Lekarze rodzinni nie powinni nadużywać teleporad, bo do szpitali stale trafiają ofiary zdalnego leczenia. A sami medycy ponoszą taką samą odpowiedzialność cywilną i karną, jak przy zwykłym badaniu. Prokuratorzy prowadzą już postępowania wyjaśniające wobec lekarzy, którzy zamknęli przychodnie przed pacjentami.
Katarzyna Nowosielska
28.09.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Na początku października ma zostać opublikowany raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej - zapowiedziała wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. I zasygnalizowała, że wyniki kontroli są "alarmujące", szczególnie w odniesieniu takich państw jak Polska i Węgry. Dodała, że znajdzie się w nim obiektywny mechanizm porównawczy.
Krzysztof Sobczak
27.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

TSUE: Odszkodowanie za opóźnienie lotu nie tylko w euro

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne
Pasażerowi przysługuje odszkodowanie za opóźnienie lotu. Jego wysokość została określona w euro. Nie oznacza to jednak, że wybór innej waluty jest z góry wykluczony. Pozbawienie pasażera możliwości żądania zapłaty odszkodowania w walucie krajowej byłoby bowiem niezgodne z zasadą równego traktowania - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Dorian Lesner
27.09.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne

Koalicja ma porozumienie, Ziobro zostaje w rządzie

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Liderzy Zjednoczonej Prawicy: prezes PiS Jarosław Kaczyński, Porozumienia - Jarosław Gowin i Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro podpisali w sobotę porozumienie koalicyjne. Szczegółów na razie nie podano, ale z wypowiedzi polityków wynika, że Jarosław Gowin będzie wicepremierem i ministrem rozwoju, a Zbigniew Ziobro ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym.
Krzysztof Sobczak
26.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Rzecznik Małych Średnich Przedsiębiorstw zwrócił się do Ministerstwa Rozwoju z prośbą o informację, czy ministerstwo rozważało stworzenie portalu internetowego, o aktualnej sytuacji epidemicznej i obostrzeniach w krajach tzw. turystyki wyjazdowej. Zdaniem przedsiębiorców taki portal mógłby być ważnym narzędzie w przeciwdziałaniu ewentualnemu chaosowi informacyjnemu wśród ich klientów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.09.2020

SO: Pogotowie Lotnicze odpowie za zniszczenie dachu budynku

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Zły stan techniczny dachu budynku był przyczyną jego zniszczenia. To jednak śmigłowiec pogotowania lotniczego podchodząc do lądowania doprowadził do tego zdarzenia. Ubezpieczyciel musi zatem wypłacić odszkodowanie właścicielowi budynku - orzekł Sąd Okręgowy w Elblągu.
Marek Sondej
26.09.2020
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Podwyższenie z dwóch do trzech lat więzienia kary za treści pornograficzne przedstawiające wytworzony albo przetworzony wizerunek dziecka uczestniczącego w czynności seksualnej, oraz m.in. wprowadzenie warunku, że młodociani, którzy nie ukończyli 18 lat, mogą być umieszczani w areszcie z dorosłymi tylko jeśli nie jest to sprzeczne z ich dobrem
Patrycja Rojek-Socha
26.09.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prowadzenie oględzin oraz szacowanie szkody stanowią nieodzowną, wstępną fazę dochodzenia roszczeń za szkody łowieckie. Ich brak uniemożliwia dochodzenie odszkodowania przed sądem orzekł Sąd Okręgowy w Słupsku. Jeżeli jednak winna była temu gmina to należy rozważać dochodzenie odszkodowania od niej.
Marek Sondej
26.09.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Związki nieformalne, których jest w Polsce coraz więcej, nadal napotykają problemy w różnych sytuacjach życiowych. Gdy sformalizowani rodzice i małżonkowie z mocy ustawy mają zagwarantowane różne świadczenia i dokumenty, to wolne związki muszą występować z dodatkowymi wnioskami i żądaniami do urzędów, do notariuszy i do sądów. A prawo nie nadąża za życiem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.09.2020
Prawo rodzinne
Niezapięcie pasów przyczyniło się do śmierci osiemnastoletniej pasażerki samochodu. Młody wiek sam w sobie nie może być jednak okolicznością usprawiedliwiającą zlekceważenie reguł bezpieczeństwa - orzekł Sąd Okręgowy w Elblągu i ustalił jej przyczynienie na poziomie 50 procent.
Marek Sondej
26.09.2020
Prawo cywilne
Odciski palców w dowodach osobistych wzmocnią ich bezpieczeństwo, ale utrudnią życie obywatelom. Nie zawsze da się wyrobić ten dokument w najbliższym urzędzie, bo wbrew zasadzie odmiejscowienia zadań – ich liczba ma zostać drastycznie ograniczona. Nawał pracy grozi też tym gminom, które zostaną wyznaczone do załatwiania tych formalności
Katarzyna Kubicka-Żach
26.09.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi prorodzinnej w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. W przypadku dziecka pełnoletniego do ulgi uprawnia utrzymywanie dziecka w związku z wykonywaniem, nawet przymusowo, obowiązku alimentacyjnego.
Wiesława Moczydłowska
26.09.2020
Domowe finanse PIT
Odmowy realizacji europejskich nakazów aresztowania to bardzo niebezpieczny trend, który może prowadzić do marginalizacji tej pożytecznej instytucji. A jeśli podstawą do takich decyzji ma być brak zaufania do sądów w innym państwie, to musi on opierać się na solidnych podstawach - twierdzi prof. Teresa Gardocka z Uniwersytetu SWPS.
Krzysztof Sobczak
26.09.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Gdy po dokonaniu darowizny relacje obdarowanego i darczyńcy nie należą do poprawnych, istnieje możliwość jej odwołania, ale pod warunkiem wykazania, że obdarowany dopuścił się rażącej niewdzięczności. Aby tego dokonać należy udowodnić, że niewdzięczność miała kwalifikowany charakter i złożyć stosowne oświadczenie w terminie.
Aleksandra Partyk
26.09.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne

Od środy zakaz lotów do 29 krajów

Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Wrócić mają między innymi połączenia lotnicze do całej strefy Schengen, a zakazami zostanie objętych 29 krajów - przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, który w piątek 25 września został skierowany pod obrady Rady Ministrów. Rozporządzenie będzie obowiązywało w dniach 30 września – 13 października.
Krzysztof Sobczak
25.09.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Niejasne reguły wyborcze, wprowadzane tuż przed głosowaniem zmiany w prawie, udział urzędników w kampanii po stronie jednego z kandydatów i nieobiektywne, a nawet stronnicze media państwowe - takie m.in. zarzuty postawiła misja Organizacji Bezpieczenstwa i Współpracy w Europie w stosunku do tegorocznych wyborów prezydenckich w Polsce.
Krzysztof Sobczak
25.09.2020
Wybory
Dla zapewnienia dostępności cyfrowej obrad rady wystarczy dodanie napisów do nagrania. Wybór tłumacza języka migowego traktowany jest jako alternatywny sposób dostępu do elementu strony internetowej. Nie ma też konieczności zapewniania dostępności cyfrowej nadawanym na żywo transmisjom z obrad – odpowiada ekspert na pytanie.
Karciarz Mateusz
25.09.2020
Samorząd terytorialny
Minister zdrowia zaproponuje nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych. Mają dotyczyć m.in. spotkań międzyludzkich – poinformował w piątek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. I zapowiedział, że szczegóły zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu.
Krzysztof Sobczak
25.09.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Do 21 z 11 wzrosła liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami w związku z epidemią koronawirusa. W czerwonej strefie znalazły się dwa powiaty: głubczycki (Opolskie) i kartuski (Pomorskie), które tydzień temu były w strefie żółtej. Resort zdrowia zapowiada, że w przyszłym tygodniu minister zdecyduje o nowych obostrzeniach w strefach.
Katarzyna Nowosielska Katarzyna Kubicka-Żach
25.09.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Brakuje pojazdów do przewożenia pacjentów z kronawirusem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Opublikowano wytyczne dla lekarzy rodzinnych i pacjentów wskazujące jak postępować, gdy zaistnieje podejrzenie zachorowania na COVID-19. Wskazują, że jeśli pacjent jest niesamodzielny na test powinna dowieźć go karetka "wymazówka". Kłopot w tym, że w wielu województwach brakuje tych pojazów.
Katarzyna Nowosielska
25.09.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Czy karty praw rodziny można wrzucać do jednego worka z uchwałami o strefach wolnych od LGBT? Wspierają rodziny, są "pro", nie ma w nich mowy o LGBT – mówią samorządowcy. Wprost nie ma, bo są sprytnie pisane, to „cwaniactwo legislacyjne”, a samorząd nie ma prawa określać, co jest rodziną – mówią przeciwnicy. A chodzi o pieniądze, których mogą nie dostać samorządy.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.09.2020
Samorząd terytorialny Prawo unijne

Karne e-rozprawy możliwe, ale z ich realizacją nadal problemy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Tarcza Antykryzysowa 4
E-rozprawy miały co do zasady "wyciągnąć" sądy z covidowej zapaści. W sprawach cywilnych - choć z problemami - są stosowane, gorzej w sprawach karnych. Sądom, które są chętne do procedowania online, rzucane są kłody pod nogi - począwszy od braków technicznych, po brak jednolitych wytycznych jak je przygotować i przeprowadzać, by oskarżony miały zapewnione swoje konstytucyjne prawa.
Patrycja Rojek-Socha
25.09.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Tarcza Antykryzysowa 4
Rzecznik Finansowy złożył do sądu pozew w imieniu klienta, któremu bank BNP Paribas odmówił zwrotu pieniędzy utraconych w wyniku nieautoryzowanej transakcji. Chodzi o 140 tysięcy złotych. To pierwszy pozew Rzecznika w tego typu sprawie.
Jolanta Ojczyk
24.09.2020
Finanse
Jest nowy wielkopolski kurator oświaty. To były senator PiS, znany m.in. w ostrych wypowiedzi na temat mniejszości seksualnych.  Tymczasem nauczyciel z Krakowa Maciej Miłkowski pisze do małopolskiej kurator: „Apeluję o włączenie się w walkę w obronie prześladowanych mniejszości”.
Beata Igielska
24.09.2020
Szkoła i uczeń
Powierzenie Prezesowi UOKiK dotychczas wykonywanych przez Rzecznika Finansowego zadań osłabi pozycję konsumentów na rynku finansowym, wzmocni banki i ubezpieczycieli, a także doprowadzi do konfliktu interesów samego prezesa UOKiK. Dlatego Mariusz Golecki w swoim stanowisku postuluje zaniechanie prac nad projektem likwidacji funkcji, którą piastuje.
Jolanta Ojczyk
24.09.2020
Koszty produkcji homofobicznego programu "Inwazja" stanowią informację publiczną, a spółka jaką jest TVP nie wykazała, że to jest obiektywna wartość gospodarcza w kontekście konkurencji rynkowej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Dodał, że TVP powinna wykazać, że inne stacje konkurencyjne są też zainteresowane produkcją tego typu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.09.2020
Prawo gospodarcze
W przyszłą środę, 30 września, odbędzie się akcja ostrzegawcza pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Będzie ona polegała na wyłączeniu komputerów od godz. 10 do 10.20. Urzędnicy nie zgadzają się m.in. na zamrożenie płac w sferze budżetowej i redukcję zatrudnienia.
Krzysztof Koślicki
24.09.2020
Ordynacja Administracja publiczna
W poniedziałek 28 września rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. Wydarzenie organizowane jest po raz piąty przez Fundację Otwarte Forum, w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej “Napisz Testament”. Eksperci doradzą jak przygotować taki dokument i jakie warunki musi on spełniać.
Krzysztof Sobczak
24.09.2020
Prawo cywilne
Obywatel nie zgadzający się z zawartością archiwów Instytutu Pamięci Narodowej nie ma prawa do bycia zapomnianym w rozumieniu RODO, ale do sprostowania - tak. Możemy chronić dobra osobiste w ramach ogólnego prawa do prywatności i dóbr osobistych wynikających z kodeksu cywilnego, gdzie mamy roszczenia o zaprzestanie naruszeń - uważa dr Mirosław Gumularz,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.09.2020
Prawo cywilne Prawnicy RODO
Unikanie kontaktu z pracodawcą przez pracownika, który spodziewa się niekorzystnych decyzji, np. dyscyplinarki, niewiele mu pomoże. Pracodawca może wysłać mu ją choćby na prywatny mail, który wcześniej wykorzystywał do bieżących kontaktów, albo za pośrednictwem WhatsApp, czyli mobilnej aplikacji dla smartfonów.
Grażyna J. Leśniak
24.09.2020
Prawo pracy RODO Prawo unijne
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski