Prawo.pl
Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie nowy standard opieki okołoporodowej. Jednak nie poprawi on dostępu do znieczulenia zewnątrzoponowego. A obecnie są województwa, w których prawo kobiet do łagodzenia bólu istnieje tylko na papierze. W Zachodniopomorskiem w 2017 r. znieczulenie otrzymało tylko 28 kobiet na blisko 16 tysięcy porodów, w 2018 r. z takiej metody łagodzenia bólu skorzystały tylko dwie rodzące!
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
18.12.2018
Opieka zdrowotna
Uciekanie się do kary śmierci jest nieludzkie, to "kara sprzeczna z Ewangelią" - stwierdził poniedziałek papież Franciszek. I dodał, że każde życie jest święte i należy je chronić bez żadnych wyjątków.
Krzysztof Sobczak
17.12.2018
Prawo karne

NSA: Sąd administracyjny rozstrzyga o przywróceniu terminu dla użytkownika wieczystego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna
Skarga do sądu administracyjnego przysługuje w sytuacji, gdy samorządowe kolegium odwoławcze odmówi przywrócenia terminu na złożenie wniosku kwestionującego zmianę opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.12.2018
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna
Trwający protest nauczycieli i wychowawców przedszkolnych to poważny problem dla pracujących rodziców. Szczególnie pod koniec roku, kiedy większość wykorzystała już urlopy wypoczynkowe. Prawo pracy przychodzi w takiej sytuacji z pomocą. Gdy żłobek, przedszkole czy szkoła niespodziewanie się zamyka, rodzic może skorzystać z płatnego zasiłku opiekuńczego.
Agnieszka Matłacz
17.12.2018
Szkoła i uczeń Prawo pracy
Osoby z niepełnosprawnościami nie chcą preferencyjnego traktowania, a tylko wyrównania szans. Obowiązujące przepisy niestety tego nie zapewniają. Wciąż nie mają odpowiedniego dostępu do edukacji, sądownictwa, napotykają wiele przeszkód przy załatwianiu spraw administracyjnych - uznali uczestnicy II Kongresu Praw Obywatelskich.
Agnieszka Matłacz
17.12.2018
Pomoc społeczna
Niedawny protest policjantów i wywalczone podwyżki przypomniały o niektórych problemach tej formacji. Głównie finansowych, a szkoda, bo reform wymaga zarówno organizacja jak i sposób działania policji - pisze Tomasz Warykiewicz
Tomasz Warykiewicz
17.12.2018
Skoro transakcje nie były autoryzowane przez właściciela rachunku, bank musi oddać pieniądze i to wraz z odsetkami. Tak uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. By było inaczej bank musi udowodnić, że do transakcji doszło z winy klienta lub jego rażącego niedbalstwa.
Jolanta Ojczyk
17.12.2018
Finanse
Pakiet Katowicki, nazywany też „Mapą drogową” realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r. - to dokument przyjęty w sobotę późnym wieczorem przez strony - uczestników szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach COP24.
Krzysztof Sobczak
16.12.2018
Środowisko Prawo gospodarcze
Minister rodziny i pracy podtrzymuje, że marcowy termin wejścia w życie emerytur dla matek czwórki dzieci jest realny. Projekt ustawy jest już po konsultacjach i ma zostać rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Agnieszka Matłacz
15.12.2018
Domowe finanse Emerytury i renty
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że prawo rodziców do wychowania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami nie jest zagrożone wprowadzeniem elementów edukacji równościowej i antydyskryminacyjnej w gdańskich szkołach publicznych.
Katarzyna Warecka
15.12.2018
Przeciwdziałanie przemocy seksualnej wymaga systemowych rozwiązań - w tym zmian w prawie, zwiększenia świadomości społecznej, edukacji policjantów, prokuratorów i sędziów - uważają przedstawiciele RPO i organizacji zajmujących się prawami kobiet.
Patrycja Rojek-Socha
15.12.2018
Prawo karne
Zwiększa się nieznacznie liczba spraw o zaprzeczenie ojcostwa z powództwa prokuratora. Jest to obecnie mniej niż jeden procent wszystkich wniosków wpływających do prokuratury - według szacunków kilkadziesiąt spraw w skali kraju. Jednak są sytuacje życiowe, w których pomoc prokuratora w przeprowadzeniu takiego postępowania jest niezbędna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.12.2018
Prawo rodzinne Prokuratura
Możliwość złożenia przez kontrolowaną osobę do właściwego sądu rejonowego zażalenia na postanowienie o przeszukaniu - to jedna ze zmian wynikających z uchwalonej w piątek przez Sejm nowelę ustawy o policji i kilkunastu innych ustaw, dotyczącą m.in. zakresu czynności podczas przeprowadzania kontroli osobistej.
Krzysztof Sobczak
14.12.2018
Prawo karne
Powołanie Rzecznika Praw Pasażerów to jeden z celów nowelizacji ustawy Prawo lotnicze. Uchwalona w piątek ustawa implementuje też prawo unijne w zakresie, m.in. koordynacji rozkładów lotów, czasu pracy załóg lotniczych, wyposażania samolotów.
Krzysztof Sobczak
14.12.2018
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Dostosowanie polskiego prawa do tzw. unijnej dyrektywy DODO przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości.
Krzysztof Sobczak
14.12.2018
RODO

Nowy rzecznik praw dziecka rozpoczął pracę

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń
Wybrany na urząd Rzecznika Praw Dziecka Mikołaj Pawlak złożył w piątek ślubowanie w Sejmie i w ten sposób formalnie rozpoczął pięcioletnią kadencję na tym stanowisku. Zastąpi Marka Michalaka, który sprawował ten urząd przez dwie kadencje.
Krzysztof Sobczak
14.12.2018
Prawo rodzinne Szkoła i uczeń
Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje nie tylko opiekunowi osoby niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia o znacznym stopniu niepełnosprawności. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Marek Sondej
14.12.2018
Pomoc społeczna
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej musi spełniać wymogi określone w kodeksie postępowania administracyjnego. I nawet jeśli jest przesłany drogą mailową - musi mieć podpis - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę Stowarzyszenia Watchdog Polska w sprawie nagród.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.12.2018
Samorząd terytorialny Prawo pracy
Sprawa śmierci Igora Stachowiaka nie jest odosobniona, w Polsce nadal zdarzają się przypadki tortur. Potrzebne są zarówno zmiany w przepisach, szkoleniu służb jak i zwiększenie kontroli państwa nad placówkami w których prawa człowieka mogą być łamane - uważają przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich
Patrycja Rojek-Socha
14.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze nie znikną, ale będą bardziej kosztowne. Deweloperzy będą musieli odprowadzać od każdej wpłaconej kwoty do 5 procent na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Może to spowodować wzrost cen mieszkań. UOKiK zapewnia, że to koszt ochrony konsumentów.
Jolanta Ojczyk
14.12.2018
Prawo gospodarcze
Uhonorowano innowacyjny projekt Litygacji Strategicznej, który wspiera przestrzeganie praw człowieka i swobody wypowiedzi w Polsce. Gala 2018 Good Lobby Awards odbyła się 12 grudnia w Brukseli. 
Patrycja Rojek-Socha
13.12.2018
Rynek
Osoby niewidome, słabowidzące i z innymi niepełnosprawnościami będą miały łatwiejszy dostęp do opublikowanych utworów drukowanych i programów komputerowych.
Agnieszka Matłacz
13.12.2018
Prawo cywilne

Już można blokować sms-y premium

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Abonenci są od 12 grudnia br. chronieni przed niechcianymi SMS Premium, dzięki czemu będą mogli lepiej kontrolować swoje wydatki. To możliwe dzięki zmianom w prawie telekomunikacyjnym, które pozwalają na zablokowanie wszystkich usług Premium nawet, gdy są one bezpłatne.
Krzysztof Sobczak
13.12.2018
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ustawa o Służbie Ochrony Państwa pozwalała Straży Marszałkowskiej na odmowę wydania obywatelowi przepustki na galerię sejmową - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Tym samym oddalił skargę obywatela, który nie został wpuszczony na obrady Sejmu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Możliwość złożenia zażalenia na postanowienie o przeszukaniu do właściwego sądu rejonowego - to jedna ze zmian przewidzianych projekt nowelizacji kilkunastu ustaw dotyczący m.in. zakresu czynności podczas przeprowadzania kontroli osobistej. W Sejmie odbyło się w środę jego pierwsze czytanie i posłowie zdecydowali o skierowaniu do prac w komisjach.
Krzysztof Sobczak
13.12.2018
Prawo karne
Przeciwdziałanie przypadkom tortur w Polsce, prawa kobiet, mniejszości, zagrożenia dla niezawisłości sędziów - to główne tematy rozpoczynającego się w piątek II Ogólnopolskiego Kongresu Praw Obywatelskich. Na uczestników czekają panele, warsztaty, będzie też symulacja procesu sądowego.
Patrycja Rojek-Socha
13.12.2018
Wymiar sprawiedliwości

Dopłaty do czynszu adresowane do mieszkań

Domowe finanse Administracja publiczna
W świetle ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych - w pierwszych latach najmu mieszkania, dopłaty do czynszu są skierowane nie do osób, lecz do niektórych mieszkań i to takich, które zostaną wybudowane dopiero po wejściu przepisów w życie – uważa Ewa Bończak-Kucharczyk.
Ewa Bończak-Kucharczyk
13.12.2018
Domowe finanse Administracja publiczna
Aż 41 procent Polaków dopuszcza stosowanie tortur, także w celu złamania oporu, odstraszania od popełnienia przestępstw, czy jako... kary - wynika z badań przeprowadzonych dla Rzecznika Praw Obywatelskich, do których dotarło Prawo.pl.
Patrycja Rojek-Socha
13.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Senat w środę zgodził się na powołanie Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Jego pięcioletnia kadencja rozpocznie się, gdy złoży on ślubowanie w Sejmie, które prawdopodobnie odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.
Krzysztof Sobczak
12.12.2018
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 19 marca zajmie się pytaniami prejudycjalnymi, które Sąd Najwyższy skierował do niego w sierpniu i we wrześniu. Dotyczą one m.in. tego, czy Krajowa Rada Sądownictwa, której członkowie - sędziowie są wybierani przez władzę ustawodawczą, może stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Patrycja Rojek-Socha
12.12.2018
Wymiar sprawiedliwości