Prawo.pl
Od 2022 roku łatwiej będzie stracić prawo jazdy, bo w taryfikatorze ujętych będzie aż 12 wykroczeń, że które kierowca dostanie 15 punktów karnych. Wystarczą więc dwa mandaty, aby kierowca stracił prawo jazdy. Aktualną liczbę punktów karnych kierowca może sprawdzić osobiście w komendzie lub online za pomocą usługi systemu CEPiK2.0.
Robert Horbaczewski
20.12.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Do poniedziałkowego poranka do godz. 9.00 pod apelem w obronie TVN podpisało się ponad 2,3 mln osób. Akcję w obronie wolności mediów popiera wiele organizacji, w tym Izba Wydawców Prasy. To reakcja na uchwalone w piątek przepisy, wymierzone bezpośrednio w stację TVN. Ostateczna decyzja w ich sprawie należy teraz do Prezydenta.
Agnieszka Matłacz
20.12.2021
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę, która przewiduje czasową obniżkę stawek akcyzy na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe - olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG już od 20 grudnia, przy czym obniżone stawki zmienią się jeszcze 1 stycznia 2022 r. Także w piątek 17 grudnia ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Krzysztof Sobczak
20.12.2021
Pomoc społeczna Akcyza
Właścicielowi nieruchomości oprócz roszczenia o usunięcie linii wysokiego napięcia przysługuje prawo do tzw. przesunięcia linii, albo zmiana z naziemnych na podziemne. W ostatnich latach niektóre miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego nakładają na operatorów systemu przesyłowego taki właśnie obowiązek - piszą adwokat Aleksandra Zielonka oraz aplikant radcowski Adrian Łukasik.
Adrian Łukasik Aleksandra Zielonka
20.12.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Z roku na rok zwiększa się liczba kontaktów dzieci i rodziców przy udziale kuratora. Sądy często traktują taką możliwość jak ostatnią deskę ratunku, a kuratorzy podkreślają, że takie spotkania powinny być traktowane jako sytuacje wyjątkowe, bo stosowane zbyt długo, czasem latami, budowie więzi z rodzicem nie służą. Do sprawy wracają teraz, opiniując projekt noweli Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Patrycja Rojek-Socha
20.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Covidowy zakaz eksmisji utrudnia życie właścicielom mieszkań. Miał obowiązywać kilka miesięcy, a minęło już półtora roku od jego wprowadzenia. - Państwo chroni jednych kosztem drugich, a przecież my też mamy problemy ekonomiczne przez  pandemię - mówią rozgoryczeni właściciele lokali. Jeden z nich w ramach akcji "Poprawmy prawo" zaproponował, by pozbyć się tego zakazu z przepisów.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.12.2021
Samorząd terytorialny Poprawmy prawo Nieruchomości
Aby dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym konieczne jest spełnienie przesłanek ustawowych. Kluczowe jest dochodzenie roszczeń jednego rodzaju przez co najmniej 10 osób. Muszą być one oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Z orzecznictwa wynika, że przesłankę taką należy rozumieć w ten sposób, że żądania z nich wynikające są wspólne dla wszystkich członków grupy.
Aleksandra Partyk
18.12.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Najstarszy zawód świata bez PIT, ale z ryzykiem opodatkowania VAT

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wydatkowanie środków uzyskanych z uprawiania nierządu na zakup nieruchomości nie będzie skutkować zastosowaniem 75 proc. stawki podatku. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa. Istnieje jednak ryzyko, że w niektórych przypadkach u prostytutki może pojawić się obowiązek rozliczenia VAT. Natomiast eksperci ostrzegają przed próbami podszywania się pod tę profesję przez nieuczciwych podatników.
Wiesława Moczydłowska
18.12.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Choć od ponad 3 lat obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące zasad przedawnień majątkowych, nowe okresy przedawnienia oraz sposoby ich naliczania wciąż nastręczają trudności. Wiele osób na swoją niekorzyść zapomina, że jeśli termin przedawnienia trwa co najmniej dwa lata, to mija on nie dokładnie z upływem tego okresu, ale ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego.
Milana Krzemień
18.12.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Rośnie liczba kradzieży sklepowych. Procederowi sprzyjają obostrzenia covidowe, które nakazują poruszanie się w sklepach w maseczkach. Utrudnia to działanie monitoringu, a do tego właściciele sklepów, ograniczając koszty, tną wydatki na fizyczną ochronę, która oprócz pilnowania towaru, jest też zaangażowana w sprawdzanie limitów osób w placówkach.
Robert Horbaczewski
18.12.2021
Prawo karne Rynek i konsument
Po Nowym Roku będzie można budować już małe domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych na podstawie uproszczonych formalności budowlanych i bez dziennika budowy. Ale z opodatkowaniem ich właścicieli podatkiem od nieruchomości może być już poważny problem. Bo bez dziennika trudno będzie ustalić datę zakończenia budowy, a tym samym ustalić, od kiedy naliczać daninę.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.12.2021
Podatki i opłaty lokalne Budownictwo
Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie zobowiązany jest do dopuszczenia zawieszonego sędziego Pawła Juszczyszyna do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych, a w szczególności do pełnienia funkcji orzeczniczej - stwierdził w piątek Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. Sędzia jest od blisko dwóch lat zawieszony w pełnieniu urzędu.
Krzysztof Sobczak
17.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie będzie niższej akcyzy na olej opałowy

Domowe finanse Akcyza Rachunkowość
Sejm odrzucił w piątek poprawki Senatu do ustawy obniżającej akcyzę na paliwa i energię. Nie będzie więc niższego podatku np. na olej opałowy, co zaproponowali w czwartek senatorowie. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Jest ona elementem tarczy antyinflacyjnej rządu.
Krzysztof Koślicki
17.12.2021
Domowe finanse Akcyza Rachunkowość
Sejm odrzucił w piątek uchwałę Senatu odrzucającą nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną Lex TVN. Ustawa przewiduje, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. - USA są skrajnie rozczarowane przyjęciem przez Sejm ustawy medialnej - stwierdził pęłniący obowiązki ambasadora Bix Aliu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak
17.12.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Bojkot wyborów do Krajowej Rady Sądownictwa godzi wprost w interes wymiaru sprawiedliwości - stwierdziła w opublikowanym w piątek oświadczeniu KRS. I dodał, że atmosfera zagrożenia i zastraszenia powoduje, że sędziowie, bojąc się napiętnowania, nie chcą wziąć udziału w tych wyborach. Do bojkotu tych wyborów wezwało Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".
Krzysztof Sobczak
17.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Państwa członkowskie zgodziły się na zmiany w Dyrektywie VAT i rozszerzenie listy towarów i usług, do których będzie można stosować niższe stawki VAT. Obejmie to 24 grupy towarów i usług. Musimy poczekać aż zmiany zostaną przyjęte, ale to tylko formalność – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w kancelarii MDDP. I dodaje, że kierowane w tej sprawie naciski na Komisję Europejską mają wymiar tylko marketingowy.
Krzysztof Koślicki
17.12.2021
VAT Doradca podatkowy Prawo unijne
Będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku - obowiązujące od dwóch dni rozporządzenie obostrzeniowe zostało znowelizowane. Opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów z 16 grudnia br. wprowadza na noc sylwestrową wyjątek w ograniczeniach dotyczących działalności klubów i dyskotek.
Patrycja Rojek-Socha Krzysztof Sobczak
17.12.2021
Koronawirus a prawo
Rząd funduje przedsiębiorcom kolejny lockdown, po raz kolejny opierając przepisy o ograniczeniach działalności na wskazywaniu kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności. Na razie - z braku obiecanych przepisów "odmrażających" Sylwestra - covidosceptycy mogą szykować się na domówkę lub imprezę pod chmurką. Możliwe jest też zorganizowanie tańców w lokalu, który stricte dyskoteką nie jest.
Monika Sewastianowicz
17.12.2021
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Ulgę w PIT dla klasy średniej trzeba pilnie poprawić

PIT Rachunkowość Poprawmy prawo Polski Ład
Przekroczenie, nawet o jedną złotówkę, określonego limitu przychodów uprawniających do wynikającej z Polskiego Ładu ulgi dla klasy średniej spowoduje całkowitą utratę prawa do odliczenia i konieczność dopłaty brakującego podatku. Uzasadnionym może być więc wniosek do pracodawcy, by nie odliczał on ulgi na etapie zaliczek na PIT w trakcie roku, i jej samodzielnie rozliczenie w rocznym PIT.
Krzysztof Koślicki
17.12.2021
PIT Rachunkowość Poprawmy prawo Polski Ład
Obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w Sądzie Najwyższym lub w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, jako czynność urzędowa o charakterze informacyjnym i niewładczym, nie podlega obowiązkowi kontrasygnaty premiera - stwierdził w przyjętej w czwartek uchwale 7-osobowy skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
16.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcom przetwarzać dane dotyczące zaszczepienia przeciwko Cvovid-19, statusu ozdrowieńca czy wyniku testu, na tym posiedzeniu Sejmu raczej nie zostanie uchwalony, i to mimo zapowiedzi rządu o ekspresowym tempie prac. Sprzeciwia się mu Konfederacja, a także część posłów PiS. Dlatego w środę nie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Komisja wróciła do tego w czwartek.
Jolanta Ojczyk
16.12.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Państwo członkowskie UE może odmówić wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania, gdy sprawa jest przedmiotem zainteresowania władzy wykonawczej, które wykracza poza konkretne elementy zarzucanych przestępstw i naraża przekazywaną osobę na ryzyko, że sprawa nie zostanie obiektywnie rozpatrzona. Powodem może być wadliwe powołanie sędziego, ale to musi być wykazane w odniesieniu do konkretnej sprawy.
Krzysztof Sobczak
16.12.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Poczynania władzy, począwszy od 2015 roku, skompromitowały stabilność i bezpieczeństwo sytemu demokratycznego, między innymi poprzez obezwładnienie sądów i uczynienie z nich kolejnego narzędzia walki z obywatelem. Ale przywracanie niezależności sądów i niezawisłości sędziów musi odbywać się z jednoczesnym usprawnieniem procesu egzekucji orzeczeń - pisze Tomasz Warykiewicz.
Tomasz Warykiewicz
16.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Policja
Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, ujętą w Narodowym Programie Zdrowia, a jej leczenie zostało uznane za jeden z jego priorytetów. Mimo tego, z opublikowanego właśnie raportu NIK wynika, że działania podejmowane przez kolejnych ministrów zdrowia nie zahamowały tempa wzrostu liczby dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. Problem dotyczy coraz młodszych dzieci, a skuteczność terapii jest niewielka.
Agnieszka Matłacz
16.12.2021
Opieka zdrowotna
Od czwartku 16 grudnia ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. E-skierowanie na szczepienie dla dzieci w wieku 5-11 lat wystawiane jest automatycznie z chwilą skończenia przez dziecko 5. Kwalifikację do szczepienia dzieci wykonuje lekarz z ważnym prawem wykonywania zawodu, również lekarz stażysta i lekarz rezydent.
Krzysztof Sobczak
16.12.2021
Koronawirus szczepienia
Relacje między wynajmującym a najemcą nie zawsze są poprawne. Bywa, że już wkrótce po zawarciu umowy najmu powstaną spory na tle zakresu praw i obowiązków. Wielu nieprzyjemnym sytuacjom można zapobiec, jeśli strony przed zawarciem umowy dokładnie ustalą łączące ich zasady i odpowiednio przygotują treść umowy.
Aleksandra Partyk
16.12.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Współpraca reklamowa influencerów z markami stała się popularnym sposobem promocji produktów i usług. Dzięki internetowym gwiazdom firmy zyskały nowy kanał i sposób dotarcia do potencjalnych klientów. Jednak nie zawsze taka współpraca odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, naruszając prawa konsumenta. Rozwiązaniem może być stosowanie się do kodeksu dobrych praktyk.
Aleksandra Maciejewicz Bartłomiej Serafinowicz
16.12.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Ustalanie limitów to nadal fikcja - nie ma jak liczyć zaszczepionych

Rynek i konsument Poprawmy prawo Koronawirus szczepienia
W hotelu, w restauracji, w teatrze czy na basenie ustalenie limitu gości było i będzie nadal fikcją. Przepisy, które weszły w życie 15 grudnia, niewiele zmieniły. A politycy, jak chowali głowę w piasek, tak dalej to robią. Mogą zrehabilitować się wprowadzając zasady ustalania limitów do ustawy w sprawie weryfikacji zaszczepionych w zakładach pracy. Prace nad tym projektem miały rozpocząć się w środę, ale nic z tego nie wyszło.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.12.2021
Rynek i konsument Poprawmy prawo Koronawirus szczepienia
Spór z polskim rządem o praworządność dotyczy niezależności wymiaru sprawiedliwości, a nie prymatu prawa Unii nad polską konstytucją - stwierdził prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts. I dodał, że podważanie przez państwa członkowskie i ich sądy zasad obowiązujących w traktatach Unii Europejskiej to kryzys egzystencjalny dla całej wspólnoty.
Krzysztof Sobczak
15.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Sąd Najwyższy zwrócił się z zapytaniem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy zakaz nadawania reklam w trakcie audycji dla dzieci mógł zostać sformułowany przez ustawodawcę tylko w odniesieniu do nadawców linearnych audiowizualnych usług medialnych, bez wprowadzenia podobnych ograniczeń w stosunku do nadawców usług medialnych na żądanie.
Krzysztof Sobczak
15.12.2021
Prawo gospodarcze Prawo unijne