

25.10.2023

Ośrodki kuratorskie skuteczną szansą na wsparcie zagubionego nastolatka

Prawo rodzinne

Ośrodki kuratorskie, wzmocnione m.in. ubiegłoroczną ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, są jednymi z tych środków wychowawczych, które - jak podkreślają kuratorzy - działają najskuteczniej. Są też najtańsze i nieizolacyjne. Młodzi ludzie mają w nich szansę nie tylko na resocjalizację, readaptację, ale też na wypracowanie planu życiowego. Tyle że ośrodków przydałoby się więcej, powinny też dostosowywać się do zmieniającej rzeczywistości.

23.09.2023

Wkrótce wprowadzenie rozwiązań, które mają lepiej chronić najmłodszych przed krzywdzeniem

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Tzw. "ustawa Kamilka", czyli nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw, która częściowo wejdzie w życie 28 sierpnia, wprowadza do polskiego systemu nowe standardy, które mają chronić małoletnich przed przemocą. Nad ich realizacją mają czuwać eksperci, powołani m.in. w ramach Zespołu do Spraw Ochrony Małoletnich. Jego członkowie będą powoływani na czteroletnią kadencję.

26.08.2023

Zmiany w kręgu spadkobierców i lepsza ochrona dla dzieci dziedziczących długi - ustawa opublikowana

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Krąg spadkobierców ustawowych będzie mniejszy, małoletni lepiej chronieni przed ewentualnym dziedziczeniem długów, a uporczywe zaleganie z alimentami dla spadkodawcy stanie się przesłanką niegodności dziedziczenia - ustawa została właśnie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie po trzech miesiącach.

14.08.2023

Dr Romanowski: Intensywnie pracujemy nad wdrożeniem przepisów chroniących dzieci

Prawo rodzinne

Przygotowanie podstawy prawnej dla działań chroniących dzieci jest pierwszym etapem. Zdajemy sobie jednak sprawę, że same przepisy nie wystarczą, konieczne jest ich wdrożenie. W pierwszej kolejności oznacza to, powołanie zespołu do spraw analiz zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, zespołu do spraw ochrony małoletnich, przygotowanie wzorów standardów ochrony małoletnich, no i kampanie informacyjne - mówi dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

11.08.2023

Bigamia jedną z podstaw unieważnienia małżeństwa

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Gdy narzeczeni podejmują działania mające na celu sformalizowanie ich związku, kierownik stanu cywilnego bada w szczególności to, czy żadne z nich nie pozostaje już w związku małżeńskim. Prawo nie dopuszcza zawarcia małżeństwa, jeśli jeden z narzeczonych pozostaje w innym związku małżeńskim.

11.08.2023

Małżonek nie chce dorzucać się do utrzymania - ratunkiem sąd

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Bój o alimenty zaczyna się zazwyczaj w momencie, gdy para decyduję się na rozwód. Może jednak się zdarzyć, że małżonek ma węża w kieszeni i nie chce dokładać się do utrzymania rodziny. Obowiązujące przepisy umożliwiają wystąpienie przeciwko niemu z roszczeniem o przyczynianie się do zaspokojenia jej potrzeb. Co więcej - obowiązek ten według prawników ma szerszy zakres niż alimentacyjny.

09.08.2023

TSUE: Przy bezprawnym uprowadzeniu dziecka siedziba sądu ma duże znaczenie

Prawo rodzinne Prawo europejskie

W niedawnym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stwierdził jednoznacznie, że mimo iż sąd państwa członkowskiego, w którym dziecko miało zwykły pobyt, posiada jurysdykcję do rozstrzygnięcia w przedmiocie prawa do pieczy nad dzieckiem, może on w drodze wyjątku wystąpić o przekazanie sprawy do sądu państwa członkowskiego, do którego dziecko zostało uprowadzone. Wymagane jest jednak, aby dziecko miało szczególny związek z tym innym państwem członkowskim.

03.08.2023

Żądanie wstrzymanie wydania dziecka trzeba będzie uzasadnić

Prawo rodzinne

Rząd chce doprecyzować przepisy dotyczące stosowania Konwencji Haskiej w sprawach trangranicznych dotyczących uprowadzeń dzieci. RPD, RPO, Prokurator Generalny będą musieli uzasadnić żądanie wstrzymania postanowienia sądu w przedmiocie odebrania takiego dziecka i przekazania rodzicowi, który walczył o jego powrót. Projekt jest już w Sejmie.

26.07.2023

Student starający się o stypendium socjalne nie uwzględni straty podatkowej

Prawo rodzinne Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Ustalenie dochodu rodziny do celów określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych, w tym również dla celów ubiegania się o stypendium socjalne, następuje wyłącznie w oparciu o przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych. Dlatego nie ma możliwości pomniejszenia dochodu przed opodatkowaniem o stratę podatkową powstałą w latach ubiegłych.

18.07.2023

Kampania "Bezpieczne Wakacje" ostrzega przed niebezpieczeństwami w internecie

Prawo karne Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

W kampanię "Bezpieczne Wakacje" włączyli się niektórzy influencerzy aktywni na TikTok-u i Instagramie. W część dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w internecie zaangażowała także się komisja ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu nieletnich poniżej 15 lat. W ramach kampanii promowane są odpowiedzialne zachowania - przede wszystkim te dotyczące odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.

17.07.2023

Nowe dziecko na kontakty z poprzednimi wpływać nie powinno

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Kontakty z dzieckiem nie są jedynie prawem, ale też obowiązkiem rodzica. Ich celem jest tworzenie i pogłębianie więzi, także z nowym, przyrodnim rodzeństwem. Prawnicy podkreślają więc, że zmiana sytuacji życiowej choć może uzasadniać modyfikację zasad realizowania kontaktów, nie może być uzasadnieniem dla zaniedbywania dzieci z poprzedniego związku.

06.07.2023

Dziecko z przemocowego domu łatwiej zabrać w razie zagrożenia

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Pracownik socjalny interweniujący w rodzinie, w której dochodzi do przemocy wobec dziecka, może już zdecydować o umieszczeniu go np. w rodzinie zastępczej gdy tylko uzna, że istnieje zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Wcześniej bolączką było brzmienie przepisu wskazujące, że takie zagrożenie musi być bezpośrednie. Zmiana już obowiązuje.

25.06.2023

Ochrona dzieci na ostatnią chwilę – lepiej późno niż wcale?

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw – czyli projektu, który ma wprowadzić kompleksową ochronę prawną małoletnich. Pytanie tylko, dlaczego znów musiało dojść do tragedii, by zająć się przepisami, o które prawnicy i eksperci apelują od dobrych kilku lat.

21.06.2023