Robot da Vinci zoperuje raka jelita grubego i błony śluzowej macicy

Pacjent

Od 1 sierpnia nowym świadczeniem gwarantowanym z zakresu leczenia szpitalnego będzie operacja raka jelita grubego i raka błony śluzowej macicy systemem robotycznym da Vinci. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że 19 ośrodków będzie mogło wykonywać takie operacje, a około 17 proc. operacji przeprowadzanych dotąd metodą tradycyjną będzie mogło być wykonanych robotem.

11.07.2023

Kilkaset kilometrów, by wyrwać ząb - słabość systemu uderza w najsłabszych

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Podróż na drugi koniec Polski lub za granicę – przed takim wyborem stoją pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy leczą zęby w znieczuleniu ogólnym. Tylko kilkadziesiąt placówek w całym kraju ma bowiem w tym zakresie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Nie pomogły ostatnie zmiany w kontraktach stomatologicznych, które ustanawiają limity świadczeń. W efekcie dostęp do dentysty „na NFZ” jest jeszcze trudniejszy.

10.07.2023

Pacjenci z wielochorobowością skorzystają na lepszej wycenie świadczeń

Pacjent Opieka zdrowotna

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) otrzymają wyższą wycenę za udzielenie świadczeń pacjentowi z wielochorobowością z zakresu: diabetologii, kardiologii, endokrynologii i pulmunologii. Mają na tym skorzystać sami pacjenci. Wzrosła wycena niektórych świadczeń udzielanych w zakresie opieki koordynowanej w POZ oraz stawek kapitacyjnych. Zmiany obowiązują od 1 lipca.

07.07.2023

Brak specjalistów blokuje rozwój opieki koordynowanej dla pacjentów z cukrzycą

Pacjent

Ponad tysiąc placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) realizuje obecnie opiekę koordynowaną nad pacjentami z cukrzycą. Model takiej opieki to znaczne ułatwienie dla chorych, gdyż są oni objęci kompleksową opieką z indywidualnym planem opieki medycznej. Jednak problemem, który hamuje rozwój tej ścieżki opieki dla pacjentów z cukrzycą bywa brak specjalistów.

06.07.2023

Samorząd lekarski pyta o podstawę wprowadzenia limitu na wystawianie e-recept

Pacjent

- W dwa dni 283 lekarzy próbowało przekroczyć granicę 300 recept dla więcej niż 80 pacjentów w ciągu tylko 10h swojej pracy. Większość to pracownicy tak zwanych receptomatów. Rekordzista chciał wystawić w dwa dni 60 tys. recept - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski z kolei pyta ministra zdrowia o podstawę prawną wprowadzenia limitów, które ograniczają prawa pacjentów. 

05.07.2023

Opiekunowie chorych kotów pod nadzorem epidemiologicznym

Pacjent Opieka zdrowotna

Właścicieli i opiekunów kotów, u których potwierdzono zakażenie wirusem ptasiej grypy, objęto nadzorem epidemiologicznym – poinformował we wtorek Główny Inspektor Sanitarny. W ostatnim czasie służby weterynaryjne zanotowały zwiększoną liczbę przypadków infekcji kotów domowych, przebiegających z objawami oddechowo-neurologicznymi i wysoką śmiertelnością. Ryzyko przeniesienia zakażenia z chorego kota na człowieka jest znikome - zaznacza GIS.

04.07.2023

W aptekach brakuje antybiotyków dla dzieci

Pacjent Farmacja

W aptekach brakuje niektórych antybiotyków czy leków na cukrzycę – takie informacje dotarły do Rzecznika Praw Obywatelskich, który interweniuje w tej sprawie u ministra zdrowia. Chodzi głównie o dwa antybiotyki, które muszą przyjmować dzieci w domu po wyjściu ze szpitala: penicylinę i amoksycylinę.

04.07.2023

Mężczyzna nie skorzysta z opieki geriatrycznej, bo wcześniej umrze

Pacjent

Senior ma otrzymać komplet pomocy: od diagnostyki przez leczenie po rehabilitację. Celem jest, aby pacjent w stabilnym stanie zdrowia jak najdłużej samodzielnie funkcjonował w codziennym życiu. Zgodnie propozycją, z centrów zdrowia mają korzystać osoby od 75 roku życia. Tymczasem w Polsce przewidywana długość życia mężczyzny wynosi niecałe 72 lata – jest niższa niż wyznaczona granica, która daje dostęp do szczególnych uprawnień.

04.07.2023

Dziecko z astmą skorzysta z opieki koordynowanej

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 lipca pacjenci do 18. roku życia nie będą musieli czekać w kolejce do niektórych specjalistów, bo - tak jak przewlekle chorzy dorośli - skorzystają z leczenia w ramach opieki koordynowanej, czyli w poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Co prawda w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, dotyczącym tego modelu opieki, nie ma ograniczeń wiekowych, to jednak wprowadził je NFZ. Teraz Fundusz je usuwa.

03.07.2023

Lekarz wystawi zlecenie na wyrób medyczny na "covidowych" zasadach

Pacjent Finansowanie zdrowia

Do 30 września lekarz będzie mógł wystawiać zlecenia na wyroby medyczne i zlecenia naprawy także podczas teleporady, czyli według zasad obowiązujących podczas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego. Natomiast od 1 października obligatoryjne będzie wystawianie e-zleceń podpisanych elektronicznie.

03.07.2023

Początek lipca tradycyjnie pełen zmian w prawie

Pacjent Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Finanse Kredyty Podatek od spadków i darowizn

Zmiany w opodatkowaniu najmu, zasadach korzystania z ulgi rehabilitacyjnej, podwyższenie minimalnego wynagrodzenia, 2-proc. kredyt na mieszkanie – to tylko niektóre lipcowe nowości dla osób fizycznych. Nowe regulacje dotkną jednak także przedsiębiorców. Pojawi się m.in. nowy rodzaj postępowań konsumenckich. Zmian jednak jest znacznie więcej – i nie chodzi wcale o skutki odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

30.06.2023

Będzie nowa ścieżka kształcenia psychoterapeutów - powstaje wbrew środowisku

Pacjent

Specjalizacja „psychoterapia” dostępna dla absolwentów kierunków m.in. lekarskiego, psychologii, pielęgniarstwa, nauk o rodzinie wkrótce stanie się faktem. Program szkolenia przygotują eksperci, a zatwierdzi go minister zdrowia. To nowa ścieżka obok systemu uzyskiwania kwalifikacji, nad którym pieczę sprawują stowarzyszenia zrzeszające psychoterapeutów. Środowisko obawia się, że efektem będzie większy chaos w psychoterapii finansowanej ze środków publicznych.

30.06.2023

Lekarz może odmówić pacjentowi leczenia, ale nie przy zagrożeniu życia

Pacjent Zawody medyczne

Lekarze mają obowiązek udzielania  świadczeń zdrowotnych, ale nie jest to obowiązek bezwzględny. Oznacza to, że mają prawo do odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego pacjentowi, ale pod pewnymi warunkami. Przepisy wprost nie określają, że o każdej odmowie udzielenia świadczenia zdrowotnego pacjentowi powinien być zawiadomiony NFZ. Godzi to w transparentność udzielanych świadczeń zdrowotnych, co działa na niekorzyść pacjentów.

30.06.2023

Wyroby medyczne - zmiany refundacyjne od 1 stycznia 2024 r.

Pacjent Finansowanie zdrowia Niepelnosprawność

Zmiany limitów refundacji m.in. cewników hydrofilowych, osprzętu do pomp insulinowych, ortez, protez i obuwia ortopedycznego oraz wyrobów dla pacjentek po operacjach mastektomii przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Proponowane przez resort zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2024 r.

29.06.2023

Bon na zdrowie może odbić się czkawką

Pacjent Domowe finanse Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Jedna krótka wizyta w szpitalu pochłania nawet kilka tysięcy złotych. Oznacza to, że osoba co do zasady zdrowa, która incydentalnie musi się przebadać lub trafia na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) z łatwością wydaje przypadające na nią średnie roczne kwoty na refundowane leczenie. Koszty opieki na oddziale intensywnej terapii czy w ramach programów lekowych są znacznie wyższe i przekraczają możliwości budżetowe większości pacjentów.

29.06.2023

Gawrońska: Dane osobowe i kody na opaskach pacjentów to optymalne rozwiązanie

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Będziemy mieli kompletny mechanizm służący jednoznacznej identyfikacji pacjentów. Obecnie – w przypadku szpitali, które nie są gotowe do skanowania kodów kreskowych – istnieje ryzyko pomyłek, o czym zresztą dowiadujemy się z mediów, gdy taka pomyłka ma tragiczny finał dla pacjenta - mówi dr Anna Gawrońska z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.

29.06.2023

Nie tylko donacja ciała - medycynie można też ofiarować swoje dane

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje obecnie nad przepisami, które umożliwią rejestrację „organizacji altruizmu danych”. Przekazywanie im swoich danych medycznych dla dobra ludzkości może okazać się jednak utopijną wizją. Poziom dojrzałości cyfrowej szpitali nie jest wystarczający, aby uznać, że zbierane w nich dane są dobrej jakości. Wyzwaniem jest też bezpieczeństwo, bo zadłużone placówki ochronę danych stawiają często na szarym końcu.

28.06.2023

Nie będzie stanu zagrożenia, ale Covid-19 w systemie zostanie na dłużej

Pacjent Zawody medyczne

Kontynuowane będą szczepienia przeciwko Covid-19, a w obiegu „na wszelki wypadek” zostaną tzw. paszporty covidowe. Dorośli nie będą potrzebowali skierowania do psychologa także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Tak rząd przygotowuje się na 1 lipca, gdy zakończy się stan zagrożenia epidemicznego. Wiadomo już, że z wdrożeniem wszystkich pomysłów nie zdąży.

27.06.2023

Od 1 lipca skierowanie do sanatorium tylko w wersji elektronicznej

Pacjent

Od 1 lipca skierowania do sanatoriów będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. Kończy się wówczas okres przejściowy, a papierowe skierowania będą wystawiane w wyjątkowych sytuacjach. E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ już w momencie wystawienia.

26.06.2023

Jan Paweł II w nazwie - szpital pyta o zgodę kościół, a nie musi

Pacjent Opieka zdrowotna

Biuro Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski (KEP) potwierdza, że szpital, który chce nadać placówce imię Jana Pawła II, nie potrzebuje do tego zgody władz kościelnych. Niektórzy zarządzający szpitalami jednak z taką prośbą występują. Sami z siebie poddają w ten sposób działalność placówki opieki zdrowotnej kościelnej cenzurze, łamiąc zasadę wzajemnej niezależności państwa i kościoła.

26.06.2023