MEiN podaje profil absolwenta: Nowoczesny patriota

Zarządzanie oświatą

Szef resortu edukacji i nauki wziął udział w środę w uroczystym ślubowaniu klas pierwszych w Szkole Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej "Błysk" w Paradyżu. Uczeń i absolwent polskiej szkoły to musi być młodzieniec, który jest niezwykle nowoczesny. Niezwykle otwarty na nowinki technologicznie, ale jednocześnie nowoczesny polski patriota – mówił podczas spotkania.

12.10.2022

Czarnek: Zaproszenie do rozmów to hucpa w wykonaniu ZNP

Zarządzanie oświatą

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował w niedzielę, że wysłane zostało pisemne zaproszenie do miasteczka edukacyjnego dla ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. - Jeżeli nie skorzysta z zaproszenia, 15 października my podejdziemy pod siedzibę MEiN – zapowiedział Broniarz.

11.10.2022

Protest nauczycieli: ZNP uruchamia miasteczko edukacyjne

Zarządzanie oświatą

Miasteczko to inicjatywa ZNP w ramach trwającej akcji protestacyjnej ws. narastających problemów edukacji. Jest efektem współpracy z Radą Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, Forum Związków Zawodowych, rodzicami i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz edukacji.

05.10.2022

Raport RPD: Dzieci optymistyczniej oceniają szkołę niż ich rodzice

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Co piąty uczeń negatywnie ocenia swoją szkołę. To lepiej niż ich rodzice - z funkcjonowania oświaty niezadowolonych jest aż połowa rodziców uczniów. Matki są większymi pesymistkami niż ojcowie, nie ma zaś przy takich ocenach większego znaczenia miejsce zamieszkania rodziców, ich wiek czy status materialny.

04.10.2022

Instytuty też objęte ochroną przed podwyżkami cen prądu

Zarządzanie oświatą

Ochroną przed podwyżką cen prądu zostaną objęci odbiorcy wrażliwi, w tym podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki. Będą to zarówno uczelnie, jak i instytuty - poinformował resort nauki. Minister zapewnił, że rachunki za prąd w uczelniach będą wielokrotnie niższe niż te, które są obecnie oferowane przez firmy energetyczne.

04.10.2022

Zarząd komisaryczny za nieogrzanie szkół? Nie ma podstawy prawnej

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Minister Przemysław Czarnek zapowiada, że nieogrzewanie szkół przez samorządy i doprowadzenie do przejścia na zdalne nauczanie skończy się ustanowieniem w gminie lub powiecie rządowego komisarza. Obowiązujące obecnie przepisy to jednak wątła podstawa prawna do podjęcia takiej decyzji w tym przypadku, ale zmiany w tym zakresie ma przynieść nowa ustawa.

04.10.2022

Samorządy mają zaoszczędzić 10 proc. energii, nie wszystkie dadzą radę

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Zarządzanie oświatą

Zdaniem rządu przy oszczędzaniu prądu samorządy powinny świecić dobrym przykładem. Samorządowcy wskazują, że nie da się wszystkich mierzyć jedną miarą. Oszukani czują się ci, którzy wprowadzili nowoczesne technologie, bo jak twierdzą, nie są w stanie oszczędzić wymaganych 10 proc. energii. Ręce załamują ci, którzy oszczędzać nie mają na czym i nie mają za co inwestować w oszczędzanie.

04.10.2022

Dopłaty na podręczniki dla niepełnosprawnych uczniów

Zarządzanie oświatą

Do konsultacji przekazano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023–2025.

03.10.2022

Mimo zapowiedzi, na razie bez zmian ws. zwolnień z WF

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego, semestralne czy dłuższe, będą uznawane tylko wówczas, kiedy wystawi je lekarz specjalista, a nie tak jak dotychczas, lekarz rodzinny - zapowiadał w czasie wakacji minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. Miała to być recepta na rosnącą liczbę zwolnień z lekcji wychowania fizycznego w szkołach - na razie jednak przepisy nie uległy zmianie.

01.10.2022

MEiN: Nie ma mowy o likwidacji szkół specjalnych

Zarządzanie oświatą

Szkoły specjalne są absolutnie priorytetem w tym wszystkim, bo od państwa idą kompetencje, fachowa wiedza na temat, jak zająć się tymi wspaniałymi dziećmi, które potrzebują państwa kompetencji – stwierdził minister edukacji Przemysław Czarnek. Podkreślił, że wszystkie pogłoski o jakichkolwiek planach likwidacji szkół specjalnych należy od razu dementować.

30.09.2022

Blisko 4 tys. szkół pobrało arkusze próbnej matury

Zarządzanie oświatą

Arkusze próbnej matury z języka polskiego pobrało z serwisów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych około 3,9 tys. szkół, natomiast dodatkowo arkusze próbne egzaminu maturalnego z języka polskiego pobrało ok. 47 tys. osób - przekazała rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki Adrianna Całus-Polak.

30.09.2022

ZNP: Konieczne podwyżki płac o 20 procent

Zarządzanie oświatą

Chcemy rozmawiać z rodzicami o problemach, z jakimi się zmagamy, o warunkach pracy i nauki w szkołach. Nam – nauczycielom i pracownikom oświaty – zależy na edukacji, rodzicom też – na kształceniu ich dzieci - wskazują związkowcy w informacji na temat akcji protestacyjnej.

28.09.2022

Minister Czarnek przeprasza wszystkich urażonych za swoje słowa o osobach LGBT+

Zarządzanie oświatą

Wycofuję się ze swoich słów, które padły na antenie TVP Info i Radia Maryja, pozostając jednocześnie przy swoich poglądach. Moją intencją nie było urażenie kogokolwiek, w tym także osób ze społeczności LGBT+ – napisał Przemysław Czarnek na Twitterze. Oświadczenie związane jest z jego sporem z prof. Jakubem Urbanikiem.

28.09.2022

W razie zagrożenia szkoła poda uczniom jodek potasu

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Jeżeli w wyniku wojny w Ukrainie dojdzie do skażenia radioaktywnego, szkoły zaangażują się w przeciwdziałanie jego skutkom - podadzą uczniom jodek potasu, który zapobiega uszkodzeniu tarczycy przez izotop jodu 131. W tym celu zbierane są zgody rodziców na podanie specyfiku. Jak podkreślają służby, to działanie czysto prewencyjne, bo na razie takiego zagrożenia nie ma.

28.09.2022

Protest trwa - ZNP wzywa nauczycieli, by nie używali prywatnego sprzętu w pracy

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do pedagogów, by do końca września nie korzystali w pracy z własnego sprzętu. To element akcji protestacyjnej, którą związkowcy prowadzą przeciwko niskim wynagrodzeniom w oświacie i zmianom wprowadzającym nowy system awansu zawodowego nauczycieli.

27.09.2022

Episkopat za obowiązkową religią i etyką w szkołach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła jednoznaczną potrzebę wsparcia inicjatywy dotyczącej wprowadzenia obowiązkowej lekcji etyki. Lekcje religii i etyki w szkole, katecheza parafialna oraz prace związane z opracowaniem nowego dyrektorium katechetycznego w Polsce i dokumentu określającego posługę katechisty były głównymi tematami obrad Komisji.

21.09.2022

Dyrektor CKE: Dwie formuły matury w 2023 roku

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Matura w przyszłym roku wiosną będzie wyglądać inaczej niż w tym roku. Absolwenci 4-letniego liceum będą ją pisać w nowej formule, która jest sprzęgnięta z podstawą programową obowiązującą od 2019 r. Druga, przeprowadzana równolegle z nią, to ostatnia matura dla absolwentów jeszcze 4-letniego technikum, którzy realizują podstawę programową z 2012 roku.

21.09.2022

ZNP: W grudniu lub styczniu możliwy strajk nauczycieli

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie wyklucza strajku nauczycieli w grudniu lub styczniu. Wcześniej powołano Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny, którego zadaniem jest koordynowanie akcji protestacyjnej prowadzonej przez ogólnopolskie organizacje związkowe zrzeszające pracowników systemu oświaty. W październiku w Warszawie ma powstać edukacyjne miasteczko protestacyjne.

20.09.2022

WSA: Każdy zainteresowany może zażądać sprawdzianu i klasówki

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Arkusze sprawdzianu i klasówki informują o procesie nauczania uczniów, który realizuje szkoła, jako publiczna instytucja. Nie można ich uznać zatem za dokument prywatny czy wewnętrzny. Szkoła ma obowiązek je zainteresowanemu udostępnić, o ile nadal znajduje się w ich posiadaniu. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

20.09.2022

Jeden specjalista na prawie 400 uczniów - jeżeli w ogóle jest

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele logopedzi i pedagodzy są zatrudniani w różnym wymiarze godzin, nie wszyscy na pełny etat. Średni wymiar zatrudnienia nauczyciela pedagoga wynosi 0,76 etatu, a nauczyciela logopedy 0,43. Specjalistów brakuje - minister ratuje więc sytuację rozporządzeniem obniżającym na cztery lata wymagania dotyczące kwalifikacji nauczycieli specjalistów.

10.09.2022