Wszystko wskazuje, że w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy mającej chronić klientów firm deweloperskich. Za jego sprawą powstanie m.in.: Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, zostaną uregulowane nowe zasady zawierania umów rezerwacyjnych.
Jolanta Ojczyk
13.03.2019
Prawo cywilne Budownictwo
Sprawa osądzona przez sędziego mianowanego na to stanowisko z naruszeniem przepisów krajowych, stanowi naruszenie Konwencji w zakresie w jakim gwarantuje ona prawo do rozpatrzenia sprawy przez niezawisły sąd ustanowiony przez prawo - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
12.03.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Teraz jedne szpitale pobierają, a inne nie, opłaty za pobyt rodzica z dzieckiem nawet, jeśli opiekun śpi na krześle. Opiekunowie płacą od 8 do 20 zł za dobę. Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że najlepiej, by nie było żadnych opłat, ale trzeba się zastanowić, kto ma ponieść takie koszty. Centrum Zdrowia Dziecka podało, że rocznie z tytułu opłat od rodziców otrzymuje 1 mln 600 tys. zł.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
12.03.2019
Opieka zdrowotna

Rząd chce złagodzić przepisy o obrocie ziemią

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy przewiduje złagodzenie ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Po zmianach, więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne.
Krzysztof Sobczak
12.03.2019
Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Województwo lubuskie ma najwięcej zabytków w przeliczeniu na jednego mieszkańca, ale tak naprawdę nie wiadomo, ile ich jest dokładnie i w jakim są stanie. Nie wiadomo też, ile może kosztować ich konserwacja i remont. Wyniki kontroli NIK w tym województwie są alarmujące, dlatego zaplanowano już ogólnopolską kontrolę.
Agnieszka Matłacz
12.03.2019
Administracja publiczna
Blisko 5 tys. byłych funkcjonariuszy zwróciło się do szefa MSWiA z wnioskiem, aby wyłączyć ich spod ustawy dezubekizacyjnej. Resort w tej sprawie wydał ponad tysiąc decyzji, nie informuje jednak jakie są w nich rozstrzygnięcia. - Z naszych informacji wynika, że minister nie rozpatrzył żadnego wniosku pozytywnie - mówi wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów Andrzej Szary.
Paweł Żebrowski
12.03.2019
Emerytury i renty
Powód nieodpłatnie brał udział w pracach remontowych swojej konkubiny. Później jednak rozstali się. Pozwana jest bezpodstawnie wzbogacona kosztem powoda w takim zakresie, w jakim zaoszczędziła sobie wydatków na ekipę remontową - uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
Aleksandra Partyk
12.03.2019
Prawo cywilne Domowe finanse

Coraz więcej dokumentów bez adresu, a on czasem się przydaje

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Nowy dowód osobisty i prawo jazdy nie zawierają już adresu zamieszkania posiadacza. Tymczasem dokument z adresem w niektórych przypadkach przydaje się do potwierdzenia tożsamości. Na przykład na poczcie i w niektórych urzędach, ale także w relacjach biznesowych i przy spisywaniu umów.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.03.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prawnicy i psychologowie razem przeciw "mowie nienawiści"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Mowa nienawiści staje się dla społeczeństwa czymś coraz bardziej akceptowalnym - alarmują eksperci. I jako dowód podają to, że hejt w internecie przestaje być anonimowy. Zagrożeniom wynikającym ze zbyt pobłażliwego podejścia do problemu poświęcona ma być wspólna akcja edukacyjna prawników, psychologów i dziennikarzy.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

UOKiK bada zmowę cenową na rynku ciepła

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe wobec firm: Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Polska, PGNiG i jego spółka zależna PGNiG Termika, którego przedmiotem jest podejrzenie o zawarcie przez nie zmowy cenowej na rynku energii cieplnej.
Krzysztof Sobczak
11.03.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Rada Ministrów omówi jutro, tj. 12 marca br. projekty czterech ustaw, które mają zapewnić opiekę stomatologiczną uczniom, poprawić ściągalność VAT i złagodzić wymogi nabywania ziemi rolnej. A także - uściślić reguły wytwarzania broni i amunicji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.03.2019
VAT Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Prokurator w wystarczającym stopniu nie uzasadnił istnienia przesłanki dobra wymiaru sprawiedliwości dla takiego zwolnienia - tak warszawski Sąd Okręgowy uzasadnił postanowienie uchylające decyzję prokuratora o zwolnieniu na potrzeby śledztwa z tajemnicy tłumaczki m.in. b. premiera Donalda Tuska.
Krzysztof Sobczak
11.03.2019
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" zapowiada działania na rzecz przygotowania - jak podkreśla - realnej reformy sądownictwa. Chce zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa, zwiększenia kompetencji samorządu sędziowskiego i udziału obywateli w funkcjonowaniu sądownictwa. Zapowiada też obronę sędziów przed dyscyplinarkami i wspieranie postulatów pracowników wymiaru sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W okresie siedmiodniowego vacatio legis dla rozporządzenia prezydenta wprowadzającego nowy Regulamin Sądu Najwyższego, w SN wyznaczono sprawy na kolejne kilka miesięcy, w sumie ponad 2 tysiące - będą, zgodnie z zapisem regulacji rozpoznawane na starych zasadach. W tym czasie - jak mówi - prezes Izby Cywilnej sędzia Dariusz Zawistowski specjalny zespół SN będzie szukać rozwiązań.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Prowadzenie przez sąd rejonowy postępowania rozgraniczeniowego nie stanowi przesłanki do zawieszenia postępowania w sprawie zmiany pozwolenia na budowę. WSA w Łodzi podkreślił, że oceny istnienia i charakteru związku pomiędzy tymi postępowaniami należy dokonywać indywidualnie w każdej sprawie.
Dorian Lesner
11.03.2019
Budownictwo

Rafalska: Nie zabraknie pieniędzy na "Emeryturę plus"

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
"Emerytura plus" to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne niż "500 plus" dla emerytów, o którym przez wiele miesięcy mówiły media - twierdzi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Paweł Żebrowski
11.03.2019
Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Z roku na rok zwiększa się liczba skazanych na dożywocie - w polskich więzieniach jest ich już 439. Ubiegły rok był rekordowy - przybyło ich aż 30, przy średniej rzędu kilkunastu osób. Resort sprawiedliwości chce wprowadzić bezwzględne dożywocie, ale prawnicy przestrzegają przed stworzeniem grupy "bezkarnych" więźniów, którzy nie będą już mieć żadnej motywacji do poprawy.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
W latach 2016-2018 do sądów rejonowych z całego kraju wpłynęło 409 101 tysięcy wniosków o stwierdzenie nabycia spadku. Oznacza to, że pracownicy polskich sądów musieli co najmniej tyle razy zajmować się sprawami osób, które z jakichś powodów nie skorzystały z pomocy notariusza, by uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia - pisze Ewelina Szeratics
Ewelina Szeratics
10.03.2019
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN odrzuciła odwołanie sędziego Waldemara Żurka od uchwały KRS dotyczącej jego przeniesienia do innego wydziału sądu, mimo że w Izbie Cywilnej czeka na rozpatrzenie wniosek o wyłączenie sędziów z rozpoznawania odwołania. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf podkreśliła, że nie cieszy jej, że tak się stało. Decyzję nowej Izby podsumowała krótko "zapadła bez akt".
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Codzienna praca sędziów, dbanie o staranność i sprawiedliwość w orzecznictwie, stosowania równego prawa wobec wszystkich i kontakt, wspieranie obywateli - to w ocenie prawników biorących udział w XXIV Zwyczajnym Zebraniu Delegatów "Iustitii" klucz do dalszej walki o niezależność sądów.
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
II Kongres Prawników ma odbyć się w Poznaniu - organizowany jest wspólnie przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Krajową Radę Radców Prawnych i Naczelną Radę Adwokacką. Jak deklarują organizatorzy, celem Kongresu ma być debata o założeniach zmian w wymiarze sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Blokowanie stron i treści w mediach społecznościowych było w piątek tematem spotkania ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego z zarządem Facebooka. Rozmawiano też o ochronie internautów przed dezinformacją i mową nienawiści.
Krzysztof Sobczak
09.03.2019
Nowe technologie
W polskich więzieniach przebywa obecnie blisko siedemset zabójczyń. Większość skazanych za zabójstwo, część - za dzieciobójstwo. I choć jak mówią prawnicy, każda z tych spraw jest inna, przeważają te z podobnym scenariuszem - to tzw. zabójstwa kuchenne, czyli wieloletnia przemoc domowa, zakończona zabiciem kata przez jego ofiarę.
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Kupno domu przez teścia stało się przyczyną sporu między rozwiedzionymi małżonkami. Sąd Najwyższy orzekł, że w wyniku podziału majątku trzeba rozliczyć się z nakładu, bo przysporzenie nie stało się majątkiem osobistym jednego z małżonków.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.03.2019
Prawo cywilne
Uchwała zarządu spółdzielni mieszkaniowej o określeniu przedmiotu odrębnej własności lokali może być zaskarżona z powodu jej niezgodności z prawem tylko w terminie 30 dni - taka jest istota uchwały Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.03.2019
Prawo cywilne
Rekord padł w poniedziałek 4 marca. Złożyło wtedy wnioski 18 640 osób, niemal 4 tysiące - online. Zainteresowanie nie słabło też w pozostałe dni. Pierwsze spersonalizowane, czyli gotowe do odbioru, dowody osobiste są już w urzędach. W przyszłym tygodniu - jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji - mają trafić do rąk właścicieli.
Patrycja Rojek-Socha
08.03.2019
Samorząd terytorialny
Członkowie spółdzielni mieszkaniowych, jak i osoby z prawem do lokali, muszą mieć ochronę prawną przed przerzucaniem na nich odpowiedzialności za długi spółdzielni – uważa rzecznik praw obywatelskich. Ale stwierdza, że w świetle orzecznictwa jest niebezpieczeństwo obciążania hipotecznego nie tylko całej nieruchomości spółdzielni
Krzysztof Sobczak
08.03.2019
Prawo cywilne Budownictwo
Wymierzenie kary pozbawienia wolności dla dziennikarza za podanie nieprawdziwej wiadomości o tym, jakoby 13-letnia dziewczynka została zmuszona do aborcji przez rodziców i kuratora, stanowiło naruszenie dziennikarskiej wolności wypowiedzi - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
08.03.2019
Prawo karne
Kuratorzy sądowi chcą, by w nowej ustawie zadbano o ich bezpieczeństwo i zabiegają m.in. o wprowadzenie dodatku za trudne warunki pracy. Z badań wynika, że zaledwie 2,5 proc. spośród nich podczas wykonywania obowiązków czuje się bezpiecznie.
Patrycja Rojek-Socha
08.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Postulowane przez nas 450 zł podwyżki dla pracowników sądów ma być uzupełnieniem do 200 zł podwyżek, które zostały zapisane w budżecie na 2019 r. - wyjaśnia NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądów w opublikowanym w czwartek oświadczeniu. To reakcja na postulaty innych związków - m.in. Ad Rem i Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, które domagają się 1000 zł podwyżki.
Patrycja Rojek-Socha
07.03.2019
Wymiar sprawiedliwości