SN: Praca w służbach łączności milicji to służba w organach bezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Pracownicy wydziałów łączności milicji obywatelskiej są osobami, które pełniły służbę w organach bezpieczeństwa PRL, według ustawy lustracyjnej. Pomimo tego w indywidualnych sprawach trzeba brać pod uwagę wszystkie okoliczności w tym możliwość popełnienia błędu w oświadczeniach z uwagi na niejasność przepisów - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Karnej

26.05.2021

SA: Odwołanie od decyzji ZUS kieruje się do organu rentowego

Emerytury i renty

Strona niezadowolona z decyzji organu rentowego powinna wnieść odwołanie do organu, który może zmienić wydane rozstrzygnięcie. W takim wypadku nie przekazuje on odwołania do sądu. Dopiero jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie uwzględnia odwołania, przekazuje pismo wraz z dokumentacją do właściwego sądu - orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

26.05.2021

TK po cichu odwołał rozprawę w sprawie renty inwalidzkiej b. funkcjonariusza służb

Emerytury i renty

We wtorek, 25 maja 2021 r., Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie miał odpowiedzieć na pytanie prawne Sądu Okręgowego z Krakowa, czy obniżenie wysokości policyjnej renty inwalidzkiej byłego funkcjonariusza pełniącego służbę na rzecz totalitarnego państwa było zgodne z Konstytucją. Jak ustalił Prawo.pl, rozprawę odwołano, ale przyczyny nie podano. Nowy termin – 16 czerwca.

25.05.2021

Związki zawodowe wiedzą, o ile powinny wzrosnąć płace w 2022 r.

Emerytury i renty Prawo pracy

Wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej powinien w 2022 roku wynosić nie mniej niż 8,5 proc., w państwowej sferze budżetowej - nie mniej niż 12 proc., a minimalnego wynagrodzenia za pracę – nie mniej niż 10,71 proc. Taką propozycję przedstawili Ministerstwu Finansów związkowcy z Forum Związków Zawodowych, NSZZ „S” i OPZZ.

24.05.2021

SA: Zmiana zaskarżonej decyzji przez organ emerytalny to forma uznania powództwa

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Organ emerytalny wydał decyzję dotyczącą policyjnej renty inwalidzkiej. Nie zgodziła się z nią strona, która najpierw wniosła odwołanie, a później apelację. Postępowanie przed sądem stało się jednak zbędne. Z analizy nowo wydanych decyzji wynika, iż żądanie ubezpieczonego zostało uwzględnione w całości - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

21.05.2021

Za kilka dni kolejne podejście TK do emerytur i rent b. funkcjonariuszy służb

Emerytury i renty

Trybunał Konstytucyjny 25 maja w pełnym składzie ma rozstrzygnąć, czy obniżenie wysokości policyjnej renty inwalidzkiej b. funkcjonariusza pełniącego służbę na rzecz totalitarnego państwa było zgodne z Konstytucją. Możliwe, że tym wyrokiem TK będzie próbował zamknąć głośną sprawę obniżenia emerytur i rent byłym funkcjonariuszom w ogóle, której do dziś nie rozstrzygnął.

19.05.2021

Dalsza praca bez podatku - można dużo stracić i nic nie zyskać

Emerytury i renty Prawo pracy Polski Ład

Zapowiadany Polskim Ładzie zerowy PIT dla osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego zdecydują się dalej pracować i nie pobierać emerytury, może zaskoczyć jej beneficjentów. Osoby, które na to się zdecydują, na rękę będą dostawać tyle samo, a jeśli nie dożyją emerytury - ich rodzina nic nie otrzyma. Rzecznik rządu uspokaja: seniorzy nie zapłacą podatku do wysokości progu podatkowego, czyli 120 tys. zł.

18.05.2021

Piotr Duda: Polski Ład oceniamy z ostrożnym optymizmem, czekamy na szczegóły

Emerytury i renty Prawo pracy Polski Ład

Polski Ład oceniamy z ostrożnym optymizmem, wiele zaproponowanych rozwiązań wychodzi naprzeciw naszym postulatom, ale czekamy na szczegóły - oświadczył Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Pozytywnie ocenił m.in. zapowiedź zmian podatkowych, zabrakło mu natomiast poruszenia kwestii emerytur stażowych.

15.05.2021

Emerytury stażowe mają więcej wad, niż zalet

Emerytury i renty

Przepisy wprowadzające tzw. emerytury stażowe, bez określenia wieku, po osiągnięciu którego osoby uprawnione mogą zacząć pobierać świadczenie, będą niekonstytucyjne. Nie ma też pewności, czy rozwiązanie nie spowoduje wypychania osób posiadających staż z rynku pracy, zwłaszcza przy zwolnieniach grupowych. Poważne wątpliwości budzi też brak ochrony przedemerytalnej.

10.05.2021

NSZZ "Solidarność" rusza ze zbieraniem podpisów pod projektem: Emerytura za staż

Emerytury i renty

Wprowadzenie emerytury stażowej dla osób, które uzbierają kapitał minimalny pozwalający na uzyskanie co najmniej minimalnej emerytury i udokumentują staż: w przypadku kobiet - 35 lat okresów podlegania ubezpieczeniom społecznym, a dla mężczyzn 40 lat, proponuje NSZZ „Solidarność”. Projekt ma trafić do Sejmu jako projekt obywatelski. Związek rusza ze zbieraniem podpisów.

07.05.2021

Rząd chce późniejszego przechodzenia na emerytury, ale skutecznych narzędzi nie proponuje

Finanse publiczne Emerytury i renty

Rząd w Krajowym Planie Odbudowy przyznaje się do błędu, jakim było cofnięcie podwyższenia wieku emerytalnego. Przed zbliżającą się katastrofą demograficzną chce nas chronić wyższym efektywnym wiekiem przechodzenia na emerytury, ale mające temu służyć mechanizmy - m.in. podatkowe - raczej nie wpłyną na decyzje Polaków, z których większość robi to tuż po uzyskaniu uprawnień.

05.05.2021

Krótki staż, niskie świadczenie - są emerytury liczone w groszach

Emerytury i renty

W grudniu 2020 roku wypłacono 310,1 tys. emerytur nowosystemowych w wysokości niższej niż najniższa gwarantowana wysokość emerytury, o przeciętnej wysokości 794,59 zł. A emeryt z Wrocławia ma 20 groszy emerytury miesięcznie, bo przepracował 3 miesiące, i to na umowie-zlecenia. Wszystko dlatego, że ustawodawca nie określił wymaganego minimalnego wymiaru stażu ubezpieczeniowego.

01.05.2021

Waloryzacja emerytur czerwcowych może być korzystniejsza, ale starych krzywd nie naprawi

Emerytury i renty

Począwszy od 2021 roku przy ustalaniu emerytur w czerwcu waloryzacja składek ma być dokonywana w taki sam sposób, jak w maju czy w lipcu, jeśli będzie korzystniejsza dla ubezpieczonego. Na takie przeliczenie mają pozwolić nowe przepisy, nad którymi pracuje resort rodziny. Nie przewidują one jednak rekompensaty dla tych, którzy przeszli na emeryturę w poprzednich latach.

26.04.2021

Już ponad 8,4 mln emerytów i rencistów otrzymało 13-tkę

Domowe finanse Emerytury i renty

Wypłaty dodatkowego świadczenia w postaci tzw. trzynastej emerytury ruszyły z początkiem kwietnia i do tej pory „trzynastka” trafiła już do przeszło 8,4 mln osób – poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Świadczenie jest wypłacane wszystkim uprawnionym, bez konieczności składania wniosku.

22.04.2021

Sejm na razie nie będzie głosował nad ustawą o likwidacji OFE

Emerytury i renty

Po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, marszałek Sejmu Elżbieta Witek zdecydowała o nieprzeprowadzaniu we wtorek, 20 kwietnia 2021 roku, głosowania nad rządowym projektem ustawy dotyczącym likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Następne posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 19 i 20 maja.

20.04.2021

ZUS liderem elektronicznej wymiany danych o świadczeniach międzynarodowych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdrożył europejski system elektronicznej wymiany danych EESSI. Dzięki temu sprawy międzynarodowe są obsługiwane sprawniej i szybciej. W 2020 r. ZUS wypłacał ponad 242 tysiące świadczeń osobom, które oprócz aktywności zawodowej w Polsce, pracowały za granicą. Aż 91 proc. z nich trafiało na rachunki bankowe.

19.04.2021

Koniec OFE - projektem zajmą się sejmowe komisje

Domowe finanse Emerytury i renty

Po burzliwej debacie projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne trafił ponownie do prac w komisjach sejmowych. Zgodnie z nim, OFE przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru: albo przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE), albo w całości do ZUS.

14.04.2021