Badanie: Najmniej zarabiający pracownicy najszybciej upomną się o podwyżki

Rynek Prawo pracy

Co trzeci Polak ze względu na rosnącą inflację szuka sposobu na to, żeby podnieść swoje wynagrodzenie – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Najczęstsza strategia to szukanie dodatkowej pracy, następnie - zmiana firmy, a dopiero na końcu rozmowa o podwyżce z aktualnym pracodawcą. Już niedługo część Polaków upomni się o wyższą pensję.

11.01.2022

DWF wzmacnia zespoły m.in. Prawa Zamówień Publicznych oraz Ochrony Danych Osobowych

Rynek

Kancelaria DWF rozbudowuje kolejne praktyki w Polsce wzmacniając ofertę w zakresie obszarów kluczowych dla działalności naszych klientów. Na przełomie roku do zespołu Prawa Zamówień Publicznych dołączył Marcin Laudan, a do zespołu Ochrony Danych Osobowych, Cyberbezpieczeństwa i Technologicznego Compliance dołączyła Agnieszka Sagan-Jeżowska.

11.01.2022

MRiPS: Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2021 roku wyniosła 5,4 proc.

Rynek Prawo pracy

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że na koniec 2021 roku w rejestrach urzędów pracy figurowało 895,7 tys. osób. W grudniu pracodawcy zgłosili prawie 96 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc. – poinformowało w piątek ministerstwo.

07.01.2022

MRiPS: Stabilny rok 2021 na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Rok 2021 w światowej gospodarce był czasem łagodzenia negatywnych skutków pandemii koronawirusa. Po niemal dwóch latach od jej wybuchu widać, że nasza gospodarka i rynek pracy wykazały się większą odpornością niż wiele innych krajów Unii Europejskiej. Sytuacja na rynku pracy jest stabilna – twierdzi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

30.12.2021

Lewiatan: Prognozy 2022. Spadek bezrobocia do 5,1 proc. i szybki wzrost wynagrodzeń

Rynek Prawo pracy

W przyszłym roku możemy spodziewać się dalszego spadku liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Na koniec 2022 roku bezrobocie wyniesie 5-5,1 proc. Dynamika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach może sięgnąć w skali roku 7 proc. - wynika z prognoz Konfederacji Lewiatan.

29.12.2021

Rozliczenie pracy obcokrajowca - z PESEL-em czy bez?

PIT Rynek Prawo pracy

Z 65 tys. w grudniu 2008 r. do 725,2 tys. w grudniu 2020 r. wzrosła liczba osób fizycznych, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz miały obywatelstwo inne niż polskie - wynika z danych Centralnego Rejestru Ubezpieczonych. Coraz więcej pracodawców zatrudniających cudzoziemców musi więc stale śledzić przepisy, żeby rozliczyć pracę obcokrajowca zgodnie z obowiązującym prawem.

28.12.2021

GUS: Niedopasowanie na rynku pracy w 2020 r.

Rynek Prawo pracy

W 2020 r. przewaga bezrobotnych nad ofertami pracy wyniosła 91,0 tys. Do zawodów nadwyżkowych należeli m.in. kucharze (24,3 tys.), mechanicy samochodowi (17,8 tys.), ślusarze (17,4 tys.) i fryzjerzy (15,0 tys.). Wśród zawodów wymagających wykształcenia wyższego najbardziej nadwyżkowi pozostawali: specjaliści do spraw administracji i rozwoju (z przewagą 8,3 tys. bezrobotnych w stosunku do ofert pracy) oraz ekonomiści (7,0 tys.).

27.12.2021

Lewiatan: Brak kwalifikacji bardzo utrudnia znalezienie pracy

Rynek Prawo pracy

W listopadzie br. stopa bezrobocia spadła do 5,4 proc. W stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego była niższa o 0,7 pkt. proc, a w porównaniu do października tego roku o 0,1 pkt. proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Eksperci rynku pracy zauważają, że dane pokazują, iż istotną barierą podjęcia pracy jest brak kwalifikacji - blisko co trzecia osoba ich nie ma.

23.12.2021

Nowela dotycząca spółek rolnych z podpisem prezydenta

Rynek Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, która umożliwi przekazanie spółek rolnych do Ministerstwa Aktywów Państwowych w celu utworzenia holdingu spożywczego. Jednym z jego zadań będzie walka ze zmowami cenowymi i przewagą kontraktową wielkich firm skupujących od rolników płody rolne.

21.12.2021

GUS: W III kwartale br. zmniejszyła się o 176 tysięcy liczba biernych zawodowo

Rynek Prawo pracy

Wyniki badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) prezentującego dane przeciętne dla kwartału wskazują, że w III kwartale 2021 roku osoby aktywne zawodowo stanowiły 58,2 proc. ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten zwiększył się w porównaniu z II kwartałem 2021 r. o 0,6 p.proc. – podał w poniedziałek GUS.

20.12.2021

Prezes UOKiK ukarał uczestników zmowy przetargowej na Śląsku

Rynek

Pięciu przedsiębiorców zawarło zmowę w przetargu na utrzymanie czystości w Tychach. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał decyzję, w której nałożył na nich kary w łącznej wysokości prawie 1,2 mln zł. Jeden z uczestników porozumienia uniknął sankcji, ponieważ skorzystał z programu łagodzenia kary, informując UOKiK o tym procederze.

16.12.2021

Popularyzacja LegalTech, szkolenia dla aplikantów i adwokatów - Wolters Kluwer rozwija współpracę z NRA

Prawnicy Rynek LegalTech

Wolters Kluwer Polska i Naczelna Rada Adwokacka zawarły umowę, której celem jest zacieśnianie współpracy. Chodzi m.in. o popularyzację zagadnień z obszaru LegalTech, organizowanie szkoleń dla aplikantów i adwokatów oraz pogłębienie współpracy wydawniczej. To kolejny etap współdziałania z samorządami prawniczymi, wydawnictwo od kilku lat współpracuje już m.in. z Krajową Izbą Radców Prawnych.

15.12.2021

Badanie: W 2022 roku to pracownicy zdefiniują przyszłość pracy

Rynek Prawo pracy Nowe technologie

W 2021 roku znacznie przyspieszyła transformacja rynku pracy, napędzana zmianami wywołanymi przez pandemię i napięciami związanymi z rekordowymi niedoborami w strukturach firm oraz zmieniającymi się priorytetami pracowników. Z danych Instytutu Badawczego ADP wynika, że pandemia COVID-19 wywarła negatywny wpływ na 64 proc. globalnego rynku pracy.

07.12.2021

BCC: Nowe przepisy mogą przyspieszyć udzielanie cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę

Rynek Prawo pracy

Zmiany w zasadach i procedurach zatrudniania cudzoziemców w Polsce mają realną szansę wejść w życie. Czekają nas zmiany korzystne dla firm zatrudniających cudzoziemców, które mogą rozwiązać jeden z ich największych problemów – skrócić czas potrzebny na relokację cudzoziemca do Polski oraz czas oczekiwania na odpowiedni dokument uprawniający cudzoziemca do pobytu lub pracy w Polsce - podkreśla BCC.

07.12.2021

Listopadowy spadek stopy bezrobocia

Rynek Prawo pracy

W końcu listopada stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc. – szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W rejestrach urzędów pracy figurowało niewiele ponad 900 tys. osób - o ponad 125 tysięcy mniej niż przed rokiem. Jak twierdzi MRiPS, sytuacja na rynku pracy jest lepsza niż przed wybuchem pandemii.

06.12.2021

BCC apeluje o zwiększenie zasobów na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Z apelem o podjęcie natychmiastowych działań związanych ze zwiększeniem podaży osób dostępnych na rynku pracy wystąpili przedsiębiorcy skupieni w BCC. Bezrobocie w Polsce podawane przez Eurostat za lipiec 2021 roku wynosi 3,8 proc., a w dużych miastach utrzymuje się poniżej 2 proc. To znacznie poniżej poziomu fluktuacyjnego. Jednocześnie pracujący i aktywnie poszukujący pracy to niespełna 56 proc. populacji zdolnej do pracy.

03.12.2021

Dentons doradza przy transakcji na budowę farmy wiatrowej o mocy 19,5 MW

Rynek

Międzynarodowy zespół kancelarii Dentons doradzał ING Bank Śląski przy finansowaniu transakcji niemieckiego dewelopera ABO Wind na budowę farmy wiatrowej zlokalizowanej w województwie wielkopolskim. Chodzi o 127 mln zł. Zakres prac prawników obejmował kompleksowe wsparcie kredytodawcy w przygotowaniu, negocjacjach i podpisaniu dokumentów finansowania.

02.12.2021

Lewiatan: Polacy znów częściej myślą o pracy za granicą

Rynek Prawo pracy

Aż 16,1 proc. pracujących Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku, dwa razy więcej niż przed pandemią. 79 proc. myślących o wyjeździe chce to zrobić, by lepiej zarabiać. To wyniki najnowszej, X edycji badania GI Group „Migracje Zarobkowe Polaków”. Systematyczna poprawa na krajowym rynku pracy nie uchroni nas przed kolejną falą migracji zagranicznych - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

02.12.2021

UOKiK: Ponad 76 mln zł kary dla Eurocashu za wykorzystywanie przewagi wobec dostawców

Rynek Prawo gospodarcze

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 76 mln zł kary na Eurocash za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dostawcy produktów rolnych i spożywczych do sklepów należących do spółki musieli ponosić wiele dodatkowych i nieuzasadnionych opłat.

01.12.2021

Lewiatan: Pandemia Covid-19 pogorszyła zdrowie psychiczne pracowników

Rynek Prawo pracy BHP

Z kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię COVID-19 jesteśmy w stanie wyjść silniejsi, ale konsekwencje społeczne, w tym dla zdrowia psychicznego pracowników, będą rozciągnięte na wiele lat – wynika z raportu Konfederacji Lewiatan. Skutki psychologiczne samego przebywania na kwarantannie mogą być rozciągnięte do 3 lat po ustąpieniu pandemii.

29.11.2021