Czynny żal podatników w epoce online coraz mniej skuteczny

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Profesjonalizacja działania fiskusa, jednolite pliki kontrolne i elektroniczne rozliczenia podatków powodują, że urzędnicy na bieżąco mogą weryfikować ich poprawność. Automatyczne przekazywanie informacji może jednak skutecznie utrudnić korzystanie przez podatników z prawa do czynnego żalu. Wymaga on przyznania się do nieprawidłowości. Problem w tym, że urząd o wszystkim może już wiedzieć.

10.09.2020

Będzie więcej czasu na zatwierdzenie sprawozdań finansowych

Rachunkowość Koronawirus

Ministerstwo Finansów chce wydłużyć termin zatwierdzania sprawozdań finansowych. Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w środę projekt rozporządzenia, z którego wynika, że sprawozdania będzie można zatwierdzić do sześciu tygodniu po ustaniu stanu epidemii. Według obecnych przepisów, termin na tę czynność mija 30 września.

09.09.2020

Wydatki na przerwany projekt można rozliczyć w kosztach

CIT PIT Rachunkowość

Stan epidemii koronawirusa może krzyżować plany związane z rozwojem firmy. Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednak jednoznacznie, że wydatki związane z planowanym wejściem na giełdę stanowią koszty pośrednio związane z przychodami nawet w sytuacji, w której realizacja tych planów zostanie wstrzymana. Można je zatem odliczyć od przychodu.

09.09.2020

50-proc. koszty twórców od wynagrodzenia uzgodnionego z pracownikiem

PIT Rachunkowość

Pracodawca i pracownik mają swobodę w kształtowaniu zasad ustalania wynagrodzenia autorskiego. Jeśli uzgodnią wysokość udziału wynagrodzenia autorskiego w całkowitym wynagrodzeniu pracownika, to do tej części wynagrodzenia możliwe jest stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. To wyrok ważny zwłaszcza dla branży IT.

07.09.2020

Zwrot kosztów używania prywatnego auta w gminie opodatkowany PIT

PIT Rachunkowość

Zwrot kosztów wykorzystywania prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych związanych z działalnością urzędu gminy, stanowi po stronie pracowników przychód. Z ustawy o pracownikach samorządowych ani z ustawy o samorządzie gminnym nie wynika bowiem, aby pracownikom z tytułu używania prywatnego samochodu do celów służbowych przysługiwał zwrot kosztów przejazdów

04.09.2020

Ulga tylko na pierwszą kasę fiskalną

VAT Rachunkowość

Rozwój firmy, rozszerzenie działalności gospodarczej i zakup kolejnych kas fiskalnych nie dają już prawa do skorzystania z ulgi na zakup urządzenia. Na podatkowy bonus zasługują tylko te kasy, które przedsiębiorca nabył na początku prowadzenia biznesu. Fiskus jest nieugięty. Doradcy podatkowi uważają jednak, że z odliczenia powinno się korzystać w szerszym zakresie.

03.09.2020

Obiad od firmy wolny od dodatkowego PIT

PIT Rachunkowość Prawo pracy

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie, że posiłek finansowany przez pracodawcę nie jest przychodem pracownika. Firma nie musi więc pobierać zaliczki na PIT, bo to ona czerpie korzyści z obiadu. Kolejne pytanie o świadczenia nieodpłatne pokazuje jednak, że konieczna jest pilna zmiana przepisów w tym zakresie. Rodzą one zbyt wiele wątpliwości, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie rozwiązał problemu.

02.09.2020

Zerowa stawka VAT przy eksporcie cały czas problematyczna

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Działy księgowe i operacyjne muszą ściśle ze sobą współpracować, a skutki eksportu i transakcji trójstronnych trzeba analizować pod każdym względem. Najnowsze stanowisko NSA potwierdza, że szczególnie problematyczne są te sytuacje, w których to nie dostawca odpowiada za transport towarów poza granice Polski. Sprzedawca nie może wtedy zastosować zerowej stawki VAT.

01.09.2020

Jacek Byrt nowym partnerem w Mazars

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Mazars, firma audytorsko-doradcza, wzmacnia swój zespół usług doradztwa finansowego w Polsce i powołuje nowego partnera – Jacka Byrta. Będzie on członkiem zespołu kierowniczego wyższego szczebla Mazars w Polsce oraz partnerem odpowiedzialnym za usługi doradztwa finansowego.

31.08.2020

Fiskus ściga firmy, które nie wpłacają na czas zaliczek na PIT

Ordynacja PIT Rachunkowość

Przepisy tarczy antykryzysowej odroczyły nieco terminy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT za marzec i kwiecień firmy mogły rozliczyć do 1 czerwca. Więcej czasu było też na wpłatę zaliczek za maj. Jak jednak potwierdzają doradcy podatkowi, skarbówka zaczęła ostatnio dotkliwie karać nawet na minimalne opóźnienie we wpłacie PIT. Automatycznie stosowane są też przepisy kodeksu karnego skarbowego o przestępstwach.

31.08.2020

Wkrótce nowe zasady rozliczania VAT - firmy mogą nie zdążyć z przygotowaniami

VAT Rachunkowość

Już 1 października firmy będą rozliczać VAT według nowych zasad. Nie będzie trzeba m.in. wysyłać deklaracji podatkowych. Zastąpi je całkowicie odmieniony jednolity plik kontrolny. Problem jednak w tym, że trzeba w nim będzie podawać dużo więcej szczegółowych informacji. Za błędy będą groziły surowe kary.

27.08.2020

Na wizytę w urzędzie skarbowym będzie można się umówić

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Ministerstwo Finansów pracuje nad wdrożeniem ogólnopolskiego systemu do rezerwacji wizyt w urzędzie skarbowym. Na spotkania z urzędnikami, od niedawna, można się już umawiać w województwach podlaskim i wielkopolskim. Ma to rozładować kolejki i ułatwić załatwianie spraw. Z powodu koronawirusa urzędy przyjmują interesantów tylko trzy dni w tygodniu.

26.08.2020

Wydatki ze środków z urzędu pracy na otwarcie biznesu kosztem podatkowym

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Wydatki, które zostały sfinansowane ze środków pochodzących z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Wyjątkowo trzeba potraktować jednak zakupy środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Potwierdza to skarbówka.

25.08.2020

Od samochodów zastępczych można odliczyć cały VAT

VAT Rachunkowość Spółki

Z najnowszej interpretacji wynika, że nie zawsze trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, by odliczyć 100 procent VAT od wydatków związanych z najmem samochodów. Wystarczy tak zawrzeć umowę, by uniemożliwić jazdy prywatne. Konieczne są też procedury, które dadzą maksymalną gwarancję wykorzystania pojazdów wyłącznie w działalności.

20.08.2020

Faktury elektroniczne tylko po spełnieniu warunków

VAT Rachunkowość

Faktury można przesyłać i przechowywać w formie elektronicznej bez utraty prawa do odliczenia VAT. Konieczne jest jednak zapewnienie tym dokumentom autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności. Pojęcia te wyjaśnia najnowsza interpretacja podatkowa.

19.08.2020

Transakcje finansowania wewnątrzgrupowego pod lupą fiskusa

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Transakcje finansowania wewnątrzgrupowego stają się w coraz większym stopniu przedmiotem zainteresowania organów podatkowych. Można też przypuszczać, że w najbliższym czasie liczba kontroli w tym zakresie jeszcze wzrośnie. Podlegają one raportowaniu w formie przekazywanej do szefa KAS informacji o cenach transferowych TPR – pisze Beata Rawa z Instytutu Cen Transferowych.

19.08.2020

Projekt zmian „Slim VAT” już gotowy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

We wtorek Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o pakiet zmian nazwany przez Ministerstwo Finansów Slim VAT. Nowe zasady zaczną obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

18.08.2020

Wiążące informacje stawkowe nie rozwiązały problemów z opodatkowaniem VAT

Ordynacja VAT Rachunkowość

Wiążące informacje stawkowe, tzw. WIS-y w założeniu miały uprościć rozliczanie VAT. W praktyce okazuje się jednak, że nie do końca spełniają swoją rolę. Podatnicy mogą pytać o stawki podatkowe dla towarów, ale urząd nie potwierdzi już jednak tak jednoznacznie opodatkowania usług. WIS-y nie mogą też dotyczyć zwolnień z VAT. Pozostają zwykłe interpretacje podatkowe

13.08.2020

WSA: Biżuteria z mleka matki i włosów dziecka to usługa, nie towar

VAT Rachunkowość

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie orzekł właśnie, że biżuteria robiona z mleka matki i włosów dziecka dla potrzeb opodatkowania VAT nie jest dostawą towaru. Takie transakcje trzeba traktować jako świadczenie usług. Rozlicza się je jako świadczenia kompleksowe.

04.08.2020

Obligacje kapitałowe coraz bliżej

Rachunkowość Finanse

W poniedziałek minął termin konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o obligacjach oraz niektórych innych ustaw. Planowana nowelizacja ma wprowadzić nowy rodzaj obligacji. Resort finansów zajmie się teraz analizą zgłoszonych sugestii i komentarzy.

04.08.2020