Chodzi modernizację systemu informatycznego. Prokuratura Regionalna w Warszawie oskarżyła byłego dyrektora departamentu informatyzacji Ministerstwa Sprawiedliwości o niedopełnienie obowiązków, wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach oraz działanie na szkodę interesu publicznego. Skutkiem niesprawnego systemu były m.in. problemy w funkcjonowaniu e-sądów.
Patrycja Rojek-Socha
27.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Więźniowie chorzy na żółtaczkę typu C zyskują szansę na terapię bezinterferonową. Będzie to możliwe, o ile leczenie zaczęte w więzieniu będzie kontynuowane na wolności. Ministerstwo Zdrowia poinformowało Rzecznika Praw Obywatelskich o planach współpracy z SW.
Patrycja Rojek-Socha
27.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Sąd nie zauważył dnia wolnego - Bożego Ciała - i termin wniesienia odwołania przepadł. I to był błąd sądu. Dlatego, że jeśli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to termin przesuwa się o jeden dzień. Rzecznik praw obywatelskich złożył w tej sprawie kasację na korzyść obywatela.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.03.2019
Prawo karne
Dochód ze sprzedaży nieruchomości po pięciu latach od nabycia jest zwolniony z PIT. Fiskus zbyt chętnie jednak kwalifikuje takie transakcje jako wykonywane w ramach firmy. Co stanowi granicę? Czy będzie to dziesięć podobnych transakcji, kilka, czy może już tylko dwie? Czy sprzedaż dwóch działek dwóm nabywcom zostanie uznana za nieprofesjonalną – pisze Robert Nogacki z kancelarii Skarbiec.
Robert Nogacki
27.03.2019
Domowe finanse PIT
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku uznał, że aresztowanie skarżącego za rzekome chuligaństwo, ponieważ sfilmował swoich znajomych tańczących w parku i umieścił ten krótki film w internetowym serwisie Youtube.com, stanowiło naruszenie jego prawa do poszanowania wolności osobistej i bezpieczeństwa.
Katarzyna Warecka
27.03.2019
Prawo karne
Niesatysfakcjonująca, rząd nie rozumie sytuacji pracowników sądów i nie dostrzega problemów związanych z ich masowymi odejściami z pracy - tak m.in. NSZZ Solidarność Pracowników Sądów komentuje odpowiedź z kancelarii premiera. KPRM podkreśla w niej, że problemy z wynagrodzeniami dostrzega ale podwyżki w 2019 r. - po 200 zł na etat już zaplanowano
Patrycja Rojek-Socha
27.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Osiem etatów - tyle w ocenie rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara wystarczyłoby do tego, by jego biuro sprawniej rozpatrywało wnioski o skargi nadzwyczajne. Jak podkreśla, mimo że wielokrotnie to podnosił, budżet RPO nie został dostosowany do nowych zadań. A wniosków o skargi wpłynęło już do niego ponad 4 tys.
Patrycja Rojek-Socha
27.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Wiceminister zdrowia Zbigniew Król zapowiada, że we wrześniu tego roku ma zacząć działać nowy model opieki nad dziećmi i młodzieżą w kryzysie psychicznym. Jako pierwsze mają powstać centra opieki najwyższego poziomu. W każdym województwie ma działać jedna taka placówka, a w większych regionach po dwie, trzy.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
27.03.2019
Opieka zdrowotna
15 maja przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbędzie się rozprawa w związku ze skargą przeciw Polsce, Czechom i Węgrom dotyczącą odmowy relokacji uchodźców przez te państwa. Skargę do TSUE wniosła Komisja Europejska.
Krzysztof Sobczak
26.03.2019
Administracja publiczna
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów dotyczących KRS, uchylający zapisy, które stanowiły podstawę odwołania się kandydatów na sędziów SN do Naczelnego Sądu Administracyjnego, rodzi fundamentalny problem dotyczący pytań prejudycjalnych - które właśnie NSA skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE - uważa dr Adam Bodnar.
Patrycja Rojek-Socha
26.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Obradujący w Strasburgu Parlament Europejski odpowiedział się we wtorek za regulacjami, które mają znieść w państwach UE zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków dwa razy w roku. Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, iż ostatnia zmiana czasu w UE miałaby mieć miejsce w 2021 r.
Krzysztof Sobczak
26.03.2019
Administracja publiczna
Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchylił postanowienie Sądu Rejonowego w Biłgoraju sprzed 19 lat o stwierdzeniu nabycia spadku z powodu rażącego naruszenia konstytucyjnego prawa do sądu, dziedziczenia i zaufania obywateli do państwa. Skargę wniósł rzecznik praw obywatelskich, którego zdaniem tego błędu nie można już było inaczej naprawić.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.03.2019
Ochronie pozycji rzeczników praw obywatelskich służyć ma przyjęta właśnie lista 25 Zasad Weneckich, których celem jest wspieranie instytucji stojących na straży praw obywateli. Zgodnie z nimi ombudsman powinien dysponować budżetem umożliwiającym realizację wszystkich wyznaczonych zadań oraz ma być chroniony immunitetem funkcjonalnym.
Patrycja Rojek-Socha
26.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Od 2022 roku w pojazdach sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej obowiązkowe będą technologie bezpieczeństwa, niezależnie od wersji wyposażenia. Nowe przepisy, w sprawie których porozumieli się właśnie przedstawiciele państw członkowskich UE, PE oraz KE, mają poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Krzysztof Sobczak
26.03.2019
Rynek i konsument Policja
Dzisiaj Sąd Najwyższy na posiedzeniu jawnym zajmie się na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich pierwszą skargą nadzwyczajną od prawomocnego wyroku sprzed lat. Sprawa dotyczy dwóch sprzecznych orzeczeń spadkowych. Chodzi o rodzinę rolników.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.03.2019
Prawnicy
Międzynarodowe wypożyczalnie samochodów zobowiązały się do włączenia wszystkich opłat do łącznej ceny podawanej przy rezerwacji. Na stronie internetowej przedstawiana będzie zasadnicza cena, odpowiadająca cenie końcowej, którą konsumenci będą musieli zapłacić. To efekt nacisków ze strony Komisji Europejskiej i krajowych urzędów zajmujących się ochroną konsumentów.
Krzysztof Sobczak
26.03.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Rada miasta przyjęła program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że w uchwale zabrakło dokładnego wskazania lekarza lub zakładu leczniczego odpowiedzialnego za usypianie ślepych miotów.
Dorian Lesner
26.03.2019
Samorząd terytorialny

Może być problem z ocenami końcowymi maturzystów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
MEN nie obawia się o przebieg egzaminów w czasie strajku nauczycieli. Zapewnia, że odbędą się zgodnie z planem, a pomóc w tym ma rozporządzenie, które umożliwi zmianę składów komisji egzaminacyjnych. Tymczasem problematyczna może być także kwestia klasyfikacji uczniów - wymaga to bowiem uchwały rady pedagogicznej.
Monika Sewastianowicz
26.03.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nowe ośrodki będą tworzone na bazie części zakładów poprawczych, z wykorzystaniem ich bazy pedagogiczno-wychowawczej w tym m.in. wychowawców i terapeutów - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. W ten sposób resort chce rozwiązać też problem wysokich kosztów utrzymania pustoszejących "poprawczaków".
Patrycja Rojek-Socha
26.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Pracodawca z urzędu nie chroni prywatności swoich pracowników, musi ich zapytać, czy wolno udostępniać do publicznej wiadomości wysokość ich zarobków - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję zarządu TVP o odmowie podania wynagrodzeń wydawców i prowadzących Wiadomości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.03.2019
Prawo pracy
W obawie przed zwolnieniem ze służby żołnierze mogą ukrywać objawy stresu, nieporozumień i agresji w rodzinach czy trudności w przystosowaniu się do dalszej służby wojskowej - wskazuje rzecznik praw obywatelskich. RPO prosi ministra obrony o zbadanie skuteczności istniejącego systemu pomocy psychologicznej dla żołnierzy uczestniczących w misjach.
Paweł Żebrowski
26.03.2019
Prawo pracy Opieka zdrowotna

#EmeryturaPlus w 2019 roku jednak nie dla każdego emeryta

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Zaprezentowany projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów wprost dyskryminuje wszystkie osoby, które w 2019 roku osiągną wiek emerytalny i zdecydują się przejść na emeryturę po dniu 30 kwietnia - pisze Oskar Sobolewski – prawnik, ekspert Instytutu Emerytalnego.
Oskar Sobolewski
25.03.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Większość Polaków za czasem letnim przez cały rok

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Zdecydowana większość Polaków jest za wprowadzeniem u nas czasu letniego jako stałego przez cały rok - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. To element przygotowań do decyzji w tej sprawie w Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
25.03.2019
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Kuratorzy sądowi to kolejna grupa zawodowa, która przypomina się Ministerstwu Sprawiedliwości w związku ze swoimi wynagrodzeniami. Prezydium Krajowej Rady Kuratorów wystosowało w tej sprawie pismo do wiceministra Michała Wójcika. Pytają, czy planowane są dla nich dalsze podwyżki w 2019 r. oraz czy zostały i w jakiej wysokości zabezpieczone środki na awanse.
Patrycja Rojek-Socha
25.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Niemcy podają, że u nich 19 tys. osób rocznie umiera z powodu zdarzeń niepożądanych. W Polsce udajemy, że nie ma problemu. Tracą na tym pacjenci, bo szpitale proponują im złotówkę odszkodowania. Poprawić bezpieczeństwo mogłaby ustawa o jakości w ochronie zdrowia, ale od 2017 r. jest w konsultacjach wewnętrznych w resorcie zdrowia.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
25.03.2019
Opieka zdrowotna

ACTA2 odłóżmy ad acta

Prawo AI Prawo gospodarcze
Nowa dyrektywa o prawie autorskim jest potrzebna, ale bez art. 11 i 13. One są niebezpieczne i należy je usunąć. Jeśli się nie uda, to projekt trzeba odłożyć ad acta. Jesteśmy za tym, by twórcy otrzymywali godziwe wynagrodzenie za swoją ciężką pracę, ale dyrektywa nie idzie jednak w tym kierunku - mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.
Jolanta Ojczyk
25.03.2019
Prawo AI Prawo gospodarcze
Rada miasta uchwaliła, że punkty sprzedaży alkoholu będą mogły być lokalizowane w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od szkół, przedszkoli, żłobków, domów dziecka oraz obiektów sakralnych i cmentarzy. WSA w Białymstoku uznał, że taka odległość z pewnością nie ogranicza dostępności alkoholu.
Dorian Lesner
25.03.2019
Samorząd terytorialny
Zmiana przepisu kodeksu karnego, dotyczącego "uporczywego" uchylania się od płacenia alimentów nie wpłynęła na sytuacje osób zobowiązanych, wobec których orzeczono ten obowiązek przed wejściem w życie ustawy - stwierdził Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.03.2019
Prawo karne
Ksiądz chce mieć dane osoby nieprzytomnej, której udziela ostatniego namaszczenia w szpitalu. Chciałby je odnotować, a lekarze odmawiają informacji. Kościoły i związki wyznaniowe uważają, że trzeba zmienić ustawę w tym zakresie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.03.2019
Pacjent
Systemy funkcjonujące na portalu FutureNet oraz platformie reklamowej FutureAdPro, które oferują zyski za namawianie innych osób do zakupu pakietów uczestnictwa, to mogą być piramidy finansowe - ostrzega Urząd Ochrony konkurencji i konsumentów. 
Krzysztof Sobczak
23.03.2019
Domowe finanse Finanse