Nauczyciela nie można zmusić do podawania leków, nawet w krytycznych sytuacjach

Zarządzanie oświatą

Opiekę nad uczniem przewlekle chorym lub z niepełnosprawnością w szkole sprawuje pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna. Nauczyciel w wyjątkowych sytuacjach może podawać uczniowi leki, np. adrenalinę w wypadku wystąpienia szoku anafilaktycznego, ale nie można go do tego zmusić. Tak wynika z obwieszczenia ministra zdrowia.

08.11.2022

Zmiany w wymogach kwalifikacyjnych dla dyrektorów polskich szkół za granicą

Zarządzanie oświatą

Stanowisko dyrektora, wicedyrektora i stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole lub placówce oraz zespole publicznych przedszkoli, szkół lub placówek, będzie mógł zajmować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, który uzyskał co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy albo w przypadku nauczyciela akademickiego.

07.11.2022

"Wędrujący nauczyciel" bez urlopu dla poratowania zdrowia

Zarządzanie oświatą

Etatu potrzebnego do uzyskania prawa do rocznego urlopu dla poratowania zdrowia nie można "uzbierać" sobie z godzin z pracy w kilku szkołach - przypomina resort edukacji. Niezależnie od tego, ile realnie godzin pracuje nauczyciel i czy nie cierpi on na chorobę zawodową. Jest to krzywdzące dla tych nauczycieli, którzy muszą się najeździć, by zrealizować swoje pensum

05.11.2022

Minister edukacji pozywa Donalda Tuska za komentarz na temat podręcznika do HiT

Zarządzanie oświatą

Lider Platformy Obywatelskiej skrytykował podręcznik autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, w odpowiedzi minister edukacji i nauki wezwał przewodniczącego partii do opublikowania na profilu Platformy Obywatelskiej na Twitterze sprostowania oraz wpłaty 100 tys. zł na dowolną Młodzieżową Drużynę Pożarniczą OSP. Teraz sprawa trafi do sądu.

04.11.2022

ZNP: W 2023 r. za mały budżet na oświatę

Zarządzanie oświatą

Wysokość subwencji oświatowej nie zabezpiecza prawidłowej realizacji zadań edukacyjnych przez jednostki systemu oświaty, a planowane nakłady na część oświatową nie spełniają postulatu Związku Nauczycielstwa Polskiego o co najmniej 20 procentowym wzroście wynagrodzeń w oświacie - wskazują związkowcy.

03.11.2022

Rodzic zastępujący policję sam może skończyć przed sądem

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Bywa, że rodzice uczniów tak mocno angażują się w konflikty pomiędzy dziećmi, że zapominają, iż są dorośli i "biorą sprawy w swoje ręce". Tymczasem grożenie dwunasto- czy trzynastolatkowi, że się jeszcze doigra, nie jest najlepszym pomysłem. W zasadzie może skończyć się w sądzie - tym bardziej, jeżeli część gróźb od razu zostanie wprowadzona w czyn. A w szkole za bezpieczeństwo odpowiada jej dyrektor.

03.11.2022

Ostatnie chwile na zgłoszenie do pilotażu w zakresie obsługi medycyny szkolnej

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Centrum e-Zdrowia ogłosiło nabór do pilotażu w zakresie obsługi funkcjonalności medycyny szkolnej. W pilotażu weźmie udział maksymalnie 20 podmiotów. Realizowany będzie już w tym roku szkolnym. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 października. Zainteresowane podmioty muszą posiadać odpowiedni potencjał oraz certyfikaty służące do obsługi e-recepty oraz e-skierowania.

28.10.2022

Szkoła powinna być miejscem akceptacji - RPO chce wyjaśnień ws. ankiety Młodzież 4.0

Zarządzanie oświatą

Pytania zawarte w ankietach, w szczególności te przeznaczone dla uczniów w wieku 13-14 lat, wywołały znaczące kontrowersje i zastrzeżenia dyrektorów szkół oraz rodziców uczniów - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich i prosi resort edukacji o zajęcie stanowiska. Chodzi o projekt Młodzież 4.0 - ankietę, w której uczniowie mieli odpowiadać na pytania o kwestie światopoglądowe, jak stosunek do religii, opinię o aborcji, eutanazji czy homoseksualizmie.

25.10.2022

Niestabilność prawa poważną barierą dla funkcjonowania oświaty

Zarządzanie oświatą

Przepisy prawa oświatowego wprowadzane są zbyt szybko, powodują chaos organizacyjny, są niedopracowane i nie są konsultowane ze środowiskiem oświatowym - wynika z raportu Lexometr Oświatowy 2022, przygotowanego przez Wolters Kluwer Polska. Wdrożenie zmian rodzi też koszty, a jeżeli chodzi o szkolne finanse, sytuacja i tak nie wygląda najlepiej.

25.10.2022

Wirtualna rzeczywistość pomoże w wyborze zawodu

Zarządzanie oświatą

Wzmocnienie doradztwa zawodowego jest jednym z kluczowych obszarów zmian wdrażanych w kształceniu zawodowym. Inwestujemy w rozwój doradztwa z wykorzystaniem nowych technologii. To pomaga w podjęciu decyzji o wyborze zawodu – mówił minister Przemysław Czarnek podczas konferencji inaugurującej projekt ,,Widzę siebie w tym zawodzie. Nowoczesne technologie w poradnictwie zawodowym”.

24.10.2022

Polscy nauczyciele w ogonie Europy, jeżeli chodzi o zarobki

Zarządzanie oświatą

Początkujący nauczyciele w Polsce uzyskują jedne z najniższych wynagrodzeń w Unii Europejskich, w porównaniu do siły nabywczej wynagrodzeń pedagogów. Co więcej, wzrost wynagrodzenia związany ze stażem i kolejnymi stopniami awansu zawodowego daje polskim nauczycielom niższy wzrost siły nabywczej niż w większości krajów UE.

24.10.2022

Uczeń z Ukrainy zda egzamin z języka, którego uczył się najdłużej

Zarządzanie oświatą

Uczniowie z Ukrainy są obowiązani przystąpić do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego, którego uczyli się w szkole w Polsce w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. MEiN zauważyło, że nie zawsze jest to język, którego uczyli się najdłużej i zmienił to rozporządzeniem. Akt prawny opublikowano już w Dzienniku Ustaw.

24.10.2022

Edukacja równościowa pod znakiem zapytania - lekcje z organizacjami po zaopiniowaniu przez kuratora

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji wraca do pomysłu opiniowania przez kuratora oświaty konspektów zajęć przeprowadzanych przez organizacje społeczne. Choć - podobnie, jak poprzednio - tłumaczy, że celem tej zmiany jest zwiększenie praw rodziców, w praktyce oznacza to ograniczenie ich praw i - najprawdopodobniej - wykluczenie organizacji i poglądów, z którymi obecnemu rządowi nie po drodze.

22.10.2022

Prof. Konarzewski nowym prezesem PAN

Zarządzanie oświatą

Prof. Marek Konarzewski będzie nowym prezesem Polskiej Akademii Nauk – zdecydowali w czwartek w głosowaniu zebrani w Warszawie członkowie Zgromadzenia Ogólnego PAN. Prof. Konarzewski funkcję będzie pełnił przez cztery lata, do 2026 r. Zastąpi na tym stanowisku prof. Jerzego Duszyńskiego.

21.10.2022

Lepiej panować nad szkolnym profilem w mediach społecznościowych

Zarządzanie oświatą

Dyrektor powinien zadbać o to, by treści udostępniane w szkolnych mediach społecznościowych były zgodne z prawem. Powinien zweryfikować, kto odpowiada za profil szkoły, jakie treści tam udostępnia i jak wygląda proces ich autoryzacji - mówiła dr Marlena Sakowska-Baryła podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój.

21.10.2022

Brak pieniędzy i niestabilne przepisy największymi wrogami dyrektora szkoły

Zarządzanie oświatą

Przeważająca większość dyrektorów szkół negatywnie ocenia zmiany w prawie oświatowym. Uważa, że są słabej jakości, wprowadza się je zbyt szybko i bez konsultacji ze środowiskiem oświatowym - mówiła Eżbieta Piotrowska-Albin, pełnomocnik ds. Rozwoju Edukacji w Wolters Kluwer Polska, podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywał się w środę w Warszawie.

19.10.2022

Wybrano Super Dyrektora Szkoły i Przedszkola

Zarządzanie oświatą

Super Dyrektorem Szkoły została Wiesława Dziklińska ze Szkoły Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego, a tytuł Super Dyrektora Przedszkola otrzymała Bożena Kochanowska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu. Wyniki ogłoszono w środę podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój.

19.10.2022

Edukacja włączająca - wśród rówieśników i w społeczności lokalnej

Zarządzanie oświatą

Nowe standardy kształcenia nauczycieli specjalistów, narzędzia do badań przesiewowych oraz centra koordynujące pomoc dla uczniów - to pomysły resortu edukacji na rzecz podnoszenia jakości kształcenia uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi. Przedstawiła je podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój Elżbieta Neroj, zastępca dyrektora wychowania i edukacji włączającej w MEiN.

19.10.2022

MEiN: Przedszkolak też ma prawo do wakacji

Zarządzanie oświatą

To rodzice są odpowiedzialni za wychowanie i zapewnienie opieki swoim dzieciom. W opinii MEiN dzieci – także w przedszkolu – powinny mieć wakacje. Powinny mieć prawo do odpoczynku od codziennej rutyny, do czasu spędzanego poza placówką przedszkolną - wskazuje resort edukacji w odpowiedzi na interpelację poselską.

19.10.2022

Albo żłobkowicz, albo przedszkolak - realizacja podstawy niezbędna, by otrzymywać dotację

Zarządzanie oświatą

Niepubliczna placówka namawia rodziców do przeniesienia dziecka ze żłobka do przedszkola - bywa jednak, że ma ono jedynie charakter pozorny, bo dziecko nie ma takich zajęć, jak mają pozostałe przedszkolaki. Jak wskazują eksperci taka praktyka jest niezgodna z prawem, kwalifikuje się na powiadomienie organu nadzoru pedagogicznego lub kwestionowanie prawa do dotacji.

18.10.2022