Tematami dwudniowego kongresu ekonomiczno-społecznego, które rozpoczęło się właśnie w Krakowie, są m.in. wyzwania związane ze współczesną przestępczością, w tym cyberprzestępczością, zmiany w prawie karnym, a także ochronie prawnej przedsiębiorców.

Ziobro: zmiany nie byłyby skuteczne bez współpracy

Zbigniew Ziobro podczas otwarcia Forum podkreślił, że zmiany w polskim prawie, wprowadzane przez kierowany przez niego resort, "nie byłyby tak skuteczne, gdyby nie współpraca i korzystanie z rozwiązań wypracowanych przez inne państwa".  Zastrzegł, że nie chodzi tylko o szczebel unijny, co jest naturalne dla Polski, jako kraju członkowskiego UE, ale "też bardziej bilateralnej, bezpośredniej współpracy z poszczególnymi krajami". 

- Jestem przekonany, że nie ma sensu po raz kolejny wynajdować koła, jeśli ktoś już je wynalazł, dlatego warto korzystać z cudzej wiedzy i doświadczenia oraz współdziałać po to, aby wytworzyć rozwiązania, które będą mieć charakter bardzo uniwersalny, sprawdzać się nie tylko w naszym kraju, ale też innych krajach europejskich - dodał.

Jako przykłady podał m.in. zmiany przeciwdziałające wyłudzeniom podatku VAT, tzw. karuzelom vat-owskim, konfiskatę rozszerzoną, system elektronicznego monitoringu przestępców, czy też system losowego przydzielania spraw sędziom. 

Warchoł: przestępczość nie zna granic

Także wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podkreślał, że współpraca jest konieczna bo "przestępcy nie znają granic". 

- Przestępczość nie ma ograniczeń, przestępcy wybierają kraj, gdzie nie ma odpowiedniego prawa - powiedział. 

Jako przykłady dobrych rozwiązań przyjmowanych w Polsce a pochodzących z krajów Europy Zachodniej, wymienił odpowiedzialność podmiotów zbiorowych oraz upadłość konsumencką. 

- Nie może być rozwoju, kiedy jest niekorzystny klimat dla biznesu. Przytoczę przykład z ruchu drogowego - dla wszystkich z nas jest sytuacją bardziej komfotorową kiedy wiemy, że inni uczestnicy ruchu drogowego mają sprawne samochody. Tak samo jest w biznesie. Biznes musi być sprawiedliwy i uczciwy - powiedział. 

 


Pierwszy dzień - cyberprzestępczość i więzienia bez krat

Kongres rozpoczął się od debaty ministrów sprawiedliwości Państw Trójmorza. Następnie przewidziano szereg paneli tematycznych. Prelegenci będą przedstawiać m.in. regulacje, które mają chronić internet przed cyberprzestępczością. 

Uczestnicy będą też dyskutować na temat ochrony prawnej przedsiębiorców oraz wspierania prawem gospodarki.   

Przedstawiona zostanie też wizja więzień bez krat i poruszona tematyka zaostrzenia kar. Jednym z tematów Forum będzie reprywatyzacja. 

Dzień drugi - panele dotyczące rodziny

W sobotę w programie przewidziano m.in. panele dotyczące rodziny, tożsamości narodowej, jako fundamentu Europy, a także roli samorządów w bezpieczeństwie społecznym. 

Wcześniej uczestnicy kongresu będą mogli wysłuchać wystąpień: marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, amerykańskiego politologa Georga Friedmana i byłej premier Beaty Szydło. 

Czytaj: Zachowanie tożsamości dzieci wraca na forum UE>>