Prof. Romanowski: „Polski Ład” korporacyjny w spółkach – czyli lex Sasin&Company

Rynek Spółki Prawo gospodarcze

„Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty” (Frank Zappa). Przepisy tworzą ludzie i kontekst. Wielu paraliżuje strach przed myśleniem, władzą oraz ów kontekst. Projekt nowelizacji spółek handlowych powstał pod kierownictwem ministra Sasina. Dlaczego minister aktywów państwowych określa zasady funkcjonowania spółek - zastanawia się prof. Michał Romanowski.

08.02.2022

BCC: Niech NIK sprawdzi warunki przejęcia Grupy Lotos przez Orlen

Rynek Prawo gospodarcze

Business Centre Club skierował wniosek do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę doraźną warunków przejęcia Grupy Lotos przez Orlen oraz planowanej transakcji sprzedaży części aktywów Lotosu Saudi Aramco, koncernowi MOL i firmie Unimot. Według BCC, z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa ta transakcja nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia.

07.02.2022

Oszuści podszywają się pod Urząd Patentowy i żądają opłat za rejestrację znaków

Rynek Prokuratura Prawo gospodarcze

Lawinowo rośnie liczba przypadków prób wyłudzenia pieniędzy od firm, które rozpoczęły proces rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym RP. Rozsyłane są decyzje wyglądające na wiarygodne, z zastrzeżeniem, że potrzebne jest uiszczenie kilkuset euro, by dokończyć proces. W decyzji wymienia się nazwisko osoby, która faktycznie pracuje w tym urzędzie. 

07.02.2022

MRiPS: Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,6 proc.

Rynek Prawo pracy

W styczniu 2022 roku stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła poziom 5,6 proc. – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To o 0,2 pkt proc. więcej niż przed miesiącem, ale 0,9 pkt proc. mniej niż rok temu. W rejestrach bezrobotnych w końcu stycznia 2022 roku było o 162,6 tys. (tj. o 14,9 proc.) mniej bezrobotnych niż w końcu stycznia 2021 roku.

04.02.2022

Lewiatan: Rewolucja w zwolnieniach i urlopach może zaszkodzić rynkowi pracy

Rynek Prawo pracy Prawo unijne

Nowelizacja Kodeksu pracy służąca wdrożeniu do naszego porządku prawnego unijnych rozwiązań dotyczących zatrudnienia i rodzicielstwa, budzi kontrowersje. Szczególnie niekorzystne dla rynku pracy i zatrudnienia może być wprowadzenie obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia umów na czas określony czy wydłużenie urlopu rodzicielskiego – uważa Konfederacja Lewiatan.

03.02.2022

Lewiatan: Wyzwania i słabości polskiego rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Pozytywny statystycznie obraz naszego rynku pracy nie może przesłaniać problemów, z którymi nie potrafimy się uporać. Odczuwamy coraz większy deficyt pracowników i starzenie się społeczeństwa. Mamy niedoskonały system zatrudniania cudzoziemców i źle funkcjonujące służby zatrudnienia. Brakuje nam też wykwalifikowanych kadr – uważa Konfederacja Lewiatan.

02.02.2022

Ponad 2,8 tys. sprawozdań o terminach płatności przedsiębiorców wpłynęło do MRiT

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Do 31 stycznia br. do Ministerstwa Rozwoju i Technologii wpłynęło 2878 sprawozdań dotyczących terminów płatności firm w 2021 r. Obowiązek składania sprawozdań wynika z nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Celem przepisów jest wyegzekwowanie stosowania reguły fair play w zakresie określania terminów płatności.

02.02.2022

Lewiatan: Bezrobocie zimą stoi w miejscu. Nie widać sezonowości zatrudnienia

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia na koniec grudnia 2021 wyniosła 5,4 proc., a liczba bezrobotnych spadła z 898,8 tys. osób w listopadzie do 895,2 tys. – podał w środę GUS. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, zachętą do podejmowania legalnej pracy są rosnące wynagrodzenia, w tym również płaca minimalna i stosunkowa łatwość uzyskania pracy w związku z obniżeniem wymagań przez pracodawców.

26.01.2022

Raport Lewiatana: Wsparcie rodziny zwiększy aktywność zawodową kobiet

Rynek Prawo pracy

Aktywność zawodową kobiet można zwiększyć poprzez szerszy dostęp do dobrej jakości opieki i edukacji dla dzieci, przebudowę dominującego modelu rodziny, modyfikację systemu wsparcia rodziny oraz poprawę dostępności do opieki zdrowotnej dla osób starszych – rekomendują autorzy raportu „Poprawa sytuacji kobiet w zatrudnieniu”, który przygotowała Konfederacja Lewiatan.

25.01.2022

Clifford Chance doradzała przy nabyciu aktywów Grupy Lotos

Rynek

Kancelaria Clifford Chance doradzała konsorcjum banków w związku z finansowaniem nabycia części aktywów logistycznych i części biznesu bitumicznego Grupy Lotos przez Unimot Investments. Zespół kierowany był przez Mateusza Chruściaka (Counsel).

20.01.2022

Lewiatan: Polki mało aktywne zawodowo

Rynek Prawo pracy

Wskaźnik aktywności zawodowej Polek na tle innych kobiet w Europie jest niski i w 2020 roku wyniósł 67,9 proc., gdy tymczasem w Unii Europejskiej osiągnął 71,9 proc. Patriarchalny model rodziny, gorsza sytuacja ekonomiczna kobiet, niewydolny system opieki nad dziećmi do 3 lat czy prorodzinny system społeczny są przyczyną małej aktywności kobiet.

19.01.2022

Lewiatan: Praca 4.0. Rynek pracy zmienia się dynamicznie

Rynek Prawo pracy

Rynek pracy dotkliwie odczuwa brak pracowników. Rekrutacje są coraz trudniejsze, szczególnie w tych zawodach, na które jest duże zapotrzebowanie. Liczba ofert pracy przewyższa już poziom sprzed pandemii. Brakuje większej otwartości na pracowników zza granicy, również z państw bardziej odległych geograficznie od Polski i skutecznej polityki zachęcającej osoby bierne do aktywności zawodowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

14.01.2022

Badanie: Opóźnione płatności to problem polskich pracowników

Rynek Prawo pracy

Ostatni rok pokazał zarówno pracownikom, jak i przedsiębiorcom, że rynek pracy oraz sytuacja gospodarcza mogą zmienić się niemal z dnia na dzień. Według raportu ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, nieterminowe płatności w trakcie pandemii COVID-19 dotknęły połowę polskich pracowników.

12.01.2022

W tym roku wzrośnie presja płacowa. Głównie tam, gdzie brakuje rąk do pracy

Domowe finanse Rynek Prawo pracy

Początek roku przyniesie wzrost wynagrodzeń na poziomie około 10 proc., a w drugim półroczu wzrost ten znacznie spadnie - prognozują eksperci. Od 2022 roku przybyło jednak czynników, które mogą zwiększyć presję płacową. Szacuje się, że maksymalnie kilkanaście procent pracowników otrzyma podwyżkę wyższą od inflacji. Jednak sytuacja pracodawców jest zróżnicowana.

12.01.2022

Dr Christian Schnell nowym partnerem w biurze Dentons w Warszawie

Rynek

Do grona partnerów warszawskiego biura kancelarii Dentons dołączył dr Christian Schnell, radca prawny oraz Rechtsanwalt (adwokat niemiecki). Jest ekspertem, który od ponad 20 lat specjalizuje się w projektach energetycznych, realizowanych w różnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

12.01.2022

Badanie: Najmniej zarabiający pracownicy najszybciej upomną się o podwyżki

Rynek Prawo pracy

Co trzeci Polak ze względu na rosnącą inflację szuka sposobu na to, żeby podnieść swoje wynagrodzenie – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Najczęstsza strategia to szukanie dodatkowej pracy, następnie - zmiana firmy, a dopiero na końcu rozmowa o podwyżce z aktualnym pracodawcą. Już niedługo część Polaków upomni się o wyższą pensję.

11.01.2022

DWF wzmacnia zespoły m.in. Prawa Zamówień Publicznych oraz Ochrony Danych Osobowych

Rynek

Kancelaria DWF rozbudowuje kolejne praktyki w Polsce wzmacniając ofertę w zakresie obszarów kluczowych dla działalności naszych klientów. Na przełomie roku do zespołu Prawa Zamówień Publicznych dołączył Marcin Laudan, a do zespołu Ochrony Danych Osobowych, Cyberbezpieczeństwa i Technologicznego Compliance dołączyła Agnieszka Sagan-Jeżowska.

11.01.2022

MRiPS: Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2021 roku wyniosła 5,4 proc.

Rynek Prawo pracy

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że na koniec 2021 roku w rejestrach urzędów pracy figurowało 895,7 tys. osób. W grudniu pracodawcy zgłosili prawie 96 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc. – poinformowało w piątek ministerstwo.

07.01.2022

MRiPS: Stabilny rok 2021 na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Rok 2021 w światowej gospodarce był czasem łagodzenia negatywnych skutków pandemii koronawirusa. Po niemal dwóch latach od jej wybuchu widać, że nasza gospodarka i rynek pracy wykazały się większą odpornością niż wiele innych krajów Unii Europejskiej. Sytuacja na rynku pracy jest stabilna – twierdzi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

30.12.2021