Wystarczy, że sprzedawca wydrukuje wystawiony w chwili sprzedaży paragon i udostępni go klientowi ‒ uznał NSA. Dopuszczalne jest także przesłanie jego obrazu na komórkę klienta razem z komunikatem, że papierowy wydruk można odebrać w budynku stacji paliw. To przełomowy wyrok dla wszystkich sprzedawców.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2019
VAT
W niedzielę, 1 września 2019 roku, weszły w życie przepisy dotyczące tzw. białej listy podatników VAT. W specjalnym rejestrze można sprawdzać, czy dany podmiot jest zarejestrowany dla potrzeb VAT i czy ma zgłoszony numer rachunku bankowego. Wpłata na inne konto będzie miała surowe konsekwencje podatkowe.
Krzysztof Koślicki
02.09.2019
VAT
Wykreślenie z rejestru po trzech miesiącach, ograniczenie prawa do korzystania ze zwolnienia, zmiana definicji pierwszego zasiedlenia, tzw. biała lista podatników – to tylko niektóre zmiany w VAT, które weszły w życie w niedzielę, 1 września 2019 roku. Listopad i styczeń przyniosą kolejne nowości. Sprzedawca nie wystawi już faktury do paragonu bez NIP.
Krzysztof Koślicki
02.09.2019
VAT
Tłumaczenie dokumentów i wdrożenie specjalnych procedur compliance – to tylko niektóre nowe obowiązki, jakie czekają audytorów po nowelizacji przepisów. Oczywiście, większe i średnie firmy poradzą sobie z tymi wyzwaniami. A co z mikro firmami audytorskimi, czy przetrwają? Uważam, że tak, choć będzie to trudne – pisze Krzysztof Burnos.
Krzysztof Burnos
02.09.2019
Rachunkowość
1 września to w tym roku data bardzo istotna dla wszystkich podatników VAT. W tym dniu wejdzie bowiem w życie wiele ważnych zmian, w tym w szczególności przepisy dotyczące tzw. białej listy podatników, utraty zwolnienia podmiotowego w VAT przez nowe grupy podatników czy też zmieniona definicja tzw. pierwszego zasiedlenia – pisze Remigiusz Fijak, doradca podatkowy.
Remigiusz Fijak
01.09.2019
VAT
Zwolnienia od podatku będą mogli uzyskać marynarze pracujący nie tylko na statkach pod polską banderą - tak stanowi znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. To wykonanie obowiązku wynikającego z prawa UE, które zabrania dyskryminacji pracowników.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
31.08.2019
PIT
Jeżeli najemca mieszkania sfinansuje wymianę okien lub drzwi, a właściciel odda mu pieniądze lub zaliczy je na poczet czynszu, nie będzie to przysporzeniem majątkowym. Nie będzie to też przychód najemcy. Zdarzenie takie jest neutralne podatkowo - potwierdził właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
31.08.2019
Prawo cywilne PIT Finanse
Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Od listopada stosowanie podzielonej płatności tzw. split paymentu w niektórych przypadkach będzie obowiązkowe. Sprzedawcy będą musieli umieszczać na fakturach specjalne oznaczenia.
Krzysztof Koślicki
30.08.2019
VAT

Samorządy bez budżetów i inwestycji

Finanse publiczne Finanse samorządów PIT
Według przedstawicieli samorządów konieczna jest rekompensata zmian w podatkach, przez które zmniejszą się ich dochody. Rząd informuje o wzroście udziału gmin we wpływach z podatków, ale nie pokrywa ciągle rosnących wydatków samorządów. Gminy alarmują, że wiele z nich nie uchwali budżetów na przyszły rok i zrezygnuje z inwestycji.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.08.2019
Finanse publiczne Finanse samorządów PIT

Biała lista może uprzykrzyć życie podatnikom

VAT Spółki Małe i średnie firmy
W niedzielę wejdą w życie przepisy wprowadzające nowy rejestr podatników VAT. Z jednej strony łatwiej będzie sprawdzać kontrahentów. Z drugiej – jak wskazują eksperci – firmy mogą stać się ofiarami oszustów. Będą też musiały opracować specjalne procedury. Ministerstwo już wydaje wyjaśnienia, które nie mają potwierdzenia w przepisach.
Krzysztof Koślicki
30.08.2019
VAT Spółki Małe i średnie firmy
Wyższe, 50 proc. koszty uzyskania przychodu, można zastosować od całości przychodów ze stosunku pracy nauczyciela akademickiego, w tym za okres urlopu wypoczynkowego lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy - wyjaśnia resort finansów.
Monika Sewastianowicz
29.08.2019
PIT Szkolnictwo wyższe
Zniesienie limitu składek na ZUS zostało zapisane w projekcie przyszłorocznego budżetu - poinformowało Prawo.pl Ministerstwo Finansów. W projekcie nie zagwarantowano natomiast pieniędzy na wypłatę trzynastych emerytur. Nie oznacza to jednak, że dodatkowe świadczenia nie zostaną w przyszłym roku wypłacone.
Paweł Żebrowski
29.08.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
29 sierpnia wchodzi w życie ustawa o rekompensatach dla branż energochłonnych z tytułu wzrostu cen energii. Pierwsze wnioski będzie można składać w 2020 r. Firmy będą mogły ubiegać się o rekompensaty za 2019 r.
Jolanta Ojczyk
29.08.2019
Spółki Prawo gospodarcze Finanse
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi w zakresie należytej staranności w VAT wyznacza zdroworozsądkowe standardy działania dla podatników oraz organów administracji skarbowej. Co istotne, podnosi poprzeczkę działania fiskusowi - zauważa Radosław Maćkowski, doradca podatkowy i współtwórca MVP TAX.
Radosław Maćkowski
29.08.2019
Ordynacja VAT
Najnowszy wyrok sądu administracyjnego potwierdza, że podatnik nie ma obowiązku dokumentowania usług niematerialnych, jeśli chce odliczyć od nich VAT. Przepisy tego nie wymagają. Domaganie się przez organy podatkowe dowodów wykonania świadczeń jest nieuprawnione. Problem jednak w tym, że na gruncie podatków dochodowych dominuje zupełnie inne podejście.
Krzysztof Koślicki
29.08.2019
CIT PIT VAT
Coraz trudniej jest udowodnić dochowanie należytej staranności w VAT. Urzędnicy próbują iść na łatwiznę – oczekują, że to firmy będą sprawdzać rozliczenia podatkowe swoich kontrahentów. Zakładają też, że jeśli transakcja dotyczy odzieży lub folii i jest dokonywana w gotówce, to jest oszustwem. Wystarczającym uzasadnieniem mają być np. publikacje Naszego Dziennika.
Krzysztof Koślicki
29.08.2019
Ordynacja VAT

Kasy fiskalne w smartfonie w konsultacjach do 4 września

Podatki i opłaty lokalne Nowe technologie
Ministerstwo finansów opracowało i skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie oprogramowania kas rejestrujących, które będzie można zainstalować na smartfonach i tabletach. Początkowo, konsultacje miały zakończyć się 28 sierpnia 2019 roku. MF postanowiło jednak wydłużyć ten termin.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Koślicki
28.08.2019
Podatki i opłaty lokalne Nowe technologie

Co wiesz o zmianach podatkowych? Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Doradca podatkowy Spółki Finanse Zarządzanie
Przedsiębiorcy sygnalizują, że ważnym problemem jest brak wystarczającej wiedzy członków zarządu o zmianach podatkowych i wiążących się z nimi szansach i zagrożeniach. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w kontekście odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe firm. Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i serwis Prawo.pl sprawdzają skalę tego zjawiska.
Krzysztof Koślicki
28.08.2019
Doradca podatkowy Spółki Finanse Zarządzanie

Nowa jakość kształcenia w zakresie podatków w SGH

Ordynacja Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Dominujące znaczenie zaczynają odgrywać obecnie transakcje transgraniczne. Coraz więcej podmiotów zaczyna funkcjonować w ramach grup kapitałowych, których spółki rozproszone są nie tylko po całej Unii Europejskiej, ale i świecie. Transakcje zaczynają mieć charakter międzynarodowy, a co za tym idzie skutki podatkowe nabierają innego charakteru – pisze prof. Dominik J. Gajewski.
Dominik J. Gajewski
28.08.2019
Ordynacja Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Z przepisów ordynacji podatkowej nie wynika, że każdorazowo organ ma obowiązek przesłuchać świadka. Jeśli składał on już zeznania w postępowaniu karnym, to można z nich skorzystać dla celów postępowania podatkowego. Jako dowód należy bowiem dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem - orzekł NSA.
Aleksandra Partyk
28.08.2019
Ordynacja
Jednolite pliki kontrolne umożliwiają szybką analizę danych z ewidencji podatkowych. Organy podatkowe odnotowują poprawę tempa procedur kontrolnych. Ministerstwo Finansów nie ustrzegło się jednak błędów przy wdrażaniu plików. Takie wnioski wynikają z najnowszego raportu NIK.
Krzysztof Koślicki
28.08.2019
VAT
Ministerstwo Finansów zapewnia, że organy podatkowe nie będą inicjować postępowań karnych skarbowych w przypadku opóźnień w złożeniu JPK_VAT za lipiec. Podatnicy, którzy wyślą plik do 2 września, nie muszą składać żadnych wyjaśnień.
Agnieszka Matłacz
27.08.2019
VAT
Rząd przyjął we wtorek projekt przyszłorocznego budżetu państwa. Plan finansowy ma być zrównoważony, bez deficytu. Wydatki i dochody państwa mają być równe – wyniosą po 429,5 mld złotych. Dochody z VAT mają wzrosnąć o 8 procent. Więcej pieniędzy ma pochodzić również z CIT.
Krzysztof Koślicki
27.08.2019
Finanse publiczne
Przyszłoroczny projekt budżetu nie zakłada wprowadzenia tak zwanego testu przedsiębiorcy - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Według wcześniejszych zapowiedzi, test miałby pozwolić określić, kto rzeczywiście jest przedsiębiorcą, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.
Paweł Żebrowski
27.08.2019
Prawo pracy
Dantejskie sceny odbywały się wczoraj w firmach informatycznych, biurach rachunkowych i działach finansowych firm. Wszystko przez to, że Ministerstwo Finansów opublikowało informację o zmianie certyfikatu w ostatniej chwili, nie dając informatykom na rynku czasu na przygotowanie i przetestowanie tzw. nakładek na systemy księgowe.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2019
VAT Rachunkowość
Sankcja VAT została wprowadzona jako jedno z narzędzi nakierowanych na zmniejszenie luki w VAT. Wynika ona głównie z wyłudzeń zwrotów VAT. Warto zwrócić uwagę, iż sankcja VAT w swej najsurowszej postaci, gdy wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego wynosi 100 proc., dotyczy jedynie pewnych przypadków – pisze Piotr Chojnacki, doradca podatkowy.
Piotr Chojnacki
27.08.2019
VAT
Ministerstwo Finansów przedstawiło właśnie projekt przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych. To ciąg dalszy implementacji unijnej dyrektywy. Eksperci podkreślają, że nowelizacja zmusi firmy do składania dodatkowych raportów za okresy przeszłe, mimo że wcześniej nie było to konieczne. Problemów może być jeszcze więcej.
Krzysztof Koślicki
27.08.2019
Ordynacja CIT
Pierwotnie nowy, jeden plik JPK miał zastąpić niektóre deklaracje VAT już od początku lipca br. Potem Ministerstwo Finansów mówiło o 1 stycznia 2020 r. dla dużych firm i 1 kwietnia 2020 r. dla pozostałych, by ostatecznie ‒ pod naciskiem przedsiębiorców ‒ przesunąć termin na 1 kwietnia 2020 r. dla dużych firm i 1 lipca 2020 r. dla pozostałych.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2019
VAT
Rządowa propozycja uszczelnienia systemu podatkowego w zakresie obrotu towarami objętymi akcyzą zmierza do uznania strażników miejskich i gminnych za „niefinansowe organy postępowania przygotowawczego”. Strażnicy mieliby być obarczeni obowiązkiem ścigania także wykroczeń skarbowych związanych z „szarą strefą”.
Hanna Hendrysiak
27.08.2019
Samorząd terytorialny VAT
Poseł Marcin Horała przedstawił w poniedziałek projekt raportu z prac komisji śledczej ds. VAT. Według niego w latach 2007-2015 rząd nie podejmował żadnych działań naprawczych, żeby ograniczyć skalę wyłudzeń. Autorzy raportu proponują postawienie przed Trybunałem Stanu byłych premierów - Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz byłych ministrów finansów - Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka.
Krzysztof Koślicki
26.08.2019
VAT
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski