Wydatki ze środków z urzędu pracy na otwarcie biznesu kosztem podatkowym

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Wydatki, które zostały sfinansowane ze środków pochodzących z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Wyjątkowo trzeba potraktować jednak zakupy środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Potwierdza to skarbówka.

25.08.2020

Od samochodów zastępczych można odliczyć cały VAT

VAT Rachunkowość Spółki

Z najnowszej interpretacji wynika, że nie zawsze trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, by odliczyć 100 procent VAT od wydatków związanych z najmem samochodów. Wystarczy tak zawrzeć umowę, by uniemożliwić jazdy prywatne. Konieczne są też procedury, które dadzą maksymalną gwarancję wykorzystania pojazdów wyłącznie w działalności.

20.08.2020

Faktury elektroniczne tylko po spełnieniu warunków

VAT Rachunkowość

Faktury można przesyłać i przechowywać w formie elektronicznej bez utraty prawa do odliczenia VAT. Konieczne jest jednak zapewnienie tym dokumentom autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności. Pojęcia te wyjaśnia najnowsza interpretacja podatkowa.

19.08.2020

Transakcje finansowania wewnątrzgrupowego pod lupą fiskusa

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Transakcje finansowania wewnątrzgrupowego stają się w coraz większym stopniu przedmiotem zainteresowania organów podatkowych. Można też przypuszczać, że w najbliższym czasie liczba kontroli w tym zakresie jeszcze wzrośnie. Podlegają one raportowaniu w formie przekazywanej do szefa KAS informacji o cenach transferowych TPR – pisze Beata Rawa z Instytutu Cen Transferowych.

19.08.2020

Projekt zmian „Slim VAT” już gotowy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

We wtorek Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o pakiet zmian nazwany przez Ministerstwo Finansów Slim VAT. Nowe zasady zaczną obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

18.08.2020

Wiążące informacje stawkowe nie rozwiązały problemów z opodatkowaniem VAT

Ordynacja VAT Rachunkowość

Wiążące informacje stawkowe, tzw. WIS-y w założeniu miały uprościć rozliczanie VAT. W praktyce okazuje się jednak, że nie do końca spełniają swoją rolę. Podatnicy mogą pytać o stawki podatkowe dla towarów, ale urząd nie potwierdzi już jednak tak jednoznacznie opodatkowania usług. WIS-y nie mogą też dotyczyć zwolnień z VAT. Pozostają zwykłe interpretacje podatkowe

13.08.2020

WSA: Biżuteria z mleka matki i włosów dziecka to usługa, nie towar

VAT Rachunkowość

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie orzekł właśnie, że biżuteria robiona z mleka matki i włosów dziecka dla potrzeb opodatkowania VAT nie jest dostawą towaru. Takie transakcje trzeba traktować jako świadczenie usług. Rozlicza się je jako świadczenia kompleksowe.

04.08.2020

Obligacje kapitałowe coraz bliżej

Rachunkowość Finanse

W poniedziałek minął termin konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o obligacjach oraz niektórych innych ustaw. Planowana nowelizacja ma wprowadzić nowy rodzaj obligacji. Resort finansów zajmie się teraz analizą zgłoszonych sugestii i komentarzy.

04.08.2020

Split payment wskazany na fakturze czasem można zignorować

VAT Rachunkowość

Zdaniem administracji skarbowej na fakturze można umieścić dopisek o obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu, nawet jeśli dana transakcja nie musi być nim objęta. Jeśli odbiorca otrzyma taki dokument, płatności nie musi dzielić. Według ekspertów ta odpowiedź to przykład całkowitego wypaczenia sensu wydawania interpretacji podatkowych.

31.07.2020

Taksówką z pracy do domu bez dodatkowego podatku, ale autobusem już z PIT

PIT Rachunkowość

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że dojazd z pracy do domu taksówką, za którą zapłaci pracodawca, nie jest przychodem pracownika. Firma w rezultacie nie musi pobierać od niego zaliczki na PIT. Zdaniem ekspertów, stanowisko fiskusa ucieszy pracowników. Dziwi jednak fakt, że organy podatkowe nie chcą podatku za przejazdy taksówką, ale autobusem już tak.

30.07.2020

Wyższe koszty uzyskania przychodów także dla umów zleceń

PIT Rachunkowość

Zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie daje prawo do zastosowania 20-proc. kosztów uzyskania przychodów. Jeśli jednak współpraca polega na tworzeniu dzieł i twórca przekazuje do nich prawo autorskie, można skorzystać z podwyższonych, 50-proc. kosztów podatkowych. Umowy na kwoty niższe niż 200 złotych rozlicza się jednak według innych zasad.

29.07.2020

Będzie specjalna ulga podatkowa na zakup robotów

CIT PIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów przygotowuje przepisy dotyczące ulgi na robotyzację. Być może zaczną one obowiązywać już od początku przyszłego roku. Projekt zmian ma być przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim kwartale 2020 roku. Odliczyć będzie można wydatki m.in. na zakup robotów, oprogramowania, szkolenia pracowników.

29.07.2020

Założenia do budżetu państwa na 2021 rok przyjęte

Finanse publiczne Rachunkowość Administracja publiczna

W przyszłym roku inflacja wyniesie 1,8 proc., PKB wzrośnie zaś o 4 proc. W 2020 roku PKB spadnie jednak jeszcze o 4,6 proc. Stopa bezrobocia w 2021 roku ma wynieść 7,5 proc.. Polityka rządu ma być nakierowana na możliwe szybką odbudowę potencjału gospodarczego Polski. Wynika to z przyjętych przez rząd we wtorek założeń do projektu przyszłorocznego budżetu.

28.07.2020

Wyższe koszty uzyskania przychodów także dla umów o dzieło

PIT Rachunkowość

Zatrudnienie w oparciu o umowę o dzieło daje prawo do zastosowania 20-proc. kosztów uzyskania przychodów. Jeśli jednak współpraca polega na tworzeniu dzieł i twórca przekazuje do nich prawo autorskie, można skorzystać z podwyższonych, 50-proc. kosztów podatkowych.

23.07.2020

Kara za nieterminowe wykonanie usługi nie jest kosztem podatkowym

CIT PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Zapłata kary za nieterminowe wykonanie umowy jest karą za wadliwe wykonanie usługi. Tym samym mieści się w katalogu kar umownych i odszkodowań wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Skarbówka stoi na stanowisku, że kara ta nie może być kosztem podatkowym.

23.07.2020

Skarbówka chce sprawdzać ceny transferowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Organy podatkowe wytypowały do kontroli 102 podmioty – to więcej niż zwykle. Powodem jest ryzyko nieprawidłowości w zakresie cen transferowych. Zdaniem ekspertów, fiskus cały czas uważa, że rozliczenia między podmiotami powiązanymi służą jedynie do optymalizacji podatkowej. Do końca roku firmy będą musiały natomiast złożyć kolejny szczegółowy raport

21.07.2020

Będą zmiany w monitorowaniu towarów akcyzowych

Akcyza Rachunkowość

Ministerstwo Finansów planuje rozszerzenie listy towarów objętych systemem monitoringu drogowego i kolejowego (SENT). Chodzi m.in. o metanol syntetyczny. Projekt nowego rozporządzenia trafił właśnie do konsultacji społecznych. Zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia.

20.07.2020

Skarbówka przekwalifikowuje transakcje, by ściągnąć wyższy podatek

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Wniesienie przedsiębiorstwa aportem – to jedna z częstszych transakcji na rynku, która wywołuje spory ze skarbówką. Doradcy podatkowi alarmują, że fiskus zarzuca też podatnikom działania pozorne, szczególnie w postępowaniach dotyczących VAT. Zdarza się, że urzędnicy skarbowi próbują wcielać się w śledczych. Podejmują nieudolne próby wykazania swoich tez. Doszukują się też działań optymalizacyjnych tam, gdzie ich nie było.

17.07.2020

Monitoring w firmie można amortyzować jednorazowo

PIT Rachunkowość

Jeżeli systemu monitoringu nie wbudowano w konstrukcję budynku, wówczas podlega on amortyzacji podatkowej jako odrębny, samodzielny środek trwały. Monitoring można amortyzować jednorazowo, jeżeli spełniono wymagane warunki do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego - wyjaśnia Sławomir Liżewski, ekspert w LEX Księgowość.

16.07.2020

Awaria - wpisy do rejestru beneficjentów o dzień dłużej

Rachunkowość Spółki Zarządzanie

Poniedziałek był ostatnim terminem na zgłoszenie informacji o beneficjentach rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Jednak resort finansów poinformował o wydłużeniu czasu przyjmowania tych zgłoszeń do 14 lipca br. Ma to związek z wydłużonym czasem akceptacji zgłoszeń oraz czasowym brakiem dostępu do strony tego rejestru.

13.07.2020
Prawo.pl