Inhire.io - platforma do rekrutacji specjalistów IT, działająca w oparciu o własną społeczność wyselekcjonowanych kandydatów – opublikowała raportIT MARKET SNAPSHOT Q1 2022”. Kluczowe wnioski z raportu:

  • W Q1 2022 opublikowano 26 121 ofert pracy skierowanych do branży IT;
  • W stosunku do Q4 2021 o ponad 8 proc. wzrosła liczba pracodawców, poszukujących specjalistów IT;
  • 73 proc. wszystkich opublikowanych w pierwszym kwartale ofert dotyczyło pracy zdalnej;
  • Wynagrodzenie dla midów i seniorów pracujących zdalnie osiągnęło kolejny rekordowy poziom (20 tys. i 25 tys. PLN);
  • Największy procentowy wzrost stawek zanotowano wśród specjalistów programujących w języku Scala;
  • Wciąż w czołówce miast z największą liczbą ofert pracy dla branży IT znalazły się Warszawa, Kraków i Wrocław;
  • Zaciera się różnica pomiędzy wynagrodzeniem w dużych i mniejszych miastach.

 

Czytaj też: Wellbeing w branży IT >

Czytaj również: Lewiatan: Praca 4.0. Rynek pracy zmienia się dynamicznie>>

Praca zdalna najbardziej popularna

W pierwszym kwartale bieżącego roku opublikowanych zostało ponad 26 tysięcy ogłoszeń o pracę, przez 3 968 pracodawców. W porównaniu z Q4 2021 roku liczba firm poszukujących specjalistów IT wzrosła o 8,2 proc. W obliczu zwiększonego zapotrzebowania na doświadczonych programistów oraz dużej konkurencyjności na rynku,  zatrudniający powinni pamiętać, że praca zdalna przestała być benefitem, a stała się najpopularniejszą formą zatrudnienia. W minionym kwartale 73 proc. wszystkich opublikowanych ogłoszeń dotyczyło właśnie pracy zdalnej. I choć w porównaniu z ostatnim kwartałem 2021 roku zanotowano w tej materii wzrost jedynie o 3 p.p., to w analogicznym okresie 2020 rok takich ofert było jedynie 14 proc., a rok później 46 proc.

Czytaj też: Zarządzanie pracownikami w pionach IT - specyfika, organizacja pracy i profile stanowisk >

- Monitorując rynek pracy dla branży IT zauważyliśmy stały wzrost liczby ofert pracy zdalnej w ciągu ostatnich dwóch lat. W ostatnim kwartale odnotowaliśmy rekordową, jak do tej pory liczbę ogłoszeń, a fakt, że znaczna ich część daje możliwość pracy z domu świadczy o sporym popycie właśnie na tę formę. Z drugiej strony, pandemia otworzyła drzwi na możliwość podjęcia zatrudniania w firmach na całym świecie, co w znacznym stopniu zwiększyło również konkurencyjność na rynku. Dzięki temu, programiści mogą przebierać nie tylko w formie zatrudnienia, ale także decydować o tym, w jakiej walucie chcą zarabiać – mówi Michał Gąszczyk, CEO inhire.io.

Kierownik Działu IT - profil stanowiska - WZÓR DOKUMENTU >

Stały problem rekrutacji w IT to wciąż niejawna siatka płac. Pracodawcy nie podają na etapie ogłoszenia widełek płacowych, przez co wcale nie ułatwiają wyboru kandydatom. W minionym kwartale tylko 40 proc. ofert zawierało widełki płacowe. Oznacza to, że w porównaniu do ostatniego kwartału 2021 roku ten wynik nie uległ znacznej zmianie.

Czytaj też: Nowe obszary kompetencyjne w branży IT >

 


Warszawa, Kraków i Wrocław wciąż z największą liczbą ofert

Wciąż na największy wybór ofert mogą liczyć programiści poszukujący zatrudnienia w Warszawie (ponad 7 tys. ofert), Krakowie (niemal 4 tys. ofert) i Wrocławiu (ponad 3,5 tys. ofert). W porównaniu do poprzedniego kwartału w każdym z tych miast zanotowano wzrost o ponad 500 ogłoszeń. Najmniej ofert, podobnie jak w Q4 2021 zanotowano w Gliwicach (529 ofert), Szczecinie (406 ofert) i Gdyni (393 oferty). Warto jednak nadmienić, że również w tych miastach zanotowano wzrost opublikowanych ogłoszeń. 

- Już od dłuższego czasu obserwujemy trend wzrostowy wynagrodzeń. Dobrze widzieć, że przekłada się on również na zacieranie różnic w wynagrodzeniu pomiędzy dużymi, a małymi miastami – podkreśla Michał Gąszczyk. Według niego, z kwartału na kwartał oferty stają się o wiele bardziej zbliżone do siebie zarobkami co oznacza, że pracodawcy przestali bazować na wysokości wynagrodzenia dla specjalistów IT w oparciu o lokalizację i tryb pracy.

 


Czytaj też: Kreatywne metody rekrutacji i employer brandingu w IT >

Mid i senior poszukiwani

Pracodawcy wciąż stawiają na doświadczenie, dlatego podobnie jak w Q4 2021 również w minionym kwartale w ponad 26 tysiącach ofert przeważały te, skierowane do midów (49,81 proc.) i seniorów (38,67 proc.). Niemal o 2,43 p.p. zwiększyła się również pula ogłoszeń skierowanych do juniorów w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Zdaniem autorów raportu, wyraźnie widać, że stawki w branży IT stale rosną. Co więcej, mimo małej ilości ofert skierowanych do najmniej doświadczonych, stawki juniorów również wzrosły. Najmłodsi stażem, którzy pracują zdalnie mogą liczyć na zarobek powyżej 10,5 tys. PLN, z kolei w trybie stacjonarnym nieco ponad 9,5 tys. PLN. Po raz pierwszy w historii wynagrodzenie midów pracujących w trybie zdalnym przekroczyło 20 tys. PLN (Q4 2021- 19 743 PLN). Pracujący stacjonarnie  mogli liczyć na odrobinę mniejszą pensję, która wynosiła nieco ponad 18,5 tys. PLN. Rekordowe wynagrodzenie dla pracowników zdalnych zanotowano również w przypadku seniorów, których stawka osiągnęła pułap ponad 25,5 tys. PLN. Ich koledzy wykonujący swoje obowiązki z biura, otrzymywali średnie wynagrodzenie na poziomie ponad 24,5 tys. PLN.

Jak ocenia Gąszczyk, miniony kwartał przełożył się na zwiększone zarobki dla każdego szczebla doświadczenia. W porównaniu do kwartału kończącego 2021 rok, juniorzy mogli liczyć na stawkę wyższą o 992 PLN, midzi - 1 727 PLN, a seniorzy - 1 108 PLN.

Czytaj również: Lewiatan: Najwyższy czas na więcej kobiet w branży IT>>

Najpopularniejsza technologia JavaScript, Scala najbardziej dochodowa

W porównaniu do Q4 niezmiennie na podium najpopularniejszych języków programowania znajdują się JavaScript (Q4 2021 – 24 proc./ Q1 2022 – 23 proc.), Java (Q4 2021 – 22 proc./ Q1 2022 – 20 proc.) i Python (Q4 2021 – 15 proc./ Q1 2022 – 17 proc.). Najmniej poszukiwanymi językami wciąż są Ruby (1 proc.), C (2 proc.), Scala (2 proc.), Kotlin (3 proc.) i Swift (3 proc.).

Patrząc na zarobkową mapę w podziale na języki programowania, najwięcej zarobili programiści posługujący się Scalą - w Q1 2022 mogli liczyć na wynagrodzenie na poziomie ponad 25,5 tys. PLN. Pracujący w najpopularniejszym języku - JavaScript zarobili ponad 20 tys. PLN. Na najniższe wynagrodzenie mogli liczyć specjaliści posługujący się językiem PHP - ich zarobki osiągnęły pułap niemal 17,5 tys. PLN.

W porównaniu z minionym kwartałem, w Q1 2022 zaobserwowano wzrost stawek dla Scala o 10,7 proc., Java – o 4 proc. oraz C - o 3,1 proc. Z kolei o 3 proc. spadły zarobki programistów posługujących się językiem C++.

Rok 2022 rozpoczął się dla branży IT kolejnymi wzrostami, a także rekordowymi w historii stawkami dla pracujących zdalnie midów i seniorów. Sytuacja w branży IT jest stabilna i klarowna, ponieważ specjaliści IT niezmiennie stanowią grupę najlepiej opłacanych zawodów.