Nowa ustawa pozwoli na jeszcze lepszą kontrolę obrotu olejami opałowymi

VAT

Uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie obrotu olejami opałowymi i olejami napędowymi przeznaczonymi do celów opałowych oraz pozostałymi ciekłymi paliwami opałowymi - to cel podpisanej już przez prezydenta nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw.

08.08.2019

Zmiany w ustawie o VAT - plik JPK zastąpi deklarację

VAT

Zastąpienie deklaracji VAT plikami JPK, a także uszczelnienie VAT m.in. w handlu internetowym i eliminacja nieprawidłowości w akcyzie związanej z obrotem preparatami smarowymi - to część zmian wprowadzanych przez podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o VAT. Według Ministerstwa Finansów nowe przepisy mają uprościć życie podatników.

30.07.2019

Ustawa uchwalona - MF przejmuje nadzór nad biegłymi rewidentami

Rachunkowość

Sejm przyjął w piątek nowelizację przepisów o biegłych rewidentach. Zaakceptował wszystkie wcześniejsze poprawki Senatu. Firmy audytorskie będą musiały dostosować się do nowych wymogów do 31 sierpnia 2020 roku. Nowa instytucja nadzoru nad biegłymi powstanie jeszcze w tym roku.

19.07.2019

Senat za zerowym PIT-em dla młodych

PIT

Dochody podatników do 26. roku życia do kwoty 85,5 tys. złotych będą zwolnione z PIT. Senat nie zgłosił poprawek do ustawy. Ma ona obowiązywać już od 1 sierpnia 2019 roku i według szacunków ma z niej skorzystać ponad 2 mln młodych pracowników.

12.07.2019

Zmiany w VAT przyjęte także przez Senat

VAT

Senat przyjął w piątek przepisy nowelizujące ustawę o VAT. Zmiany mają na celu uszczelnienie systemu VAT, uwzględnienie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w katalogu podmiotów, którym mogą być udostępniane informacje objęte tajemnicą skarbową i uproszczenia rozliczeń VAT. Za wystawienie faktury do paragonu bez NIP grozić będą kary. Zmiany wejdą w życie 1 września 2019 roku.

12.07.2019

Koszty egzekucyjne będą wyższe

Ordynacja Administracja publiczna Finanse

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zmiany przewidują wprowadzenie nowego systemu naliczania, poboru i rozliczania kosztów egzekucyjnych. Opłata za wszczęcie postępowania egzekucyjnego wyniesie 40 zł. Z chwilą wszczęcia egzekucji zostanie podwyższona do 100 zł.

12.07.2019

Płatności dla zagranicznych kontrahentów - do zgłoszenia fiskusowi

CIT PIT VAT

We wrześniu zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Będą tam podane również ich numery rachunków bankowych. Zapłata na inne konto nie będzie mogła być kosztem podatkowym, chyba, że o płatności powiadomi się skarbówkę w ciągu trzech dni. Problem w tym, że rejestr będzie zawierał informacje tylko o polskich rachunkach.

11.07.2019

Sejm uchwalił ustawę o zerowym PIT dla osób do 26 roku życia

PIT Prawo gospodarcze

Dochody podatników do 26. roku życia do kwoty 85,5 tys. złotych będą zwolnione z PIT. Uchwalona w czwartek wieczorem nowa ustawa ma obowiązywać już od 1 sierpnia 2019 roku i według szacunków ma z niej skorzystać ponad 2 mln młodych pracowników.

04.07.2019

Nowe zasady podatku u źródła dopiero od stycznia 2020 roku

CIT PIT

Na dwa dni przed wejściem w życie nowych przepisów, Ministerstwo Finansów kolejny już raz odroczyło reformę poboru podatku u źródła. Nowe zasady zaczną obowiązywać od stycznia 2020 roku, a nie - jak było planowane - od 1 lipca 2019 roku.

01.07.2019

Ustawa podpisana - firma łatwiej sprawdzi, czy kontrahent płaci VAT

VAT Małe i średnie firmy

Dzięki kolejnej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług firmy będą miały możliwość bezpłatnej weryfikacji informacji o swoich kontrahentach. Ustawę, która ma być kolejnym etapem uszczelniania systemu VAT, podpisał właśnie prezydent.

25.05.2019

Ustawa obniżająca podatki dla KGHM podpisana

CIT

Obniżenie stawek podatku od wydobycia niektórych kopalin poprzez zmniejszenie współczynników przyjmowanych do obliczania stawki podatku od wydobycia miedzi i od wydobycia srebra - to cel podpisanej już przez prezydenta nowelizacji ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin.

17.05.2019

Senat za obniżeniem podatku od kopalin

Nowe technologie Finanse

W czwartek Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Danina zostanie obniżona o 15 proc. Zdaniem ekspertów, nie wpłynie to jednak na wzrost inwestycji w branży wydobycia miedzi i srebra. Lepszym rozwiązaniem byłoby całkowite zniesienie podatku.

10.05.2019

Senat: Wpłata na niezgłoszony rachunek nie będzie kosztem

CIT PIT VAT

We wrześniu zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Będzie to tzw. biała lista podatników. Znajdą się tam również numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Zapłata na inne konto nie będzie mogła być kosztem podatkowym. Senat przyjął w czwartek nowelizację przepisów o VAT, CIT i PIT.

10.05.2019

Kasy fiskalne – nowe przepisy już od 1 maja

VAT

Część firm już niedługo będzie musiało wymienić kasy fiskalne. Urządzenia z papierowym zapisem kopii będzie można kupować tylko do 30 czerwca 2019 roku. Jako pierwsi kasy wymienią m.in. przedsiębiorcy świadczący usługi naprawy pojazdów i sprzedawcy benzyny. W maju wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy o VAT i prawa o miarach.

29.04.2019

Oświadczenia o rezydencji podatkowej z dodatkową klauzulą

Ordynacja

Prezydent podpisał w czwartek nowelizację przepisów o wymianie informacji podatkowych z innymi krajami. Zagraniczni urzędnicy będą mogli uczestniczyć w polskich postępowaniach. Oświadczenia o rezydencji podatkowej będą dodatkowo opatrzone klauzulą o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań.

12.04.2019

Firmy czeka wymiana kas fiskalnych - ustawa podpisana

VAT

Prezydent RP, Andrzej Duda, podpisał w środę zmiany w ustawie o VAT i prawie o miarach. Nowe przepisy wprowadzą obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Kasy z papierowym zapisem kopii będzie można kupować tylko do 30 czerwca 2019 roku. Powstanie też specjalne Centralne Repozytorium Kas.

04.04.2019

Zwrot za zakup kasy fiskalnej nie dla wszystkich

VAT Prawo gospodarcze

Podatnicy, objęci obowiązkiem instalacji kas fiskalnych online, będą mieli prawo do zwrotu maksymalnie 700 zł kosztów zakupu. Pieniędzy nie dostaną jednak firmy, które wymienią kasę tradycyjną na online dobrowolnie, bez obowiązku wynikającego z ustawy. Takie rozwiązania przewiduje opublikowany we wtorek projekt rozporządzenia.

02.04.2019

CIT-8 można składać do końca października 

CIT Prawo gospodarcze

Termin złożenia zeznania podatkowego CIT-8 za 2018 r. został wydłużony do 31 października 2019 roku. Jak poinformował we wtorek resort finansów, decyzja ta ma ułatwić m.in. najmniejszym podatnikom CIT składanie zeznań podatkowych.

26.03.2019