Prawo.pl
Limity cenowe dla producentów energii elektrycznej, odbiurokratyzowanie projektów związanych z energią odnawialną i 33-procentowy podatek od zysków z paliw - takie instrumenty proponuje Komisja Europejska w rozporządzeniu o nadzwyczajnych rozwiązaniach w sektorze energetycznym. Projekt rozporządzenia został wstępnie uzgodniony przez unijnych ministrów odpowiedzialnych za energetykę.
Paweł Rochowicz
30.09.2022
Środowisko Małe i średnie firmy Finanse
Wykonanie farmy fotowoltaicznej przez podwykonawcę generalnego wykonawcy nie wymaga, aby ten sam podmiot wykonywał dodatkowe usługi, takie jak usługa budowy drogi wewnętrznej czy montażu ogrodzenia. Należy potraktować te usługi jako odrębne, co w konsekwencji skutkuje rozliczeniem podatku od towarów i usług na zasadzie VAT odwróconego.
Wiesława Moczydłowska
30.09.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Podwyższanie cen i marż to domena prawa konkurencji. Ewentualne kary za naruszenie tych przepisów nakłada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie można jednak karać wszystkich dużych firm za domniemane nadzwyczajne zarobki - wskazują prawnicy. Tymczasem Urząd sprawdza rynek węgla pod kątem ewentualnych nadużyć.
Paweł Rochowicz
30.09.2022
CIT Prawo gospodarcze

Senat proponuje rozszerzenie ochrony przed wzrostem cen prądu

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo europejskie
Nowe przepisy zamrożą ceny prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. do limitu zużycia 2000 kWh rocznie, a dla dużych rodzin i rolników do 3000 kWh. Senat zaproponował, by taką ochronę zagwarantować także małym i średnim przedsiębiorstwom, a limity dla osób niepełnosprawnych podwyższyć.
Paweł Rochowicz Krzysztof Sobczak
29.09.2022
Domowe finanse Administracja publiczna Prawo europejskie
Kształt zapowiadanego nowego podatku od nadmiarowych zysków jeszcze nie został ustalony. Projekt ma być wypracowany w ciągu 2-3 tygodni i wbrew pierwotnym planom, poprzedzony konsultacjami społecznymi. W rządzie też ujawniły się różnice zdań na temat nowej daniny. Minister rozwoju Waldemar Buda sugeruje: decyzje w tej sprawie będą podjęte na szczeblu unijnym.
Paweł Rochowicz
29.09.2022
Finanse publiczne Doradca podatkowy Prawo europejskie
Ze zwolnienia z PIT skorzysta podatnik, który wydatkuje pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości na zakup kolejnej w celu zaspokojenia własnych celów mieszkaniowych. Jeśli jednak pieniądze ze sprzedaży zostały przeznaczone na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie nieruchomości zbywanej, a kupno nowej nieruchomości było już finansowane z innych pieniędzy, podatnik traci prawo do zwolnienia – wynika z wyroku NSA.
Wiesława Moczydłowska
29.09.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Nadzór nad leżakowaniem alkoholi będzie sprawowała Krajowa Administracja Skarbowa, zaś rejestr wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych przejmie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - przewiduje nowelizacja ustawy o wyrobie napojów spirytusowych, którą w środę 28 września podpisał prezydent. Wcześniej tego samego dnia Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy.
Krzysztof Sobczak
29.09.2022
Podatki i opłaty lokalne Rynek i konsument
Rok 2022 jest okresem zasadniczych i ciągłych zmian dla podatników osiągających przychody z najmu. Niestety wraz ze zmianami mnożą się wątpliwości interpretacyjne oraz kontrowersje, w tym natury konstytucyjnej - pisze Agnieszka Fijałkowska-Wocial, doradca podatkowy. Dodaje, że problemem jest sytuacja przedsiębiorców opodatkowujących przychody z najmu w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.
Agnieszka Fijałkowska-Wocial
29.09.2022
PIT Doradca podatkowy

Niszczenie towarów naruszających prawa własności wciąż problematyczne

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie
W aktualnym stanie prawnym właściciele praw własności przemysłowej nie mogą być pewni, czy towary naruszające ich prawa zostaną zniszczone. Projekt najnowszej nowelizacji ustawy prawo własności przemysłowej póki co nie przewiduje wyjaśnienia tej kwestii. Być może rozwiązanie nadejdzie wraz z planowanym na październik wyrokiem TSUE - pisze Alicja Rytel, adwokat w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.
Alicja Rytel
29.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej są monitorowani. Sprawdzana jest ich służbowa poczta, a nawet – jak twierdzą związkowcy – strony internetowe, na które wchodzą ze służbowego komputera. Problem w tym, że nie sprawdza tego ich pracodawca, a informatycy z Centrum Informatyzacji Resortu Finansów. Do tego w mailach służbowych mogą być przekazywane informacje objęte tajemnicą skarbową.
Grażyna J. Leśniak
29.09.2022
Administracja publiczna Prawo pracy
Dochód wnioskodawcy, który został przywłaszczony i zdefraudowany przez byłą księgową, nie został wydatkowany na cele statutowe fundacji. Organizacja musi więc zapłacić podatek. Taką niekorzystną interpretację wydały niedawno organy skarbowe. Zdaniem ekspertów, rozstrzygnięcie jest wadliwe, a pomysł karania podatnika koniecznością zapłaty podatku za to, że został okradziony, jest kuriozalny.
Wiesława Moczydłowska
29.09.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Rada Ministrów przyjęła w środę Strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2023–2026, przedłożoną przez ministra finansów. Przyjęte założenia makroekonomiczne i fiskalne są zgodne z założeniami projektu ustawy budżetowej na 2023 r. Z dokumentu wynika, że na koniec 2022 r. relacja państwowego długu publicznego do PKB obniży się do 40,5 proc., a na koniec 2023 r. wyniesie 40,6 proc.
Krzysztof Sobczak
28.09.2022
Finanse publiczne

Nadzwyczajne zyski lub straty to dodatkowy podatek do zapłaty

Finanse publiczne Spółki Prawo europejskie
Duże firmy zapłacą dodatkowe daniny, jeśli będą deficytowe albo zwiększą zyski. Taki paradoks może wyniknąć z równoczesnego obowiązywania podatku minimalnego oraz nowej daniny od nadmiarowych zysków. Ta ostatnia ma objąć nie tylko sektor paliwowy, w którym ze względu na kryzys wywołany agresją Rosji na Ukrainę, takie zyski dziś najczęściej występują.
Paweł Rochowicz
28.09.2022
Finanse publiczne Spółki Prawo europejskie
Pokrywanie przez spółkę kosztów procedur legalizacji pracy obcokrajowców z rynków wschodnich nie stanowi nieodpłatnego świadczenia i nie powoduje powstania u nich przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Przychód taki powoduje natomiast zapewnienie im przez spółkę noclegów – stwierdził we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
27.09.2022
PIT Doradca podatkowy
Na sprawy w sądach administracyjnych czeka się już nawet dwa lata. Ministerstwo Sprawiedliwości szuka więc rozwiązań, które rozładują korki, szczególnie w NSA. Wśród propozycji "do przedyskutowania" m.in. z przedstawicielami prezydenta, znalazła się też zmiana trybu orzekania z jawnego na niejawny. I choć publicznej wersji projektu jeszcze nie ma, są - i to duże - obawy prawników.
Patrycja Rojek-Socha
27.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

E-faktury to tylko jedno z wielu wyzwań księgowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Księgowi nie boją się automatyzacji i rozwiązań elektronicznych. Ich bolączką są jednak niejasne przepisy i bardzo częste zmiany w prawie. Z tego m.in. powodu biura rachunkowe nie zaczęły jeszcze przygotowań do obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Najpierw muszą uporać się z Polskim Ładem. Branża postuluje także wdrożenie wielu innych rozwiązań - wynika z opublikowanego właśnie raportu pt. Nowoczesne narzędzia w księgowości.
Krzysztof Koślicki
27.09.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Wniosek o zwrot pieniędzy z systemu viaTOLL można składać tylko do końca września - przypomniało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. By to uzyskać, trzeba przesłać podpisany formularz reklamacyjny, a także złożyć dyspozycję zwrotu salda lub kaucji w swoim Internetowym Koncie Klienta.
Krzysztof Sobczak
26.09.2022
Zaliczenie wydatków na rzecz uchodźców z Ukrainy w koszty podatkowe możliwe jest tylko na zasadach ogólnych wynikających z ustaw o CIT i PIT, czyli pod warunkiem wykazania, iż zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów - pisze Urszula Zielińska, doradca podatkowy w kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz Sp.k.
Urszula Zielińska
26.09.2022
CIT PIT Ukraina
Końcówka roku może być finansowo bardzo trudna dla wielu przedsiębiorców, którzy co gorsza nie mają tego świadomości. Dotyczy to zwłaszcza ryczałtowców. Wielu będzie musiało bowiem dopłacić składkę zdrowotną, bo przekroczą próg przychodów. Wbrew zasadzie obowiązującej w podatkach, wyższą składkę będą musieli zapłacić za wszystkie miesiące wstecz, od początku 2022 roku.
Grażyna J. Leśniak
26.09.2022
PIT Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład
Koszty marketingu nie zawsze stanowią wydatki na reprezentację. Oznacza to, że mogą być kosztem uzyskania przychodów. O tej zasadzie nie pamięta jednak skarbówka, która masowo odmawia odliczania wydatków związanych z marketingiem i reklamą. Po stronie podatników coraz częściej stają jednak sądy administracyjne. Najnowszy przykład to wrześniowy wyrok WSA w Gdańsku.
Krzysztof Koślicki
26.09.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo aktywów państwowych zapowiedziało wprowadzenie opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa. Szacowane wpływy - 13,5 mld zł – mają zostać przeznaczone na rozwiązania chroniące, gospodarstwa domowe samorządy i instytucje wrażliwe przed rosnącymi cenami energii.
Robert Horbaczewski
25.09.2022
Pomoc społeczna Finanse publiczne
Przychód ze sprzedaży nieruchomości nabytej przed upływem pięciu lat można przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego i zakup kolejnej nieruchomości bez konieczności zapłaty podatku dochodowego. Trzeba jednak spełnić pewien warunek. Chodzi o realizację własnych celów mieszkaniowych – potwierdza to najnowsza interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej.
Wiesława Moczydłowska
24.09.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Siedem związków zawodowych podpisało porozumienie z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej i Minister Finansów w sprawach płacowych. Ma ono załagodzić trwający od dłuższego czasu spór kierownictwa skarbówki z pracownikami i funkcjonariuszami na tle niskich wynagrodzeń i zaległości w ich wypłatach. Do porozumienia nie przystąpił NSZZ "Solidarność".
Paweł Rochowicz
23.09.2022
Prawo pracy
Komornicy sądowi zobowiązani są do obliczenia, poboru i zapłaty podatku, a także mają obowiązek wystawienia faktury z tytułu dokonanej przez nich sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji komorniczej. W niektórych okolicznościach sprzedaż taka korzystać może ze zwolnienia z VAT. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
23.09.2022
VAT Doradca podatkowy
Czy prokuratura może dowolnie korzystać z podsłuchanych informacji, które są objęte tajemnicą zawodową? Przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie toczy się sprawa znanego doradcy podatkowego i radcy prawnego Marka K., w której śledczy ujawnili, że podsłuchiwali jego rozmowy z klientami i używali zgromadzonych w ten sposób informacji bez zezwolenia sądu.
Paweł Rochowicz
23.09.2022
Prawnicy Doradca podatkowy Prokuratura
Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych podatnik może odpowiadać za faktury wystawione przez niezarejestrowanego kontrahenta. Skutecznym sposobem na zabezpieczenie się przed odpowiedzialnością za działania nieuczciwych kontrahentów jest przygotowanie i wdrożenie w przedsiębiorstwie procedury weryfikacji kontrahentów - piszą Jagoda Trela i Sebastian Stefańczyk z ID Advisory.
Jagoda Trela Sebastian Stefańczyk
22.09.2022
Pomoc społeczna VAT Prawo gospodarcze

MF nagradza swoich funkcjonariuszy i pracowników, szczególnie za Polski Ład

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna
Resort finansów nagradza swoich pracowników i funkcjonariuszy za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej. W ciągu niecałych czterech ostatnich lat na nagrody przeznaczono niemal 200 milionów złotych. Duża część tej kwoty dotyczy okresu, kiedy w resorcie trwały prace nad przygotowaniem i wdrażaniem przepisów podatkowej części Polskiego Ładu – takie wnioski wynikają z udzielonej właśnie odpowiedzi na interpelację poselską.
Krzysztof Koślicki
22.09.2022
Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna
Przyśpieszenie budowy tzw. bezpośrednich linii energetycznych, możliwość one łączenia jednostek wytwarzania energii, w tym w szczególności ze źródeł odnawialnych (np. farmę wiatrową, zaporę wodną, farmę słoneczną) bezpośrednio z odbiorcą - takie m.in. rozwiązania przewiduje przygotowywane przez rząd pakiet wsparcia firm w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej.
Krzysztof Sobczak
21.09.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

MF: System KSeF działa, dane są bezpieczne

Rachunkowość Doradca podatkowy RODO
Ministerstwo Finansów zapewniło w środę, że Krajowy System e-Faktur działa prawidłowo. Resort zaznacza, że KSeF jest na bieżąco monitorowany, a dane z wystawionych faktur są bezpieczne. Rano w mediach pojawiła się informacja, że inny rządowy portal - efaktura.gov.pl został zhakowany. Umieszczono na nim linki do stron dla dorosłych.
Krzysztof Koślicki
21.09.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy RODO
Czasy, w których prawników stawiano na piedestale i grzecznie oczekiwało się w kolejce na ich reakcję, bezpowrotnie minęły. Teraz potrzebny jest stały kontakt z klientem. Budowanie relacji pozwala utrzymać i rozwijać współpracę. Klienci doceniają takie wsparcie, a my - nie bądźmy hipokrytami - mamy dzięki temu szansę na sprzedanie naszych usług – mówi Bartosz Kubista, adwokat, doradca podatkowy, partner w kancelarii GLC.
Krzysztof Koślicki
21.09.2022
Prawnicy Doradca podatkowy Prawo gospodarcze