W UE konsumpcja antybiotyków spada, w Polsce wciąż zażywa się ich za dużo

Pacjent

W ciągu ostatniego roku antybiotyki przyjęło 23 proc. Europejczyków - wynika z Eurobarometru. Jest to najniższy odsetek od lat. Wciąż jednak połowa Europejczyków pozostaje w mylnym przeświadczeniu, że antybiotyki zabijają wirusy. W Polsce, co piąty antybiotyk przepisywany jest niepotrzebnie, przez co maleje ich skuteczność w walce z naprawdę groźnymi infekcjami – alarmują eksperci. 

23.12.2022

Skala Barthel nie będzie decydować o opiece dla pacjentów z AIDS

Pacjent Opieka zdrowotna

Skala Barthel nie będzie już podstawą do przyjmowania do zakładów opiekuńczych osób chorych na AIDS, gdyż jest ona nieadekwatna do oceny ich stanu zdrowia i wsparcia, którego potrzebują. Wypisywanie pacjentów wyłącznie w oparciu o punktację powoduje często znaczne pogorszenie się ich stanu zdrowia. Zmianę zakłada projekt nowelizacji przepisów zaproponowany przez resort zdrowia.

21.12.2022

Wszyscy pacjenci ustawią się w jednej, długiej kolejce po zdrowie

Pacjent Opieka zdrowotna

System wyszuka dla pacjenta najbliższy termin wizyty w poradni i od razu go zarezerwuje. Jeśli wolnego terminu nie będzie, to ustawi go we wspólnej dla wszystkich kolejce oczekujących. Takie zmiany proponuje resort zdrowia. Czy to oznacza, że kolejki do lekarzy się skrócą? Niekoniecznie, bo główną bolączką systemu jest brak specjalistów.

20.12.2022

Prof. Bartosz Molik: Około 90 proc. dzieci w Polsce nie nadaje się do uprawiania sportu

Pacjent Szkoła i uczeń

Wstępne dane wskazują, że 94 proc. dzieci z klas 1-3 nie posiada minimalnego poziomu fundamentalnych umiejętności ruchowych. To jest dramatyczny wynik, który oznacza, że nasze społeczeństwo nie jest zdrowe. Konsekwencje takiego stanu będą widoczne za kilkanaście lat – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. dr hab. Bartosz Molik, rektor warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

17.12.2022

Inflacja zjada seniorom pieniądze na leki - rząd rozważa zmiany

Pacjent

Ministerstwo Zdrowia jest ostrożne co do planów poszerzenia grupy wiekowej pacjentów uprawnionych do programu leki 75+. Na razie tylko rozważa taką możliwość, a w grę wchodzi także rozszerzenie wykazu o nowe substancje czynne z wykazu leków refundowanych. Eksperci natomiast są pewni, że to konieczne wobec wysokiej inflacji i procesu starzenia się społeczeństwa.

16.12.2022

Ankieter NFZ wypyta pacjenta o jakość świadczeń

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci mogą wyrazić swoją opinię na temat świadczeń, których im udzielono, na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Oceniane jest m.in. zaangażowanie lekarza, zachowanie obsługi recepcji, sprawność zapisywania na wizytę. Do osób, które skorzystały z leczenia u specjalisty, będą dzwonić także ankieterzy w imieniu Narodowego Funduszu Zdrowia.

15.12.2022

Demontaż zawodu psychoterapeuty - ważność uprawnień pod znakiem zapytania

Pacjent Zawody medyczne

Środowisko psychoterapeutów obawia się, że budowany przez lata model certyfikacji i kształcenia zawodowego zostanie rozmontowany. Oczekiwali na ustawę, która ureguluje zawód psychoterapeuty, jednak Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji projekt rozporządzenia wprowadzający specjalizację „psychoterapia”, dostępną dla absolwentów wybranych kierunków.

14.12.2022

Prof. Sierpiński: Udział w badaniu klinicznym to szansa na wyzdrowienie, nawet na przeżycie

Pacjent Opieka zdrowotna

Co roku wykonujemy w Polsce ponad 700 badań klinicznych, co powoduje, że zaliczamy się do czołówki państw europejskich. Mimo tego, musimy nadal prowadzić edukację pacjentów i lekarzy dotyczącą możliwych korzyści z tych badań. Są one bowiem bezpieczne, a udział w nich to często szansa na dostęp do nowoczesnych terapii – uważa dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

14.12.2022

Dopłaty pacjentów do leków jednymi z najwyższych w UE

Pacjent Finansowanie zdrowia

W Polsce udział państwa w kosztach leków dostępnych w aptece wynosi 35 proc., podczas gdy w Niemczech i Francji 82 proc.,  w Czechach 64 proc, a w Rumuni 48 proc. W efekcie procentowy udział wydatków pacjenta w kosztach leków kupowanych w aptekach jest w Polsce jednym z najwyższych w Unii Europejskiej - wynika z raportu Health at a Glance 2022.

13.12.2022

Na nowych specjalistów z psychoterapii dziecięcej trzeba będzie jeszcze zaczekać

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Po zmianie prawa, które zdobycie specjalizacji z psychoterapii dziecięcej umożliwia m.in. pedagogom, pielęgniarkom i lekarzom, dyplomy otrzymały 284 osoby - są to psychoterapeuci, którzy już pracowali w zawodzie, ich dorobek został uznany i zdali egzamin w Centrum Egzaminów Medycznych. Kolejnych 200, tym razem nowych specjalistów, wejdzie na rynek dopiero za około półtora roku.

13.12.2022

Pacjent po transfuzji krwi będzie przebywał krócej na obserwacji

Pacjent Opieka zdrowotna

Skrócenie czasu obowiązkowej obserwacji osoby po transfuzji krwi poniżej 12 godzin zmniejszy obłożenie podmiotów leczniczych wykonujących procedurę przetaczania. Ministerstwo Zdrowia w ten sposób tłumaczy planowane zmiany w projekcie rozporządzenia skierowanym w poniedziałek do konsultacji społecznych. 

12.12.2022

Już możliwe szczepienia na COVID-19 dzieci w wieku od pół roku do 4 lat

Pacjent Koronawirus szczepienia

Od poniedziałku 12 grudnia można zarejestrować dziecko w wieku od sześciu miesięcy do czterech lat na szczepienie przeciwko COVID-19. Populacja tej grupy wiekowej to blisko 2 mln dzieci. Kwalifikację do szczepienia dzieci może przeprowadzić jedynie lekarz. Dziecko otrzyma szczepionkę firmy Pfizer. Schemat szczepienia jest trójdawkowy.

12.12.2022

Jest rządowa aplikacja - lekarz ma gdzie wpisać ciążę pacjentki

Pacjent Opieka zdrowotna

Aplikacja gabinet.gov.pl została wyposażona w nowe funkcjonalności: raportowania o zdarzeniach medycznych, a także o implantowanych wyrobach medycznych. Oznacza to, że obecnie każdy podmiot leczniczy ma już techniczne narzędzie do wpisania danych o ciąży pacjentki czy o wkładce wewnątrzmacicznej. Przepisy obligujące do wpisywania tych danych weszły w życie 1 października tego roku.

12.12.2022

Zniesmaczeni krwiodawcy odsyłają urzędnikom czekolady

Pacjent Finansowanie zdrowia

Honorowi dawcy krwi odsyłają urzędnikom Ministerstwa Zdrowia czekolady, które otrzymują jako posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi. Narzekają na jakość słodyczy, których dostawca został wyłoniony przez resort w ogólnopolskim przetargu wartym ponad 43 mln zł. Jeszcze do niedawna przetargi były organizowane przez regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa. A według nadawców przesyłek, czekolady były lepsze.

10.12.2022

Szczepienia na grypę w aptekach - resort zdrowia zapowiada rychłe zmiany

Pacjent Farmacja

Szczepienia na grypę w aptekach miałyby się odbywać na zasadach szczepień na Covid-19. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaznaczył, że takie rozwiązanie wymaga zmiany ustawy. - Zrobimy to prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedział. Szczepienie na grypę możliwe byłoby bez skierowania od lekarza. Resort nie zapowiada jednak zniesienia odpłatności za szczepionkę.

09.12.2022

Okrągły stół o transplantologii - system wymaga korekt

Pacjent Opieka zdrowotna

W Polsce liczba przeszczepień narządów, jak i liczba donacji, znacząco odbiegają od rezultatów osiąganych w czołowych państwach UE – wskazali eksperci podczas pierwszego spotkania okrągłego stołu, na temat stanu polskiego systemu opieki transplantologicznej. Obrady zorganizowała Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP).

09.12.2022

Na receptach i skierowaniach nie ma terminów ich realizacji - pora to zmienić

Pacjent Poprawmy prawo

Na receptach nie ma informacji o terminie, do kiedy pacjent może wykupić lek. System elektroniczny ostrzega natomiast farmaceutę, jeśli upłynął termin ważności recepty i w takiej sytuacji nie może leku wydać. Skierowania na badania i do lekarzy specjalistów są ważne bezterminowo. Jednak już w przypadku rehabilitacji czy leczenia uzdrowiskowego - jest określony czas na ich zarejestrowanie.

08.12.2022

Prof. Kamiński: W transplantologii podnosimy się powoli po pandemii

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie wiem, czy w liczbie przeszczepów wrócimy do wskaźników przed pandemią, ale na pewno będzie lepiej niż w 2021 r. – mówi dr hab. n. med. Artur Kamiński, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”. Wyzwaniem jest liczba potencjalnych dawców. - Mamy 358 szpitali z tzw. potencjałem dawstwa, ale aktywnych jest tylko 150 - dodaje.

08.12.2022

Monitorowanie EKG z domu pacjenta - projekt pilotażu trafił do konsultacji 

Pacjent Opieka zdrowotna

Przydatność wykorzystania plastrów EKG do monitorowania w sposób zdalny stanu zdrowia pacjenta chce ocenić Ministerstwo Zdrowia dzięki pilotażowi. Projekt rozporządzenia w zakresie wykorzystania plastrów EKG w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej we wtorek trafił do konsultacji publicznych.

06.12.2022