Szkoła powinna być dostosowana do potrzeb niepełnosprawnego ucznia. Jest to element prawa do nauki. Co to dokładnie oznacza, oceni Europejski Trybunał Praw Człowieka, w sprawie przeciwko Rumunii, do której przyłączyła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Monika Sewastianowicz
01.08.2019
Po rekrutacji miałam mnóstwo telefonów od rodziców dzieci, które nie dostały się do wymarzonej szkoły. Rodzice mówią: nie poznaję swojego dziecka - mówi Lucyna Muraszkiewicz, psycholog kliniczny, dyrektor generalna Centrum Medycznego Salus Pro Domo. Jej zdaniem dzieci z podwójnego rocznika po rekrutacji mają objawy syndromu stresu pourazowego.
Beata Igielska
31.07.2019
Zarządzanie oświatą
Do sejmowej Komisji ds. Petycji wpłynął wniosek o przywrócenie dawnych uprawnień emerytalnych nauczycieli. Gdyby tak się stało, po 30 latach pracy, w tym 20 w oświacie, mogliby oni przechodzić na emeryturę. Rząd na razie do sprawy podchodzi z rezerwą i próbuje oceniać skutki ewentualnej zmiany zasad.
Beata Igielska
30.07.2019
Zarządzanie oświatą
Pensje nauczycieli od 1 września 2019 r. wzrosną o 10 proc. - zapowiada resort edukacji. Minister Dariusz Piontkowski przypomniał, że jego partia podnosi wynagrodzenia nauczycieli od 2017 r., podczas gdy za poprzednich rządów wynagrodzenia pedagogów nie wzrosły nawet o złotówkę.
Monika Sewastianowicz
29.07.2019
Pedagoga nie można dyskryminować ze względu na orientację seksualną. Zastosowanie znajdą w tej kwestii przepisy kodeksu pracy, do którego odsyła pragmatyka nauczycielska. Jedynym wyjątkiem mogą być katecheci, których praca zależy od upoważnienia biskupa kierującego diecezją.
Monika Sewastianowicz
29.07.2019
Kadry w oświacie
Uważam, że zawieszenie i następnie "odwieszenie" strajku jest nielegalne. Przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych bardzo szczegółowo regulują procedurę sporu zbiorowego, a w szczególności zasady prowadzenia strajku i nie przewidują takiej możliwości - uważa radca prawny Robert Stępień z Kancelarii Raczkowski Paruch.
Robert Stępień
27.07.2019
Kadry w oświacie
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ogłosiło konkurs na operatora projektu „Szkoła dla Innowatora”. Aplikacje można składać od 19 sierpnia do 9 września. Tę inicjatywę wspiera MEN.
Beata Igielska
26.07.2019
Zarządzanie oświatą
Resort edukacji podsumował pierwszą turę rekrutacji do szkół średnich. Według ministra Dariusza Piontkowskiego rekrutacja przebiegła bez większych problemów. Wbrew kasandrycznym przepowiedniom władz Warszawy nie ma jakiegoś poważnego problemu z dostaniem się do szkół średnich - mówił minister edukacji.
Monika Sewastianowicz
25.07.2019
Zarządzanie oświatą
Odprawa przysługuje nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Niekoniecznie jednak, gdy pedagog rozwiązuje umowę za porozumieniem stron.
Joanna Lesińska
25.07.2019
Coraz więcej rodziców skarży się na to, że inni przyprowadzają do przedszkola chore dzieci. Niestety nie ma skutecznych instrumentów prawnych, które pozwalają na zapobieganie takim sytuacjom w publicznych przedszkolach - np. na odesłanie dziecka do domu. Trudno też wyciągnąć konsekwencje wobec niefrasobliwych rodziców.
Monika Sewastianowicz
25.07.2019
Zarządzanie oświatą
W tym roku na dzień dzisiejszy około 1,2 miliona dzieci i młodzieży wypoczywa w sposób zorganizowany. Część z nich wyjechała na wycieczki zagraniczne, więcej jednak spędza wakacje w Polsce. Najpopularniejsze miasta to Warszawa, Wrocław i Kraków.
Monika Sewastianowicz
24.07.2019
Już w piątek wejdą w życie przepisy Karty Nauczyciela dotyczące długości stażu pedagogów, którzy rozpoczęli go we wrześniu 2018 r. Przepis przejściowy precyzuje, jak długo muszą czekać na kolejny stopień po tym, jak system awansu wraca do stanu sprzed zmian wprowadzonych ustawą o finansowaniu oświaty.
Monika Sewastianowicz
24.07.2019
MEN po raz kolejny potwierdza zwiększenie subwencji oświatowej. Główny cel to pokrycie wydatków na podwyżki dla nauczycieli - projekt miał być gotowy w zeszłym tygodniu. Minister edukacji potwierdza, że pieniądze będą, ale nie informuje na razie, ile.
Monika Sewastianowicz
23.07.2019
Kadry w oświacie
Rekrutacja do szkół średnich przebiega sprawnie. Szkołę znalazła już większość uczniów i to nawet wyższy odsetek niż w zeszłym roku - zapewnia resort edukacji. Według danych MEN po rekrutacji zasadniczej do szkół dostało się 93 proc. uczniów.
Monika Sewastianowicz
23.07.2019
Elementem profilaktyki zdrowia psychicznego w szkole ma być m. in.: „przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży”. MEN ogłosił nowy konkurs za 3,6 mln zł. Wnioski o dotację można składać do 8 sierpnia 2019 r., wyniki konkursu resort ogłosi 30 sierpnia.
Beata Igielska
23.07.2019
Zarządzanie oświatą
W podstawie programowej jest mowa o tolerancji, o nauce empatii i takie zajęcia związane z wyrobieniem tolerancji odbywały się i będą odbywały - zapewniał minister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał też, że jego wypowiedź o tym, że "należy się zastanowić nad tym, czy organizować marsze równości została wyrwana z kontekstu.
Monika Sewastianowicz
23.07.2019
Zarządzanie oświatą
Zmiana w rozporządzeniu o minimalnych wynagrodzeniach nauczycieli wcale nie oznacza, że ci zatrudnieni w przedszkolach dostaną 300 złotych minimalnego dodatku za wychowawstwo. Potwierdza natomiast, że mają prawo do dodatku funkcyjnego. Utrudni to - zwłaszcza dużym miastom - likwidowanie wakatów dla nauczycieli wychowania przedszkolnego.
Monika Sewastianowicz
23.07.2019
Kadry w oświacie
Dzieci potrzebujące kształcenia specjalnego są objęte rejonizacją, przez co trafiają do szkół, które nie do końca mogą odpowiadać ich potrzebom. Na naukę w ośrodku szkolno-wychowawczym w innym powiecie skierowanie musi wydać starosta, a nie wolno mu tego zrobić, jeśli dysponuje u siebie ośrodkiem o podobnym typie kształcenia - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich.
Monika Sewastianowicz
22.07.2019
Zarządzanie oświatą
Uczniowie, nauczyciele, rodzice - wszyscy żyją w stresie. Jest im potrzebna szczera rozmowa – mówi Jakub Wygnański, prezes zarządu fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, wspierającej Narady Obywatelskie o Edukacji (NooE).
Beata Igielska
22.07.2019
Ministerstwo Edukacji bagatelizowało i nadal bagatelizuje problem kumulacji roczników, przerzucając odpowiedzialność na samorządy - uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego. Podkreśla, że to konsekwencja reformy edukacji, za którą odpowiada rząd.
Monika Sewastianowicz
20.07.2019
Prawo do nauki oznacza realną, a nie jakąkolwiek, możliwość kontynuowania nauki - wyjaśnia Mirosław Wróblewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Tymczasem według resortu edukacji sam fakt, że w szkołach średnich wciąż są wolne miejsca, czyni zadość wymogom Konstytucji. Problem w tym, że nawet dobra szkoła branżowa w mniejszej miejscowości nie jest szczytem marzeń ucznia, który chce się dostać do liceum.
Monika Sewastianowicz
19.07.2019
Prawo pracy oraz odpowiednie przepisy oświatowe dają podstawy do tego, aby nauczyciele wykonywali pracę w zespołach nadzorujących, utworzonych w innych szkołach, niebędących dla nich pracodawcami - ocenia radca prawny Robert Stępień z kancelarii Raczkowski Paruch. Według ZNP nie było podstaw do delegowania nauczycieli z innych szkół do zasiadania w zespołach nadzorujących egzaminy.
Robert Stępień
19.07.2019
Tysiące uczniów z podwójnego rocznika nie dostało się do żadnej szkoły średniej w pierwszym etapie rekrutacji. Od decyzji można się odwołać - najpierw do dyrektora, a potem złożyć skargę do sądu. Argumentem mogą być błędy w działaniu systemu.
Monika Sewastianowicz
18.07.2019
Kadry w oświacie
Dzieciom z podwójnego rocznika nie zagwarantowano równego prawa dostępu do edukacji – mówi dr Dobrosław Bilski, twórca facebookowej grupy rodziców chcących pozwać państwo za reformę edukacji. Problemy z kumulacją roczników przy rekrutacji do szkół średnich sprawiają, że zainteresowanie tym pomysłem rośnie.
Beata Igielska
18.07.2019
Zarządzanie oświatą
Ponad trzy tysiące uczniów nie dostało się do szkół, które wybrali, rekordzista startował do 197 oddziałów i nie dostał się do żadnego - alarmuje warszawski ratusz. MEN zapewnia, że wszystko jest w porządku, a wiele osób po prostu przeszacowało swoje możliwości.
Monika Sewastianowicz
17.07.2019
Zarządzanie oświatą
Być może jeszcze w tym tygodniu pojawi się informacja dotycząca przesunięć w budżecie. Już 1 września 2019 r. nauczyciele mają dostać kolejne podwyżki - samorządowcy mają na ten cel otrzymać ponad 1 mld zł ze zwiększonej subwencji oświatowej.
Monika Sewastianowicz
16.07.2019
Kadry w oświacie
Laureaci olimpiad mają zagwarantowane miejsca w liceach. W przypadku rekrutacji podwójnego rocznika może się to jednak okazać problematyczne - uważają posłowie. MEN odpowiada: zawsze jest procedura odwoławcza.
Monika Sewastianowicz
16.07.2019
Zarządzanie oświatą
Z kontroli Głównego Inspektora Pracy wynika, że szkoły powszechnie delegowały nauczycieli do pracy w zespołach nadzorujących egzaminy. Według Związku Nauczycielstwa Polskiego był to zabieg wątpliwy prawnie i konieczna jest zmiana rozporządzenia w tej sprawie.
Monika Sewastianowicz
15.07.2019
W piątek Senat skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, zawierający przepisy określające sposób obliczenia kosztów przejazdu dziecka niepełnosprawnego i jego rodzica do szkoły lub przedszkola. Pojawiają się jednak głosy, że propozycja może doprowadzić do obniżenia zwrotów kosztów - nawet o połowę.
Patrycja Rojek-Socha
12.07.2019
Szkoła i uczeń
MEN pracuje nad nowymi stawkami egzaminatorów pomagających przy przeprowadzeniu matury i egzaminu ósmoklasisty. Wynagrodzenia będą nieco wyższe - co ma jednak przede wszystkim związek z podwyżkami pensji zasadniczej nauczycieli. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2019 r.
Monika Sewastianowicz
12.07.2019
Kadry w oświacie
Prawo.pl