Kryptowaluty to nie pieniądze - w obrocie gospodarczym jako barter

Rynek Nowe technologie Prawo gospodarcze

Podmioty gospodarcze w coraz większym stopniu dokonują inwestycji oraz prowadzą rozliczenia wykorzystując kryptowaluty. Co więcej, pojawiają się również pożyczki i inne instrumenty oparte na kryptowalutach. Tymczasem jeśli kryptowaluty są wykorzystywane do regulowania zobowiązań, to transakcje tego typu są traktowane jak wymiana barterowa.

08.11.2021

MRiPS: Kolejny spadek stopy bezrobocia w październiku 2021 r.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu października br. wyniosła 5,5 proc. – szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To spadek zarówno w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, jak i do sytuacji w analogicznym okresie ubiegłego roku. W rejestrach urzędów pracy figuruje po ponad 106 tys. osób mniej niż przed rokiem.

05.11.2021

Ostatni dzwonek, by odzyskać pieniądze zamrożone w fakturach

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

1 stycznia 2022 r. przedawnią się faktury wystawione w 2019 r. Po tym czasie odzyskanie pieniędzy od dłużników przed sądem stanie się niemożliwe. Nie dotyczy to wszystkich faktur, ale zdecydowanej większości. Należności jednak nie przepadną, jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na windykację polubowną. Odzyskanie pieniędzy będzie możliwe, o ile przed końcem roku zawrą z dłużnikiem ugodę, w której uzna on roszczenie.

04.11.2021

Dentons doradza Zhejiang XCC Group przy przejęciu polskiego dystrybutora łożysk

Rynek

Kancelaria Dentons doradzała Zhejiang XCC Group (XCC), chińskiemu producentowi i dystrybutorowi łożysk notowanemu na giełdzie w Szanghaju, przy transakcji nabycia FŁT Polska Sp. z o.o. od spółki Boryszew S.A. XCC nabyła 100 procent udziałów w kapitale zakładowym FŁT Polska wraz z udziałami w spółkach zależnych w Niemczech, Włoszech, Francji, Chinach i Stanach Zjednoczonych.

03.11.2021

Rada Ministrów przyjęła strategię wodorową

Rynek Prawo gospodarcze

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska. Dokument przewiduje opracowanie programów wsparcia budowy gospodarki wodorowej, przy czym pomoc ta ma objąć wyłącznie wodór niskoemisyjny, tj. ze źródeł odnawialnych oraz powstały przy wykorzystaniu technologii bezemisyjnych.

02.11.2021

Branża eventowa jest zadłużona po uszy i boi się czwartej fali pandemii

Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus

Choć targi, kongresy i konferencje ruszyły pełną parą, przedsiębiorstwa zajmujące się eventami wciąż z niepokojem patrzą w przyszłość. Jak wynika z bazy danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, w czasie pandemii zadłużenie firm branży MICE wzrosło o ponad 10 mln zł i sięga obecnie prawie 27 mln zł. Firmy te odrabiają straty i po cichu liczą na szybkie unormowanie rynku.

02.11.2021

Opłata za korzystanie z domu pogrzebowego nie jest nadużywaniem pozycji dominującej

Rynek

Spółka cywilna prowadząca jedyny dom pogrzebowy w mieście nie nadużyła pozycji dominującej, odmawiając konkurującej z nią firmie korzystania z niego za darmo. Do takich wniosków doszedł Sąd Okręgowy - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, uchylając decyzję prezesa UOKiK zarzucającą złamanie zasad uczciwej konkurencji. Zdaniem sądu żądanie darmowego użyczenia nie miało uzasadnienia.

01.11.2021

Rada Przedsiębiorczości wzywa do ułatwienia cudzoziemcom dostępu do rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Rada Przedsiębiorczości apeluje o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz wprowadzenia ułatwień w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy. W jej ocenie obecna sytuacja, w której brakuje pracowników zarówno do prac specjalistycznych, jak i prac prostych, stanowi zagrożenie dla dalszego rozwoju firm działających w Polsce.

28.10.2021

Pandemia się rozpędza, a przepisy o kontroli szczepień w szufladzie

Rynek Koronawirus szczepienia

Przedsiębiorcy nie są gotowi na czwartą falę pandemii koronawirusa. Podstawowym problemem jest brak regulacji, które pozwalałyby na weryfikację, którzy pracownicy są zaszczepieni, a którzy nie. Rząd przygotował projekt, ale prace nad nim utknęły. A dotychczasowe ograniczenia związane z pandemią obowiązują tylko do 31 października. Projektu, który przedłużałby je na kolejne miesiące, na razie brak.

27.10.2021

Prof. Romanowski: Bezradne rady nadzorcze – prawdziwa teza czy fałszywa hipoteza?

Rynek Spółki

Autorom projektu zmian do kodeksu spółek handlowych umknęły w zasadzie wszystkie przepisy dające radzie nadzorczej szerokie uprawnienia nadzorcze. A ma ona prawo sprawowania stałego nadzoru nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności i wglądu we wszystko. Jest bowiem reprezentantem właścicieli, którzy powierzyli zarządowi zarządzanie ich majątkiem.

26.10.2021

Bezrobocie spada, ale dalej jest wyższe niż przed pandemią

Rynek Prawo pracy

We wrześniu 2021 roku bezrobocie wyniosło 5,6 proc., co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca 0,2 pkt proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu do sytuacji sprzed pandemii stopa bezrobocia jest nadal wyższa, aczkolwiek różnica stopniowo ulega zmniejszeniu. We wrześniu 2019 roku wskaźnik ten wynosił 5,1 proc.

25.10.2021

BCC: Należy wprowadzić kryterium dochodowe do świadczeń społecznych

Emerytury i renty Rynek Prawo pracy

Stale rosnąca liczba emerytów i rencistów, szacowana w przyszłym roku na 8,2 mln osób oraz odpływy z rynku pracy - spadek o ok. 200 tys. osób w wieku produkcyjnym, wzrost o blisko 200 tys. osób w wieku emerytalnym, to zagrożenia w zakresie ubezpieczeń społecznych – wynika z podsumowania BCC dotychczasowych działań rządu. Raport o ubezpieczeniach społecznych wskazuje też na utrzymującą się niską wydolność funduszy w FUS.

25.10.2021

Hotelarzy niepokoi wzrost kosztów i brak pracowników

Rynek Koronawirus

Najważniejsze wyzwania stojące przed branżą hotelową w najbliższych latach to wzrost kosztów i brak pracowników – wynika z najnowszej ankiety branżowej przeprowadzonej od 6 do 12 października przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego. Według ankietowanych, wrzesień był miesiącem nadal dobrych wyników w hotelach, choć słabszych niż w sierpniu.

21.10.2021

Rząd chce łatwiejszej legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce

Rynek Prawo pracy

Rząd chce usprawnić prowadzenie postępowań administracyjnych, jeśli chodzi o legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce. Szczególnie w przypadku łączonych zezwoleń na pobyt i pracę, które są najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy. Temu ma służyć przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt ustawy.

19.10.2021

Handel w niedzielę - nowelizacja z podpisem prezydenta

Rynek i konsument Rynek Prawo gospodarcze

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą uszczelnić zakaz handlu w niedzielę. Nowe przepisy pozwolą na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą też usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.

19.10.2021

Rzetelne sprawozdania finansowe muszą być priorytetem

Rynek Spółki Prawo gospodarcze

Ład korporacyjny jest coraz bardziej popularny wśród firm. To jednak nie tylko przejrzystość danych finansowych, ale coś znacznie więcej - uważają uczestnicy konferencji pt. Ład korporacyjny 2021: jak wzmacniać zaufanie w gospodarce. Organizatorem była Polska Agencja Nadzoru Audytowego.

19.10.2021

Lewiatan wie, jak przyspieszyć wydawanie pozwoleń na pracę dla cudzoziemców

Rynek Prawo pracy

Bez usprawnienia pracy urzędów wojewódzkich trudno będzie przyspieszyć procedurę wydawania pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Konfederacja Lewiatan proponuje m.in. ujednolicić sposób składania dokumentów, ograniczyć ich liczbę, zrezygnować z żądania informacji, które i tak są w posiadaniu urzędów, czy uzgodnić sposób umieszczania odcisku stempla w paszporcie cudzoziemca.

18.10.2021

Przedsiębiorcy wygrywają w sądzie z sanepidem. Lockdownowe kary administracyjne były nielegalne

Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus

W czasie lockdownu ukarano mandatami i karami administracyjnymi dziesiątki restauracji, kawiarni, hoteli czy obiektów turystycznych lub miejsc rozrywkowych, które zdecydowały się działać mimo zakazu wynikającego z pandemii. Północna Izba Gospodarcza twierdzi, że kary administracyjne były nielegalne przedsiębiorcy będą wytaczać sanepidowi, policji i Skarbowi Państwa.

18.10.2021

Lewiatan: Cudzoziemcy mogą uratować nasz rynek pracy

Rynek Prawo pracy

Rozpoczynają się prace nad nowelizacją ustawy o cudzoziemcach. Od przyjętych w niej rozwiązań zależy, czy uporamy się z deficytem pracowników na naszym rynku pracy. Konfederacja Lewiatan proponuje m.in. wprowadzenie zmian dotyczących zezwolenia na pracę, szybką ścieżkę obsługi pracodawców, poprawienie jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę wydawanego przez urzędy wojewódzkie.

13.10.2021

Kara dla solarium działającego jesienią 2020 r. - wedłg RPO zakaz wydano niezgodnie z prawem

Wymiar sprawiedliwości Rynek Koronawirus

Właścicielka solarium została ukarana administracyjną karą pieniężną, bo wbrew rozporządzeniu rządu prowadziła działalność w październiku 2020 r. W opinii rzecznika praw obywatelskich Rada Ministrów nie mogła jednak w tym trybie całkowicie zakazać działalności gospodarczej, lecz tylko co najwyżej czasowo ją ograniczyć – i to nie bezterminowo. Prowadzenie solarium nie mogło zatem podlegać karze.

13.10.2021